Vedení vysokého napětí se západem slunce v pozadí

Jak na změnu dodavatele elektřiny?

14. 4. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Máte u současného dodavatele elektřiny nevýhodné podmínky? Můžete si vybrat jiného. Přitom změna dodavatele není tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Je ale potřeba pamatovat na několik komplikací, které vás mohou potkat. Když původní smlouvu nevypovíte v souladu s podmínkami, hrozí vám vysoké pokuty.

Dodavatele můžete měnit, kolikrát chcete

Dodavatele elektřiny můžete za rok změnit, kolikrát chcete –⁠ samozřejmě v souladu se smluvními podmínkami, výpovědní lhůta obvykle činí několik měsíců. Jinak ale můžete vystřídat libovolný počet dodavatelů. Před samotným převodem je dobré udělat si malý průzkum a dobře se rozmyslet, s kým podepíšete novou smlouvu.

Můžete vůbec přejít jinam?

Vaším prvním krokem bude ověření, že vůbec můžete smlouvu o dodávkách elektřiny u stávajícího dodavatele ihned ukončit. Existují dva typy smluv.

  • Smlouva na dobu neurčitou: Výpověď můžete podat kdykoliv. Poté vám začne běžet výpovědní lhůta, zpravidla 3–⁠6 měsíců. Po jejím uplynutí jste volní a můžete přejít k jinému dodavateli elektřiny.

  • Smlouva na dobu určitou: Smlouva je sjednána na určité časové období, nejčastěji 1, 2 nebo 3 roky. Existují ale i starší smlouvy podepsané na 5 nebo 10 let. Smlouvy na dobu určitou většinou obsahují automatickou prolongaci. To znamená, že pokud ji nevypovíte, automaticky se prodlouží o stejně dlouhé období.

Změna dodavatele elektřiny –⁠ postup výpovědi

Vypovědět smlouvu na dobu neurčitou je jednoduché. U smlouvy na dobu určitou to může být oříšek. Ve smlouvě najdete podmínky, kdy a jak ji smíte vypovědět. Můžete se například dočíst, že smlouvu lze vypovědět nejdříve 3 měsíce a nejpozději 6 týdnů před jejím výročím. Na podání výpovědi tak máte jen přesně stanovené 6týdenní okno. Pokud pošlete výpověď dříve, nepřihlíží se k ní. Pokud později, nestihli jste lhůtu a smlouva se prodlouží.

Můžete ji ukončit i mimo výpovědní okno. V takovém případě ovšem většinou zaplatíte vysoké smluvní pokuty, a tak se vám přechod k jinému dodavateli ani nevyplatí.

Pokud nemůžete ve smlouvě na dobu určitou najít, kdy vám končí, obraťte se na svého dodavatele. Ten vám ze zákona musí poskytnout informaci o tom, do kdy je smlouva uzavřená. Od roku 2022 byste datum ukončení smlouvy měli najít také na každém ročním vyúčtování.

Jak vybrat správného dodavatele?

Jakmile si vyjasníte podmínky ukončení staré smlouvy, rozhlédněte se na trhu s elektřinou po vhodném dodavateli. S tím vám pomůže kalkulačka cen energií. Na jednom místě si srovnáte ceny od několika desítek dodavatelů na českém trhu a snadno najdete tu nejvýhodnější. Pokud se vám některá nabídka zalíbí, hned můžete požádat o změnu dodavatele elektřiny. Kalkulačka vás celým procesem provede.

Kalkulačka cen elektřiny

Porovnejte si dodavatele online

Zadejte do kalkulačky svoji roční spotřebu elektřiny a během pár sekund zjistíte, který dodavatel vám dá nejvýhodnější nabídku.

Jakmile si v kalkulačce vyberete nejzajímavější nabídky, dodavatele si ještě trochu proklepněte. Projděte si recenze na internetu a sledujte, jak jsou spokojení klienti a jak se společnost staví k řešení jejich potíží.

Určitým vodítkem může být i to, jestli vámi vybraný dodavatel podepsal tzv. Etický kodex obchodníka s elektřinou. Ten vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) a obsahuje pravidla slušného chování, která má obchodník k zákazníkovi zaujímat. Přihlášení ke kodexu není povinné. Seznam dodavatelů elektřiny a plynu, kteří se dobrovolně přihlásili k dodržování kodexu, naleznete na webové stránce ERÚ.

Čtěte obchodní podmínky

Obchodní podmínky zpravidla nikoho nezajímají a nikdo je nečte. A je to chyba. V obchodních podmínkách totiž najdete vše podstatné –⁠ jaká je výpovědní lhůta, jaké si dodavatel účtuje poplatky, jak ho můžete kontaktovat atd.

Zajímejte se také o typ smlouvy. Smlouva na dobu neurčitou vám dává volnost, můžete ji kdykoliv vypovědět, ale také se vám kdykoliv může změnit cena elektřiny. Naopak smlouva na dobu určitou bývá spojena s fixací ceny elektřiny, a tak budete mít několik let jistotu, kolik za elektřinu zaplatíte.

Vybráno máte, teď podepsat smlouvu

Pokud jste rozhodnuti pro nového dodavatele, je potřeba s ním sepsat smlouvu o dodávkách elektřiny. Není vůbec potřeba v tomto ohledu spěchat.

Slušný dodavatel vám předloží smlouvu, aktuálně platný ceník a obchodní podmínky. Nechá vám čas, abyste si doma dokumenty prostudovali, případně je připomínkovali nebo se doptali, čemu jste nerozuměli. Výhodou je, že většina společností umožňuje změnu dodavatele elektřiny online, proto ani nemusíte chodit na pobočku.

Někteří dodavatelé vám nabídnou možnost, že jim udělíte plnou moc a oni provedou úkony spojené s převodem elektřiny za vás. To může celý proces urychlit a ulehčit.

Změna dodavatele bez starostí

Nechte změnu dodavatele na nás

Ne každý má čas a chuť procházet podmínky smlouvy a hledat správné dokumenty pro změnu dodavatele. S celým procesem vám rádi pomůžeme.

Pošlete nám svou fakturu, společně najdeme nabídku, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám, a postaráme se o vše ostatní. Hlavně pohlídáme termíny tak, aby vám dodávky elektřiny navazovaly.

Jak proběhne samotný převod

Jestliže plnou moc podepíšete, v tomto bodě se o nic starat nemusíte. Pokud ale máte rádi věci pod kontrolou, musíte podat výpověď smlouvy původnímu poskytovateli a sledovat průběh převodu. Jak dlouho trvá změna dodavatele elektřiny? Samotný převod bývá vyřízený během několika dní, ale k němu si musíte připočíst několik měsíců výpovědní lhůty. Celá změna dodavatele elektřiny se tak může protáhnout i na půl roku.

Jakákoli chyba v této fázi proces prodlouží –⁠ například podáte výpověď smlouvy špatně sepsanou, uvedete chybu ve jméně apod.

Věděli jste, že...

Přechod od jednoho dodavatele k druhému je potřeba dobře naplánovat. Pokud u jednoho dodavatele ukončíte odběr, ale nezahájíte odběr u druhého dodavatele elektřiny, nastává problém. Stáváte se totiž černým odběratelem elektřiny, jelikož nemáte s nikým smlouvu. V takové chvíli se vystavujete pokutě.

Pozor, na koho je smlouva napsaná

O změnu dodavatele elektřiny musí žádat vždy ta osoba, na níž je smlouva napsaná. Bohužel tím může dojít k průtahům, když je smlouva vedená například na zemřelého manžela. V takovém případě musíte nejdříve stávající společnost požádat o přepis odběrného místa na vaše jméno. K tomu budete potřebovat doklady jako úmrtní list. Teprve poté, co bude odběrné místo přepsáno na vás, můžete postoupit ke změně dodavatele elektřiny.

Zařídíme přepis energií za vás

Přepis energií se změnou dodavatele může být složitější. Čeká vás nejen v případě úmrtí, ale také při stěhování nebo koupi nové nemovitosti. Nechte administrativu na nás. Zařídíme papírování a ještě pro vás vyhledáme nejlevnější nabídku.

Počátek nové dodávky

Po uplynutí výpovědní doby dojde k ukončení smlouvy o dodávkách elektřiny u starého dodavatele a začínáte odebírat elektřinu od toho nového. O této změně vám přijde vyrozumění. V něm musí být obsažena informace o tom, že začínáte čerpat elektřinu od nového dodavatele a od jakého data. Doporučuje se také k datu změny poskytovatele nahlásit stav elektroměru.

Kromě toho ještě dostanete závěrečné vyúčtování spotřeby od původního dodavatele, s nímž vypořádáte případný nedoplatek či přeplatek. Pak už jen zbývá přenastavit příkazy trvalé platby nebo inkaso na účet nového dodavatele elektřiny.

Možná nakonec u stávajícího dodavatele zůstanete

Řadu lidí ke změně dodavatele elektřiny motivuje cena. Zkrátka jim jiná společnost nabídne tytéž služby levněji. Často se ale stává, že když se ke změně rozhodnete, vytasí se váš stávající dodavatel s tzv. retenční nabídkou. To znamená, že si vás chce udržet a nabídne vám lepší podmínky, než u něj máte nyní.

Opět ovšem platí, že byste neměli koukat jen na cenu. Všímejte si i výše smluvních pokut, poplatků a typu smlouvy. V nejisté době, jaká nyní na trhu energií panuje, doporučují odborníci volit spíše smlouvu na dobu neurčitou, případně jen krátkou fixaci na jeden rok.

Změna dodavatele –⁠ odstoupení od smlouvy

V určitých případech se můžete ještě po podpisu smlouvy rozhodnout pro odstoupení.

  • Uzavřete-li smlouvu s dodavatelem přes zprostředkovatele, můžete ji vypovědět od okamžiku podpisu smlouvy s dodavatelem až do 15. dne po zahájení dodávek. Výpovědní doba činí 15 dnů a počítá se od prvního dne následujícího měsíce.

  • Uzavřete-li smlouvu mimo obchodní prostory, odstoupení můžete podat ve lhůtě 14 dnů od data podpisu smlouvy. Odstoupení je účinné od okamžiku doručení dodavateli elektřiny.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.