Srovnání cen elektřiny - žárovka s kalkulačkou

Srovnání cen elektřiny: Jak ušetřit?

9. 4. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Elektřina rekordně zdražila v loňském roce, ale nyní opět zlevňuje. Její cena na velkoobchodní burze meziročně klesla asi o 50 %. Koncoví dodavatelé proto vydávají nové ceníky a soutěží, kdo vám nabídne větší slevu. Využijte nezávislý internetový srovnávač energií, zadejte tam svůj domovský region a spotřebu. Získáte rychlé a přehledné srovnání cen elektřiny, které odpovídá vašim osobním potřebám.

Energii nakupujete na volném trhu

Do českých domácností proudí elektřina, jejíž vlastnosti jsou stanoveny evropskými normami. Správnou frekvenci a napětí zajišťuje distribuční společnost, která ve vašem regionu provozuje rozvodnou elektrickou síť: ČEZ Distribuce, EG.D (na jihu) nebo PREdistribuce (v Praze). Takže pokud nejste fandové do techniky, kvalitu svojí elektřiny klidně nechte na expertech. Ale sledujte cenový srovnávač energií, abyste neprodělali. 

Za elektřinu platíte pravidelné zálohy, které jsou součtem různých poplatků a daní. Zhruba pětina celkové ceny připadne státu. Čtvrtinu dostane distributor. A většina zůstane dodavateli, který vám prodává samotnou elektrickou energii. Mezitím sami rozhodujete, jestli elektřinu nakoupíte levněji nebo dráž. Dodavatele a ceník totiž můžete změnit, podobě jako když střídáte supermarkety, mobilní operátory či pojišťovny.

Záleží na ceně a dalších podmínkách

Největší tuzemské elektrárny provozuje společnost ČEZ, která většinu své energie prodává koncovým dodavatelům. Menšinu zobchoduje na energetických burzách PXE v Praze a EEX v německém Lipsku. Dodavatelé potom nabízejí elektřinu přímým odběratelům. Někteří chtějí vysokou marži, jiní vycházejí výhodněji. Letošní srovnání cen elektřiny ukazuje, že nejlevnější dodavatel stojí o 17 % méně než jeho nejdražší konkurent.

Fakturační poplatky najdete v ceníku, ovšem důležité jsou i dalších smluvní podmínky. Nejliberálnější smlouvy mají jednoměsíční výpovědní lhůtu, ale neobsahují žádnou cenovou garanci. Takže mohou kdykoli zdražit nebo zlevnit. Nejdelší smlouvy trvají 36 měsíců a automaticky se obnovují, pakliže do určitého termínu nepotvrdíte jejich ukončení. Proto nestačí prosté cenové srovnání, potřebujete ještě analýzu smluvních podmínek.

Jak probíhá srovnání cen elektřiny

Na českém trhu působí více než 100 dodavatelů, kteří prodávají stovky tarifů. Kdybyste všechny ceníky a smluvní podmínky porovnávali sami, pravděpodobně byste ztratili několik týdnů nebo měsíců. Raději šetřete čas. V naší kalkulačce si kdykoli jednoduše srovnáte aktuální tarify. Přepočítává ceny, ale analyzuje také další smluvní podmínky. Tady jsou klíčové parametry, které sledujeme a denně aktualizujeme:

 • Ceny pro roky 2023 a 2024 (zájemcům sdělujeme i neveřejné nabídky)

 • Potenciální úspora (obvykle řádově tisíce Kč/rok) 

 • Délka cenové fixace (0 až 36 měsíců)

 • Délka smluvního závazku (0 až 36 měsíců)

 • Automatické prodlužování smluvního závazku (ano/ne)

 • Sankce (například 30 % zbývajících plánovaných záloh, jestliže předčasně ukončíte smlouvu, která byla uzavřena na dobu určitou)

 • Výpovědní lhůta (1 měsíc, 3 měsíce, nebo jiná)

 • Jaké zákaznické portály a aplikace provozují jednotliví dodavatelé

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Na co se vás zeptá srovnávač energií

Domácnosti jsou ještě rozmanitější než jejich dodavatelé. Některé používají pouze úsporné elektrospotřebiče, a proto letos za elektřinu zaplatí maximálně 20 000 Kč. Jiné ohřívají vodu v elektrickém bojleru a svůj nezateplený dům vytápějí skrze přímotopy, takže jejich účet šplhá až přes 100 000 Kč/rok. Kalkulačka proto vyžaduje, abyste vyčíslili svoji spotřebu nebo vybrali svoji orientační spotřebitelskou kategorii (například byt, 2-3 osoby, svícení).

Srovnávač energií vám započítá i distribuční poplatky, které závisejí na Energetickém regulačním úřadu a patří místnímu distributorovi. Ovšem v Praze, Brně či Ostravě jsou předepsané odlišné cenové výměry. Takže v kalkulačce vyberte svůj domovský region, aby byly distribuční poplatky započítány správně. Jestli vás zajímá potenciální úspora, vyplňte ještě svého současného dodavatele.

Srovnání cen elektřiny pro rok 2023

Vloni jsme ještě byli závislí na ruském zemním plynu, jehož dodávky se náhle zastavily. Plynové elektrárny skokově zdražily. Megawatthodina (MWh) elektrické energie dříve na burze stávala kolem 44 eur, ale vloni vyskočila na průměrných 298 eur. Mnozí dodavatelé zkrachovali a občané demonstrovali proti drahotě. Česká vláda proto vyhlásila maximální ceny, které v roce 2023 zaplatíme za elektřinu, a zbylé náklady dotuje ze státního rozpočtu.

Nyní máme nové importéry zemního plynu. Burzy zlevňují, megawatthodina elektrické energie tam stojí kolem 150 eur. Nejrychlejší dodavatelé už zveřejnili nové ceníky, které jsou pod vládním cenovým stropem. Srovnejme, kolik stojí elektřina pro typickou českou domácnost. Bydlí v Ostravě či Plzni a patří do nejčastější distribuční sazby D02d. V letošním roce spotřebuje 1,905 MWh, neboli 1 905 kilowatthodin (kWh) elektrické energie.

DodavatelSmlouvaKč/rok

Eneka

Fix na měsíc

16 549 Kč

Centropol Energy

Fixně na 1,5 roku

17 541 Kč

EP Energy Trading

EP Fix 24, varianta 03/2023

17 932 Kč

Dobrá Energie

Fix 12

17 932 Kč

E.ON Energie

Variant PRO 24 Březen 2023

18 233 Kč

Fonergy

Standard 23

18 905 Kč

Armex Energy

Elektřina Klasik 301

18 950 Kč

Lama energy

Garant

18 962 Kč

Pražská energetika

PRE Proud Fix 02/2023

18 980 Kč

MND Energie

Proud – Ceník se stropem

19 164 Kč

Yello

Yello Neptun

19 255 Kč

Nejdražší dodavatelé

Vládní cenový strop

19 884 Kč

Srovnáváme, kolik stojí elektřina pro nové odběratele. Započítáváme letošní dodávku, distribuci a všechny další poplatky + daně. Tabulka vychází z dat dostupných 4. dubna 2023. Nejlevnější elektřina tehdy stála méně než 9 Kč/kWh. Dodavatelé nabízeli cenovou fixaci na 24 (E.ON Energie, Yello) či 36 měsíců (Lama energy). Ale průběžně přicházejí nové nabídky, které obratem zařazujeme do kalkulačky, aby přepočítala vaši útratu a eventuální úsporu.

Dodavatele kontrolujte každý měsíc

Zdá se, že jsme překonali nejhorší fázi energetické krize. Ale buďte obezřetní. Slabší dodavatelé se v minulém roce finančně vyčerpali a kdyby burzy opět razantně zdražily, zkrachovali by. Nejlacinější současné ceníky mají pouze jednoměsíční účinnost, potom budou nahrazeny novými. Cenové stropy platí jenom v roce 2023 a některé tarify potom zdraží, zatímco jiné automaticky zlevní. Proto svého dodavatele kontrolujte pravidelně.

Náš tip

Minimálně jednou ročně využijte internetovou kalkulačku. Aktuální srovnání cen elektřiny dostanete na míru, zdarma, rychle a nezávazně. Nebo nám pošlete svoje poslední vyúčtování a napište nám, kdy vám můžeme zatelefonovat. Porovnáme všechny alternativy a pokud budete chtít, převedeme vás k levnějšímu dodavateli.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?