Muž počítá účty za energie

Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

24. 8. 2022 | Aktualizováno: 13. 9. 2022
|
Délka: 10 min.

Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

Máme za sebou klidné časy, kdy dostupná energie byla samozřejmostí. Elektřina a zemní plyn meziročně zdražovaly maximálně o 11 %, ceny však většinou rostly pomaleji, a v některých letech dokonce klesaly. Důvodem byl fungující velkoobchodní a maloobchodní trh. Těžební společnosti, elektrárny a koncoví dodavatelé soutěžili, kdo nejlevněji uspokojí poptávku. Nyní však energetické trhy kolabují, protože klíčový hráč – Rusko upřednostňuje konfrontaci před obchodem.

Energie se stala politickou zbraní

Česká republika vyrábí elektřinu a teplo především z uhlí, ropy a jádra. Celá Evropská unie spoléhá zejména na ropné produkty. Jako další klíčová komodita následuje zemní plyn, který ještě v roce 2020 zaujímal 18% a 24% podíl na českém a unijním energetickém mixu. Hlavním importérem byla ruská státní společnost Gazprom, která plnila dlouhodobé kontrakty a přijímala také průběžné dodatečné poptávky. Ruský prezident Vladimir Putin vyčíslil, že Evropská unie kupovala kubík zemního plynu zhruba za 20 centů (asi 5 Kč).

Vloni však došlo k obratu. Gazprom omezil dodávky zemního plynu do Evropské unie, a proto poprvé výrazně stoupla jeho cena. Skokově zdražila také elektřina, která vzniká v plynových elektrárnách. Předseda nejsilnější ruské politické strany, Dmitrij Medveděv začátkem letošního roku varoval, že zemní plyn vyskočí na desetinásobek svojí dřívější ceny. Krátce poté, 24. února 2022, Ruská federace zahájila otevřenou válku proti Ukrajině. V dalších měsících porušila obchodní smlouvy a zastavila dodávky zemního plynu do Polska, Nizozemska, Dánska, Bulharska, Finska a Lotyšska. V klíčovém plynovodu Nord Stream, na kterém závisí Německo a Česká republika, snížila průtok na 20 % jeho kapacity.

Moskva požaduje, aby demokratické státy nepomáhaly napadené Ukrajině. „Rusko nás vydírá, používá energii jako zbraň,“ prohlásila Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise.

Podobné názory zaznívají také v tuzemsku. „Rusko chce oslabit demokratické země, způsobit jim ekonomické obtíže, podnítit sociální problémy, narušit vaši důvěru ve stát a způsobit celkovou politickou nestabilitu,” řekl český premiér Petr Fiala.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci si spočítat aktuální ceny plynu

Šokující vývoj na velkoobchodní burze

Momentálně nevíme, jestli ruské plynovody v následujícím zimním období pojedou na dostatečný výkon, nebo budou zavřeny. Podzemní zásobníky vystačí na několik chladných měsíců, ale nevydrží na celou topnou sezónu. Překupníci (koncoví dodavatelé) jsou nervózní –⁠ obávají se, že se zemní plyn stane nedostatkovým zbožím. Proto se předhánějí, kdo zaplatí vyšší cenu. Megawatthodina (MWh) zemního plynu, která úsporné domácnosti vydrží na celoroční vaření, nyní na velkoobchodní burze stojí asi 160 eur (3 900 Kč).

Paralelně zdražuje elektřina. Její velkoobchodní cena závisí na nejdražším zdroji, kterým jsou aktuálně plynové elektrárny. Megawatthodina elektrické energie, která šetrné české garsonce vystačí na celý rok, nyní stojí kolem 400 eur (9 800 Kč). Ceny obou energetických komodit jsou desetkrát vyšší, než bývaly před současnou surovinovou a energetickou krizí.

Vývoj cen energií

Graf zachycuje průměrné velkoobchodní ceny pro Českou republiku v letech 2020 až 2022, v jednotlivých kvartálech (čtvrtletích), v eurech/MWh. Data pocházejí z pravidelných reportů, které vydává Evropská komise.

Ceny energií na českém trhu nemají strop

Evropská unie hledá nové dodavatele zemního plynu v Norsku, USA, Alžírsku, Egyptě, Ázerbájdžánu nebo Kataru. Ale potřebujeme nové plynovody a terminály, které převezmou zkapalněný zemní plyn (LNG) z námořních tankerů. Výstavba potřebné infrastruktury vyžaduje čas. Mezitím záleží na jednotlivých členských státech, jak vyřeší svoje akutní interní problémy.

Například Francie svým občanům nabídla „tarifní štít”. Zájemcům, kteří nechtějí nakupovat energie na volném trhu, byla zmrazena cena zemního plynu a elektřina meziročně zdražila maximálně o 4 %. Slovensko dalo svým největším elektrárnám na vybranou, jestli chtějí novou jadernou daň, nebo zlevní elektrickou energii. Protistrana přijala druhou možnost. Megawatthodina pro slovenské domácnosti bude prodávaná za 61,2077 eur (1 500 Kč).

Česká republika si prostřednictvím polostátní společnosti ČEZ zarezervovala kapacitu v plánovaném nizozemském terminálu, kde získá LNG. Takhle údajně pokryje třetinu tuzemské spotřeby zemního plynu. Vláda také od letošního října ruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje, aby zlevnila elektrickou energii. Zároveň zavádí příspěvek pro domácnosti, které odebírají elektřinu, zemní plyn, teplo z teplárny, nebo jsou připojeny na domovní kotelnu. V takzvaném úsporném tarifu dostanete minimálně 4 000 Kč a maximálně 12 100 Kč, podle využívaných komodit a vaší spotřeby. České maloobchodní ceny energií mezitím stoupají, protože v tuzemsku nejsou zastropované.

Nepodceňto

Co dělat s rostoucími účty za energie?

Situací na energetickém trhu jsme se zabývali také v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.

Elektřina a plyn zdražují na dvojnásobek

Individuální cena záleží na vašem dodavateli a ceníku, obojí přitom můžete změnit. Pokud máte spolehlivého obchodního partnera a výhodnou cenovou fixaci, před inflací jste dočasně chráněni. Případné zdražení vám dodavatel musí oznámit nejpozději 30 dnů předem. Vy následně můžete rychle a bezplatně vypovědět smlouvu nejpozději 10 dnů předtím, než nová cena nabude účinnosti.

Srovnejme, o kolik zdražila megawatthodina elektrické energie a zemního plynu na maloobchodním českém trhu. Zrekapitulujeme základní tarify dominantních dodavatelů. Elektřinu přepočítáme v nejčastější distribuční sazbě D02d, zemní plyn zrevidujeme ve spotřebitelském pásmu 7,56 až 15 MWh/rok. Srovnáme ceny samotné energie, bez dalších poplatků a daní, aby vynikl čistý kontrast mezi velkoobchodním a maloobchodním trhem.
Tabulka porovnání cen energií

Srovnejme, o kolik zdražila megawatthodina elektrické energie a zemního plynu na maloobchodním českém trhu. Zrekapitulujeme základní tarify dominantních dodavatelů. Elektřinu přepočítáme v nejčastější distribuční sazbě D02d, zemní plyn zrevidujeme ve spotřebitelském pásmu 7,56 až 15 MWh/rok. Srovnáme ceny samotné energie, bez dalších poplatků a daní, aby vynikl čistý kontrast mezi velkoobchodním a maloobchodním trhem.

Nabídka na míru

Přemýšlíte, jak ušetřit na energiích?

Jednou z možností je změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu za energie a my vám vytvoříme nabídku na míru.

Chci ušetřit na energiích změnou dodavatele

Surovinová a energetická krize nekončí

Maloobchodní tarify jsou stále nižší, než aktuální velkoobchodní ceny. Takže dodavatelé pravděpodobně znovu zdraží. Další fakturační poplatky a daně zůstávají stabilní. Drahotu zmírní také „úsporný tarif” a další úlevy. Ale pravidelné zálohy a výsledné účty přesto porostou. Domácnosti dříve či později zaplatí za energie dvakrát, třikrát, nebo i čtyřikrát vyšší cenu, než byly zvyklé před současnou krizí.

Proto šetřete – penězi, ale také elektřinou a plynem. Pokud máte takovou možnost, topte dřevem. Zákonodárci prodloužili lhůtu, do kdy jsou povolené některé špinavé kotle, ale přesto popřemýšlejte o kotlíkových dotacích na moderní vytápěcí systém. Příspěvek dostanete také na fotovoltaické panely, zbytek investičních nákladů případně pokryjte půjčkou. V nouzi využijte státní sociální podporu, jako jsou dávky na bydlení nebo přídavky na děti.

Náš tip

Náš tip

Vyberte si silného dodavatele a pevný ceník, ve kterém je jasně uvedená cena za spotřebovanou energetickou jednotku (kilowatthodinu – kWh, nebo tisícinásobnou megawatthodinu – MWh). Není jisté, jestli menší obchodníci přežijí energetickou krizi. A „spotové” ceníky, které jsou navázány na aktuální velkoobchodní kurz, znamenají riziko.

„Další vývoj válečného konfliktu na Ukrajině, ale také dostupnost a ceny energií jsou obecnými nejistotami,” upozorňuje Petr Král za Českou národní banku.

„Rusové by byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do celé Evropy, protože jde o nejvýznamnější část jejich exportních příjmů. A přesto není vyloučeno, že to udělají,” varoval český prezident Miloš Zeman v FTV Prima.

„Máme plán, jak dosáhneme energetické suverenity. Ale potrvá minimálně 2 až 5 let, než pocítíte důsledky. Mezitím budeme čelit nejistotě, ale zejména vysokým cenám, které jsou výsledkem naší současné závislosti na Putinově Rusku,” říká premiér Petr Fiala.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

 • Plynový hořák s mincemi
  Energie
  29. září 2022|Petr Woff
  Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech

  Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

  Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na energie. Vyhlásili také cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.