Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku

Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

29. 12. 2022 | Aktualizováno: 29. 2. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

Jak vznikají spotové ceny

Dodavatelé sledují spotřebu svých odběratelů, odhadují budoucí poptávku a podle toho objednávají energii na další sezónu. Ale nejsou vševědoucí. Průběžně ztrácejí staré a získávají nové zákazníky. Mezitím se mění počasí, na kterém závisí sluneční a větrné elektrárny. Elektrická distribuční soustava vyžaduje stabilní napětí, ale baterie jsou drahé. Takže potřebujeme, aby vyrobená elektřina byla okamžitě spotřebována.

Dodavatelé energíí proto neustále vyrovnávají rozdíly mezi předpokládanou a skutečnou poptávkou. Na velkoobchodním trhu nakupují chybějící energii a prodávají svoje přebytky. Jde o rychlé obchody, které se realizují okamžitě, například v aktuální či následující den. Jako prostředník funguje burza (EEX, PXE) nebo česká státní společnost OTE a výsledkem jsou krátkodobé spotové ceny. Na rychloobrátkovém trhu seženete elektřinu i zemní plyn.

Největší tuzemské elektrárny patří společnosti ČEZ, která preferuje přímé dvoustranné obchodní smlouvy. Většinu svojí elektřiny prodává rovnou dodavatelům – svojí dceřince ČEZ Prodej, konkurenční E.ON Energii, Pražské energetice a dalším. Zbytek prodává přes prostředníky – přes OTE, PXE a EEX. Převažují tedy pevné kontrakty, takzvané futures, které obsahují jasnou cenu pro určitý měsíc, kvartál či rok.

Chci výhodnější cenu energií

Trápí vás vysoké účty za energie? Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.

Kolik stojí elektřina a plyn

Trhy jsou ideální pro férovou soutěž, ale citlivě reagují na politické otřesy, jak dosvědčuje nedávná historie. Ruská státní společnost Gazprom v roce 2021 nechala prázdné plynové zásobníky, které měla pronajaté ve střední Evropě. V roce 2022 porušila svoje obchodní závazky a zastavila dodávky svého zemního plynu do České republiky, Německa a dalších evropských států. Proto raketově zdražily plynárny, plynové elektrárny a burzy.

RokCena elektřiny na burzeCena plynu na burze

2020

44 eur/MWh

14 eur/MWh

2021

92 eur/MWh

35 eur/MWh

2022

298 eur/MWh

120 eur/MWh

2023

139 eur/MWh

56 eur/MWh

2024

87 eur/MWh

36 eur/MWh

V první tabulce uvádíme průměrné ceny ročních kontraktů, které byly na pražské burze PXE uzavřeny pro příští kalendářní rok. Takže například elektřina pro rok 2025 stojí kolem 87 eur/MWh.

Demokratické evropské státy se poučily, uzavřely smlouvy se spolehlivějšími producenty zemního plynu a už nejsou závislé na jediném zdroji. Nyní spalujeme norské, americké, africké nebo katarské palivo. Energie zlevnily, ale velkoobchodní trh zůstává cenově nestabilní. Jsou dny, kdy elektřina zdraží o 214 %, nebo zlevní o 21 %. Cena zemního plynu vypadá stabilněji, ale také se denně mění. Reaguje na aktuální počasí, politiku a další faktory.

Spotové ceny pro domácnosti

Krátkodobé obchody jsou užitečné, když neplánovaně stoupne nebo klesne poptávka. Například jakmile topná sezóna skončí nečekaně brzy, domácnosti vypnou svoje plynové kotle, ale průmysl jede dál. Takže továrna levně koupí přebytky zemního plynu od překupníka, kterému klesl odbyt. Důsledkem jsou však extrémní cenové výkyvy, jak vidíme v posledních letech:

  • Spotové ceny elektřiny kolísaly od −2 po 850 eur/MWh.

  • Spotové ceny plynu oscilovaly od 26 po 308 eur/MWh.

Velké cenové výkyvy znamenají značné riziko, překupníci však touží po jistém zisku. Někteří dodavatelé proto nabízejí odběratelům takzvané spotové ceníky, které neobsahují pevnou cenu, ale flexibilní vzorec.

Spotřebitel předem neví, kolik utratí. Obvykle zaplatí spotovou cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu (kWh) nebo megawatthodinu (MWh) + určitou obchodní přirážku v Kč/kWh, Kč/MWh, Kč/den či Kč/měsíc + distribuční poplatky a daně. Srovnejme konkrétní příklady.

DodavatelTarif Obchodní přirážka*

bezDodavatele

Naše energie

450 Kč/MWh + 2,70 Kč/den

Elimon

Svěží spot

390 Kč/MWh + 119 Kč/měsíc

Eneka

Denní trh 2021

310 Kč/MWh + 130 Kč/měsíc

Delta Green

Flexi

350 Kč/MWh + 129 Kč/měsíc

Free for You

FFY Burza

14,82 % spotu, minimálně však 350 Kč/MWh + 135 Kč/měsíc

Lama energy

Flexi

6 % spotu + 296,80 Kč/MWh + 4 Kč/den

Pražská plynárenská

Spot

10 % spotu + 99 Kč/měsíc

První česká energie

Fér cena 4

490 Kč/MWh + 130 Kč/měsíc

Tedom energie

T-Spot C 23

350 Kč/MWh + 109 Kč/měsíc

Ve třetí tabulce srovnáváme obchodní přirážky, které dodavatelé připočítávají ke spotovým cenám. Vybrali jsme elektřinu v nejčastější distribuční sazbědistribuční sazbě D02d. Ceny budou navýšeny ještě o daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši 21 %.

*Většinou má více složek, například v Kč/MWh + v Kč/den.

Výhody a nevýhody flexibilních ceníků

Na spotových cenách vyděláte, pokud trhy dlouhodobě zlevňují. Ale proděláte, když burzy zdražují. Spotové ceníky jsou nevyzpytatelné a riskantní, zvláště když propukne energetická krize. Politici a úředníci proto před dynamickými cenami varují.

„Spotové kontrakty umožňují obchodníkům, aby veškerá rizika přenesli na spotřebitele,” vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dodavatel inkasuje jistou obchodní přirážku, zatímco odběratel předem neví, kolik zaplatí. „Domácnosti bohužel zjišťují, jakou smlouvu podepsali, až když jim skokově stoupnou zálohy,” potvrzuje Markéta Zemanová, která zasedá v Radě Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Šťastnější odběratelé přešli na burzovní produkty v době, kdy trhy klesaly, a proto jsou spokojenější. „Plyn nakupujeme formou spotových cen na komoditní burze. Díky příznivému vývoji jsme zlevnili teplo pro naše občany,” říká starostka Znojma Ivana Solařová.

„Spotové ceníky jsou alternativou ke klasickým tarifům, podobně jako investiční produkty jsou alternativou ke konzervativnímu bankovnímu účtu.”

Jiří LejnarBidli

VýhodyNevýhody

Když trhy klesají, vyděláváte.

Když trhy stoupají, proděláváte.

Velkoobchodní trhy nemají žádné dno. Když nabídka převyšuje poptávku, ceny klesají až do záporných hodnot.

Ceny nemají ani žádný strop, v minulosti už dosahovaly extrémních výšek.

Jestli milujete napětí, pobavíte se, protože velkoobchodní trhy připomínají hazardní hru.

Nesete veškeré riziko, zatímco váš dodavatel vydělává na své obchodní přirážce.

Výpovědní lhůta podle energetického zákona trvá maximálně 1 celý kalendářní měsíc.

Podle energetického zákona potřebujete chytrý elektroměr nebo plynoměr. Tyto měřiče však ve většině českých domácností nejsou nainstalovány.

Chytrý elektroměr a plynoměr zaznamenává nejenom celkovou spotřebu, ale také její průběžný vývoj, takže máte lepší přehled o svých spotřebičích.

Žijeme v nejisté době. Jestli propukne další energetická krize, obranou nebudou spotové ceny, ale fixované tarify.

Vláda v roce 2024 zrušila stropy

Vloni byly ceny extrémně vysoké, a proto zasáhli politici. Česká vláda zavedla cenové stropy, které činily pro elektřinu 5 000 Kč/MWh a pro plyn 2 500 Kč/MWh. Maloodběratelé platili svým dodavatelům také maximálně 130 Kč/měsíc + distribuční poplatky a daně. Vyšší tržní náklady hradila vláda ze státního rozpočtu, který skončil v hlubokém deficitu. V roce 2024 žádné cenové stropy neexistují a spotřebitelé platí celou smluvenou cenu.

V energetickém zákoně se mezitím objevil nový paragraf, který se věnuje spotovým tarifům. Zákonodárcům nevadí, když jsou maloobchodní ceny počítány dynamicky podle krátkodobého velkoobchodního trhu. Ale mají podmínku.

Jestli chcete spotový ceník, vaše odběrné místo musí být vybaveno takzvaným průběhovým měřením. Potřebujete chytrý elektroměr nebo plynoměr, který po čtvrthodinách, hodinách či dnech zaznamenává vývoj vaší spotřeby. Jedině průběhové měřidlo umožňuje, aby fakturace byla férová, protože spotové ceny se mění denně.

Kalkulačky cen energií

Chcete jistou slevu na energie?

V České republice převažují tradiční elektroměry a plynoměry, které ukazují pouze celkovou konečnou spotřebu. Chytré měřidlo vám pravděpodobně v budoucnosti nainstaluje váš distributor – společnost ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce, GasNet nebo Pražská plynárenská Distribuce. Zatím zvažte, zda vám vyhovuje dodavatel, od kterého kupujete energii.

Využijte naši online kalkulačku. Stačí, když vyplníte svoji přibližnou nebo přesnou spotřebu. Obratem uvidíte, kolik můžete ušetřit na elektřině či plynu! Srovnáme vám tradiční ceníky, které obsahují jasnou pevnou cenu. Proto předem bezpečně zjistíte, kolik zaplatíte a ušetříte v budoucnosti.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.