Cestovní pojištění – srovnání cen

Cena elektřiny v roce 2022 - žárovka a mince

Ekonomika zpomalila, zatímco platy a důchody rostou. Navíc zdražují emisní povolenky, kterými jsou zatěžovány staré uhelné nebo plynové elektrárny. Peníze proto ztrácejí svoji kupní sílu, což možná opožděně zpozorujete, až budete v roce 2022 platit za elektřinu. Nebo nakoupíte ještě za staré ceny, abyste ušetřili.

porovnání energií

Překonali jsme další epidemickou vlnu, kamenné obchody se opět otevírají a občané se nechávají očkovat proti covidu-19. Ekonomika však stále zaostává za svými předkrizovými výsledky. Stát mezitím snížil daně, ale zvýšil svoje výdaje, takže vykazuje rekordní rozpočtový schodek. Vláda letos naplánovala půlbilionový dluh, přičemž celá tuzemská ekonomika vyprodukuje asi 5,5 bilionu Kč/rok.

Platy, důchody a sociální dávky tedy rostou, ale přidané peníze nejsou kryty vyšší hospodářskou produktivitou. Výsledek vidíte, když nakupujete, nebo srovnáváte cenovky a inzeráty: Produkty a služby zdražují rychleji, než dříve.

Česká národní banka sice tvrdí, že jejím cílem zůstává dvouprocentní meziroční inflace, ale realita vypadá jinak. Za tisícikorunu letos koupíme zboží, které loni stálo kolem 970 Kč. Například na realitním trhu stoupají ceny rychleji, meziroční inflace tam překonává 7% hranici. A ještě dramatičtěji zdražuje energetická burza, kde nakupují koncoví dodavatelé elektrické energie

Cena emisních povolenek stoupla na dvojnásobek 

V tradičním průmyslu, kam patří také staré uhelné nebo plynové elektrárny, jsou inflační tlaky silnější. Továrny potřebují takzvané emisní povolenky, pokud chtějí v Evropské unii vypouštět do ovzduší oxid uhličitý (CO2). Vloni touto dobou jim stačilo 25 eur, aby letos směly exhalovat tunu CO2. Evropská unie však mezitím zpřísnila pravidla. Takže emisní povolenka na tunu oxidu uhličitého, který bude vypuštěn do vzduchu příští rok, nyní stojí kolem 50 eur.

Zaměřme se opět na Českou republiku, kde nyní navštívíme pražskou energetickou burzu (PXE). Vloni touto dobou stačilo 45 eur, aby dodavatelé koupili od elektráren jednu megawatthodinu (MWh) elektrické energie, kterou letos dodávají tuzemským domácnostem. Ovšem levné časy skončily. Cena elektrické energie, která bude některým domácnostem dodávána napřesrok, nyní atakuje (a v některých dnech překonává) hranici 70 eur/MWh.  

Elektřina na rok 2022 zdražila o více než polovinu 

Na velkoobchodní burze jsme srovnali takzvané futures, tedy kontrakty, které jsou uzavírány předem a realizovány později. Podle těchto smluv dokážeme předpovědět, jestli elektřina v roce 2022 pravděpodobně zdraží, nebo zlevní koncovým odběratelům. Samotná energie přitom tvoří asi třetinu celkového vyúčtování - záleží na individuálních podmínkách, především na spotřebě, vybraném dodavateli a tarifu. Jestliže na velkoobchodní burze elektřina meziročně zdražila zhruba o 56 %, české domácnosti může finální cena stoupnout až o 21 %.

Některé energetické společnosti už aktualizovaly svoji nabídku. Spočítejme vyhlídky pro českou domácnost, která bydlí na největším distribučním území (ČEZ Distribuce) a patří do nejčastější sazby D02d. Předpokládejme, že zůstává věrná dominantnímu dodavateli (ČEZ Prodej). V rámci tříleté smlouvy (Elektřina na 3 roky) za dodávku elektrické energie zaplatí (včetně DPH):

  • 2 007,39 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavřela 1. ledna 2021 
  • 2 321,99 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavřela 1. dubna 2021 
  • 2 442,99 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavře 1. července 2021 
 

Megawatthodina elektrické energie, která úsporné garsonce stačí na celý rok, tedy zatím průběžně zdražuje o 435,60 Kč. Staré ceny se pomalu stávají minulostí, nicméně pravděpodobnému novoročnímu zdražování se stále ještě můžete vyhnout. Využijte nezávislou cenovou kalkulačku a sledujte náš blog, kde brzy srovnáme fixované tarify elektrické energie a přidáme další tipy pro rok 2022.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 11

Články související s těmito výrazy:

Inflace zrychluje. Dramaticky zdražuje například elektřina, která bude dodávaná českým domácnostem v roce 2022. Využijte staré ceny, dokud jsou dostupné.