Vedení vysokého napětí se západem slunce v pozadí

Jak na změnu dodavatele elektřiny?

14. 4. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Máte u současného dodavatele elektřiny nevýhodné podmínky? Můžete si vybrat jiného. Přitom změna dodavatele není tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Je ale potřeba pamatovat na několik komplikací, které vás mohou potkat. Když původní smlouvu nevypovíte v souladu s podmínkami, hrozí vám vysoké pokuty.

Dodavatele můžete měnit, kolikrát chcete

Dodavatele elektřiny můžete za rok změnit, kolikrát chcete –⁠ samozřejmě v souladu se smluvními podmínkami, výpovědní lhůta obvykle činí několik měsíců. Jinak ale můžete vystřídat libovolný počet dodavatelů. Před samotným převodem je dobré udělat si malý průzkum a dobře se rozmyslet, s kým podepíšete novou smlouvu.

Můžete vůbec přejít jinam?

Vaším prvním krokem bude ověření, že vůbec můžete smlouvu o dodávkách elektřiny u stávajícího dodavatele ihned ukončit. Existují dva typy smluv.

 • Smlouva na dobu neurčitou: Výpověď můžete podat kdykoliv. Poté vám začne běžet výpovědní lhůta, zpravidla 3–⁠6 měsíců. Po jejím uplynutí jste volní a můžete přejít k jinému dodavateli elektřiny.

 • Smlouva na dobu určitou: Smlouva je sjednána na určité časové období, nejčastěji 1, 2 nebo 3 roky. Existují ale i starší smlouvy podepsané na 5 nebo 10 let. Smlouvy na dobu určitou většinou obsahují automatickou prolongaci. To znamená, že pokud ji nevypovíte, automaticky se prodlouží o stejně dlouhé období.

Změna dodavatele elektřiny –⁠ postup výpovědi

Vypovědět smlouvu na dobu neurčitou je jednoduché. U smlouvy na dobu určitou to může být oříšek. Ve smlouvě najdete podmínky, kdy a jak ji smíte vypovědět. Můžete se například dočíst, že smlouvu lze vypovědět nejdříve 3 měsíce a nejpozději 6 týdnů před jejím výročím. Na podání výpovědi tak máte jen přesně stanovené 6týdenní okno. Pokud pošlete výpověď dříve, nepřihlíží se k ní. Pokud později, nestihli jste lhůtu a smlouva se prodlouží.

Můžete ji ukončit i mimo výpovědní okno. V takovém případě ovšem většinou zaplatíte vysoké smluvní pokuty, a tak se vám přechod k jinému dodavateli ani nevyplatí.

Pokud nemůžete ve smlouvě na dobu určitou najít, kdy vám končí, obraťte se na svého dodavatele. Ten vám ze zákona musí poskytnout informaci o tom, do kdy je smlouva uzavřená. Od roku 2022 byste datum ukončení smlouvy měli najít také na každém ročním vyúčtování.

Jak vybrat správného dodavatele?

Jakmile si vyjasníte podmínky ukončení staré smlouvy, rozhlédněte se na trhu s elektřinou po vhodném dodavateli. S tím vám pomůže kalkulačka cen energií. Na jednom místě si srovnáte ceny od několika desítek dodavatelů na českém trhu a snadno najdete tu nejvýhodnější. Pokud se vám některá nabídka zalíbí, hned můžete požádat o změnu dodavatele elektřiny. Kalkulačka vás celým procesem provede.

Kalkulačka cen elektřiny

Porovnejte si dodavatele online

Zadejte do kalkulačky svoji roční spotřebu elektřiny a během pár sekund zjistíte, který dodavatel vám dá nejvýhodnější nabídku.

Jakmile si v kalkulačce vyberete nejzajímavější nabídky, dodavatele si ještě trochu proklepněte. Projděte si recenze na internetu a sledujte, jak jsou spokojení klienti a jak se společnost staví k řešení jejich potíží.

Určitým vodítkem může být i to, jestli vámi vybraný dodavatel podepsal tzv. Etický kodex obchodníka s elektřinou. Ten vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) a obsahuje pravidla slušného chování, která má obchodník k zákazníkovi zaujímat. Přihlášení ke kodexu není povinné. Seznam dodavatelů elektřiny a plynu, kteří se dobrovolně přihlásili k dodržování kodexu, naleznete na webové stránce ERÚ.

Čtěte obchodní podmínky

Obchodní podmínky zpravidla nikoho nezajímají a nikdo je nečte. A je to chyba. V obchodních podmínkách totiž najdete vše podstatné –⁠ jaká je výpovědní lhůta, jaké si dodavatel účtuje poplatky, jak ho můžete kontaktovat atd.

Zajímejte se také o typ smlouvy. Smlouva na dobu neurčitou vám dává volnost, můžete ji kdykoliv vypovědět, ale také se vám kdykoliv může změnit cena elektřiny. Naopak smlouva na dobu určitou bývá spojena s fixací ceny elektřiny, a tak budete mít několik let jistotu, kolik za elektřinu zaplatíte.

Vybráno máte, teď podepsat smlouvu

Pokud jste rozhodnuti pro nového dodavatele, je potřeba s ním sepsat smlouvu o dodávkách elektřiny. Není vůbec potřeba v tomto ohledu spěchat.

Slušný dodavatel vám předloží smlouvu, aktuálně platný ceník a obchodní podmínky. Nechá vám čas, abyste si doma dokumenty prostudovali, případně je připomínkovali nebo se doptali, čemu jste nerozuměli. Výhodou je, že většina společností umožňuje změnu dodavatele elektřiny online, proto ani nemusíte chodit na pobočku.

Někteří dodavatelé vám nabídnou možnost, že jim udělíte plnou moc a oni provedou úkony spojené s převodem elektřiny za vás. To může celý proces urychlit a ulehčit.

Změna dodavatele bez starostí

Nechte změnu dodavatele na nás

Ne každý má čas a chuť procházet podmínky smlouvy a hledat správné dokumenty pro změnu dodavatele. S celým procesem vám rádi pomůžeme.

Pošlete nám svou fakturu, společně najdeme nabídku, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám, a postaráme se o vše ostatní. Hlavně pohlídáme termíny tak, aby vám dodávky elektřiny navazovaly.

Jak proběhne samotný převod

Jestliže plnou moc podepíšete, v tomto bodě se o nic starat nemusíte. Pokud ale máte rádi věci pod kontrolou, musíte podat výpověď smlouvy původnímu poskytovateli a sledovat průběh převodu. Jak dlouho trvá změna dodavatele elektřiny? Samotný převod bývá vyřízený během několika dní, ale k němu si musíte připočíst několik měsíců výpovědní lhůty. Celá změna dodavatele elektřiny se tak může protáhnout i na půl roku.

Jakákoli chyba v této fázi proces prodlouží –⁠ například podáte výpověď smlouvy špatně sepsanou, uvedete chybu ve jméně apod.

Věděli jste, že...

Přechod od jednoho dodavatele k druhému je potřeba dobře naplánovat. Pokud u jednoho dodavatele ukončíte odběr, ale nezahájíte odběr u druhého dodavatele elektřiny, nastává problém. Stáváte se totiž černým odběratelem elektřiny, jelikož nemáte s nikým smlouvu. V takové chvíli se vystavujete pokutě.

Pozor, na koho je smlouva napsaná

O změnu dodavatele elektřiny musí žádat vždy ta osoba, na níž je smlouva napsaná. Bohužel tím může dojít k průtahům, když je smlouva vedená například na zemřelého manžela. V takovém případě musíte nejdříve stávající společnost požádat o přepis odběrného místa na vaše jméno. K tomu budete potřebovat doklady jako úmrtní list. Teprve poté, co bude odběrné místo přepsáno na vás, můžete postoupit ke změně dodavatele elektřiny.

Zařídíme přepis energií za vás

Přepis energií se změnou dodavatele může být složitější. Čeká vás nejen v případě úmrtí, ale také při stěhování nebo koupi nové nemovitosti. Nechte administrativu na nás. Zařídíme papírování a ještě pro vás vyhledáme nejlevnější nabídku.

Počátek nové dodávky

Po uplynutí výpovědní doby dojde k ukončení smlouvy o dodávkách elektřiny u starého dodavatele a začínáte odebírat elektřinu od toho nového. O této změně vám přijde vyrozumění. V něm musí být obsažena informace o tom, že začínáte čerpat elektřinu od nového dodavatele a od jakého data. Doporučuje se také k datu změny poskytovatele nahlásit stav elektroměru.

Kromě toho ještě dostanete závěrečné vyúčtování spotřeby od původního dodavatele, s nímž vypořádáte případný nedoplatek či přeplatek. Pak už jen zbývá přenastavit příkazy trvalé platby nebo inkaso na účet nového dodavatele elektřiny.

Možná nakonec u stávajícího dodavatele zůstanete

Řadu lidí ke změně dodavatele elektřiny motivuje cena. Zkrátka jim jiná společnost nabídne tytéž služby levněji. Často se ale stává, že když se ke změně rozhodnete, vytasí se váš stávající dodavatel s tzv. retenční nabídkou. To znamená, že si vás chce udržet a nabídne vám lepší podmínky, než u něj máte nyní.

Opět ovšem platí, že byste neměli koukat jen na cenu. Všímejte si i výše smluvních pokut, poplatků a typu smlouvy. V nejisté době, jaká nyní na trhu energií panuje, doporučují odborníci volit spíše smlouvu na dobu neurčitou, případně jen krátkou fixaci na jeden rok.

Změna dodavatele –⁠ odstoupení od smlouvy

V určitých případech se můžete ještě po podpisu smlouvy rozhodnout pro odstoupení.

 • Uzavřete-li smlouvu s dodavatelem přes zprostředkovatele, můžete ji vypovědět od okamžiku podpisu smlouvy s dodavatelem až do 15. dne po zahájení dodávek. Výpovědní doba činí 15 dnů a počítá se od prvního dne následujícího měsíce.

 • Uzavřete-li smlouvu mimo obchodní prostory, odstoupení můžete podat ve lhůtě 14 dnů od data podpisu smlouvy. Odstoupení je účinné od okamžiku doručení dodavateli elektřiny.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?