Jaké jsou nevýhody kondenzačních kotlů?

Jaké jsou nevýhody kondenzačních kotlů?

27. 9. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Vybíráte způsob vytápění do své novostavby nebo provádíte rekonstrukci ve starším domě? Pak jste jistě narazili na možnost pořízení kondenzačního kotle. Výrobci slibují vysokou účinnost zařízení a značnou úsporu na účtech za vytápění oproti klasickým plynovým kotlům. Ale zkušenosti s plynovými kondenzačními kotli ukazují, že existují také nevýhody. Na ně se podíváme v dnešním článku.

Kondenzační kotel slibuje účinnost přes 100 %

Při pročítání nabídek výrobců kondenzačních kotlů vás možná zarazila informace o účinnosti 107 % nebo dokonce 110 %. Ačkoliv z matematického hlediska může být účinnost maximálně sto procent, v případě kondenzačních kotlů se uvádí ve výhřevnosti paliva.

Kondenzační kotel totiž pracuje ještě s tzv. latentním teplem ze spalin, které dokáže využít pro předehřátí otopné vody. Navíc ztráty spalinami a sáláním jsou nižší než u starších atmosférických kotlů –⁠ tyto kotle mohly dosahovat účinnosti jen kolem 90 %, naproti tomu kondenzační kotel má normovaný stupeň využití až 110 %.

Tato čísla však platí pouze v ideálních podmínkách. Výše tepelného zisku je závislá především na teplotách otopné vody v soustavě a jejích rozdílech v přívodním a vratném potrubí (neboli teplotním spádu), na teplotě spalin a na technické úrovni zařízení. Nejlépe funguje kondenzační kotel při nízkých teplotách v otopné soustavě, proto je ideální jeho kombinace s nízkoteplotním podlahovým vytápěním. Nejlepší teplotní spád je 40/30 °C, případně 55/35 °C –⁠ při nízkoteplotním vytápění probíhá kondenzace za každého počasí.

Naopak ve starších domech bývá teplotní spád vyšší, a tak nemusí ke kondenzaci docházet vždy. Většina kotlů pracuje do teplotního spádu až 80/60 °C –⁠ v těchto podmínkách již nebude docházet ke kondenzaci, když teplota klesne níže pod bod mrazu (přibližně méně než -⁠7 °C). Pak bude kotel topit pouze s účinností klasického plynového kotle a na spotřebě plynu nepocítíte žádnou úsporu.

Chci výhodnější plyn

Kolik aktuálně zaplatíte za plyn?

Zjistěte, jaké ceny plynu vám v momentální situaci nabídnou jednotliví dodavatelé.

Nevýhody kondenzačních kotlů –⁠ připravte se na vyšší investici

Při pořízení kondenzačního kotle musíte počítat s vyšší počáteční investicí. Ceny nejoblíbenějších modelů kondenzačních kotlů se pohybují mezi 30–50 tisíci korun. K tomu si ještě musíte připočítat náklady na montáž a úpravu spalinových cest. Velmi proto záleží, jakou budete mít spotřebu, resp. úsporu plynu, aby vám vycházela rozumná návratnost.

Například u perfektně zateplených novostaveb se pořízení kondenzačního kotle většinou nevyplatí. Stejně tak vychází velmi dlouhá návratnost při kombinaci s tepelným čerpadlem. V těchto případech bývá výhodnější sáhnout po vytápění elektřinou.

Musíte vyřešit odvod kondenzátu

Další nevýhodou kondenzačních kotlů je nutnost vyřešit odvod kondenzátu a upravit spalinové cesty, což s sebou nese dodatečné náklady. Při vytápění pomocí kondenzačního kotle dochází ke kondenzaci vodní páry –⁠ kotel o příkonu 25 kW vyprodukuje při provozu 10 hodin denně asi 35 litrů kondenzátu za den. Nejjednodušším řešením je připojení kotle k odpadu. Pokud ho nemáte k dispozici v místnosti, kam chcete kotel umístit, musíte instalovat přečerpávací stanici kondenzátu.

Pro odvod spalin musí mít kotel polypropylenové odkouření, není možné použít klasický zděný komín. Je možné nechat komín vyvložkovat, případně spaliny odvést pomocí plastových trubek rovnou přes zeď. Stejným způsobem můžete vyřešit také přívod vzduchu. Od kondenzačních kotlů s přívodem vzduchu z místnosti se již spíše ustupuje a jsou zcela zakázané v kuchyních s digestoří.

Plynová přípojka také něco stojí

V případě novostaveb byste při zvažování způsobu vytápění měli zohlednit ještě náklady na vybudování plynové přípojky. Za tu zaplatíte v řádech desítek tisíc korun podle její délky. Ušetřit můžete na výkopových pracích, pokud si je provedete sami, ale ani položení samotného potrubí a vypracování projektové dokumentace není zdarma.

Navíc si musíte oběhat všechny potřebné dokumenty ohledně povolení pro plynovou přípojku. A v obcích, kde není plyn vůbec zaveden, můžete na pořízení kondenzačního kotle zapomenout.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Plynový kondenzační kotel: Zkušenosti sbírejte online

Nejlépe se vhodnost způsobu vytápění pozná na konkrétních příkladech, a tak se vyplatí podívat se na zkušenosti ostatních uživatelů s plynovým kondenzačním kotlem. Spoustu informací najdete v různých diskuzních skupinách, ale pro konečné posouzení vhodnosti kondenzačního kotle byste vždy měli využít odborníka. Ten dokáže posoudit, s jakou účinností může kondenzační kotel pracovat ve vašich konkrétních podmínkách a jaká by byla návratnost investice.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena zapisuje spotřebu na elektroměru
    30. června 2025|Petr Woff
    Sdílení elektřiny je stále oblíbenější. Jak funguje a kolik ušetří peněz?

    Chytré elektroměry a nové české zákony umožňují, aby kdokoli s kýmkoli sdílel elektřinu. Takže například někteří Češi ve svých městských bytech využívají energii, kterou mezitím vyrábějí fotovoltaické panely na jejich venkovských chalupách. Nejvyšších úspor dosahuje bytový dům, jehož obyvatelé provozují společnou střešní fotovoltaiku. Jejich náklady na elektřinu jsou ve výrobní špičce minimální.

  • Vývoj ceny elektřiny
    20. června 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • Technik kontroluje kotel
    16. června 2025|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2025: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda zjednodušila nejoblíbenější dotační program, aby další občané modernizovali své rodinné a bytové domy. Nová zelená úsporám v roce 2025 nabízí zálohovou dotaci, takže příjemce dostane peníze ještě předtím, než provede plánovanou rekonstrukci nebo koupí podporovanou technologii. Takhle získá až 1 milion Kč na zateplení rodinného domu a další statisíce Kč na doplňkové inovace.Vláda zjednodušila nejoblíbenější dotační program, aby další občané modernizovali své rodinné a bytové domy. Nová zelená úsporám v roce 2025 nabízí zálohovou dotaci, takže příjemce dostane peníze ještě předtím, než provede plánovanou rekonstrukci nebo koupí podporovanou technologii. Takhle získá až 1 milion Kč na zateplení rodinného domu a další statisíce Kč na doplňkové inovace.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    05. června 2025|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Muž s kufrem odchází z domu
    26. května 2025|Petr Pohůdka
    Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

    Chystáte se na dovolenou? Kromě organizace celé cesty a balení byste neměli zapomenout na zabezpečení domu či bytu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

  • 30. dubna 2025|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele plynu

    Plynové spotřebiče jsou komfortní, protože jejich palivo automaticky přitéká podzemními trubkami. Otázka však zní, jakou cenu zaplatíte za zemní plyn. V České republice funguje volný plynárenský trh, na kterém působí desítky různých dodavatelů.

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické štítky spotřebičů: Jak se v nich vyznat?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.