Žena ve svetru u elektrického topení

Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

30. 8. 2022
|
Délka: 13 min.

Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

Vaši domácnost, ale také celou českou společnost a evropskou civilizaci čeká náročná zkouška. Bohužel jsme se zmýlili, když jsme věřili, že současná Ruská federace je spolehlivým dodavatelem zemního plynu. Naši přední politici nyní domlouvají výstavbu nových plynovodů, které pravděpodobně povedou z Norska, Afriky a Asie.

Mezitím drasticky zdražuje zemní plyn, teplo i elektřina, která vzniká převážně v tepelných elektrárnách. Proto šetřete a rozumně investujte. Nespoléhejte na mezistátní plynovody, městské teplárny a velkokapacitní elektrárny. Přejděte na čistší a modernější technologie, abyste snížili svoje náklady na vytápění. Přitom ulevíte centrálním distribučním soustavám, kde zbyde energie pro chudší spoluobčany, kteří nemají peníze na inovace.

Zateplete svoji domácnost

Základním problémem bývají tenké zdi, profukující okna nebo zastaralé dveře. Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) spočítala, že díky kvalitní střeše ušetříte 20 % tepelné energie. Zateplete celý dům a vaše spotřeba klesne až o 70 %. Kvalitní materiály a řemeslníci nejsou nejlevnější, ale vyplatí se. Zateplení průměrné střechy vyjde na 80 000 Kč, tepelná izolace celého rodinného domu stojí přes 500 000 Kč. Jestliže vytápíte zemním plynem, investice se pravděpodobně vrátí do 9 let.

Tip

Výrobci radí, abyste nešetřili na tloušťce tepelné izolace. Doporučují minimálně 40 centimetrů pro střechu a 20 cm pro fasádu.

Větrejte automatickou rekuperací

Možná už máte zateplený dům, ale jakmile během topné sezóny otevřete okno, ucítíte zimu. Přitom potřebujete čerstvý vzduch. Proto investujte do takzvané rekuperace, která větrá automaticky a efektivně. Zevnitř odvádí vydýchané plyny, zvenčí přivádí čerstvý vzduch. Obě směsi jsou oddělené, ale probíhá mezi nimi tepelná výměna. Čerstvý vzduch se zahřívá vydýchaným plynem, takže získává pokojovou teplotu, a teprve potom přichází do interiéru.

Rozlišujeme centrální a decentrální rekuperaci:

 • Buďto pro celou domácnost koupíte centrální rekuperační jednotku, do které povede odvětrávací a větrací trubka.

 • Nebo do každé vybrané místnosti pořídíte samostatnou rekuperační jednotku, která bude namontovaná ve zdi.


Oba typy pracují automatizovaně, ale jsou ovladatelné přes nástěnný nebo jiný displej. Rekuperaci nabízejí například společnosti Atrea, Lindab a ThermWet. Špičkové modely dosahují 90%, nebo ještě vyšší účinnosti. Takže zachrání velkou většinu tepelné energie, která by jinak utekla oknem při klasickém větrání. Komplexní řešení pro rodinný dům stojí kolem 120 000 Kč a funguje jako úsporný elektrospotřebič. V zateplené domácnosti, která vytápí zemním plynem, se taková investice pravděpodobně vrátí do 13 let.

Nová zelená úsporám

Na hospodárné a ekologické inovace jsou vyčleněny dotace v programu Nová zelená úsporám. Například na zateplení obdržíte až 50 % investičních nákladů. Maximálně 75 000 Kč dostanete na decentrální rekuperaci. Na centrální rekuperační jednotku jde nanejvýš 100 000 Kč.

Porovnání letošních nákladů na vytápění

Profesionálním zateplením a rekuperací snížíte svoji spotřebu na minimum. Nicméně nežijeme v tropickém ani subtropickém podnebném pásu. Českou republiku dříve nebo později opět zasáhnou třeskuté mrazy, které překonají jakoukoli tepelnou izolaci. Takže potřebujete kamna, kotel nebo jiný tepelný zdroj. Porovnejme průměrné současné náklady na vytápění běžného rodinného domu, podle zvolené technologie a komodity.

Náklady na vytápěníTechnologieEnergie

Elektrické přímotopy

10 000 Kč

9,86 Kč/kWh

Kamna na dřevo

40 000 Kč

1,73 Kč/kWh

Kondenzační plynový kotel

51 000 Kč

4,15 Kč/kWh

Solární ohřev užitkové vody

86 000 Kč

0 Kč/kWh

Splitové klimatizace

95 000 Kč

4,03 Kč/kWh

Kotel na uhlí

97 000 Kč

1,28 Kč/kWh

Kotel na pelety

97 000 Kč

2,37 Kč/kWh

Podlahové elektrické vytápění

1 100 Kč/m2

záleží na zdroji

Podlahové teplovodní vytápění

1 500 Kč/m2

záleží na zdroji

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

225 000 Kč

4,03 Kč/kWh

Všechny uvedené ceny obsahují daň z přidané hodnoty (DPH). Započítáváme také náklady na instalaci jednotlivých technologií. Do solárního ohřevu užitkové vody a tepelného čerpadla promítáme dotační program Nová zelená úsporám. Nejochotnější firmy vám prodají a nainstalují vybranou technologii, a navíc vám vyřídí dotaci.

Výpočet celkových nákladů na vytápění

cena vybrané technologie + (jednotkové provozní výdaje x roční spotřeba x počet plánovaných roků)


Příklad: Jistá česká domácnost každoročně protopí 10 000 kilowatthodin (kWh). Používá zemní plyn, takže utratí 41 500 Kč/rok (10 000 kWh x 4,15 Kč). Ale přejde na dřevo. Do nového komína a kachlových kamen investuje 100 000 Kč, a následně protopí 17 300 Kč/rok (10 000 kWh x 1,73 Kč). Takže ušetří 24 200 Kč/rok (41 500 - 17 300 Kč). Investice se vrátí za necelých 5 let (100 000 Kč / 24 200 Kč = 4,13).


Zemní plyn nahradíme vodíkem

Veškeré investiční plány jsou pouhým odhadem, protože neznáme budoucí cenový vývoj. Vytápění zemním plynem momentálně vypadá riskantně, inovátoři však nabízejí řešení.

„Investujeme do plynárenské infrastruktury, aby byla spolehlivá, bezpečná a moderní. Evropská unie i Česká republika mají vypracované strategie, podle kterých zemní plyn nahradíme čistým vodíkem,” vysvětluje největší tuzemská distribuční společnost GasNet. Proto pokud sháníte nový plynový kotel, dejte pozor, aby byl vhodný také pro hydrogen. Takové spotřebiče vznikají například ve společnostech Baxi, Vaillant a Viessmann.

Kalkulačka plynu

Spočítejte si, jaké ceny nabízí jednotliví dodavatelé plynu v naší kalkulačce.

Chci zjistit, jaké jsou aktuální ceny plynu

Nejlevnější je teplovzdušné vytápění

Tradiční kamna na pevná paliva (dřevo, uhlí) vypadají staromódně, ale v malém rodinném domě nebo bytě jsou nejhospodárnější. Nefungují samostatně, čekají, až lidská ruka otevře dvířka a přiloží palivo. Většinou neohřívají vodu, nýbrž vzduch, takže hovoříme o teplovzdušném vytápění. Ale seženete také kamna, která jsou napojitelná na radiátory a bojler, kde ohřívají vodu. V takové případě mluvíme o teplovodním vytápění.

Tip: Investujte do kachlových nebo jiných akumulačních kamen, které uvolňují teplo postupně. Pokud pořádně zatopíte na konci zimního večera, zahřejí vás ještě po půlnoci, abyste se mezitím dobře vyspali. Několikahodinovou výdrž mají kamna od společností Romotop (až 5,5 hodiny) nebo Nordpeis (kolem 20 hodin).

Automatické kotle na uhlí či pelety (slisované dřevěné piliny) jsou vhodné pro velké vícegenerační rodinné a bytové domy, nehodí se pro průměrnou českou domácnost. Mají totiž určitý minimální provozní výkon, který není nízký. Nejúspornější modely za celý rok spotřebují 24 000 kWh. Ale vysokému výkonu odpovídají pokročilé funkce a spotřebitelský komfort. Automatické kotle se samy přikládají, samostatně se regulují podle nastaveného programu a ohřívají vodu.

Solární kolektory vám ohřejí vodu

Čím dražší jsou energie, tím výhodněji vycházejí vlastní zdroje. Jestliže vlastníte les, který zabírá maximálně 50 hektarů (500 000 m2), stát vám zaplatí odborného lesního hospodáře. Odborník dohlédne, abyste hospodařili a těžili dřevo podle zákona. Lesnické práce ovšem vyžadují určitou fyzickou kondici a manuální zručnost, a proto nejsou pro každého.

Bezpracně získáte energii ze slunečního záření, ale zvažte, kterou technologii chcete na svojí střeše. Fotovoltaika vám vyrobí elektřinu. Fototermika vyprodukuje teplo. Oba systémy se liší svojí účinností. Společnosti ČEZ, E.ON a Woltair uvádějí, že současné fotovoltaické panely přemění na elektřinu asi 20 % elektromagnetického záření, které dopadne na jejich plochu. Československá společnost pro sluneční energii doplňuje, že fototermika dosahuje asi 50% účinnosti.

„Sluneční kolektory pro ohřev teplé vody jsou jednodušší, a tudíž levnější,” shrnuje české Ministerstvo životního prostředí. Dotovanou fototermiku seženete od 44 000 Kč. Součástí bývá také nádrž a montáž. Podle specializovaných společností Schlieger, T.W.I. a Vita Solar vám slunce zajistí až 70 % tepelné energie, kterou potřebujete na ohřev užitkové vody.

Klimatizace jako tepelné čerpadlo

Elektřina je nejušlechtilejší energetickou komoditou, ale tomu odpovídá její cena. Tepelné a jaderné elektrárny zdražují. Fotovoltaika vám v tuzemských podmínkách pomůže od jara do podzimu, avšak v zimě postrádá intenzivnější sluneční svit. Pokud nemáte jinou možnost než elektrické vytápění, investujte do sofistikované technologie.

Tepelné čerpadlo převádí „chladné teplo” venkovního prostředí (vzduchu, země, vody) až na 75 °C, a ohřívá domácí radiátory. Oproti elektrickému přímotopu či kotli jsou provozní náklady poloviční nebo ještě nižší, záleží na konkrétním přístroji a aktuálním počasí.

Jak dlouhodobě ušetřit peníze za vytápění domova - Ventilátory tepelného čerpadla u baráku

Totéž umí moderní klimatizace. Nazývá se „splitová” podle anglického slova „split”, což znamená „rozdělit”. Zahrnuje venkovní a vnitřní jednotku. Tyto části jsou odděleny zdí a propojeny potrubím. V létě odvádějí přebytečné teplo z interiéru ven, v zimě přivádějí energii dovnitř, když pracují jako tepelné čerpadlo.

Obě technologie se liší výkonem a cenou. Za dotované tepelné čerpadlo, které rodinnému domu postačí jako hlavní vytápěcí zdroj, utratíte minimálně 200 000 Kč. Moderní klimatizace stojí od 20 000 Kč, ale má nižší výkon. Citlivým jedincům vadí také její zvuk a proudící vzduch. „V trvale obývaných objektech nedoporučujeme klimatizaci jako jediný vytápěcí zdroj,” uzavírá společnost Elmaterm.

Kalkulačka elektřiny

Spočítejte si aktuální ceny elektřiny v naší kalkulačce.

Chci si spočítat aktuální ceny elektřiny

Nejoblíbenější je podlahové vytápění

Klasická kamna, přímotopy nebo infrapanely mají nízké pořizovací náklady, ale pamatujte na jejich negativa. Nejsou rozprostřeny rovnoměrně po celé domácnosti, nýbrž stojí v rohu nebo visí na zdi. Proto se zahřívají na vysokou teplotu, aby jejich žár dosáhl po celé místnosti. Teplý vzduch přitom stoupá vzhůru, takže lidským nohám bývá chladněji než hlavě. Není divu, že Češi na internetu nejčastěji hledají podlahové vytápění, které bývá roztažené pod celou podlahou a hřeje od chodidel. Jeho teplovodní trubky, elektrické kabely nebo rohože mají nižší teplotu, než kamna a nástěnné radiátory, přestože vykazují lepší výsledek.

Podlahové vytápění stojí kolem 1 350 Kč/m2. Různé společnosti přitom uvádějí odlišnou provozní úsporu oproti klasickým radiátorům: Ratop 8 až 10 %, Ekoterm 15 až 20 %, Eltoz až 30 %.

Tip: Využijte Energetické konzultační a informační středisko (EKIS), které funguje pod záštitou českého Ministerstva průmyslu a obchodu. Odborníci tam posoudí vaši situaci a rozpočet, a bezplatně vám poradí, do čeho investovat. Případně vám doporučí ověřené výrobky, firmy, architekty nebo projektanty. Nejodvážnější investoři bydlí v takzvaných aktivních (plusových) domech. Díky solárním kolektorům, fotovoltaických panelům a tepelným čerpadlům jsou soběstační, a proto mají nulové náklady na vytápění. Přebytky svojí elektrické energie prodávají do centrální distribuční soustavy.

Modelové úspory na vytápění - graf

Smart Home nastavíte dálkově

K opravdovému domovu patří příjemný tepelný komfort. V parném létě se vrátíte do osvěžujícího chládku, v zimních měsících vás přivítá útulné teplo. Ale pokud jsou všichni obyvatelé pryč (v práci, ve škole, na výletě), nemá smysl, abyste mezitím doma naplno vytápěli nebo měli puštěnou klimatizaci. Proto se stává trendem takzvaná chytrá domácnost (Smart Home), která se svým vlastníkem komunikuje přes internet.

V kanceláři, v automobilu, v přírodě nebo kdekoli, kde máte internetový signál, zkontrolujete a nastavíte svoje domácí spotřebiče přes mobilní aplikaci. V zimě ztlumíte vytápění, abyste ušetřili. A jakmile zamíříte zpátky domů, přitopíte, abyste se vrátili do příjemného prostředí. Do chytré domácnosti se hodí automatický kotel, tepelné čerpadlo nebo elektrický přímotop. Přes internet však neporučíte tradičním kamnům, která vyžadují ruční přikládání.

Tip

Levnější bezdrátové řešení najdete pod značkami Amazon (Alexa, Echo), Apple (Siri, HomeKit) a Google (Google Home, Nest). Kompaktnější a dražší chytrou domácnost, která zahrnuje speciální kabelovou elektroinstalaci, nabízejí například společnosti Control4, Inels a Loxone.

Prvotřídní komponenty, instalace a programování stojí zhruba 10 % toho, co dáte za celý „inteligentní domov”. Například obyčejný rodinným dům, který koupíte za 6 300 000 Kč, předěláte na prémiovou chytrou domácnost za dalších 700 000 Kč. Takový Smart Home zvýší vaši životní úroveň. Ale pravděpodobně neušetří tolik energie a peněz, aby se vyplatil finančně.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

 • Plynový hořák s mincemi
  Energie
  29. září 2022|Petr Woff
  Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech

  Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

  Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na energie. Vyhlásili také cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.