kotel na dřevo

Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

25. 7. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

Rusko omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie a útočí na Ukrajinu, které brání ve vývozu sklizeného obilí. Proto čelíme energetické krizi, překotné inflaci a vysokým úrokovým sazbám. Česká společnost chudne, ale stále máme robustní stát, který vám nabízí pomoc. Nejzranitelnější občané pobírají sociální dávky. Všechny domácnosti dostanou slevu na elektřinu a zemní plyn.

Zákonodárci taky o 2 roky posunuli termín, od kdy budou zakázány zastaralé špinavé kotle, abyste získali více času na případné inovace a investice. Nicméně jde o pouhý odklad, samotná regulace zrušena nebyla.

Nabídka energií na míru

Přemýšlíte o změně dodavatele energií?

Nabídky jednotlivých dodavatelů za vás srovnáme a pomůžeme vám vybrat tu nejvýhodnější.


V tuzemských domácnostech budou od 1. září 2024 zakázány kotle na pevná paliva, které patří do nižší nežli 3. emisní třídy, mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kW a neohřívají svoje nejbližší okolí. Jde například o staré uhelné spotřebiče, napojené na teplovodní trubky.

Pokud nevíte jistě, jestli váš současný kotel splňuje nová kritéria, státní a krajští úředníci vám poradí. Úspěšným žadatelům navíc vyplácejí kotlíkové dotace, jejichž podmínky závisejí na čistých příjmech konkrétní domácnosti v roce 2020.

Kolik dostanou nízkopříjmoví i bohatší zájemci

Kupříkladu domácnost starobních důchodců, ve které nežije žádný člověk středního věku, má jednoduchou situaci. Automaticky patří do nízkopříjmové kategorie, takže o kotlíkovou dotaci požádá na místním krajském úřadě. Pokud uspěje, dostane proplaceno až 95 % způsobilých výdajů, do nichž počítáme projektovou dokumentaci, potřebnou technologii, stavební a instalační práce. Na kotel, který spaluje biomasu (dřevo, dřevěné pelety), obdrží maximálně 130 000 Kč. Na tepelné čerpadlo získá až 180 000 Kč.

Náročnější počty čekají mladší domácnost. Například čtyřčlenná rodina, která měla předloni čisté příjmy přes 683 600 Kč, patří do bohatší sociální vrstvy. O kotlíkovou dotaci požádá na specializovaném webu nebo na krajské pobočce Státního fondu životního prostředí (SFŽP). V ideálním případě dostane proplaceno 50 % způsobilých výdajů. Na kotel, který si sám přikládá pelety, obdrží až 80 000 Kč. Na tepelné čerpadlo získá nanejvýš 140 000 Kč.

Domácnosti NízkopříjmovéBohatší

Čistý příjem na osobu v roce 2020

Do 170 900 Kč

Nad 170 900 Kč

Dotace na způsobilé výdaje

Až 95 %

Až 50 %

Dotační limityNízkopříjmovéBohatší

Pro plynový kondenzační kotel

100 000 Kč

35 000 Kč

Pro kotel na biomasu (dřevo, pelety)

130 000 Kč

80 000 Kč

Pro tepelné čerpadlo

180 000 Kč

140 000 Kč

Kde žádatkrajský úřadSFŽP

Omezení podpory plynových kondenzačních kotlů

Odpovědné instituce vám poradí, které technologie jsou, nebo nejsou podporované. Poptávka však stoupá natolik, že mnozí žadatelé na vybraný přístroj čekají.

Celosvětově vzrostl zájem o tepelnou techniku, a proto se prodloužily dodací lhůty.

Martin Havelkaspolečnost Viessmann

„Tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy nejsou výjimkou. Rostou ceny různých komponent, zdražuje také přeprava,” uvedl Petr Rubeš ze společnosti SunnyCold.

Většinu kotlů dodáváme nejpozději do 3 týdnů. Ale těžko hledáme topenáře, který má čas na instalaci,” napsala nám společnost Atmos.

Navíc není jisté, jestli v nadcházejících letech přiteče do České republiky dostatek zemního plynu. Plynové kondenzační kotle jsou proto dotovány pouze ve specifických případech.

 • V nízkopříjmových domácnostech: Pokud byl nový kondenzační plynový kotel už nainstalován, nebo závazně objednán v období od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022.

 • V bohatších domácnostech: Pokud byl nový kondenzační plynový kotel už nainstalován, nebo aspoň částečně zaplacen v termínu od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022, kdy zároveň skončila lhůta pro případnou žádost o dotaci.

Omezena byla také podpora pro další technologie, které jsou poháněny zemním plynem. Naopak stoupla maximální dotace pro tepelná čerpadla. V evropských fondech byly vyčleněny prostředky, které pravděpodobně vystačí pro všechny oprávněné žadatele: 5,5 miliardy Kč pro nízkopříjmové a 8,5 miliardy Kč pro ostatní domácnosti, dohromady tedy 14 miliard Kč.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.