usporny-tarif-domacnost

Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

2. 7. 2022 | Aktualizováno: 13. 9. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

Rusko zastavilo dodávky svého zemního plynu do Polska, Nizozemska, Dánska, Bulharska a Finska. Odstávkou hrozí také Německu nebo České republice. Na velkoobchodních burzách proto raketově zdražil nejenom zemní plyn, ale také elektřina, jejíž cena závisí na nejnákladnějším zdroji – momentálně na plynových elektrárnách.

Demokratické evropské státy řeší, jak zajistí dostupné energie pro svoje občany. Ve Francii, Španělsku, Portugalsku, Maďarsku nebo na Slovensku byly stanoveny určité cenové stropy. Například slovenská vláda varovala, že zavede novou jadernou daň, pokud největší elektrárny nezlevní elektřinu pro domácnosti –⁠ a skutečně vyjednala maximální prodejní cenu. V Polsku klesla daň z přidané hodnoty (DPH). Nizozemsko zlevňuje elektřinu paušální plošnou dotací. A svoje plány představila také česká vláda.

Ušetříte na obnovitelných zdrojích

Od podzimu zrušíme povinné platby za obnovitelné zdroje,” oznámil český premiér Petr Fiala (ODS). Tato úleva se automaticky vztahuje na všechny odběratele, včetně domácností a firem. Dosavadní povinný poplatek za sluneční, větrné, vodní nebo bioplynové zdroje najdete na svojí minulé faktuře za elektřinu. Počítá se dvěma různými způsoby, přičemž dodavatel vám fakturuje nižší výsledek.

 1. Typická domácnost platí 495 Kč za každou spotřebovanou megawatthodinu (MWh) elektrické energie. Například pokud z distribuční soustavy odeberete 2 MWh/rok, povinný příspěvek na obnovitelné zdroje činí 990 Kč/rok.

 2. Někteří odběratelé platí podle složitějšího vzorečku: 11,84 Kč/měsíc x proudová hodnota hlavního jističe x počet fází. Například pokud máte pětadvacetiampérový trojfázový jistič (3x25 A), podle tohoto vzorce vyjde 11,84 Kč/měsíc x 25 x 3 = 888 Kč/měsíc = 10 656 Kč/rok.

Kalkulačka elektřiny

Spočítejte si v naší kalkulačce cen elektřiny, kolik aktuálně zaplatí běžná domácnost.

Domácnosti přejdou na úsporný tarif

České firmy potřebují dostupnou energii, aby zůstaly konkurenceschopné na mezinárodním trhu. Ale podnikatelé, zaměstnanci, děti a senioři odpočívají doma, kde očekávají tepelnou pohodu, teplou vodu a funkční kuchyňský sporák. Naši zákonodárci proto zavádějí takzvaný úsporný tarif pro domácnosti. Půjde o příspěvek na elektřinu, zemní plyn a ústřední vytápění, přičemž přesná částka závisí na vaší distribuční sazbě nebo individuální spotřebě.

PříspěvekKomoditaSpotřeba nebo distribuční sazba

7 800 Kč

Zemní plyn

nad 25 do 45 MWh/rok

6 200

Zemní plyn

nad 15 do 25 MWh/rok

6 000 Kč

Teplo z elektrické nebo plynové domovní kotelny

Jakákoli

5 000 Kč

Elektřina

D25d (sazba pro elektrický bojler)

4 500 Kč

Teplo z teplárny

Jakákoli

4 300 Kč

Elektřina

D02d (nejčastější sazba)

4 000 Kč

Elektřina

D26d, D35d, D45d, D56d a D57d (sazby pro elektrické vytápění)

3 900 Kč

Elektřina

D01d (nejnižší sazba)

3 700 Kč

Zemní plyn

nad 7,56 do 15 MWh/rok

1 700 Kč

Zemní plyn

nad 1,89 do 7,56 MWh/rok

200 Kč

Zemní plyn

do 1,89 MWh/rok


Pokud používáte elektřinu a zemní plyn, slevy na obě komodity se sčítají.

Příklad: Domácnost patří do distribuční sazby D02d a od 1. října 2022 do 31. prosince 2023 odebere 2 MWh elektrické energie. Zároveň spotřebuje 10 MWh zemního plynu. Takže pravděpodobně dostane souhrnnou slevu 9 198 Kč = odpuštěný příspěvek na obnovitelné zdroje 990 Kč + 21% DPH + 4 300 Kč na elektřinu + 3 700 Kč na plyn.

Slevu dostanete asi od října 2022

Nový příspěvek na energie, neboli úsporný tarif, zavedli čeští zákonodárci novelou energetického zákona. Zároveň umožnili vládě, aby nastavila a případně kdykoli změnila přesné částky, podobně jako stanovuje životní minimum a některé starší sociální dávky. Ovšem na rozdíl od porodného nebo přídavků na děti, které jsou určeny pouze vybraným skupinám, tato státní podpora bude plošná. Samostatné domácnosti dostanou příspěvek na energie automaticky, zatímco právnickým osobám stačí, když splní jednoduchou podmínku.

 • Domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu přímo s dodavatelem elektrické energie nebo zemního plynu, dostanou příspěvek na energie bezpracně. O tuto slevu nemusejí nikde žádat, potřebné formality zajistí státní orgány a odpovědné energetické společnosti.

 • Jiná situace nastává, pokud jste připojení na centrální teplárnu nebo se svými sousedy sdílíte domovní plynovou kotelnu. V takovém případě musí vaše organizace do 30. listopadu 2022 sdělit svému distributorovi, kolik zastupuje vytápěných bytů. Jinak příspěvek na teplo nedostane. V praxi například určité bytové družstvo (BD) či společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) oznámí společnosti GasNet, EG.D, Pražská plynárenská nebo místní teplárně, že sdružuje 100 vytápěných domácností.

Věděli jste...

Stát pošle peníze vašemu dodavateli, aby vám snížil zálohy a vyúčtování. Plánovaný harmonogram vypadá následovně:

 • Slevu na elektřinu dostanete podle toho, jakou distribuční sazbu jste měli 23. srpna 2022.

 • Dodavatel elektrické energie vám započítá slevu do zálohových plateb od 1. října 2022.

 • Právnické osoby do 30. listopadu 2022 oznámí svému distributorovi, kolik zastupují vytápěných bytů.

 • Dodavatel zemního plynu nebo teplárna vám započítá slevu do zálohových plateb od 1. února 2023.

 • Stát od 1. října 2022 do 31. prosince 2023 uhradí poplatky za obnovitelné zdroje, které doposud byly součástí vašeho vyúčtování za elektřinu.

Energie přesto prudce zdražují

Vláda plánuje, že úsporné tarify a odpuštěné poplatky za obnovitelné zdroje přijdou státní pokladnu na 50 miliard Kč. Podobné jsou roční úroky, které platí český stát za svoje dluhy. Elektřina a zemní plyn přesto pravděpodobně zdraží, protože nové maloobchodní ceny jsou dvakrát vyšší než na začátku loňského roku. Některé domácnosti mají ještě zafixované staré levnější ceníky, jejichž účinnost však dříve nebo později skončí.

Příklad:

 • Domácnost vloni za elektřinu a zemní plyn utratila 28 000 Kč.

 • Kdyby záleželo pouze na volném trhu, příští rok zaplatí 56 000 Kč.

 • Díky státní intervenci ušetří 9 198 Kč.

 • Takže příští rok za elektřinu a zemní plyn utratí 46 802 Kč.


Příspěvek na energie vám přepočítá internetová kalkulačka, kterou zveřejnila vláda.

Nabídka na míru

Přemýšlíte o změně dodavatele energií?

S výběrem nového dodavatele vám rádi pomůžeme. Pošlete nám svou fakturu za energie a vytvoříme vám nabídku na míru.

Veškerou administrativu spojenou s přepisem odběrného místa vyřešíme za vás.

Kritici poukazují na ziskový ČEZ

Opozice upozorňuje, že tuzemské elektrárny plně uspokojují vnitrostátní poptávku a přebytky prodávají do zahraničí. Na současných vysokých cenách přitom vydělává i polostátní společnost ČEZ. „Odpovídající dividendu převeďme do státního rozpočtu, a následně podpořme domácnosti a firmy. Na evropské úrovni změňme cenotvorbu, aby se cena elektrické energie neodvíjela od nejdražšího zdroje. A zastropujme emisní povolenky, které zdražují výrobu v uhelných elektrárnách,” navrhl Karel Havlíček (ANO), bývalý ministr průmyslu a obchodu.

Ale také ve vládních stranách zaznívají pochybnosti, jestli úsporný tarif zachrání nejchudší občany. „Vláda nezvolila moc dobrý přístup. Plošné úlevy jsou extrémně drahé, takže nejsou velké. Zjednodušeně řečeno – buďto každému dáme 10 000 Kč, ale tato částka nikoho úplně nezachrání, nebo cíleně pomůžeme občanům, kteří se opravdu ocitli nad propastí,” uvedl Jiří Hlavenka (Piráti), investor a energetik.

Zdá se, že nás čekají těžké měsíce a roky. „Není možné, aby byly uhrazeny všechny ztráty, které způsobilo hlavně Rusko svojí plynovou válkou proti Evropě. Ovšem nejen ruská agrese, nejen covid, ale celkový vývoj ve světě způsobí, že všichni zchudneme,” předpovídá Karel Schwarzenberg (TOP 09), bývalý ministr zahraničí.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena kontrolujte radiátor
  03. září 2023|Jana Březinová
  Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2023

  Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?