Zapojení plynoměru

Jaká je cena za připojení plynoměru?

28. 12. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Chcete ve své domácnosti začít využívat zemní plyn? Pak se neobejdete bez připojení plynoměru. To nemusí být levná záležitost, zejména pokud zároveň musíte vybudovat přípojku. Bez poplatků to ale nebude, ani když přípojku máte. Podívejte se, jaká je cena za připojení plynoměru.

Připojení plynoměru: cena, když nemáte přípojku plynu

V podobném případě počítejte s tím, že vás připojení plynoměru nevyjde zrovna nejlevněji. Budete totiž muset zajistit a uhradit výstavbu přípojky plynu. Cena za realizaci se bude lišit především podle způsobu provedení, použitých materiálů a délky plynové přípojky.

Počítejte s tím, že jen několik metrů výkopu vás může vyjít na desítky tisíc korun – když si na to najmete firmu a neprovedete tuto část projektu svépomocí. Cena za přípojku v délce dvou metrů se pohybuje okolo 25 tisíc korun.

Náš tip

Částky se mohou v rámci jednotlivých firem lišit, rozhodně je na místě nechat si zpracovat více cenových nabídek a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější.

Co budete pro přípojku plynu potřebovat?

Připravte se na to, že vás čeká náročný proces i administrativně. Budete muset:

  • Podat žádost o připojení u příslušného distributora plynu. Tím je buď E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě, Pražská plynárenská v Praze nebo GasNet ve zbytku republiky.

  • Zajistit kompletní projektovou dokumentaci.

  • Získat stavební povolení. K žádosti bude nutné připojit smlouvu s distributorem plynu a projektovou dokumentaci.

  • Zařídit vnitřní instalaci a revizní zprávu.


Poté už si jen vyberete dodavatele, se kterým uzavřete smlouvu o dodávce zemního plynu. Dodavatel zažádá distribuční společnost o instalaci plynoměru. Technik bude při instalaci požadovat revizní zprávu s dokladem o provedené tlakové zkoušce.

Kalkulačka cen plynu

Kolik momentálně zaplatíte za plyn?

Vyplňte v naší kalkulačce několik základních údajů a zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Připojení plynoměru: cena znovupřipojení

Pokud už přípojku plynu máte, bude vaše výchozí situace snazší a celý proces mnohem levnější. Postup bude vypadat následovně:

  • U jednoho ze tří distributorů na českém území podáte žádost o připojení. Distributorovi předáte kopii revizní zprávy (zápis o ověření technického stavu). K jeho ověření musí dojít po termínu demontáže měřidla a dokument musí být předložen během instalace nového plynoměru.

  • Žádost bude ze strany distributora technicky posouzena. Myslete na to, že aby bylo znovupřipojení odběrného místa možné, nesmíte mít jako zákazník evidovanou neuhrazenou pohledávku vůči provozovateli distribuční soustavy. Došlo-li z vaší strany dříve k neoprávněnému odběru plynu, nebude vám umožněno uzavřít novou smlouvu, dokud neuhradíte veškeré existující dluhy vůči provozovateli.

  • Po schválení žádosti obdržíte návrh smlouvy, který po prostudování podepíšete.

  • Poté si vyberete dodavatele zemního plynu, se kterým uzavřete smlouvu.

  • Dodavatel zažádá o připojení plynoměru. K němu by mělo dojít během několika pracovních dní.


Poplatek a náklady spojené se znovupřipojením vás u distributora vyjdou na zhruba 800 korun. Revize plynového zařízení se liší v závislosti na velikosti jednotky a konkrétní firmě. V průměru stojí okolo 1 000 korun.

Hledáte nového dodavatele plynu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a vyberte tu nejvýhodnější.

S veškerou administrativou vám rádi pomůžeme a vše zvládnete z pohodlí domova.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.