Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku

Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

29. 12. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

Jak vznikají spotové ceny elektřiny a plynu

Dodavatelé sledují spotřebu svých odběratelů, odhadují budoucí poptávku a podle toho objednávají energii na další sezónu. Ale nejsou vševědoucí. Průběžně ztrácejí staré a získávají nové zákazníky. Mezitím se mění počasí, na kterém závisí sluneční a větrné elektrárny. Elektrická distribuční soustava vyžaduje stabilní napětí, ale baterie jsou drahé. Takže potřebujeme, aby vyrobená elektřina byla okamžitě spotřebována…

Dodavatelé proto neustále vyrovnávají rozdíly mezi předpokládanou a skutečnou poptávkou. Na velkoobchodním trhu nakupují chybějící energii a prodávají svoje přebytky. Jde o rychlé obchody, které se realizují okamžitě, například v aktuální či následující den. Jako prostředník funguje burza (EEX, PXE) nebo česká státní společnost OTE a výsledkem jsou krátkodobé spotové ceny. Na rychloobrátkovém trhu seženete elektřinu i zemní plyn.

Největší tuzemské elektrárny patří společnosti ČEZ, která preferuje přímé dvoustranné obchodní smlouvy. Většinu svojí elektrické energie prodává rovnou dodavatelům – svojí dceřince ČEZ Prodej, konkurenční E.ON Energii, Pražské energetice (PRE) a dalším. Zbylých 10 % svojí produkce prodává na burzách – na německé EEX nebo pražské PXE. Převažují tedy pevné kontrakty, takzvané futures, které obsahují jasnou cenu pro určitý měsíc, kvartál či rok.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Kdy vyděláte nebo proděláte na spotu

Krátkodobé obchody jsou užitečné například, když topná sezóna skončí nečekaně brzy. Domácnosti vypnou svoje plynové kotle, ale průmysl jede dál – takže továrna levně koupí přebytky zemního plynu od překupníka, kterému klesla poptávka. Důsledkem jsou však extrémní cenové výkyvy.

Spotové ceny elektřiny v posledním roce klesly pod 60 eur, ale taky stouply nad 700 eur za megawatthodinu (MWh). Zemní plyn kolísal od 28 po 308 eur/MWh.

Někteří dodavatelé nabídli odběratelům takzvané spotové ceníky, které neobsahují pevnou cenu, ale flexibilní vzorec.

Příklad

Za každou spotřebovanou megawatthodinu zaplatíte aktuální spotovou cenu + 300 Kč + 120 Kč/měsíc + distribuční poplatky a daně. Na této rovnici vyděláte, pokud trhy dlouhodobě zlevňují. Ale proděláte, když burzy zdražují. Spotové trhy jsou nevyzpytatelné a riskantní, zvláště v dnešní době.

Jaká je cena elektřiny a plynu na burze

Trhy jsou ideální pro férovou soutěž, ovšem nesnášejí válku, což pozorujeme v posledních měsících. Ruská státní společnost Gazprom si pronajala evropské zásobníky zemního plynu, které však následně nechala prázdné. Potom porušila uzavřené obchodní smlouvy a zastavila dodávky do České republiky a dalších států. Ruská armáda mezitím zaútočila na Ukrajinu. Proto raketově zdražily plynárny, plynové elektrárny a burzy.

RokCena elektřiny na burzeCena plynu na burze

2020

34 eur/MWh

10 eur/MWh

2021

100 eur/MWh

48 eur/MWh

2022

198 eur/MWh

96 eur/MWh

2023

343 eur/MWh

132 eur/MWh

2024

263 eur/MWh

104 eur/MWh

Vláda v roce 2023 omezí spotové ceníky

Evropští politici uznali, že trhy nebyly na současnou krizi připraveny. Česká vláda pro rok 2023 stanovila maximální nepřekročitelné ceny, které dodavatelé naúčtují domácnostem a dalším odběratelům za elektřinu a zemní plyn. Zbylé tržní náklady budou doplaceny ze státního rozpočtu. Dotace vyjdou zhruba na 130 miliard Kč, což je více než roční rozpočet průměrného ministerstva.

Ovšem kdybychom všichni přešli na spotové ceníky a kdyby energetické burzy prudce zdražily, stát by zbankrotoval. Proto přišla další regulace. Vláda zakazuje dodavatelům, aby v roce 2023 uzavírali spotové smlouvy s novými odběrateli, kteří mají klasický elektroměr nebo plynoměr. Modernějším odběrným místům ponechává větší svobodu. Pokud máte takzvané průběhové měřidlo, které zaznamenává vaši celkovou i krátkodobou spotřebu (za každou čtvrthodinu, hodinu, den), nadále můžete přejít na spotový ceník.

Sleva na energie i pro rok 2024?

Zaměřme se na vzdálenější časový horizont. 1. ledna 2024 budou pravděpodobně zrušeny cenové stropy, a proto nadále sledujeme energetický trh a srovnáváme nové nabídky. Pomůžeme vám situaci posoudit a dáme vám vědět, jakmile budou ceny příznivější. Stačí, když vyplníte kontaktní formulář.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?