Cestovní pojištění – srovnání cen

Elektřina - srovnání cen

Cena elektřiny na burze v posledních měsících poklesla asi o 20 % ve srovnání s předchozím rokem. Promítlo se ale snižování velkoobchodních cen také do ceníků dodavatelů elektřiny? Srovnání cen elektřiny vám pomůže zjistit, jestli neplatíte zbytečně drahou elektřinu.

Ceny elektřiny se mohou lišit o desítky procent

Na první pohled by se mohlo zdát, že všichni dodavatelé elektřiny nakupují tutéž komoditu, a proto nemůže být v cenách výrazný rozdíl. Opak je ale pravdou. Pouze regulovanou část ceny elektřiny mají všichni dodavatelé stejnou – tu totiž určuje Energetický regulační úřad. Regulovaná cena elektřiny zahrnuje především poplatky za distribuci elektřiny.

Zbylou část si ale každý dodavatel stanovuje sám. U té už záleží na tom, jak dobrý je váš dodavatel obchodník, jak umí číst vývoj trhu a především jakou si na velkoobchodní cenu elektřiny stanoví přirážku. Ve srovnání cen elektřiny zjistíte, že se ceny jednotlivých dodavatelů mohou lišit až o desítky procent.

Srovnání cen elektřiny vám pomůže s orientací na trhu

Na českém trhu působí momentálně desítky větších či menších dodavatelů elektřiny. Porovnávat si ceníky jeden po druhém by vám zabralo i několik dní. Energetičtí experti už to udělali za vás a sestavili přehledné online srovnání cen elektřiny, které vám během pár minut najde nejvýhodnější nabídku.

Kalkulačka cen elektřiny je velmi jednoduchá a intuitivní. Zadáte svoji spotřebu podle faktury, případně získáte orientační srovnání dodavatelů podle velikosti vaší domácnosti a účelu, k jakému elektřinu využíváte (vytápění, ohřev vody, jen spotřebiče a svícení). Čím vyšší máte spotřebu elektřiny, tím vyšší úspory můžete dosáhnout – v řádech až tisíců korun ročně.

porovnání cen elektřiny

Ceny elektřiny si srovnejte klidně každý den

Výhodou online srovnání cen elektřiny je, že se neustále aktualizuje na základě ceníků dodavatelů. Navíc ho využíváte zcela zdarma, a tak si srovnání můžete udělat kolikrát chcete, klidně každý den. Jestliže k tomu dáte souhlas, získáte přístup i k neveřejným nabídkám dodavatelů.

Po vyplnění základních údajů o spotřebě se vám na jedno kliknutí zobrazí nabídky od desítek dodavatelů elektřiny. Seřaďte si je od nejnižší ceny, nebo využijte širokých možností filtrování – třeba podle délky výpovědní lhůty, smlouvy na dobu určitou/neurčitou nebo konkrétního dodavatele. Vybírat si můžete také podle tzv. karmy dodavatele – ta určuje férovost nabídky podle úrovně zákaznického servisu, obchodních podmínek a kladných referencí.

Jak může srovnání cen elektřiny vypadat?

Pro lepší představu se podívejte na konkrétní příklad ze srovnání cen elektřiny. Vezmeme v úvahu čtyřčlennou domácnost žijící v rodinném domě ve Středočeském kraji, která využívá elektřinu v ohřevu vody. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou činí v tomto případě více než 15 %, to je úspora 6500 Kč ročně. Pokud by domácnost elektřinou vytápěla, bude rozdíl ještě markantnější.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2