Dodavatele plynu si můžete vybrat

Platíte za zemní plyn příliš? Drahého dodavatele plynu nemusíte mít věčně! Trh se zemním plynem je v České republice liberalizovaný, to znamená, že si svého dodavatele plynu můžete svobodně vybrat nebo ho libovolně změnit.


Dodavatelé plynu nabízejí rozdílné produkty, které se liší nejen cenou, ale i kvalitou. Udělejte si online srovnání dodavatelů plynu a vyberte si toho pravého. Díky změně dodavatele plynu můžete ušetřit až tisíce korun ročně.

Do 1 minuty najdete nejlepšího dodavatele plynu

Srovnání dodavatelů plynu je jednoduché. Do kalkulačky zadáte údaje o spotřebě a místo bydliště – to je důležité, protože ne všichni dodavatelé plynu působí po celé České republice. Během minuty dostanete seznam nabídek od dodavatelů plynu seřazený od těch nejlepších. Pokud vás zajímá výhradně cena, zvolte si řazení od nejlevnější nabídky.


Nemáte-li k dispozici svou roční spotřebu, zkuste ji alespoň odhadnout. Nebo do kalkulačky dodavatelů plynu zadejte velikost své domácnosti a účel, k jakému zemní plyn využíváte. Získáte tak alespoň představu, jak velká úspora na vás čeká.

Podle čeho vybírat dodavatele plynu?

Desítky nabídek, ale jak v nich objevit tu pravou pro vás? Vždy záleží na vašich preferencích. Jeden dává přednost nejnižší ceně, druhý si raději připlatí za nadstandardní služby. Proto v našem srovnání dodavatelů plynu můžete filtrovat podle několika parametrů, například smlouvy na dobu určitou nebo neurčitou, délky výpovědní doby nebo karmy dodavatele – čím více hvězdiček dodavatel plynu má, tím kvalitnější služby nabízí.


Změnu dodavatele plynu zařídíte online

Zaujala vás některá nabídka a rozhodli jste se pro změnu dodavatele plynu? Nemusíte mít strach ze zdlouhavé administrativy a nepříjemného zařizování. Změna dodavatele plynu je snadná a zařídíte ji rychle a jednoduše z domova nebo kanceláře. Veškeré podklady obdržíte e-mailem a k ruce vám budou naši specialisté na telefonu.

Neomezujte se na největší dodavatele plynu

Mezi největší dodavatele plynu na českém trhu patří:

  • innogy (dříve RWE),

  • E.ON

  • ČEZ,

  • Pražská plynárenská,

  • Bohemia Energy,

  • MND,

  • Centropol.


Celkem ale v České republice působí několik desítek dodavatelů plynu. Menší dodavatelé často dokážou pružněji reagovat na změny na trhu, a tak vám nabídnou zajímavější ceny i podmínky. Zároveň byste však měli být obezřetní, protože se stále můžete setkat s podvodnými praktikami energetických šmejdů.


V našem srovnání najdete pouze prověřené a spolehlivé společnosti. Při výběru nového dodavatele plynu tak můžete být bez obav.

Dodávky vs. distribuce plynu – v čem jsou rozdíly?

Dodávky plynu zajišťuje dodavatel. To je obchodník, který nakupuje zemní plyn na energetickém trhu a prodává ho konečnému odběrateli. Svého dodavatele plynu si můžete svobodně vybrat.


Distribuci plynu zajišťuje distributor. Ten se stará o provoz distribuční soustavy. Distribuce plynu probíhá pod vedením tří společností – tu si vybrat nemůžete, je vám přiřazena na základě lokality.

S distributorem řešíte například žádost o připojení nového odběrného místa. Stejně jako většina dodavatelů plynu komunikuje online, můžete zařídit distribuci plynu online. U největšího distributora k tomu slouží aplikace Distribuce plynu online.

Srovnaný magazín

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.