Cena elektřiny

Elektřina pro rok 2022 prudce zdražuje. Svoje peníze ještě můžete ochránit

1. 6. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Ekonomika zpomalila, zatímco platy a důchody rostou. Navíc zdražují emisní povolenky, kterými jsou zatěžovány staré uhelné nebo plynové elektrárny. Peníze proto ztrácejí svoji kupní sílu, což možná opožděně zpozorujete, až budete v roce 2022 platit za elektřinu. Nebo nakoupíte ještě za staré ceny, abyste ušetřili.

Překonali jsme další epidemickou vlnu, kamenné obchody se opět otevírají a občané se nechávají očkovat proti covidu-19. Ekonomika však stále zaostává za svými předkrizovými výsledky. Stát mezitím snížil daně, ale zvýšil svoje výdaje, takže vykazuje rekordní rozpočtový schodek. Vláda letos naplánovala půlbilionový dluh, přičemž celá tuzemská ekonomika vyprodukuje asi 5,5 bilionu Kč/rok.

Platy, důchody a sociální dávky tedy rostou, ale přidané peníze nejsou kryty vyšší hospodářskou produktivitou. Výsledek vidíte, když nakupujete, nebo srovnáváte cenovky a inzeráty: Produkty a služby zdražují rychleji, než dříve.

Česká národní banka sice tvrdí, že jejím cílem zůstává dvouprocentní meziroční inflace, ale realita vypadá jinak. Za tisícikorunu letos koupíme zboží, které loni stálo kolem 970 Kč. Například na realitním trhu stoupají ceny rychleji, meziroční inflace tam překonává 7% hranici. A ještě dramatičtěji zdražuje energetická burza, kde nakupují koncoví dodavatelé elektrické energie.

Cena emisních povolenek stoupla na dvojnásobek

V tradičním průmyslu, kam patří také staré uhelné nebo plynové elektrárny, jsou inflační tlaky silnější. Továrny potřebují takzvané emisní povolenky, pokud chtějí v Evropské unii vypouštět do ovzduší oxid uhličitý (CO2). Vloni touto dobou jim stačilo 25 eur, aby letos směly exhalovat tunu CO2. Evropská unie však mezitím zpřísnila pravidla. Takže emisní povolenka na tunu oxidu uhličitého, který bude vypuštěn do vzduchu příští rok, nyní stojí kolem 50 eur.

Zaměřme se opět na Českou republiku, kde nyní navštívíme pražskou energetickou burzu (PXE). Vloni touto dobou stačilo 45 eur, aby dodavatelé koupili od elektráren jednu megawatthodinu (MWh) elektrické energie, kterou letos dodávají tuzemským domácnostem. Ovšem levné časy skončily. Cena elektrické energie, která bude některým domácnostem dodávána napřesrok, nyní atakuje (a v některých dnech překonává) hranici 70 eur/MWh.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Elektřina na rok 2022 zdražila o více než polovinu

Na velkoobchodní burze jsme srovnali takzvané futures, tedy kontrakty, které jsou uzavírány předem a realizovány později. Podle těchto smluv dokážeme předpovědět, jestli elektřina v roce 2022 pravděpodobně zdraží, nebo zlevní koncovým odběratelům. Samotná energie přitom tvoří asi třetinu celkového vyúčtování - záleží na individuálních podmínkách, především na spotřebě, vybraném dodavateli a tarifu. Jestliže na velkoobchodní burze elektřina meziročně zdražila zhruba o 56 %, české domácnosti může finální cena stoupnout až o 21 %.

Některé energetické společnosti už aktualizovaly svoji nabídku. Spočítejme vyhlídky pro českou domácnost, která bydlí na největším distribučním území (ČEZ Distribuce) a patří do nejčastější sazby D02d. Předpokládejme, že zůstává věrná dominantnímu dodavateli (ČEZ Prodej). V rámci tříleté smlouvy (Elektřina na 3 roky) za dodávku elektrické energie zaplatí (včetně DPH):

  • 2 007,39 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavřela 1. ledna 2021

  • 2 321,99 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavřela 1. dubna 2021

  • 2 442,99 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavře 1. července 2021


Megawatthodina elektrické energie, která úsporné garsonce stačí na celý rok, tedy zatím průběžně zdražuje o 435,60 Kč. Staré ceny se pomalu stávají minulostí, nicméně pravděpodobnému novoročnímu zdražování se stále ještě můžete vyhnout. Využijte nezávislou cenovou kalkulačku a sledujte náš blog, kde brzy srovnáme fixované tarify elektrické energie a přidáme další tipy pro rok 2022.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.