Nastavení elektroměru

Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

V posledních měsících energie enormně zdražují. Za elektřinu i plyn zaplatíte o desítky procent více než před rokem. Jak si v této situaci poradit? Můžete vyzkoušet osvědčená úsporná řešení, která vám pomůžou snížit spotřebu energie. Ovšem ke svícení svíčkami a vaření na ohni se nejspíš nevrátíte, a tak má úspora energií své limity. Dalším ze způsobů, jak snížit náklady, je změna dodavatele energie za levnějšího. Než se však pro změnu definitivně rozhodnete, věnujte patřičnou pozornost srovnání dodavatelů energií.

V Česku působí přes 100 dodavatelů energií

Na českém trhu působí více než sto dodavatelů energií (seznam k dohledání ve statistikách OTE). To představuje opravdu velký počet poskytovatelů energií, z nichž můžete vybírat. Zorientovat se v jejich nabídkách není vůbec snadné. Tím spíš, že na začátku každý z nich slibuje to samé – od levné energie až po nejlepší zákaznický servis na světě. Při výběru nového dodavatele je vhodné zachovat si chladnou hlavu a nepodlehnout první zdánlivě výhodné nabídce. Jak říká moudré české přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež.“

Nejde přitom pouze o porovnání cen jednotlivých dodavatelů energií. Nejlepší nabídka za vámi rozhodně nepřijde sama. Proto si dejte pozor především na podomní prodejce nebo zprostředkovatele, kteří vás sami kontaktují po telefonu.

Současná turbulentní situace na trhu nahrává energošmejdům do karet. Přitom souhlas s nevýhodnou smlouvou můžete dát nevědomky i po telefonu. „Nejste-li si jistí, s kým hovoříte po telefonu, je postup jednoduchý. Nechte si zaslat smlouvu písemně. Žádný ze slušných dodavatelů Vás nebude nutit, abyste odsouhlasili do sluchátka něco, nad čím se potřebujete pořádně zamyslet,“ upozorňuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

3 kroky, jak najít nejlepšího dodavatele energií díky srovnání

Při srovnání dodavatelů energií se kromě ceny zaměřte také na způsob komunikace, přečtěte si recenze skutečných zákazníků a prostudujte si smluvní podmínky. To se vám ale určitě nepodaří u desítek dodavatelů, proto je nejprve nutné vytvořit si užší výběr, ve kterém se snáze zorientujete. Jak začít?

1. Srovnejte si ceny

Využijte online srovnávač cen dodavatelů energií. Srovnání zabere jen chviličku. Na pár kliknutí myší získáte první orientační porovnání nabídek dodavatelů energií – seznam produktů seřazený podle nejvýhodnějších parametrů nebo podle nejnižší ceny.

Z hotového přehledu si vyberete pár společností, na jejichž nabídky se podíváte blíže. Výhodou kalkulačky elektřiny a kalkulačky plynu je, že vám porovná produkty přímo na míru, pokud do formuláře vyplníte údaje ze svého posledního vyúčtování. Nemáte-li ho po ruce, můžete využít alespoň orientační srovnání.

Kromě ceny si všímejte dalších detailů, například délky závazku, garance ceny nebo možnosti podepsat smlouvu online. Podle těchto parametrů si vytipujte několik nabídek a pusťte se do jejich podrobného zkoumání.

2. Prověřte si dodavatele energií ze všech stran

Než se dáte do detailního porovnávání a hodnocení vybraných nabídek, zjistěte si něco o samotném dodavateli. Projeďte si webové stránky, zjistěte si, kde sídlí, jakými způsoby komunikuje se zákazníky a co nabízí navíc. Rozhodně si také přečtěte pár recenzí od skutečných zákazníků a klidně si zavolejte na jeho linku a otestujte si zákaznický servis na vlastní kůži.

„Pracovníci zdravého a perspektivního dodavatele komunikují přiměřeně pozitivně (nejsou znudění, ale ani vlezlí), pohodově (nejsou vyčerpaní, ani na vás zbytečně nespěchají, například abyste okamžitě podepsali smlouvu) a profesionálně (nedělají hloupé chyby),“ vysvětluje Petr Woff z projektu KupníSíla.cz.

3. Zjistěte si smluvní podmínky

Pokud vás nějaká nabídka zaujme, zjistěte si veškeré podmínky související s nabízenými službami. Zajímejte se o to, jaké poplatky si dodavatel energie účtuje či jak má stanovené pokuty za předčasné vypovězení smlouvy, pokud se rozhodnete pro smlouvu na dobu určitou.

Zjistěte si také, jak dodavatel řeší problémy s dodávkami nebo jak komunikuje ohledně současné situace na trhu. To všechno vám napoví o jeho důvěryhodnosti a spolehlivosti.

Jestliže se vám některá nabídka líbí, nepodepisujte hned smlouvu, ale nejdříve si ji opravdu důkladně prostudujte. Samotná změna dodavatele energií je pak velmi jednoduchá a s pomocí srovnávače ji zařídíte z pohodlí domova, u některých poskytovatelů dokonce obratem díky online podpisu smlouvy.

Díky změně dodavatele energií ušetříte

Mějte stále na paměti, že na trhu existují féroví dodavatelé energií a srovnání vám je pomůže najít. Důležité je věnovat výběru dostatek času, nenechat se omámit lákavou reklamou, hledat, porovnávat a zajímat se. Jde přece o vaše finance, které chcete utrácet za mnohem příjemnější věci než elektřinu nebo plyn.

Monika ŠaríkováVíce článků autora
Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.