Blog
Energie
Jaderná elektrárna

Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

27. března 2020|Monika Šaríková|

Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si Češi mohou vybírat. Na českém trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

Energie zdražují každým rokem. Rok co rok zaplatíte více za plyn i za elektřinu. Kromě osvědčených úsporných řešení je jedním ze způsobů, jak snížit náklady za energie, změna dodavatele za levnější. Než se však pro změnu dodavatele definitivně rozhodnete, věnujte patřičnou pozornost srovnání dodavatelů energií.

V Česku působí přes 80 dodavatelů energií

Osmdesát dodavatelů energií představuje velké číslo a zorientovat se v jejich nabídkách není vůbec snadné. Zvlášť, když na začátku každý z nich slibuje to samé od levné energie až po nejlepší zákaznický servis na světě. Při výběru nového dodavatele je vhodné zachovat si chladnou hlavu a nepodlehnout první zdánlivě výhodné nabídce. Jak říká moudré české přísloví, “dvakrát měř, jednou řež”.

Nejde přitom pouze o porovnání cen jednotlivých dodavatelů energií. „Nejlepší nabídka nikdy nepřijde za spotřebitelem sama. Každý by se měl seznámit s cenami i smluvními podmínkami. Využít je možné třeba cenový srovnávač na webu Energetického regulačního úřadu,“ uvedl Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení magazínu d´Test.

3 kroky, jak najít nejlepšího dodavatele energií

Nějak se začít musí. Můžete si být ale na 100 % jistí, že nechcete mezi sebou porovnat cenové nabídky několika desítek společností. Nejprve je nutné vytvořit si užší výběr, ve které se snáze zorientujete. Při srovnání dodavatelů energií se kromě ceny zaměřte také na způsob komunikace, přečtěte si recenze skutečných zákazníků, prostudujte si smluvní podmínky atd.

1. Srovnejte si ceny

Využijte některý z online srovnávačů cen dodavatelů energií a nechte si vypracovat první orientační porovnání nabídek. Z hotového přehledu si vyberte pár společností, na jejichž nabídky se podívejte blíže.

Kromě ceny si všímejte dalších poplatků, které se službami vybraného dodavatele souvisí. Vyšší cenu může snadno vyvážit perfektní zákaznický servis zdarma a nízký paušální poplatek. A platí to samozřejmě i naopak.

Kalkulačka s mincemi

2. Prověřte si dodavatele energií ze všech stran

Než se pustíte do detailního porovnávání a hodnocení vybraných nabídek, zjistěte si něco o dodavatelích jako takových. Projeďte si webové stránky, zjistěte si, kde sídlí, jakými způsoby komunikují se zákazníky a co jim nabízí navíc. Rozhodně si také přečtěte pár recenzí nejlépe od skutečných zákazníků a klidně si zavolejte na jejich linku a otestujte si zákaznický servis na vlastní kůži.

„Pracovníci zdravého a perspektivního dodavatele komunikují přiměřeně pozitivně (nejsou znudění, ale ani vlezlí), pohodově (nejsou vyčerpaní, ani na vás zbytečně nespěchají, například abyste okamžitě podepsali smlouvu) a profesionálně (nedělají hloupé chyby),“ vysvětluje Petr Woff z projektu KupníSíla.cz.

3. Zjistěte si smluvní podmínky

Pokud vás nějaká nabídka zaujme, zjistěte si veškeré podmínky související s nabízenými službami. Zajímejte se o to, co všechno si dodavatele energie účtuje, za co, kolik a jak případné poplatky ovlivní celkovou cenu. Zjistěte si také, jak dodavatel řeší případně problémy s dodávkami, placením za služby atd. Jakmile se rozhodnete pro některého z dodavatelů, nechte si poslat smlouvu a tu si opravdu důkladně prostudujte.


Mějte stále na vědomí, že féroví dodavatelé energií existují a není jich vůbec málo. Důležité je věnovat výběru dostatek času, nenechat se omámit lákavou reklamou, hledat, porovnávat a zajímat se. Jde přece o vaše finance, které chcete utrácet za mnohem příjemnější věci než elektřinu nebo plyn.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).