Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie

Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

1. 5. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

Jak se vyznat ve vyúčtování elektřiny

Nejprve se podíváme na vyúčtování elektřiny, protože to se týká úplně všech domácností. Ať odebíráte energie od jakéhokoliv dodavatele, vyúčtování bude vypadat podobně. Je to v podstatě vzor vyúčtování energií.

Na první straně vyúčtování energií najdete souhrnné informace – jakého období se vyúčtování týká, jaká je vaše distribuční sazba a produkt, který od dodavatele odebíráte. Dále zde zjistíte, jaký je konečný stav vyúčtování, tedy zda máte přeplatek, nebo naopak nedoplatek:

 • Přeplatek znamená, že výše vámi uhrazených záloh byla vyšší než skutečná spotřeba. Někteří dodavatelé přeplatek vrací automaticky na účet, jiné společnosti ho využívají na úhradu záloh v příštím období. Informace o způsobu vypořádání přeplatku byste měli najít na faktuře.

 • Nedoplatek vznikne v případě, že jste nehradili zálohy v dostatečné výši, a tudíž dodavateli dlužíte peníze za spotřebovanou elektřinu. Ve faktuře najdete informaci, jak vysoký je nedoplatek, jakým způsobem a do kdy ho dodavateli musíte uhradit. Obvykle se jedná o stejný způsob úhrady, jaký máte nastavený na platbu záloh, tedy nejčastěji inkaso. V tom případě si ověřte, že máte dostatečně vysoký limit, aby si dodavatel mohl platbu stáhnout z vašeho účtu.

Dodavatel by měl také uvést, jakým způsobem přeplatek nebo nedoplatek vznikl. To znamená, že porovná výši vámi zaplacených záloh se skutečnými náklady na elektřinu podle spotřeby. Dále můžete ve vyúčtování energií najít přehledný graf, ze kterého vyčtete podíl plateb za spotřebovanou elektřinu, její distribuci a ostatní poplatky.

V hlavičce se kromě adresy odběrného místa dozvíte své zákaznické číslo – to používejte pro komunikaci s dodavatelem, pokud budete mít nějaký problém.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Podrobnosti k vyúčtování na dalších stranách

Na druhé straně začíná podrobné vyúčtování vašeho odběrného místa. V první řadě se zde dozvíte, jakou máte velikost jističe. Ta bude určující pro výši poplatku za jistič.

Podrobné vyúčtování energií se dělí na obchodní a distribuční část:

 • Obchodní část se odvíjí od toho, jaký produkt máte u svého dodavatele sjednaný – záleží tedy na vaší volbě dodavatele.

 • Naopak distribuční část závisí na vašem distribučním území a regulovaných poplatcích, které určuje Energetický regulační úřad a jsou pro všechny domácnosti stejné. Distribuční území jsou v ČR tři:

  • EG.D Distribuce (jižní Čechy a jižní Morava),

  • PRE Distribuce (Praha),

  • ČEZ Distribuce (zbytek ČR).

Dodavatel vám účtuje spotřebu a stálou platbu

V obchodní části vyúčtování dozvíte, kolik vás stála spotřeba elektřiny podle spotřebovaných megawatthodin. Jestliže máte dvoutarifní sazbu, bude tato položka rozdělena na spotřebu v nízkém tarifu a vysokém tarifu. Dvoutarifní sazbu využívají domácnosti, které elektřinou vytápí, ohřívají vodu nebo nabíjí elektromobil.

Dále je zde stálá platba, což je fixní měsíční poplatek dodavateli, a daň z elektřiny. Daň z elektřiny se vypočítává podle spotřeby.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Distribuční poplatky se odvíjí od typu jističe a distribučního území

Distribuce elektřiny závisí na velikosti jističe a distribučním území.

V distribuční (regulované) části vyúčtování elektrické energie najdete:

 • platbu za jistič (fixní měsíční poplatek),

 • cena za distribuci ve vysokém a nízkém tarifu (podle spotřeby v MWh),

 • systémové služby (podle spotřeby v MWh),

 • platba POZE (podle spotřeby v MWh),

 • činnost OTE (fixní měsíční poplatek).


Platba za jistič je závislá na velikosti vašeho jističe – v podstatě se jedná o poplatek za rezervovaný příkon. Poplatek za distribuci tvoří největší část z regulovaných plateb a u každého distributora se liší, určuje ho Energetický regulační úřad.

Systémové služby pokrývají náklady na přenos velmi vysokého napětí. Podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů (POZE) je určena energetickým zákonem. Platba za činnost Operátora trhu (OTE) se platí instituci, která organizuje denní trh s elektřinou.


Historie spotřeby a zálohy

V každém vyúčtování energií najdete také historii spotřeby za vaše minulá období, abyste si mohli porovnat své platby. Součástí je rovněž přehled záloh, které jste během roku uhradili.

Na poslední straně vyúčtování byste měli najít výši záloh na další rok stejně jako bankovní účet, na který platby poukážete.

Jak se vyznat ve vyúčtování plynu

Stejně jako u elektřiny, také u plynu vypadá vzor vyúčtování energií u všech dodavatelů podobně. Na první straně vyúčtování zemního plynu najdete souhrnné informace, především konečný výsledek vyúčtování – zda vám vznikl přeplatek či nedoplatek. Uvidíte zde také porovnání zaplacených záloh a skutečných nákladů.

Na dalších stranách váš dodavatel uvádí detailní vyúčtování energií. Porovnává se vždy počáteční a konečný stav měřidla – tím získáte svoji spotřebu v metrech krychlových. Ta se však dále převádí na spotřebu v kilowatthodinách, protože vyúčtování dodávek se dělá v energetických jednotkách. Přibližně platí, že 1 m3 odpovídá 10,55 kWh, ale nejedná se o stálý koeficient.

To je z toho důvodu, že energie obsažená v 1 m3 plynu se může lišit. Proto ve vyúčtování najdete ještě položku spalné teplo objemové. Pokud tuto hodnotu vynásobíte spotřebou v metrech krychlových, dostanete spotřebu v kilowatthodinách.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Spočítejte si v naší kalkulačce, jaké ceny plynu vám momentálně nabídnou dodavatelé plynu.

Kolik platíte za distribuci plynu?

Ve vyúčtování energií je rozepsána také částka, kterou platíte za distribuci plynu. Distributoři plynu jsou v České republice tři a každý z nich má na starost vyhrazené území:

 • Pražská plynárenská (Praha)

 • EG.D (Jihočeský kraj)

 • GasNet (zbytek ČR).


Distributoři se starají o plynárenskou soustavu a zajišťují přepravu plynu.

Poplatky za distribuci se platí fixní za rezervovanou kapacitu a dále za každou přepravenou kilowatthodinu. V přepočtu na spotřebu ještě hradíte malý poplatek za činnost operátora trhu.

Nová výše záloh se odvíjí od minulé spotřeby

Podle toho, zda vám v minulém období vznikl přeplatek nebo nedoplatek, vám dodavatel stanoví výši záloh na další období. Jejich rozpis a číslo účtu najdete na konci vyúčtování energií.

Plyn se při malé spotřebě často hradí jen čtvrtletně, proto si pečlivě nastudujte, které měsíce musíte zálohu odeslat. Nejjednodušším řešením je nastavení inkasa na pravidelné platby.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Kdy chodí vyúčtování energií

Vyúčtování energií obdržíte obvykle na jaře. Nicméně termíny se mohou lišit, protože to, kdy chodí vyúčtování energií, závisí zejména na termínu, kdy došlo k odečtům. Ty provádí pracovníci distributora elektřiny či plynu, nikoliv dodavatel. V některých případech si můžete udělat samoodečet energií. Teprve poté, co dodavatel obdrží od distributora údaje o spotřebě, může vystavit vyúčtování energií.

Potřebujete ovlivnit termín, kdy chodí vyúčtování energií, například kvůli stěhování nebo novému nájemníkovi? V tom případě můžete požádat o mimořádné vyúčtování. Nicméně počítejte s tím, že většinou bývá zpoplatněno.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?