Blog
Energie
Jaké jsou nevýhody kondenzačních kotlů?

Jaké jsou nevýhody kondenzačních kotlů?

27. září 2020|Jana Březinová|

Vybíráte způsob vytápění do své novostavby nebo provádíte rekonstrukci ve starším domě? Pak jste jistě narazili na možnost pořízení kondenzačního kotle. Výrobci slibují vysokou účinnost zařízení a značnou úsporu na účtech za vytápění oproti klasickým plynovým kotlům. Ale zkušenosti s plynovými kondenzačními kotli ukazují, že existují také nevýhody. Na ně se podíváme v dnešním článku.

Kondenzační kotel slibuje účinnost přes 100 %, ale nedosáhne jí vždy

Při pročítání nabídek výrobců kondenzačních kotlů vás možná zarazila informace o účinnosti 107 % nebo dokonce 110 %. Ačkoliv z matematického hlediska může být účinnost maximálně sto procent, v případě kondenzačních kotlů se uvádí ve výhřevnosti paliva. Kondenzační kotel totiž pracuje ještě s tzv. latentním teplem ze spalin, které dokáže využít pro předehřátí otopné vody. Navíc ztráty spalinami a sáláním jsou nižší než u starších atmosférických kotlů –⁠ tyto kotle mohly dosahovat účinnosti jen kolem 90 %, naproti tomu kondenzační kotel má normovaný stupeň využití až 110 %.

Tato čísla však platí pouze v ideálních podmínkách. Výše tepelného zisku je závislá především na teplotách otopné vody v soustavě a jejích rozdílech v přívodním a vratném potrubí (neboli teplotním spádu), na teplotě spalin a na technické úrovni zařízení. Nejlépe funguje kondenzační kotel při nízkých teplotách v otopné soustavě, proto je ideální jeho kombinace s nízkoteplotním podlahovým vytápěním. Nejlepší teplotní spád je 40/30 °C, případně 55/35 °C –⁠ při nízkoteplotním vytápění probíhá kondenzace za každého počasí.

Naopak ve starších domech bývá teplotní spád vyšší, a tak nemusí ke kondenzaci docházet vždy. Většina kotlů pracuje do teplotního spádu až 80/60 °C –⁠ v těchto podmínkách již nebude docházet ke kondenzaci, když teplota klesne níže pod bod mrazu (přibližně méně než -⁠7 °C). Pak bude kotel topit pouze s účinností klasického plynového kotle a na spotřebě plynu nepocítíte žádnou úsporu.

Spočítat ceny plynu

Nevýhody kondenzačních kotlů –⁠ připravte se na vyšší investici

Při pořízení kondenzačního kotle musíte počítat s vyšší počáteční investicí. Ceny nejoblíbenějších modelů kondenzačních kotlů se pohybují mezi 30–50 tisíci korun. K tomu si ještě musíte připočítat náklady na montáž a úpravu spalinových cest. Velmi proto záleží, jakou budete mít spotřebu, resp. úsporu plynu, aby vám vycházela rozumná návratnost. Například u perfektně zateplených novostaveb se pořízení kondenzačního kotle většinou nevyplatí. Stejně tak vychází velmi dlouhá návratnost při kombinaci s tepelným čerpadlem. V těchto případech bývá výhodnější sáhnout po vytápění elektřinou.

Musíte vyřešit odvod kondenzátu

Další nevýhodou kondenzačních kotlů je nutnost vyřešit odvod kondenzátu a upravit spalinové cesty, což s sebou nese dodatečné náklady. Při vytápění pomocí kondenzačního kotle dochází ke kondenzaci vodní páry –⁠ kotel o příkonu 25 kW vyprodukuje při provozu 10 hodin denně asi 35 litrů kondenzátu za den. Nejjednodušším řešením je připojení kotle k odpadu. Pokud ho nemáte k dispozici v místnosti, kam chcete kotel umístit, musíte instalovat přečerpávací stanici kondenzátu.

Pro odvod spalin musí mít kotel polypropylenové odkouření, není možné použít klasický zděný komín. Je možné nechat komín vyvložkovat, případně spaliny odvést pomocí plastových trubek rovnou přes zeď. Stejným způsobem můžete vyřešit také přívod vzduchu. Od kondenzačních kotlů s přívodem vzduchu z místnosti se již spíše ustupuje a jsou zcela zakázané v kuchyních s digestoří.

Plynová přípojka také něco stojí

V případě novostaveb byste při zvažování způsobu vytápění měli zohlednit ještě náklady na vybudování plynové přípojky. Za tu zaplatíte v řádech desítek tisíc korun podle její délky. Ušetřit můžete na výkopových pracích, pokud si je provedete sami, ale ani položení samotného potrubí a vypracování projektové dokumentace není zdarma. Navíc si musíte oběhat všechny potřebné dokumenty ohledně povolení pro plynovou přípojku. A v obcích, kde není plyn vůbec zaveden, můžete na pořízení kondenzačního kotle zapomenout.

Plynový kondenzační kotel: Zkušenosti sbírejte online

Nejlépe se vhodnost způsobu vytápění pozná na konkrétních příkladech, a tak se vyplatí podívat se na zkušenosti ostatních uživatelů s plynovým kondenzačním kotlem. Spoustu informací najdete v různých diskuzních skupinách, ale pro konečné posouzení vhodnosti kondenzačního kotle byste vždy měli využít odborníka. Ten dokáže posoudit, s jakou účinností může kondenzační kotel pracovat ve vašich konkrétních podmínkách a jaká by byla návratnost investice.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).