Pojistky technik žena

Jakou velikost jističe použít v rodinném domě?

21. 10. 2021
|
Délka čtení: 15 min.

Správným zvolením hlavního jističe zajistíte spolehlivý chod všech spotřebičů, minimalizujete výpadky elektřiny a navíc můžete i ušetřit. Zjistěte, jakou velikost jističe použít v rodinném domě, kdy je na místě jeho výměna a jak správně zapojit jistič.

Elektrický jistič: Klíčové je vybrat správnou velikost

Elektrický jistič slouží k přerušení dodávek elektřiny v případech poruchy, zkratu nebo přetížení vodičů. Přerušením toku elektřiny dochází k ochraně připojených spotřebičů.

Nejdůležitější úkolem, který vás čeká při výběru a zapojení jističe, je zvolení správné velikosti. Udává se v ampérech (A) a stanovuje maximální možný elektrický příkon ve vaší domácnosti. V praxi má tedy hlavní jistič vliv na to, kolik přístrojů můžete paralelně zapojit a používat.

Výhodná elektřina

Přemýšlíte, jak ušetřit za elektřinu?

Jednou z možností je změna dodavatele. Srovnejte si jednotlivé nabídky v naší kalkulačce a zvolte tu nejvýhodnější.

Podle velikosti jističe platíte dodavateli fixní poplatek

Velikost hlavního jističe by měla přiměřeně vyhovovat vašim potřebám. Jistič, který umožní výrazně větší spotřebu, vám sice zajistí pohodlí a možnost připojit velké množství elektrospotřebičů naráz, ale vyjde vás dráž.

Poskytovateli elektřiny totiž platíte poplatek za tzv. rezervovaný příkon, který je závislý právě na velikosti jističe. Naproti tomu s menším jističem něco ušetříte, ale v jeden okamžik budete moci využít jen omezené množství spotřebičů.  Vystavujete se také riziku častých výpadků elektřiny, pokud maximální příkon překonáte.

V rodinných domech bývá celkový příkon spotřebičů vysoký

Zatímco v bytech, kde topíte a ohříváte vodu jinak než elektřinou, si často vystačíte s jističem 1×25 A, v rodinných domech jsou častěji používané hlavní jističe  o velikosti 3×20 A nebo 3×25 A. Ve velkých rodinných domech, kde spotřebu zatěžuje navíc bazén, klimatizace nebo zemědělské stroje, jsou namístě jističe s ještě větším maximálním příkonem.

Číslice 1 a 3 před údajem v ampérech značí jednofázové nebo třífázové elektrické rozvody.

Věděli jste?

V rodinných domech převažují třífázové rozvody, protože umožňují mít zapojeny energeticky náročné spotřebiče v různých, na sobě nezávislých fázích.

Jak spočítat velikost jističe pro svoji domácnost?

Nejlepší cestou, jak správně vybrat elektrický jistič, nebo ověřit, zda je jeho velikost ideální pro vaši domácnost, je všechno propočítat.

Výpočet velikosti jističe

Vycházejte ze vzorečku:

I = P / U

I je proud, P značí příkon spotřebičů ve Wattech (W) a U je napětí. Účinnost ve výpočtu zanedbáváme.


Sečtěte tedy celkový příkon všech spotřebičů ve vašem domě – údaj o příkonu byste měli najít vyznačeny přímo na spotřebičích, případně v jejich manuálech. Při sčítání příkonů spotřebičů zohledňujte, zda je využíváte současně.

Výpočet si ukážeme na konkrétním příkladu. Řekněme, že celkový příkon všech spotřebičů činí 16560 W. Napětí je dané normou a v České republice činí 230 Voltů (V). Hodnota rozvodu bude 1 nebo 3 podle typu fáze, pro výpočet vezmeme v úvahu třífázové rozvody.

  • I = 16560 / (230 × 3) = 24 A


Nejvhodnějším řešením tak bude hlavní jistič o velikosti 3×25 A za předpokladu, že v blízké budoucnosti neplánujete pořízení nového energeticky náročného zařízení. V takové situaci rovnou počítejte s větší rezervou.

Vypočítejte, jak velký příkon spotřebičů můžete v domácnosti zapojit: Modifikací téhož vzorečku na P = U × I můžete spočítat maximální možný příkon, který vám aktuálně nainstalovaný jistič dovolí. Například jistič o velikosti 3×20 A umožní maximální celkový příkon 13800 W, protože P = 230 × (3 × 20).

Nejste si stoprocentně jistí, jaký elektrický jistič je právě u vás doma? Na některých jističích nemusí být údaj o velikosti uveden – podívejte se do faktur za elektřinu, tam ho najdete stoprocentně.

Výměna jističe: Cena se pohybuje v řádu tisíců korun

Výměna jističe vám může přinést finanční úspory za energie v případech, kdy je elektrický jistič v objektu předimenzovaný a reálný provoz v domácnosti je výrazně nižší, než na kolik je nastavený rezervovaný příkon. Do této situace se můžete dostat, když se stěhujete do domu, ve kterém se využívaly zemědělské stroje, cirkulárka apod. Také v rekreačních chatách a chalupách bývá jistič často zbytečně velký.

Výměnu jističe si však pečlivě rozmyslete a propočtěte – neváhejte celou záležitost prodiskutovat s odborníkem. Cena za výměnu jističe se totiž pohybuje v řádu několika tisíc korun. Kromě samotného zařízení platíte ještě za revizní zprávu od technika. Důležité je rozhodnutí zvážit v dlouhodobém horizontu. To, že je vaše spotřeba nízká nyní, neznamená, že tomu tak bude i v budoucnu.

Při opětovné výměně za větší elektrický jistič zaplatíte navíc ještě distributorovi elektřiny za navýšení  rezervovaného příkonu. V obou případech se neobejdete bez pomoci kvalifikovaného elektrikáře a technika distributorské společnosti. Ten musí elektroměr s novým jističem zaplombovat tak, aby nemohlo dojít k manipulaci s měřidly.

Úspora při výměně jističe za menší není nijak závratná

Neočekávejte však žádné závratné úspory. Návratnosti investice za výměnu jističe se dočkáte zpravidla až v horizontu několika let. V ČR je nejužívanější jistič 3×25 A. Pokud byste se rozhodli vyměnit ho za 3×20 A, ušetříte na poplatku za rezervovaný příkon pouze desetikoruny měsíčně.

Větší změny obvykle nelze v rodinných domech provést, protože je domácnost závislá na elektřině kvůli ohřevu vody nebo vytápění. Výměnu jističe za menší si dobře rozmyslete také v případech, že máte děti, a tudíž často běží současně pračka, myčka, sporák apod.

Ceny elektřiny

Zajímá vás, jaké jsou ceny elektřiny?

Spočítejte si v naší kalkulačce, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Jak správně zapojit jistič?

Zapojení nového hlavního jističe vám provede elektrikář. Po zapojení jističe je obvykle potřeba udělat ještě revizi – revizní zprávu poté předložíte svému distributorovi spolu s žádostí o navýšení nebo snížení rezervovaného příkonu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.