Vypnutí pojistek

Neoprávněný odběr elektřiny: Jaké vám za něj hrozí pokuty?

26. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Pokuta za neoprávněný odběr elektřiny možná hrozí i vám. Nejedná se totiž pouze o úmysl, ale černého odběru elektřiny se dopouštíte také v situacích, kdy je poškozené vaše měřicí zařízení nebo chybně provedete převod k novému dodavateli. I v případě neúmyslného pochybení vám může dodavatel naúčtovat několikanásobně vyšší částku, než by odpovídala skutečně odebrané elektrické energii.

Kdy se jedná o neoprávněný odběr elektřiny?

Definice neoprávněného odběru elektřiny najdete v energetickém zákoně v § 51 odst. 1 písm. a) a c) zákona č. 458/2000 Sb.

Neoprávněným odběrem elektřiny se rozumí především:

  • odběr bez uzavřené smlouvy o dodávce elektřiny nebo v rozporu s uzavřenou smlouvou o dodávce elektřiny,

  • odběr při opakovaném nedodržení smluveného způsobu platby za odebranou elektřinu,

  • odběr při nehrazení plateb za odebrané množství elektřiny,

  • odběr bez měřicího zařízení,

  • připojení nebo odběr z té části zařízení, kterou prochází neměřená elektřina.


Tyto případy poukazují zejména na úmyslný černý odběr elektřiny. Pokud za elektřinu neplatíte nebo ji odebíráte, přestože nemáte instalovaný elektroměr, jedná se jednoznačně o neoprávněný odběr elektřiny.

Černý odběr elektřiny způsobíte i nevědomky

I když hradíte faktury pravidelně a nemáte v úmyslu se obohatit na úkor svého dodavatele elektřiny, přesto se můžete stát černým odběratelem. Neoprávněným odběrem se totiž rozumí rovněž odběr měřicím zařízením, které zaznamenává odběr chybně nebo vůbec, přičemž chybné měření je ve váš prospěch. Nezáleží na tom, zda jste zařízení poškodili úmyslně nebo o závadě dokonce ani nevíte. Na hodinách nesmí být poškozená plomba, která zabraňuje manipulaci se zařízením, ale problematické je i elektronické poškození elektroměru způsobující nepřesné měření.

Ať už zjistíte jakoukoliv závadu, nemusí to hned znamenat, že jste se dopustili černého odběru elektřiny. Měla by být splněna také podmínka toho, že chybné měření bylo ve váš prospěch – to znamená, že měřicí zařízení ukazovalo nižší hodnoty než ty skutečné.

Pozor

Odpovědnost za měřicí zařízení máte jako odběratel vždy vy, a to i v případě, že se nachází na veřejném místě, kde ho může poškodit kdokoliv.

Pozor na přechod k novému dodavateli

Pochybení se můžete dopustit rovněž ve chvíli, kdy přecházíte k novému dodavateli elektřiny. Stává se to, když dáte plnou moc novému dodavateli a ten neprovede potřebné kroky včas.

Jestliže ukončíte odběr elektřiny k určitému datu, ale odběr u nového dodavatele na něj ihned nenavazuje, může vzniknout prodleva až několik dnů, kdy se stáváte černým odběratelem. V těchto případech se však dodavatel energií snaží vyřešit situaci domluvou a pokud fakturu dodatečně uhradíte, nehrozí vám zpravidla žádné pokuty ani poplatky navíc.

Změna dodavatele bez starostí

Srovnejte si ceny elektřiny u jednotlivých dodavatele v naší kalkulačce. S následnou administrativou spojenou se změnou dodavatele vám rádi zdarma pomůžeme. Vše vyřešíte bez starostí z pohodlí domova.

Úmyslný černý odběr je trestný čin

Přestože se černým odběratelem můžete stát poměrně snadno, je dobré vědět, že úmyslný čin je kvalifikován mnohem přísněji. Jestliže se prokáže úmyslné poškození elektroměru nebo jiný způsob neoprávněného odběru, jedná se o přestupek, za který hrozí pokuty v řádech desítek tisíc korun. Maximálně je možné uložit pokutu ve výši 100 tisíc korun.

Ve výjimečných případech může být neoprávněný odběr elektřiny vyhodnocen jako krádež – to je pak trestný čin se sazbou trestu odnětí svobody až na dva roky.

Dle zákona musíte uhradit škodu za černý odběr

V energetickém zákoně je dále stanoveno, že při neoprávněném odběru je odběratel povinen uhradit skutečně vzniklou škodu. Do skutečné škody se započítává nejen množství odebrané energie načerno, ale ještě náklady spojené se zjišťováním neoprávněného odběru. Do těchto nákladů se počítají například náklady na vyslání technika ke kontrole měřicího zařízení a podobně.

Velmi nepříjemně může ale překvapit právě situace, kdy není možné množství neoprávněně odebrané energie stanovit. V těchto případech se určuje výše škody dle zvláštních vyhlášek, což může vést k tomu, že dodavatel požaduje uhrazení maximálně technicky možného odběru. Ten představuje až jedenáctinásobek běžného odběru.

V některých případech se snaží dodavatelé této možnosti využít místo toho, aby usilovali o zjištění reálné výše vzniklé škody. V tom případě se můžete obrátit na soud. Reálné rozsudky ukazují, že důležité je spravedlivé vyčíslení vzniklé škody, především s ohledem na okolnosti, kdy k odběru elektřiny načerno došlo bez předchozího úmyslu.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny v momentální situaci nabízí jednotliví dodavatelé.

Vše pravidelně kontrolujte

V každém případě je nejlepší se neoprávněnému odběru elektřiny snažit vyhnout. Pravidelně kontrolujte, zda z vašeho účtu odchází včas zálohy, stejně jako nedoplatky z ročního vyúčtování. Ověřit byste měli čas od času také měřicí zařízení a pokud možno ho zabezpečit proti poškození.

Jakmile zjistíte jakékoliv poškození nebo manipulaci s elektroměrem, okamžitě informujte svého dodavatele. Za odběr elektřiny načerno je v první řadě odpovědná osoba, která figuruje ve smlouvě o odběru. Právě z toho důvodu se vyplatí převést smlouvu na nájemníka, když byt nebo dům pronajímáte.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?