Žena ve svetru u elektrického topení

Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

30. 8. 2022
|
Délka: 13 min.

Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

Vaši domácnost, ale také celou českou společnost a evropskou civilizaci čeká náročná zkouška. Bohužel jsme se zmýlili, když jsme věřili, že současná Ruská federace je spolehlivým dodavatelem zemního plynu. Naši přední politici nyní domlouvají výstavbu nových plynovodů, které pravděpodobně povedou z Norska, Afriky a Asie.

Mezitím drasticky zdražuje zemní plyn, teplo i elektřina, která vzniká převážně v tepelných elektrárnách. Proto šetřete a rozumně investujte. Nespoléhejte na mezistátní plynovody, městské teplárny a velkokapacitní elektrárny. Přejděte na čistší a modernější technologie, abyste snížili svoje náklady na vytápění. Přitom ulevíte centrálním distribučním soustavám, kde zbyde energie pro chudší spoluobčany, kteří nemají peníze na inovace.

Zateplete svoji domácnost

Základním problémem bývají tenké zdi, profukující okna nebo zastaralé dveře. Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) spočítala, že díky kvalitní střeše ušetříte 20 % tepelné energie. Zateplete celý dům a vaše spotřeba klesne až o 70 %. Kvalitní materiály a řemeslníci nejsou nejlevnější, ale vyplatí se. Zateplení průměrné střechy vyjde na 80 000 Kč, tepelná izolace celého rodinného domu stojí přes 500 000 Kč. Jestliže vytápíte zemním plynem, investice se pravděpodobně vrátí do 9 let.

Tip

Výrobci radí, abyste nešetřili na tloušťce tepelné izolace. Doporučují minimálně 40 centimetrů pro střechu a 20 cm pro fasádu.

Větrejte automatickou rekuperací

Možná už máte zateplený dům, ale jakmile během topné sezóny otevřete okno, ucítíte zimu. Přitom potřebujete čerstvý vzduch. Proto investujte do takzvané rekuperace, která větrá automaticky a efektivně. Zevnitř odvádí vydýchané plyny, zvenčí přivádí čerstvý vzduch. Obě směsi jsou oddělené, ale probíhá mezi nimi tepelná výměna. Čerstvý vzduch se zahřívá vydýchaným plynem, takže získává pokojovou teplotu, a teprve potom přichází do interiéru.

Rozlišujeme centrální a decentrální rekuperaci:

 • Buďto pro celou domácnost koupíte centrální rekuperační jednotku, do které povede odvětrávací a větrací trubka.

 • Nebo do každé vybrané místnosti pořídíte samostatnou rekuperační jednotku, která bude namontovaná ve zdi.


Oba typy pracují automatizovaně, ale jsou ovladatelné přes nástěnný nebo jiný displej. Rekuperaci nabízejí například společnosti Atrea, Lindab a ThermWet. Špičkové modely dosahují 90%, nebo ještě vyšší účinnosti. Takže zachrání velkou většinu tepelné energie, která by jinak utekla oknem při klasickém větrání. Komplexní řešení pro rodinný dům stojí kolem 120 000 Kč a funguje jako úsporný elektrospotřebič. V zateplené domácnosti, která vytápí zemním plynem, se taková investice pravděpodobně vrátí do 13 let.

Nová zelená úsporám

Na hospodárné a ekologické inovace jsou vyčleněny dotace v programu Nová zelená úsporám. Například na zateplení obdržíte až 50 % investičních nákladů. Maximálně 75 000 Kč dostanete na decentrální rekuperaci. Na centrální rekuperační jednotku jde nanejvýš 100 000 Kč.

Porovnání letošních nákladů na vytápění

Profesionálním zateplením a rekuperací snížíte svoji spotřebu na minimum. Nicméně nežijeme v tropickém ani subtropickém podnebném pásu. Českou republiku dříve nebo později opět zasáhnou třeskuté mrazy, které překonají jakoukoli tepelnou izolaci. Takže potřebujete kamna, kotel nebo jiný tepelný zdroj. Porovnejme průměrné současné náklady na vytápění běžného rodinného domu, podle zvolené technologie a komodity.

Náklady na vytápěníTechnologieEnergie

Elektrické přímotopy

10 000 Kč

9,86 Kč/kWh

Kamna na dřevo

40 000 Kč

1,73 Kč/kWh

Kondenzační plynový kotel

51 000 Kč

4,15 Kč/kWh

Solární ohřev užitkové vody

86 000 Kč

0 Kč/kWh

Splitové klimatizace

95 000 Kč

4,03 Kč/kWh

Kotel na uhlí

97 000 Kč

1,28 Kč/kWh

Kotel na pelety

97 000 Kč

2,37 Kč/kWh

Podlahové elektrické vytápění

1 100 Kč/m2

záleží na zdroji

Podlahové teplovodní vytápění

1 500 Kč/m2

záleží na zdroji

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

225 000 Kč

4,03 Kč/kWh

Všechny uvedené ceny obsahují daň z přidané hodnoty (DPH). Započítáváme také náklady na instalaci jednotlivých technologií. Do solárního ohřevu užitkové vody a tepelného čerpadla promítáme dotační program Nová zelená úsporám. Nejochotnější firmy vám prodají a nainstalují vybranou technologii, a navíc vám vyřídí dotaci.

Výpočet celkových nákladů na vytápění

cena vybrané technologie + (jednotkové provozní výdaje x roční spotřeba x počet plánovaných roků)


Příklad: Jistá česká domácnost každoročně protopí 10 000 kilowatthodin (kWh). Používá zemní plyn, takže utratí 41 500 Kč/rok (10 000 kWh x 4,15 Kč). Ale přejde na dřevo. Do nového komína a kachlových kamen investuje 100 000 Kč, a následně protopí 17 300 Kč/rok (10 000 kWh x 1,73 Kč). Takže ušetří 24 200 Kč/rok (41 500 - 17 300 Kč). Investice se vrátí za necelých 5 let (100 000 Kč / 24 200 Kč = 4,13).


Zemní plyn nahradíme vodíkem

Veškeré investiční plány jsou pouhým odhadem, protože neznáme budoucí cenový vývoj. Vytápění zemním plynem momentálně vypadá riskantně, inovátoři však nabízejí řešení.

„Investujeme do plynárenské infrastruktury, aby byla spolehlivá, bezpečná a moderní. Evropská unie i Česká republika mají vypracované strategie, podle kterých zemní plyn nahradíme čistým vodíkem,” vysvětluje největší tuzemská distribuční společnost GasNet. Proto pokud sháníte nový plynový kotel, dejte pozor, aby byl vhodný také pro hydrogen. Takové spotřebiče vznikají například ve společnostech Baxi, Vaillant a Viessmann.

Kalkulačka plynu

Spočítejte si, jaké ceny nabízí jednotliví dodavatelé plynu v naší kalkulačce.

Chci zjistit, jaké jsou aktuální ceny plynu

Nejlevnější je teplovzdušné vytápění

Tradiční kamna na pevná paliva (dřevo, uhlí) vypadají staromódně, ale v malém rodinném domě nebo bytě jsou nejhospodárnější. Nefungují samostatně, čekají, až lidská ruka otevře dvířka a přiloží palivo. Většinou neohřívají vodu, nýbrž vzduch, takže hovoříme o teplovzdušném vytápění. Ale seženete také kamna, která jsou napojitelná na radiátory a bojler, kde ohřívají vodu. V takové případě mluvíme o teplovodním vytápění.

Tip: Investujte do kachlových nebo jiných akumulačních kamen, které uvolňují teplo postupně. Pokud pořádně zatopíte na konci zimního večera, zahřejí vás ještě po půlnoci, abyste se mezitím dobře vyspali. Několikahodinovou výdrž mají kamna od společností Romotop (až 5,5 hodiny) nebo Nordpeis (kolem 20 hodin).

Automatické kotle na uhlí či pelety (slisované dřevěné piliny) jsou vhodné pro velké vícegenerační rodinné a bytové domy, nehodí se pro průměrnou českou domácnost. Mají totiž určitý minimální provozní výkon, který není nízký. Nejúspornější modely za celý rok spotřebují 24 000 kWh. Ale vysokému výkonu odpovídají pokročilé funkce a spotřebitelský komfort. Automatické kotle se samy přikládají, samostatně se regulují podle nastaveného programu a ohřívají vodu.

Solární kolektory vám ohřejí vodu

Čím dražší jsou energie, tím výhodněji vycházejí vlastní zdroje. Jestliže vlastníte les, který zabírá maximálně 50 hektarů (500 000 m2), stát vám zaplatí odborného lesního hospodáře. Odborník dohlédne, abyste hospodařili a těžili dřevo podle zákona. Lesnické práce ovšem vyžadují určitou fyzickou kondici a manuální zručnost, a proto nejsou pro každého.

Bezpracně získáte energii ze slunečního záření, ale zvažte, kterou technologii chcete na svojí střeše. Fotovoltaika vám vyrobí elektřinu. Fototermika vyprodukuje teplo. Oba systémy se liší svojí účinností. Společnosti ČEZ, E.ON a Woltair uvádějí, že současné fotovoltaické panely přemění na elektřinu asi 20 % elektromagnetického záření, které dopadne na jejich plochu. Československá společnost pro sluneční energii doplňuje, že fototermika dosahuje asi 50% účinnosti.

„Sluneční kolektory pro ohřev teplé vody jsou jednodušší, a tudíž levnější,” shrnuje české Ministerstvo životního prostředí. Dotovanou fototermiku seženete od 44 000 Kč. Součástí bývá také nádrž a montáž. Podle specializovaných společností Schlieger, T.W.I. a Vita Solar vám slunce zajistí až 70 % tepelné energie, kterou potřebujete na ohřev užitkové vody.

Klimatizace jako tepelné čerpadlo

Elektřina je nejušlechtilejší energetickou komoditou, ale tomu odpovídá její cena. Tepelné a jaderné elektrárny zdražují. Fotovoltaika vám v tuzemských podmínkách pomůže od jara do podzimu, avšak v zimě postrádá intenzivnější sluneční svit. Pokud nemáte jinou možnost než elektrické vytápění, investujte do sofistikované technologie.

Tepelné čerpadlo převádí „chladné teplo” venkovního prostředí (vzduchu, země, vody) až na 75 °C, a ohřívá domácí radiátory. Oproti elektrickému přímotopu či kotli jsou provozní náklady poloviční nebo ještě nižší, záleží na konkrétním přístroji a aktuálním počasí.

Jak dlouhodobě ušetřit peníze za vytápění domova - Ventilátory tepelného čerpadla u baráku

Totéž umí moderní klimatizace. Nazývá se „splitová” podle anglického slova „split”, což znamená „rozdělit”. Zahrnuje venkovní a vnitřní jednotku. Tyto části jsou odděleny zdí a propojeny potrubím. V létě odvádějí přebytečné teplo z interiéru ven, v zimě přivádějí energii dovnitř, když pracují jako tepelné čerpadlo.

Obě technologie se liší výkonem a cenou. Za dotované tepelné čerpadlo, které rodinnému domu postačí jako hlavní vytápěcí zdroj, utratíte minimálně 200 000 Kč. Moderní klimatizace stojí od 20 000 Kč, ale má nižší výkon. Citlivým jedincům vadí také její zvuk a proudící vzduch. „V trvale obývaných objektech nedoporučujeme klimatizaci jako jediný vytápěcí zdroj,” uzavírá společnost Elmaterm.

Kalkulačka elektřiny

Spočítejte si aktuální ceny elektřiny v naší kalkulačce.

Chci si spočítat aktuální ceny elektřiny

Nejoblíbenější je podlahové vytápění

Klasická kamna, přímotopy nebo infrapanely mají nízké pořizovací náklady, ale pamatujte na jejich negativa. Nejsou rozprostřeny rovnoměrně po celé domácnosti, nýbrž stojí v rohu nebo visí na zdi. Proto se zahřívají na vysokou teplotu, aby jejich žár dosáhl po celé místnosti. Teplý vzduch přitom stoupá vzhůru, takže lidským nohám bývá chladněji než hlavě. Není divu, že Češi na internetu nejčastěji hledají podlahové vytápění, které bývá roztažené pod celou podlahou a hřeje od chodidel. Jeho teplovodní trubky, elektrické kabely nebo rohože mají nižší teplotu, než kamna a nástěnné radiátory, přestože vykazují lepší výsledek.

Podlahové vytápění stojí kolem 1 350 Kč/m2. Různé společnosti přitom uvádějí odlišnou provozní úsporu oproti klasickým radiátorům: Ratop 8 až 10 %, Ekoterm 15 až 20 %, Eltoz až 30 %.

Tip: Využijte Energetické konzultační a informační středisko (EKIS), které funguje pod záštitou českého Ministerstva průmyslu a obchodu. Odborníci tam posoudí vaši situaci a rozpočet, a bezplatně vám poradí, do čeho investovat. Případně vám doporučí ověřené výrobky, firmy, architekty nebo projektanty. Nejodvážnější investoři bydlí v takzvaných aktivních (plusových) domech. Díky solárním kolektorům, fotovoltaických panelům a tepelným čerpadlům jsou soběstační, a proto mají nulové náklady na vytápění. Přebytky svojí elektrické energie prodávají do centrální distribuční soustavy.

Modelové úspory na vytápění - graf

Smart Home nastavíte dálkově

K opravdovému domovu patří příjemný tepelný komfort. V parném létě se vrátíte do osvěžujícího chládku, v zimních měsících vás přivítá útulné teplo. Ale pokud jsou všichni obyvatelé pryč (v práci, ve škole, na výletě), nemá smysl, abyste mezitím doma naplno vytápěli nebo měli puštěnou klimatizaci. Proto se stává trendem takzvaná chytrá domácnost (Smart Home), která se svým vlastníkem komunikuje přes internet.

V kanceláři, v automobilu, v přírodě nebo kdekoli, kde máte internetový signál, zkontrolujete a nastavíte svoje domácí spotřebiče přes mobilní aplikaci. V zimě ztlumíte vytápění, abyste ušetřili. A jakmile zamíříte zpátky domů, přitopíte, abyste se vrátili do příjemného prostředí. Do chytré domácnosti se hodí automatický kotel, tepelné čerpadlo nebo elektrický přímotop. Přes internet však neporučíte tradičním kamnům, která vyžadují ruční přikládání.

Tip

Levnější bezdrátové řešení najdete pod značkami Amazon (Alexa, Echo), Apple (Siri, HomeKit) a Google (Google Home, Nest). Kompaktnější a dražší chytrou domácnost, která zahrnuje speciální kabelovou elektroinstalaci, nabízejí například společnosti Control4, Inels a Loxone.

Prvotřídní komponenty, instalace a programování stojí zhruba 10 % toho, co dáte za celý „inteligentní domov”. Například obyčejný rodinným dům, který koupíte za 6 300 000 Kč, předěláte na prémiovou chytrou domácnost za dalších 700 000 Kč. Takový Smart Home zvýší vaši životní úroveň. Ale pravděpodobně neušetří tolik energie a peněz, aby se vyplatil finančně.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Dodavatelé si však účtují paušál

  Česká vláda oznámila, že omezí ceny na energetickém trhu. Kilowatthodinu elektrické energie zastropuje na 6 Kč, stejné množství zemního plynu udrží na 3 Kč. Dodavatelé vám však účtují ještě distribuční poplatky a většinou vybírají také speciální měsíční paušál, aby pokryli svoje provozní výdaje a zvýšili zisky. Celkové ceny tedy omezeny nejsou. Nadále záleží na ceníku, který podepíšete.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale chudým domácnostem chybějí peníze na základní životní potřeby. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Mladý pár vybírá pračku
  Energie
  27. května 2022|Jana Březinová
  Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

  Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  22. května 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Dodavatelé a bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od společností ČEZ, innogy, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a dalších.

 • Propan-butanová lahev
  Energie
  14. května 2022|Jana Březinová
  Propan-butan a jeho využití

  Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

 • Elektrické vedení a kalkulačka
  Energie
  06. května 2022|Petr Woff
  Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

  Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatek za elektřinu nebo zemní plyn.

 • vyuctovani-energii-manzele
  Energie
  01. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

  Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

 • Nastavení elektroměru
  Energie
  Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

  Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

 • papíry počítaní energie
  Energie
  12. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

  V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).