Jaké jsou nevýhody kondenzačních kotlů?

Jaké jsou nevýhody kondenzačních kotlů?

27. 9. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Vybíráte způsob vytápění do své novostavby nebo provádíte rekonstrukci ve starším domě? Pak jste jistě narazili na možnost pořízení kondenzačního kotle. Výrobci slibují vysokou účinnost zařízení a značnou úsporu na účtech za vytápění oproti klasickým plynovým kotlům. Ale zkušenosti s plynovými kondenzačními kotli ukazují, že existují také nevýhody. Na ně se podíváme v dnešním článku.

Kondenzační kotel slibuje účinnost přes 100 %

Při pročítání nabídek výrobců kondenzačních kotlů vás možná zarazila informace o účinnosti 107 % nebo dokonce 110 %. Ačkoliv z matematického hlediska může být účinnost maximálně sto procent, v případě kondenzačních kotlů se uvádí ve výhřevnosti paliva.

Kondenzační kotel totiž pracuje ještě s tzv. latentním teplem ze spalin, které dokáže využít pro předehřátí otopné vody. Navíc ztráty spalinami a sáláním jsou nižší než u starších atmosférických kotlů –⁠ tyto kotle mohly dosahovat účinnosti jen kolem 90 %, naproti tomu kondenzační kotel má normovaný stupeň využití až 110 %.

Tato čísla však platí pouze v ideálních podmínkách. Výše tepelného zisku je závislá především na teplotách otopné vody v soustavě a jejích rozdílech v přívodním a vratném potrubí (neboli teplotním spádu), na teplotě spalin a na technické úrovni zařízení. Nejlépe funguje kondenzační kotel při nízkých teplotách v otopné soustavě, proto je ideální jeho kombinace s nízkoteplotním podlahovým vytápěním. Nejlepší teplotní spád je 40/30 °C, případně 55/35 °C –⁠ při nízkoteplotním vytápění probíhá kondenzace za každého počasí.

Naopak ve starších domech bývá teplotní spád vyšší, a tak nemusí ke kondenzaci docházet vždy. Většina kotlů pracuje do teplotního spádu až 80/60 °C –⁠ v těchto podmínkách již nebude docházet ke kondenzaci, když teplota klesne níže pod bod mrazu (přibližně méně než -⁠7 °C). Pak bude kotel topit pouze s účinností klasického plynového kotle a na spotřebě plynu nepocítíte žádnou úsporu.

Chci výhodnější plyn

Kolik aktuálně zaplatíte za plyn?

Zjistěte, jaké ceny plynu vám v momentální situaci nabídnou jednotliví dodavatelé.

Nevýhody kondenzačních kotlů –⁠ připravte se na vyšší investici

Při pořízení kondenzačního kotle musíte počítat s vyšší počáteční investicí. Ceny nejoblíbenějších modelů kondenzačních kotlů se pohybují mezi 30–50 tisíci korun. K tomu si ještě musíte připočítat náklady na montáž a úpravu spalinových cest. Velmi proto záleží, jakou budete mít spotřebu, resp. úsporu plynu, aby vám vycházela rozumná návratnost.

Například u perfektně zateplených novostaveb se pořízení kondenzačního kotle většinou nevyplatí. Stejně tak vychází velmi dlouhá návratnost při kombinaci s tepelným čerpadlem. V těchto případech bývá výhodnější sáhnout po vytápění elektřinou.

Musíte vyřešit odvod kondenzátu

Další nevýhodou kondenzačních kotlů je nutnost vyřešit odvod kondenzátu a upravit spalinové cesty, což s sebou nese dodatečné náklady. Při vytápění pomocí kondenzačního kotle dochází ke kondenzaci vodní páry –⁠ kotel o příkonu 25 kW vyprodukuje při provozu 10 hodin denně asi 35 litrů kondenzátu za den. Nejjednodušším řešením je připojení kotle k odpadu. Pokud ho nemáte k dispozici v místnosti, kam chcete kotel umístit, musíte instalovat přečerpávací stanici kondenzátu.

Pro odvod spalin musí mít kotel polypropylenové odkouření, není možné použít klasický zděný komín. Je možné nechat komín vyvložkovat, případně spaliny odvést pomocí plastových trubek rovnou přes zeď. Stejným způsobem můžete vyřešit také přívod vzduchu. Od kondenzačních kotlů s přívodem vzduchu z místnosti se již spíše ustupuje a jsou zcela zakázané v kuchyních s digestoří.

Plynová přípojka také něco stojí

V případě novostaveb byste při zvažování způsobu vytápění měli zohlednit ještě náklady na vybudování plynové přípojky. Za tu zaplatíte v řádech desítek tisíc korun podle její délky. Ušetřit můžete na výkopových pracích, pokud si je provedete sami, ale ani položení samotného potrubí a vypracování projektové dokumentace není zdarma.

Navíc si musíte oběhat všechny potřebné dokumenty ohledně povolení pro plynovou přípojku. A v obcích, kde není plyn vůbec zaveden, můžete na pořízení kondenzačního kotle zapomenout.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Plynový kondenzační kotel: Zkušenosti sbírejte online

Nejlépe se vhodnost způsobu vytápění pozná na konkrétních příkladech, a tak se vyplatí podívat se na zkušenosti ostatních uživatelů s plynovým kondenzačním kotlem. Spoustu informací najdete v různých diskuzních skupinách, ale pro konečné posouzení vhodnosti kondenzačního kotle byste vždy měli využít odborníka. Ten dokáže posoudit, s jakou účinností může kondenzační kotel pracovat ve vašich konkrétních podmínkách a jaká by byla návratnost investice.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark