kotel na dřevo

Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

25. 7. 2022 | Aktualizováno: 25. 7. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

Rusko omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie a útočí na Ukrajinu, které brání ve vývozu sklizeného obilí. Proto čelíme energetické krizi, překotné inflaci a vysokým úrokovým sazbám. Česká společnost chudne, ale stále máme robustní stát, který vám nabízí pomoc. Nejzranitelnější občané pobírají sociální dávky. Všechny domácnosti dostanou slevu na elektřinu a zemní plyn.

Zákonodárci taky o 2 roky posunuli termín, od kdy budou zakázány zastaralé špinavé kotle, abyste získali více času na případné inovace a investice. Nicméně jde o pouhý odklad, samotná regulace zrušena nebyla.

Nabídka energií na míru

Přemýšlíte o změně dodavatele energií?

Nabídky jednotlivých dodavatelů za vás srovnáme a pomůžeme vám vybrat tu nejvýhodnější.


V tuzemských domácnostech budou od 1. září 2024 zakázány kotle na pevná paliva, které patří do nižší nežli 3. emisní třídy, mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kW a neohřívají svoje nejbližší okolí. Jde například o staré uhelné spotřebiče, napojené na teplovodní trubky.

Pokud nevíte jistě, jestli váš současný kotel splňuje nová kritéria, státní a krajští úředníci vám poradí. Úspěšným žadatelům navíc vyplácejí kotlíkové dotace, jejichž podmínky závisejí na čistých příjmech konkrétní domácnosti v roce 2020.

Kolik dostanou nízkopříjmoví i bohatší zájemci

Kupříkladu domácnost starobních důchodců, ve které nežije žádný člověk středního věku, má jednoduchou situaci. Automaticky patří do nízkopříjmové kategorie, takže o kotlíkovou dotaci požádá na místním krajském úřadě. Pokud uspěje, dostane proplaceno až 95 % způsobilých výdajů, do nichž počítáme projektovou dokumentaci, potřebnou technologii, stavební a instalační práce. Na kotel, který spaluje biomasu (dřevo, dřevěné pelety), obdrží maximálně 130 000 Kč. Na tepelné čerpadlo získá až 180 000 Kč.

Náročnější počty čekají mladší domácnost. Například čtyřčlenná rodina, která měla předloni čisté příjmy přes 683 600 Kč, patří do bohatší sociální vrstvy. O kotlíkovou dotaci požádá na specializovaném webu nebo na krajské pobočce Státního fondu životního prostředí (SFŽP). V ideálním případě dostane proplaceno 50 % způsobilých výdajů. Na kotel, který si sám přikládá pelety, obdrží až 80 000 Kč. Na tepelné čerpadlo získá nanejvýš 140 000 Kč.

Domácnosti NízkopříjmovéBohatší

Čistý příjem na osobu v roce 2020

Do 170 900 Kč

Nad 170 900 Kč

Dotace na způsobilé výdaje

Až 95 %

Až 50 %

Dotační limityNízkopříjmovéBohatší

Pro plynový kondenzační kotel

100 000 Kč

35 000 Kč

Pro kotel na biomasu (dřevo, pelety)

130 000 Kč

80 000 Kč

Pro tepelné čerpadlo

180 000 Kč

140 000 Kč

Kde žádatkrajský úřadSFŽP

Omezení podpory plynových kondenzačních kotlů

Odpovědné instituce vám poradí, které technologie jsou, nebo nejsou podporované. Poptávka však stoupá natolik, že mnozí žadatelé na vybraný přístroj čekají.

Celosvětově vzrostl zájem o tepelnou techniku, a proto se prodloužily dodací lhůty.

Martin Havelkaspolečnost Viessmann

„Tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy nejsou výjimkou. Rostou ceny různých komponent, zdražuje také přeprava,” uvedl Petr Rubeš ze společnosti SunnyCold.

Většinu kotlů dodáváme nejpozději do 3 týdnů. Ale těžko hledáme topenáře, který má čas na instalaci,” napsala nám společnost Atmos.

Navíc není jisté, jestli v nadcházejících letech přiteče do České republiky dostatek zemního plynu. Plynové kondenzační kotle jsou proto dotovány pouze ve specifických případech.

 • V nízkopříjmových domácnostech: Pokud byl nový kondenzační plynový kotel už nainstalován, nebo závazně objednán v období od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022.

 • V bohatších domácnostech: Pokud byl nový kondenzační plynový kotel už nainstalován, nebo aspoň částečně zaplacen v termínu od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022, kdy zároveň skončila lhůta pro případnou žádost o dotaci.

Omezena byla také podpora pro další technologie, které jsou poháněny zemním plynem. Naopak stoupla maximální dotace pro tepelná čerpadla. V evropských fondech byly vyčleněny prostředky, které pravděpodobně vystačí pro všechny oprávněné žadatele: 5,5 miliardy Kč pro nízkopříjmové a 8,5 miliardy Kč pro ostatní domácnosti, dohromady tedy 14 miliard Kč.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?