Blog
Energie
kotel na dřevo

Kotlíkové dotace 2022: Peněz zbývá dost, ale nové technologie jsou nedostatkové

28. března 2022|Petr Woff|

Domácnosti dostávají poslední příležitost, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Od 1. září 2022 potřebujete ekologické vytápění. Výrobci, dodavatelé a instalatéři vhodných systémů mají omezené kapacity, ale nebojte. Kontroloři budou shovívaví vůči domácnostem, které do srpna požádají o kotlíkové dotace. Nejchudší občané ve výsledku zaplatí pouze 5 % investičních nákladů.

Rusko otevřeně zaútočilo na Ukrajinu a ještě předtím omezilo dodávky zemního plynu, takže čelíme energetické krizi a překotné inflaci. Ale stále potřebujeme čistý vzduch a snesitelné životní prostředí, zatímco průměrné globální teploty dlouhodobě stoupají. Proto se nadále zpřísňují ekologické regulace. 

V tuzemských domácnostech budou od 1. září 2022 zakázány kotle na pevná paliva, které patří do nižší nežli 3. emisní třídy, mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kW a neohřívají svoje nejbližší okolí. Jde například o staré uhelné spotřebiče, napojené na teplovodní trubky. Pokud nevíte jistě, jestli váš současný kotel splňuje nové podmínky, státní a krajští úředníci vám nabízejí pomoc. Úspěšným žadatelům navíc vyplácejí kotlíkové dotace, jejichž podmínky závisejí na čistých příjmech konkrétní domácnosti v roce 2020.

Porovnat ceny energií

Příklady pro nízkopříjmové a ostatní zájemce

Kupříkladu domácnost starobních důchodců, ve které nežije žádný člověk středního věku, má jednoduchou situaci. Automaticky patří do takzvané nízkopříjmové kategorie, takže o kotlíkovou dotaci požádá na místním krajském úřadě. Pokud uspěje, dostane proplaceno až 95 % způsobilých výdajů, do kterých počítáme projektovou dokumentaci, potřebnou technologii, stavební a instalační práce. Na plynový kondenzační kotel získá nanejvýš 100 000 Kč. Na ekologické spalování biomasy (dřeva, dřevěných pelet) nebo tepelné čerpadlo dostane maximálně 130 000 Kč.

Náročnější počty čekají mladší domácnost. Například čtyřčlenná rodina, která měla předloni čisté příjmy přes 683 600 Kč, patří do bohatší skupiny. O kotlíkovou dotaci požádá na krajské pobočce Státního fondu životního prostředí (SFŽP). V ideálním případě dostane proplaceno 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 35 000 Kč na kondenzační plynový kotel a 100 000 Kč na peletový automat či tepelné čerpadlo.

Domácnosti NízkopříjmovéBohatší

Čistý příjem na osobu v roce 2020

Do 170 900 Kč

Nad 170 900 Kč

Dotace na způsobilé výdaje

Až 95 %

Až 50 %

Dotační limity

- pro plynový kondenzační kotel

100 000 Kč

35 000 Kč

- pro kotel na biomasu (dřevo, palety)

130 000 Kč

100 000 Kč

- pro tepelné čerpadlo

130 000 Kč

100 000 Kč

Instituce

Krajský úřad

SFŽP

O kotlíkové dotace požádejte do 31. srpna 2022

Odpovědné instituce vám poradí, které technologie jsou, nebo nejsou podporované. Poptávka však stoupá natolik, že mnozí žadatelé musejí na vybraný přístroj počkat„Celosvětově vzrostl zájem o tepelnou techniku, a proto se prodloužily dodací lhůty,” řekl nám Martin Havelka ze společnosti Viessmann. „Tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy nejsou výjimkou. Rostou ceny různých komponent, zdražuje také přeprava,” uvedl Petr Rubeš ze společnosti SunnyCold. „Většinu kotlů dodáváme nejpozději do 3 týdnů. Ale těžko hledáme topenáře, který má čas na instalaci,” napsala nám společnost Atmos.


Tip: Přečtěte si také článek Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?.


Vláda proto bude vlídná vůči domácnostem, které do 31. srpna alespoň požádají o kotlíkové dotace. „Kontroloři budou metodicky vedeni tak, aby nedávali ihned pokuty, ale vyžadovali instalaci nového vytápěcího systému do nějakého pozdějšího data,” napsala nám Lucie Früblingová ze SFŽP. Kraje koncem loňského roku hledaly nízkopříjmové zájemce, kterých se přihlásilo zhruba 11 500, dohromady požadovali kotlíkové dotace v souhrnné výši 1,5 miliardy Kč. Z evropských fondů však jsou vyčleněny velkorysejší prostředky: 5,5 miliardy Kč pro nízkopříjmové a 8,5 miliardy Kč pro ostatní domácnosti, dohromady tedy 14 miliard Kč.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).