Fixace cen elektřiny

  • Srovnání 43 dodavatelů elektřiny

  • Změnou dodavatele můžete výrazně ušetřit

  • Přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme

  • Vše vyřešíte z pohodlí Vašeho domova

Elektřina - žárovka a zástrčka

Co je fixace cen elektřiny?

Fixace cen elektřiny znamená, že s dodavatelem uzavřete smlouvu na dobu určitou – nejčastěji na 12, 24 nebo 36 měsíců. Tím pádem přijdete po tuto dobu o možnost změnit dodavatele, na druhou stranu získáte garantovanou výši ceny elektřiny.

Vyplatí se fixace ceny elektřiny?

Zafixování cen elektřiny se vyplatí, když je cena elektřiny nízko a do budoucna se chystá zdražování. Proto je důležité průběžně sledovat vývoj a pravidelně si dělat srovnání cen elektřiny.

Trh s elektřinou reaguje menšími výkyvy na hospodářskou situaci, ale dlouhodobě ceny elektřiny v Evropě rostou kvůli zdražování emisních povolenek. V nejbližších letech tak lze očekávat další zvyšování cen. Pokud tedy narazíte na výhodnou nabídku, fixace ceny elektřiny se vám s velkou pravděpodobností vyplatí.

Zafixování cen elektřiny pro konzervativní odběratele

Nikdy však nelze vývoj na burze s elektřinou předvídat se stoprocentní jistotou. Proto rozhodnutí o zafixování cen elektřiny závisí také na vašich preferencích. Dáváte přednost jistotě, že budete několik let dopředu vědět, kolik budete za elektřinu platit? Pak se pro vás fixace cen elektřiny hodí. Je pro vás nejdůležitější flexibilita a chcete mít možnost smlouvu s dodavatelem kdykoliv vypovědět? Potom se fixaci cen elektřiny spíše vyhněte.

Fixace cen elektřiny – pozor na nevýhodné podmínky

I smlouvu se zafixovanou cenou elektřinou můžete vypovědět, ale většinou to pro vás bude znamenat sankce ve výši až 10 tisíc korun nebo doplatek do konce smlouvy podle obvyklé spotřeby. Před podpisem smlouvy na dobu určitou si proto důkladně přečtěte podmínky.

Počítejte také s tím, že většina smluv má v podmínkách nastaveno automatické prodloužení. Pokud se rozhodnete pro fixaci cen elektřiny, poznačte si, kolik měsíců předem musíte podat výpověď smlouvy, aby nedošlo k jejímu automatickému prodloužení. Zároveň byste se měli vyhýbat fixaci cen elektřiny na déle než tři roky.

Nejvýhodnější ceny elektřiny s fixací

Když se rozhodnete pro zafixování cen elektřiny, měli byste si být jistí, že se rozhodnete pro opravdu nejvýhodnější nabídku. To vám zaručí srovnání cen elektřiny. Během 1 minuty získáte nabídky od desítek spolehlivých dodavatelů elektřiny, které si srovnáte od nejnižší ceny. Zároveň si ve výsledcích můžete filtrovat – pokud máte zájem o fixaci cen elektřiny, zaškrtněte možnost smlouvy na dobu určitou.

Srovnaný magazín

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.