Cena elektřiny

Elektřina pro rok 2022 prudce zdražuje. Svoje peníze ještě můžete ochránit

1. 6. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Ekonomika zpomalila, zatímco platy a důchody rostou. Navíc zdražují emisní povolenky, kterými jsou zatěžovány staré uhelné nebo plynové elektrárny. Peníze proto ztrácejí svoji kupní sílu, což možná opožděně zpozorujete, až budete v roce 2022 platit za elektřinu. Nebo nakoupíte ještě za staré ceny, abyste ušetřili.

Překonali jsme další epidemickou vlnu, kamenné obchody se opět otevírají a občané se nechávají očkovat proti covidu-19. Ekonomika však stále zaostává za svými předkrizovými výsledky. Stát mezitím snížil daně, ale zvýšil svoje výdaje, takže vykazuje rekordní rozpočtový schodek. Vláda letos naplánovala půlbilionový dluh, přičemž celá tuzemská ekonomika vyprodukuje asi 5,5 bilionu Kč/rok.

Platy, důchody a sociální dávky tedy rostou, ale přidané peníze nejsou kryty vyšší hospodářskou produktivitou. Výsledek vidíte, když nakupujete, nebo srovnáváte cenovky a inzeráty: Produkty a služby zdražují rychleji, než dříve.

Česká národní banka sice tvrdí, že jejím cílem zůstává dvouprocentní meziroční inflace, ale realita vypadá jinak. Za tisícikorunu letos koupíme zboží, které loni stálo kolem 970 Kč. Například na realitním trhu stoupají ceny rychleji, meziroční inflace tam překonává 7% hranici. A ještě dramatičtěji zdražuje energetická burza, kde nakupují koncoví dodavatelé elektrické energie.

Cena emisních povolenek stoupla na dvojnásobek

V tradičním průmyslu, kam patří také staré uhelné nebo plynové elektrárny, jsou inflační tlaky silnější. Továrny potřebují takzvané emisní povolenky, pokud chtějí v Evropské unii vypouštět do ovzduší oxid uhličitý (CO2). Vloni touto dobou jim stačilo 25 eur, aby letos směly exhalovat tunu CO2. Evropská unie však mezitím zpřísnila pravidla. Takže emisní povolenka na tunu oxidu uhličitého, který bude vypuštěn do vzduchu příští rok, nyní stojí kolem 50 eur.

Zaměřme se opět na Českou republiku, kde nyní navštívíme pražskou energetickou burzu (PXE). Vloni touto dobou stačilo 45 eur, aby dodavatelé koupili od elektráren jednu megawatthodinu (MWh) elektrické energie, kterou letos dodávají tuzemským domácnostem. Ovšem levné časy skončily. Cena elektrické energie, která bude některým domácnostem dodávána napřesrok, nyní atakuje (a v některých dnech překonává) hranici 70 eur/MWh.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Elektřina na rok 2022 zdražila o více než polovinu

Na velkoobchodní burze jsme srovnali takzvané futures, tedy kontrakty, které jsou uzavírány předem a realizovány později. Podle těchto smluv dokážeme předpovědět, jestli elektřina v roce 2022 pravděpodobně zdraží, nebo zlevní koncovým odběratelům. Samotná energie přitom tvoří asi třetinu celkového vyúčtování - záleží na individuálních podmínkách, především na spotřebě, vybraném dodavateli a tarifu. Jestliže na velkoobchodní burze elektřina meziročně zdražila zhruba o 56 %, české domácnosti může finální cena stoupnout až o 21 %.

Některé energetické společnosti už aktualizovaly svoji nabídku. Spočítejme vyhlídky pro českou domácnost, která bydlí na největším distribučním území (ČEZ Distribuce) a patří do nejčastější sazby D02d. Předpokládejme, že zůstává věrná dominantnímu dodavateli (ČEZ Prodej). V rámci tříleté smlouvy (Elektřina na 3 roky) za dodávku elektrické energie zaplatí (včetně DPH):

  • 2 007,39 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavřela 1. ledna 2021

  • 2 321,99 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavřela 1. dubna 2021

  • 2 442,99 Kč/MWh + 107,69 Kč/měsíc, pokud smlouvu uzavře 1. července 2021


Megawatthodina elektrické energie, která úsporné garsonce stačí na celý rok, tedy zatím průběžně zdražuje o 435,60 Kč. Staré ceny se pomalu stávají minulostí, nicméně pravděpodobnému novoročnímu zdražování se stále ještě můžete vyhnout. Využijte nezávislou cenovou kalkulačku a sledujte náš blog, kde brzy srovnáme fixované tarify elektrické energie a přidáme další tipy pro rok 2022.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.