Stožáry elektrického vedení

Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

15. 9. 2022 | Aktualizováno: 1. 11. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

Energetický trh sloužil českým spotřebitelům přes 15 let a donedávna nevyžadoval zásadní regulace. Nabídka převyšovala poptávku, ceny stagnovaly nebo mírně rostly. Ale jakmile klesly dodávky ruského zemního plynu, obchodníci znervózněli. Komodity na energetických burzách zdražily zhruba na desetinásobek svojí předloňské ceny. Krize postihla celou Evropskou unii, jejíž členské státy jednají o společném řešení.

Cenové stropy pro rok 2023

Nejslabší dodavatelé krachují a některým domácnostem přicházejí neúnosné zálohové faktury. Megawatthodina (MWh) elektrické energie ještě vloni stála kolem 2 000 Kč, nyní zdražila až nad 13 000 Kč. Stejné množství zemního plynu bylo minulý rok dostupné za 1 100 Kč, ale letošní ceny vystoupaly až nad 6 000 Kč. Česká vláda proto nespoléhá na společné evropské řešení a stanovila maximální ceny, které budou platné v roce 2023.

EnergieCena za dodávkuStálá měsíční platba

Elektřina

5 000 Kč/MWh

130 Kč/měsíc

Zemní plyn

2 500 Kč/MWh

130 Kč/měsíc


Cenové stropy automaticky platí pro domácnosti a maloodběratele. Jakožto fyzická osoba máte jistotu, že v roce 2023 nezaplatíte více. Chráněny jsou také veřejné instituce (školy, nemocnice, domovy pro seniory), vodárny a kanalizace, městské a regionální dopravní podniky.

Novinka

Dodavatelé ČEZ, innogy a E.ON začali zákazníkům s vyššími cenami energií započítávat do záloh stanovené cenové stropy už od listopadu 2022.

Od začátku listopadu nabízí novým zákazníkům ceníky se zastropovanými cenami také Moravské naftové doly (MND). Stávajícím odběratelům nabídku zpřístupní od ledna.


Omezenou garanci dostávají malé a střední firmy, které odebírají elektřinu na hladině vysokého a velmi vysokého napětí, nebo odeberou nad 630 do 4 200 MWh zemního plynu ročně. Cenové stropy mají zaručené, pouze dokud nepřekročí 80 % svojí nejvyšší měsíční spotřeby, naměřené v posledních 5 letech. Za každou další megawatthodinu zaplatí plnou tržní cenu.


Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Stále záleží na vašem dodavateli

Některé aktuální tarify jsou dražší, ale jiné zůstávají levnější než oficiální cenové stropy. Srovnejme základní produktové řady dominantních dodavatelů. Elektřinu naceníme v nejčastější distribuční sazbě D02d. Zemní plyn přepočítáme ve spotřebním pásmu, které zateplenému bytu postačí na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění: nad 7,56 do 15 MWh/rok.

EnergieDodavatelProduktKč/MWhKč/měsíc

Elektřina

ČEZ Prodej

Elektřina na dobu neurčitou

3 120

99

Elektřina

E.ON Energie

Elektřina

3 179

79

Elektřina

Pražská energetika

Komfort

3 127

89

Plyn

innogy Energie

Standard

2 804

109

Plyn

Pražská plynárenská

Standard

3 500

120

Plyn

E.ON Energie

Standard

1 905

142

V tabulce nezapočítáváme DPH. innogy Energie zdražuje zemní plyn na uvedenou úroveň od 1. 11. 2022.

Pokud máte solidního dodavatele a levný tarif, potom oproti vládním cenovým stropům ušetříte. Jinak vám pomohou ostatní daňoví poplatníci. Tržní cenu, která přesahuje zákonný cenový strop, totiž doplatí stát ze státního rozpočtu. Vláda požaduje, aby podle toho dodavatelé upravili už letošní listopadové a prosincové zálohy.

Zastropování cen energií

Srovnejto.cz radí

 • I nadále plaťte zálohy a další platby tak, jak jsou stanoveny vaším dodavatelem. Vyčkejte až bude konkrétní forma úlevy upřesněna, s největší pravděpodobností bude pro většinu spotřebitelů automatická.

 • Pokud platíte vyšší než maximální cenu a od listopadu vám neklesnou zálohy, požádejte o nápravu. Nejdříve se obraťte na toho, kdo vám účtuje energie - na svého dodavatele nebo pronajímatele, od kterého si pronajímáte byt.

 • Máte-li problém se svým dodavatelem, popište svojí situaci Energetickému regulačnímu úřadu. Případné podněty směřujte na adresu: podatelna@eru.cz.

 • Zvažte, jestli můžete investovat do opatření, která vám pomohou šetřit energie (zateplení domu apod.).

Domácnost utratí 60 000 Kč/rok

Zatím jsme hovořili pouze o cenách, které zůstanou dodavateli. Na faktuře však naleznete také distribuční poplatky (za rezervovanou kapacitu, za přepravu), povinné příspěvky pro státní společnosti (ČEPS, OTE) a daně (z elektřiny, z přidané hodnoty). Takže celková maximální útrata bude vyšší.

Přepočítejme modelový příklad. Vzorem bude typická česká domácnost, která bydlí v Ostravě nebo Plzni (na distribučních územích ČEZ a GasNet) a ročně spotřebuje 2,5 MWh elektrické energie + 10 MWh zemního plynu.

 • Podle průměrných loňských novoročních ceníků zaplatila zhruba 30 000 Kč/rok (14 000 Kč za elektřinu + 16 000 Kč za plyn).

 • Díky avizovaným cenovým stropům zaplatí zhruba 60 000 Kč/rok (24 000 Kč za elektřinu + 36 000 Kč za plyn). Záleží na distribučních poplatcích, které budou vyhlášeny pro příští rok.

 • Kdyby cenové stropy neexistovaly, podle nejnovějších ceníků by zaplatila zhruba 75 000 Kč/rok (30 000 Kč za elektřinu + 45 000 Kč za plyn).

Maximální ceny tedy neznamenají úsporu, ale nižší zdražení. Státy Evropské unie mezitím pracují na společných protiinflačních brzdách. Situaci nadále monitorujeme, abychom vás informovali o dalším vývoji.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?