Muž počítá účty za energie

Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

24. 8. 2022
|
Délka: 10 min.

Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

Máme za sebou klidné časy, kdy dostupná energie byla samozřejmostí. Elektřina a zemní plyn meziročně zdražovaly maximálně o 11 %, ceny však většinou rostly pomaleji, a v některých letech dokonce klesaly. Důvodem byl fungující velkoobchodní a maloobchodní trh. Těžební společnosti, elektrárny a koncoví dodavatelé soutěžili, kdo nejlevněji uspokojí poptávku. Nyní však energetické trhy kolabují, protože klíčový hráč – Rusko upřednostňuje konfrontaci před obchodem.

Energie se stala politickou zbraní

Česká republika vyrábí elektřinu a teplo především z uhlí, ropy a jádra. Celá Evropská unie spoléhá zejména na ropné produkty. Jako další klíčová komodita následuje zemní plyn, který ještě v roce 2020 zaujímal 18% a 24% podíl na českém a unijním energetickém mixu. Hlavním importérem byla ruská státní společnost Gazprom, která plnila dlouhodobé kontrakty a přijímala také průběžné dodatečné poptávky. Ruský prezident Vladimir Putin vyčíslil, že Evropská unie kupovala kubík zemního plynu zhruba za 20 centů (asi 5 Kč).

Vloni však došlo k obratu. Gazprom omezil dodávky zemního plynu do Evropské unie, a proto poprvé výrazně stoupla jeho cena. Skokově zdražila také elektřina, která vzniká v plynových elektrárnách. Předseda nejsilnější ruské politické strany, Dmitrij Medveděv začátkem letošního roku varoval, že zemní plyn vyskočí na desetinásobek svojí dřívější ceny. Krátce poté, 24. února 2022, Ruská federace zahájila otevřenou válku proti Ukrajině. V dalších měsících porušila obchodní smlouvy a zastavila dodávky zemního plynu do Polska, Nizozemska, Dánska, Bulharska, Finska a Lotyšska. V klíčovém plynovodu Nord Stream, na kterém závisí Německo a Česká republika, snížila průtok na 20 % jeho kapacity.

Moskva požaduje, aby demokratické státy nepomáhaly napadené Ukrajině. „Rusko nás vydírá, používá energii jako zbraň,“ prohlásila Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise.

Podobné názory zaznívají také v tuzemsku. „Rusko chce oslabit demokratické země, způsobit jim ekonomické obtíže, podnítit sociální problémy, narušit vaši důvěru ve stát a způsobit celkovou politickou nestabilitu,” řekl český premiér Petr Fiala.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci si spočítat aktuální ceny plynu

Šokující vývoj na velkoobchodní burze

Momentálně nevíme, jestli ruské plynovody v následujícím zimním období pojedou na dostatečný výkon, nebo budou zavřeny. Podzemní zásobníky vystačí na několik chladných měsíců, ale nevydrží na celou topnou sezónu. Překupníci (koncoví dodavatelé) jsou nervózní –⁠ obávají se, že se zemní plyn stane nedostatkovým zbožím. Proto se předhánějí, kdo zaplatí vyšší cenu. Megawatthodina (MWh) zemního plynu, která úsporné domácnosti vydrží na celoroční vaření, nyní na velkoobchodní burze stojí asi 160 eur (3 900 Kč).

Paralelně zdražuje elektřina. Její velkoobchodní cena závisí na nejdražším zdroji, kterým jsou aktuálně plynové elektrárny. Megawatthodina elektrické energie, která šetrné české garsonce vystačí na celý rok, nyní stojí kolem 400 eur (9 800 Kč). Ceny obou energetických komodit jsou desetkrát vyšší, než bývaly před současnou surovinovou a energetickou krizí.

Vývoj cen energií

Graf zachycuje průměrné velkoobchodní ceny pro Českou republiku v letech 2020 až 2022, v jednotlivých kvartálech (čtvrtletích), v eurech/MWh. Data pocházejí z pravidelných reportů, které vydává Evropská komise.

Ceny energií na českém trhu nemají strop

Evropská unie hledá nové dodavatele zemního plynu v Norsku, USA, Alžírsku, Egyptě, Ázerbájdžánu nebo Kataru. Ale potřebujeme nové plynovody a terminály, které převezmou zkapalněný zemní plyn (LNG) z námořních tankerů. Výstavba potřebné infrastruktury vyžaduje čas. Mezitím záleží na jednotlivých členských státech, jak vyřeší svoje akutní interní problémy.

Například Francie svým občanům nabídla „tarifní štít”. Zájemcům, kteří nechtějí nakupovat energie na volném trhu, byla zmrazena cena zemního plynu a elektřina meziročně zdražila maximálně o 4 %. Slovensko dalo svým největším elektrárnám na vybranou, jestli chtějí novou jadernou daň, nebo zlevní elektrickou energii. Protistrana přijala druhou možnost. Megawatthodina pro slovenské domácnosti bude prodávaná za 61,2077 eur (1 500 Kč).

Česká republika si prostřednictvím polostátní společnosti ČEZ zarezervovala kapacitu v plánovaném nizozemském terminálu, kde získá LNG. Takhle údajně pokryje třetinu tuzemské spotřeby zemního plynu. Vláda také od letošního října ruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje, aby zlevnila elektrickou energii. Zároveň zavádí příspěvek pro domácnosti, které odebírají elektřinu, zemní plyn, teplo z teplárny, nebo jsou připojeny na domovní kotelnu. V takzvaném úsporném tarifu dostanete minimálně 4 000 Kč a maximálně 12 100 Kč, podle využívaných komodit a vaší spotřeby. České maloobchodní ceny energií mezitím stoupají, protože v tuzemsku nejsou zastropované.

Nepodceňto

Co dělat s rostoucími účty za energie?

Situací na energetickém trhu jsme se zabývali také v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.

Elektřina a plyn zdražují na dvojnásobek

Individuální cena záleží na vašem dodavateli a ceníku, obojí přitom můžete změnit. Pokud máte spolehlivého obchodního partnera a výhodnou cenovou fixaci, před inflací jste dočasně chráněni. Případné zdražení vám dodavatel musí oznámit nejpozději 30 dnů předem. Vy následně můžete rychle a bezplatně vypovědět smlouvu nejpozději 10 dnů předtím, než nová cena nabude účinnosti.

Srovnejme, o kolik zdražila megawatthodina elektrické energie a zemního plynu na maloobchodním českém trhu. Zrekapitulujeme základní tarify dominantních dodavatelů. Elektřinu přepočítáme v nejčastější distribuční sazbě D02d, zemní plyn zrevidujeme ve spotřebitelském pásmu 7,56 až 15 MWh/rok. Srovnáme ceny samotné energie, bez dalších poplatků a daní, aby vynikl čistý kontrast mezi velkoobchodním a maloobchodním trhem.
Tabulka porovnání cen energií

Srovnejme, o kolik zdražila megawatthodina elektrické energie a zemního plynu na maloobchodním českém trhu. Zrekapitulujeme základní tarify dominantních dodavatelů. Elektřinu přepočítáme v nejčastější distribuční sazbě D02d, zemní plyn zrevidujeme ve spotřebitelském pásmu 7,56 až 15 MWh/rok. Srovnáme ceny samotné energie, bez dalších poplatků a daní, aby vynikl čistý kontrast mezi velkoobchodním a maloobchodním trhem.

Nabídka na míru

Přemýšlíte, jak ušetřit na energiích?

Jednou z možností je změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu za energie a my vám vytvoříme nabídku na míru.

Chci ušetřit na energiích změnou dodavatele

Surovinová a energetická krize nekončí

Maloobchodní tarify jsou stále nižší, než aktuální velkoobchodní ceny. Takže dodavatelé pravděpodobně znovu zdraží. Další fakturační poplatky a daně zůstávají stabilní. Drahotu zmírní také „úsporný tarif” a další úlevy. Ale pravidelné zálohy a výsledné účty přesto porostou. Domácnosti dříve či později zaplatí za energie dvakrát, třikrát, nebo i čtyřikrát vyšší cenu, než byly zvyklé před současnou krizí.

Proto šetřete – penězi, ale také elektřinou a plynem. Pokud máte takovou možnost, topte dřevem. Zákonodárci prodloužili lhůtu, do kdy jsou povolené některé špinavé kotle, ale přesto popřemýšlejte o kotlíkových dotacích na moderní vytápěcí systém. Příspěvek dostanete také na fotovoltaické panely, zbytek investičních nákladů případně pokryjte půjčkou. V nouzi využijte státní sociální podporu, jako jsou dávky na bydlení nebo přídavky na děti.

Náš tip

Náš tip

Vyberte si silného dodavatele a pevný ceník, ve kterém je jasně uvedená cena za spotřebovanou energetickou jednotku (kilowatthodinu – kWh, nebo tisícinásobnou megawatthodinu – MWh). Není jisté, jestli menší obchodníci přežijí energetickou krizi. A „spotové” ceníky, které jsou navázány na aktuální velkoobchodní kurz, znamenají riziko.

„Další vývoj válečného konfliktu na Ukrajině, ale také dostupnost a ceny energií jsou obecnými nejistotami,” upozorňuje Petr Král za Českou národní banku.

„Rusové by byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do celé Evropy, protože jde o nejvýznamnější část jejich exportních příjmů. A přesto není vyloučeno, že to udělají,” varoval český prezident Miloš Zeman v FTV Prima.

„Máme plán, jak dosáhneme energetické suverenity. Ale potrvá minimálně 2 až 5 let, než pocítíte důsledky. Mezitím budeme čelit nejistotě, ale zejména vysokým cenám, které jsou výsledkem naší současné závislosti na Putinově Rusku,” říká premiér Petr Fiala.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Dodavatelé si však účtují paušál

  Česká vláda oznámila, že omezí ceny na energetickém trhu. Kilowatthodinu elektrické energie zastropuje na 6 Kč, stejné množství zemního plynu udrží na 3 Kč. Dodavatelé vám však účtují ještě distribuční poplatky a většinou vybírají také speciální měsíční paušál, aby pokryli svoje provozní výdaje a zvýšili zisky. Celkové ceny tedy omezeny nejsou. Nadále záleží na ceníku, který podepíšete.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale chudým domácnostem chybějí peníze na základní životní potřeby. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Mladý pár vybírá pračku
  Energie
  27. května 2022|Jana Březinová
  Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

  Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  22. května 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Dodavatelé a bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od společností ČEZ, innogy, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a dalších.

 • Propan-butanová lahev
  Energie
  14. května 2022|Jana Březinová
  Propan-butan a jeho využití

  Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

 • Elektrické vedení a kalkulačka
  Energie
  06. května 2022|Petr Woff
  Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

  Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatek za elektřinu nebo zemní plyn.

 • vyuctovani-energii-manzele
  Energie
  01. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

  Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

 • Nastavení elektroměru
  Energie
  Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

  Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

 • papíry počítaní energie
  Energie
  12. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

  V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).