Stožáry elektrického vedení

Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

15. 9. 2022 | Aktualizováno: 1. 11. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

Energetický trh sloužil českým spotřebitelům přes 15 let a donedávna nevyžadoval zásadní regulace. Nabídka převyšovala poptávku, ceny stagnovaly nebo mírně rostly. Ale jakmile klesly dodávky ruského zemního plynu, obchodníci znervózněli. Komodity na energetických burzách zdražily zhruba na desetinásobek svojí předloňské ceny. Krize postihla celou Evropskou unii, jejíž členské státy jednají o společném řešení.

Cenové stropy pro rok 2023

Nejslabší dodavatelé krachují a některým domácnostem přicházejí neúnosné zálohové faktury. Megawatthodina (MWh) elektrické energie ještě vloni stála kolem 2 000 Kč, nyní zdražila až nad 13 000 Kč. Stejné množství zemního plynu bylo minulý rok dostupné za 1 100 Kč, ale letošní ceny vystoupaly až nad 6 000 Kč. Česká vláda proto nespoléhá na společné evropské řešení a stanovila maximální ceny, které budou platné v roce 2023.

EnergieCena za dodávkuStálá měsíční platba

Elektřina

5 000 Kč/MWh

130 Kč/měsíc

Zemní plyn

2 500 Kč/MWh

130 Kč/měsíc


Cenové stropy automaticky platí pro domácnosti a maloodběratele. Jakožto fyzická osoba máte jistotu, že v roce 2023 nezaplatíte více. Chráněny jsou také veřejné instituce (školy, nemocnice, domovy pro seniory), vodárny a kanalizace, městské a regionální dopravní podniky.

Novinka

Dodavatelé ČEZ, innogy a E.ON začali zákazníkům s vyššími cenami energií započítávat do záloh stanovené cenové stropy už od listopadu 2022.

Od začátku listopadu nabízí novým zákazníkům ceníky se zastropovanými cenami také Moravské naftové doly (MND). Stávajícím odběratelům nabídku zpřístupní od ledna.


Omezenou garanci dostávají malé a střední firmy, které odebírají elektřinu na hladině vysokého a velmi vysokého napětí, nebo odeberou nad 630 do 4 200 MWh zemního plynu ročně. Cenové stropy mají zaručené, pouze dokud nepřekročí 80 % svojí nejvyšší měsíční spotřeby, naměřené v posledních 5 letech. Za každou další megawatthodinu zaplatí plnou tržní cenu.


Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Stále záleží na vašem dodavateli

Některé aktuální tarify jsou dražší, ale jiné zůstávají levnější než oficiální cenové stropy. Srovnejme základní produktové řady dominantních dodavatelů. Elektřinu naceníme v nejčastější distribuční sazbě D02d. Zemní plyn přepočítáme ve spotřebním pásmu, které zateplenému bytu postačí na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění: nad 7,56 do 15 MWh/rok.

EnergieDodavatelProduktKč/MWhKč/měsíc

Elektřina

ČEZ Prodej

Elektřina na dobu neurčitou

3 120

99

Elektřina

E.ON Energie

Elektřina

3 179

79

Elektřina

Pražská energetika

Komfort

3 127

89

Plyn

innogy Energie

Standard

2 804

109

Plyn

Pražská plynárenská

Standard

3 500

120

Plyn

E.ON Energie

Standard

1 905

142

V tabulce nezapočítáváme DPH. innogy Energie zdražuje zemní plyn na uvedenou úroveň od 1. 11. 2022.

Pokud máte solidního dodavatele a levný tarif, potom oproti vládním cenovým stropům ušetříte. Jinak vám pomohou ostatní daňoví poplatníci. Tržní cenu, která přesahuje zákonný cenový strop, totiž doplatí stát ze státního rozpočtu. Vláda požaduje, aby podle toho dodavatelé upravili už letošní listopadové a prosincové zálohy.

Zastropování cen energií

Srovnejto.cz radí

 • I nadále plaťte zálohy a další platby tak, jak jsou stanoveny vaším dodavatelem. Vyčkejte až bude konkrétní forma úlevy upřesněna, s největší pravděpodobností bude pro většinu spotřebitelů automatická.

 • Pokud platíte vyšší než maximální cenu a od listopadu vám neklesnou zálohy, požádejte o nápravu. Nejdříve se obraťte na toho, kdo vám účtuje energie - na svého dodavatele nebo pronajímatele, od kterého si pronajímáte byt.

 • Máte-li problém se svým dodavatelem, popište svojí situaci Energetickému regulačnímu úřadu. Případné podněty směřujte na adresu: podatelna@eru.cz.

 • Zvažte, jestli můžete investovat do opatření, která vám pomohou šetřit energie (zateplení domu apod.).

Domácnost utratí 60 000 Kč/rok

Zatím jsme hovořili pouze o cenách, které zůstanou dodavateli. Na faktuře však naleznete také distribuční poplatky (za rezervovanou kapacitu, za přepravu), povinné příspěvky pro státní společnosti (ČEPS, OTE) a daně (z elektřiny, z přidané hodnoty). Takže celková maximální útrata bude vyšší.

Přepočítejme modelový příklad. Vzorem bude typická česká domácnost, která bydlí v Ostravě nebo Plzni (na distribučních územích ČEZ a GasNet) a ročně spotřebuje 2,5 MWh elektrické energie + 10 MWh zemního plynu.

 • Podle průměrných loňských novoročních ceníků zaplatila zhruba 30 000 Kč/rok (14 000 Kč za elektřinu + 16 000 Kč za plyn).

 • Díky avizovaným cenovým stropům zaplatí zhruba 60 000 Kč/rok (24 000 Kč za elektřinu + 36 000 Kč za plyn). Záleží na distribučních poplatcích, které budou vyhlášeny pro příští rok.

 • Kdyby cenové stropy neexistovaly, podle nejnovějších ceníků by zaplatila zhruba 75 000 Kč/rok (30 000 Kč za elektřinu + 45 000 Kč za plyn).

Maximální ceny tedy neznamenají úsporu, ale nižší zdražení. Státy Evropské unie mezitím pracují na společných protiinflačních brzdách. Situaci nadále monitorujeme, abychom vás informovali o dalším vývoji.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.