pokládka podlahového topení

Jak vybrat podlahové topení

Publikováno: 10. 1. 2022
|
Délka: 15 min.

Příjemné teplo od nohou, nižší náklady na energie a úspora prostoru –⁠ to jsou hlavní výhody podlahového topení. Zvažujete pořízení podlahového topení i pro svoji domácnost? Zjistěte, co všechno byste měli vzít v úvahu, než se pustíte do výběru.

Porovnat ceny energií

Jak funguje podlahové topení?

Jak už název napovídá, podlahové topení vyhřívá místnost přes podlahu. Pod podlahovou krytinou se ukrývají topné kabely, fólie, rohože nebo trubky, které produkují sálavé teplo –⁠ nejdříve se ohřívá podlaha, poté nábytek a další předměty, až nakonec přebírá teplo také vzduch v místnosti.

Podlahové topení funguje na principu nízkoteplotního zdroje s velkou vytápěcí plochou. To znamená, že plocha topidla je řádově větší než u běžných radiátorů, ale naopak teplota vytápění je podstatně nižší. Běžně se podlaha vyhřívá jen na 22–25 °C.

Existují dva základní typy podlahového topení –⁠ elektrické a teplovodní. Elektrické podlahové topení funguje na principu přímého topení elektrickými kabely, rohožemi nebo fóliemi. Teplovodní podlahové topení využívá vyhřívání pomocí teplé vody, která proudí v trubkách pod podlahou.

Výhody a nevýhody podlahového topení

Výhody podlahového topení:

 • rovnoměrné vytápění místnosti

 • nižší teplota vytápění – úspora nákladů na energie

 • nezabírá žádný prostor

 • jednoduchá regulace

 • nižší prašnost


Nevýhody podlahového topení:

 • delší doba odezvy

 • omezení při výběru podlahové krytiny

 • nehodí se do všech místností


Hlavní výhodou využití podlahového topení –⁠ ať elektrického či teplovodního, je rovnoměrné rozložení tepla v místnosti. Nevznikají rozdíly mezi teplotami v různých částech místnosti, což přispívá k vyššímu tepelnému komfortu. Už se vám nestane, že vedle radiátoru není horkem k vydržení, zatímco na druhé straně pokoje vás ovívá chladný vzduch.

S podlahovým topením může být teplota v místnosti o 1–⁠2 stupně nižší, než jste zvyklí s klasickými radiátory, a přesto dosáhnete stejné tepelné pohody. K ní přispívá nejen stejnoměrné rozložení teplot, ale také fakt, že teplo přichází od nohou, což vnímá většina z nás jako komfortnější. Díky snížení teploty na vytápění šetříte náklady na vytápění.

Další předností podlahového topení je estetické a prostorové hledisko –⁠ místnost nehyzdí radiátory a navíc nezabírají žádné místo. Zejména alergici ocení, že na rozdíl od radiátorů nezpůsobuje podlahové topení víření vzduchu a prachových částic. U elektrické varianty potěší rovněž bezúdržbový provoz, snadná regulace a možnost nastavit si teplotu v každé místnosti individuálně.

Porovnat ceny energií

Samozřejmě byste při výběru podlahového topení měli brát v úvahu i jeho negativa. Kvůli nižší teplotě v systému a nutnosti akumulace trvá delší dobu, než se interiér prohřeje. Na druhou stranu je tato nevýhoda vyvážena vysokou setrvačností, a proto se v místnosti drží příjemné teplo i po vypnutí topení. Z toho důvodu se podlahové topení využívá spíše pro kontinuální temperování, aby teplota v místnosti zůstávala stabilní. Nehodí se do chat, chalup a jiných příležitostně využívaných objektů, kde potřebujete prostor vyhřát za krátký čas.

Určitá omezení představuje podlahové topení při výběru podlahové krytiny. Dobře neslouží ani v místnostech, kde téměř veškerou podlahovou plochu zabírá nábytek. A zejména elektrické podlahové topení se nehodí do všech domácností –⁠ u špatně izolovaných staveb s vysokými tepelnými ztrátami se jeho provoz prodraží.


privod-podlahoveho-topeni

Jaké podlahového topení vybrat?

Existují dva druhy podlahového topení –⁠ elektrické a teplovodní. Každý systém má své výhody a nevýhody v závislosti na konkrétní situaci i vašich potřebách. Proto byste jeho výběr měli konzultovat s odborníkem.

Elektrické podlahové topení

Vyrábí se nejčastěji ve formě rohoží, které usnadňují instalaci ve velké ploše a zabraňují překroucení kabelů. Do úzkých nebo atypických místností se hodí instalace samostatných topných kabelů. Další možností jsou topné fólie, které vynikají malou tloušťkou a hodí se pod laminátovou nebo vinylovou plovoucí podlahu. Elektrické fólie se pokládají nasucho přímo pod podlahovou krytinu, a tak zvládnete nainstalovat podlahové topení i svépomocí.

Mezi výhody elektrického podlahového topení patří nižší pořizovací náklady, dlouhá životnost a precizní regulace –⁠ teplotu můžete nastavit nezávisle v každé místnosti a dokonce i v jejích částech, a to za pomoci mobilní aplikace. Díky vytápění elektřinou navíc získáte zvýhodněnou distribuční sazbu D57d, s níž čerpáte levnější elektřinu 20 hodin denně. Nicméně elektrické podlahové vytápění se hodí primárně do nízkoenergetických či pasivních domů, u starších domů s vysokými tepelnými ztrátami se jeho provoz nevyplatí.


Výhody elektrického podlahového topení:

 • jednoduchá instalace

 • rychlá regulace

 • nastavení teplot individuálně v každé místnosti

 • nižší pořizovací náklady

 • minimální zvýšení podlahy

 • dlouhá životnost


Nevýhody elektrického podlahové topení:

 • vyšší provozní náklady, závislost na cenách elektřiny

 • hodí se do nízkoenergetických domů a kvalitně zateplených novostaveb

Teplovodní podlahové topení

Teplo do podlahy předává voda, která proudí v plastových trubkách. Oproti elektrickým rohožím dosahuje teplovodní systém lepších akumulačních vlastností. To znamená, že déle udrží teplo, na druhou stranu také déle trvá, než se ohřeje na požadovanou teplotu. Výhodou je, že teplovodní podlahové topení lze napojit na jakýkoliv zdroj vytápění –⁠ plynový kotel, tepelné čerpadlo či elektrokotel. Pokud nechcete, nejste tedy závislí na drahé elektřině.

U teplovodního podlahového topení musíte počítat s náročnější instalací, případně opravami. Trubky se ukládají do systémové podložky, která se zalije betonovou nebo anhydritovou vrstvou. Teplovodní systémy mají vyšší tloušťku, což může být problém při rekonstrukcích. Oproti elektrickému podlahovému topení musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady.


Výhody teplovodního podlahového vytápění:

 • lepší akumulační schopnosti

 • připojení na jakýkoliv zdroj tepla

 • nižší provozní náklady

 • vhodné do starších domů s vyššími tepelnými ztrátami


Nevýhody teplovodního podlahového vytápění:

 • náročnější instalace

 • výrazné zvýšení podlahy

 • menší možnosti regulace

 • vyšší pořizovací náklady

Kolik stojí podlahové topení?

Při zvažování, jaké podlahové topení vybrat, svou roli hrají samozřejmě náklady na pořízení. Kolik stojí podlahové topení? Záleží na několika faktorech –⁠ jaká je celková podlahová plocha k vytápění, zda se bude využívat elektrický nebo teplovodní systém, jestli se jedná o jediný způsob vytápění, příp. s jakým dalším se kombinuje. Podstatný je rovněž zdroj vytápění (plynový kotel, elektrokotel nebo tepelné čerpadlo) či zda vyžaduje nemovitost nestandardní úpravy pro instalaci topení.

Každá firma využívá jiný způsob pro nacenění instalace podlahového topení. Orientačně můžete počítat s tím, že cena zahrnuje tyto položky:

 • topný systém,

 • izolace,

 • litá anhydritová nebo betonová podlaha,

 • montáž,

 • připojení systému na termostat, kotel,

 • zkoušky tlaku, revize elektrických rozvodů,

 • doprava.


Celkové náklady na instalaci elektrického podlahového topení se pohybují kolem 1.000 Kč za metr čtvereční, u teplovodního systému se cena šplhá ještě výše. K finální částce si ještě musíte připočítat náklady na materiál a pokládku podlahové krytiny. Nejedná se o malou investici, proto si raději nechte udělat cenovou nabídku od několika firem.

Jestliže chcete ušetřit, můžete provést pokládku podlahového topení svépomocí a odbornou firmu přizvat pouze kvůli připojení do systému. Z tohoto pohledu nabízí nejjednodušší instalaci elektrické fólie.

Do jakých prostor se podlahové topení hodí?

Teď už víme, do jakých nemovitostí se podlahové topení hodí, ale jak je to s jednotlivými místnostmi? Ve kterých místnostech dává podlahové topení smysl a kde naopak není vhodné?

Koupelna je ideální místnost pro instalaci podlahového topení, a to i v domácnostech, kde se jinak vytápí radiátory. Teplou podlahu si po koupání opravdu vychutnáte.

V obývacím pokoji trávíte podstatnou část dne, a tak vám tepelná pohoda přijde vhod. Dalším bonusem je úspora drahocenného prostoru.

V kuchyni se vám bude vařit jedna radost, díky teplé podlaze vám nebude zima od nohou ani při dlouhém stání. Problém může nastat u malých kuchyní, kde není dostatek podlahové plochy.

V ložnici a dětském pokoji oceníte kromě tepelného komfortu také nízkou prašnost podlahového topení. Navíc si děti mohou hrát na podlaze bez rizika nastydnutí. Pozor si dávejte u malých ložnic, kde většinu plochy zabírá postel a skříně. Nejen, že by podlahové topení nedosahovalo požadované účinnosti, ale teplo může nábytek poškodit.

Chodby, šatny a předsíně patří k místnostem, kde instalace podlahového topení nedává moc smysl. Značnou část podlahové plochy totiž zabírají skříně či jiný nábytek a pohybujete se zde většinou v botách, a tak ani neoceníte příjemný komfort podlahy.

Podlahové topení se používá v kombinaci s nízkoteplotním zdrojem. Obvykle se podlaha vyhřívá na 22–25 °C, podle normy je nejvyšší povolená teplota 29 °C, pro koupelny je povoleno maximum 33 °C.


koupelna-vpravo-vana

Výběr vhodné podlahové krytiny k podlahovému topení

Dlažba, vinyl, lamino, lino, dřevo i koberce –⁠ v dnešní době lze za určitých podmínek použít k podlahovému topení v podstatě jakoukoliv krytinu. Nicméně použití některých druhů podlah s sebou může nést zbytečné komplikace při pokládce či zvyšovat provozní náklady do budoucna. Proto byste při návrhu topného systému měli brát podlahovou krytinu určitě v úvahu.

Materiál podlahyTepelný odpor (m2k/W)

keramická dlažba

0,01

vinyl, PVC, lino

0,02

lamino

0,04 - 0,07

dřevo

0,05 - 0,1

Všeobecně platí, že čím nižší tepelný odpor má krytina, tím je vhodnější pro podlahové topení. Zároveň by měla mít vysokou tepelnou vodivost.

Mezi nejvhodnější materiály z hlediska tepelného odporu i vodivosti patří keramická dlažba. Velmi dobře vede teplo a rychle se ohřívá. „Vzhledem k dobré tepelné vodivosti a akumulaci tepla keramických dlaždic můžeme nastavit vytápěcí teploty na nižší hodnoty. Tím uspoříme drahocennou energii,“ říká Tomáš Heřman, zástupce značky Rako pro Novinky.cz. Nicméně mimo topnou sezónu bude podlaha nepříjemně studená, a tak se nejedná o ideální volbu do celého interiéru. Podobné vlastnosti jako dlažba má vinyl, marmoleum nebo PVC –⁠ lino.

Naopak laminátové a dřevěné podlahy mají poměrně vysoký tepelný odpor –⁠ čím větší tloušťka krytiny, tím horší je prostup tepla. Mezi vhodné varianty patří dvouvrstvé a třívrstvé laminátové a dřevěné podlahy, které se pokládají metodou lepení, protože lepidlo zlepšuje vodivost.

Porovnat ceny energií

Naprosto nevhodná je kombinace podlahového topení s kobercem s filcem či vysokým chlupem, jelikož funguje jako izolant. Pokud na koberci trváte, volte tloušťku maximálně 10 mm a pokládku lepením. Dobrou službu vám neudělá ani masivní dřevěná podlaha z dubu nebo buku.

Svoje specifika mají elektrické fólie. Instalují se nasucho přímo pod podlahovou krytinu, a tak se používají v kombinaci s laminátovou nebo vinylovou plovoucí podlahou.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

 • Plynový hořák s mincemi
  Energie
  29. září 2022|Petr Woff
  Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech

  Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

  Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na energie. Vyhlásili také cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.