Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Jistič

Co je jistič?

Jistič je přístroj, který zajišťuje ochranu proti nadměrnému množství elektrického proudu. Když přes jistič protéká nadměrný proud, odpojí elektrický obvod, a tím chrání zařízení před poškozením. Váš byt nebo dům bude vybaven hlavním jističem, který odpojí veškerou elektřinu v domácnosti, a jističi pro jednotlivé okruhy – například pro okruh zásuvek nebo světel.

Jaké funkce má jistič?

Jistič poskytuje ochranu před nadměrným proudem, který může vzniknout při zkratu nebo přetížení sítě. Pokud by jistič nerozpojil elektrický obvod, hrozí nejen poškození spotřebičů, ale také zničení elektrické instalace nebo dokonce požár. Tato ochrana probíhá automaticky –⁠ jistič rozpojí obvod při zjištění nadměrného proudu. Můžete s ním však elektrický obvod vypnout také ručně, když provádíte opravy. Jistič slouží rovněž k zapnutí obvodu po odstranění závady.

Jak nahodit jistič

Jistič vypadá jako malá páčka, která při přerušení obvodu spadne do dolní polohy. Po opravení závady ho zapnete přesunutím do horní polohy. Někdy se stane, že se obvod přeruší, i když jistič zůstane v horní poloze. V tom případě páčku přesuňte nejdříve do dolní a ihned nato do horní polohy.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová