Jaké jsou nevýhody kondenzačních kotlů?

Jaké jsou nevýhody kondenzačních kotlů?

27. 9. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Vybíráte způsob vytápění do své novostavby nebo provádíte rekonstrukci ve starším domě? Pak jste jistě narazili na možnost pořízení kondenzačního kotle. Výrobci slibují vysokou účinnost zařízení a značnou úsporu na účtech za vytápění oproti klasickým plynovým kotlům. Ale zkušenosti s plynovými kondenzačními kotli ukazují, že existují také nevýhody. Na ně se podíváme v dnešním článku.

Kondenzační kotel slibuje účinnost přes 100 %

Při pročítání nabídek výrobců kondenzačních kotlů vás možná zarazila informace o účinnosti 107 % nebo dokonce 110 %. Ačkoliv z matematického hlediska může být účinnost maximálně sto procent, v případě kondenzačních kotlů se uvádí ve výhřevnosti paliva.

Kondenzační kotel totiž pracuje ještě s tzv. latentním teplem ze spalin, které dokáže využít pro předehřátí otopné vody. Navíc ztráty spalinami a sáláním jsou nižší než u starších atmosférických kotlů –⁠ tyto kotle mohly dosahovat účinnosti jen kolem 90 %, naproti tomu kondenzační kotel má normovaný stupeň využití až 110 %.

Tato čísla však platí pouze v ideálních podmínkách. Výše tepelného zisku je závislá především na teplotách otopné vody v soustavě a jejích rozdílech v přívodním a vratném potrubí (neboli teplotním spádu), na teplotě spalin a na technické úrovni zařízení. Nejlépe funguje kondenzační kotel při nízkých teplotách v otopné soustavě, proto je ideální jeho kombinace s nízkoteplotním podlahovým vytápěním. Nejlepší teplotní spád je 40/30 °C, případně 55/35 °C –⁠ při nízkoteplotním vytápění probíhá kondenzace za každého počasí.

Naopak ve starších domech bývá teplotní spád vyšší, a tak nemusí ke kondenzaci docházet vždy. Většina kotlů pracuje do teplotního spádu až 80/60 °C –⁠ v těchto podmínkách již nebude docházet ke kondenzaci, když teplota klesne níže pod bod mrazu (přibližně méně než -⁠7 °C). Pak bude kotel topit pouze s účinností klasického plynového kotle a na spotřebě plynu nepocítíte žádnou úsporu.

Chci výhodnější plyn

Kolik aktuálně zaplatíte za plyn?

Zjistěte, jaké ceny plynu vám v momentální situaci nabídnou jednotliví dodavatelé.

Nevýhody kondenzačních kotlů –⁠ připravte se na vyšší investici

Při pořízení kondenzačního kotle musíte počítat s vyšší počáteční investicí. Ceny nejoblíbenějších modelů kondenzačních kotlů se pohybují mezi 30–50 tisíci korun. K tomu si ještě musíte připočítat náklady na montáž a úpravu spalinových cest. Velmi proto záleží, jakou budete mít spotřebu, resp. úsporu plynu, aby vám vycházela rozumná návratnost.

Například u perfektně zateplených novostaveb se pořízení kondenzačního kotle většinou nevyplatí. Stejně tak vychází velmi dlouhá návratnost při kombinaci s tepelným čerpadlem. V těchto případech bývá výhodnější sáhnout po vytápění elektřinou.

Musíte vyřešit odvod kondenzátu

Další nevýhodou kondenzačních kotlů je nutnost vyřešit odvod kondenzátu a upravit spalinové cesty, což s sebou nese dodatečné náklady. Při vytápění pomocí kondenzačního kotle dochází ke kondenzaci vodní páry –⁠ kotel o příkonu 25 kW vyprodukuje při provozu 10 hodin denně asi 35 litrů kondenzátu za den. Nejjednodušším řešením je připojení kotle k odpadu. Pokud ho nemáte k dispozici v místnosti, kam chcete kotel umístit, musíte instalovat přečerpávací stanici kondenzátu.

Pro odvod spalin musí mít kotel polypropylenové odkouření, není možné použít klasický zděný komín. Je možné nechat komín vyvložkovat, případně spaliny odvést pomocí plastových trubek rovnou přes zeď. Stejným způsobem můžete vyřešit také přívod vzduchu. Od kondenzačních kotlů s přívodem vzduchu z místnosti se již spíše ustupuje a jsou zcela zakázané v kuchyních s digestoří.

Plynová přípojka také něco stojí

V případě novostaveb byste při zvažování způsobu vytápění měli zohlednit ještě náklady na vybudování plynové přípojky. Za tu zaplatíte v řádech desítek tisíc korun podle její délky. Ušetřit můžete na výkopových pracích, pokud si je provedete sami, ale ani položení samotného potrubí a vypracování projektové dokumentace není zdarma.

Navíc si musíte oběhat všechny potřebné dokumenty ohledně povolení pro plynovou přípojku. A v obcích, kde není plyn vůbec zaveden, můžete na pořízení kondenzačního kotle zapomenout.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Plynový kondenzační kotel: Zkušenosti sbírejte online

Nejlépe se vhodnost způsobu vytápění pozná na konkrétních příkladech, a tak se vyplatí podívat se na zkušenosti ostatních uživatelů s plynovým kondenzačním kotlem. Spoustu informací najdete v různých diskuzních skupinách, ale pro konečné posouzení vhodnosti kondenzačního kotle byste vždy měli využít odborníka. Ten dokáže posoudit, s jakou účinností může kondenzační kotel pracovat ve vašich konkrétních podmínkách a jaká by byla návratnost investice.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.