Muž s vysokými účty za elektřinu kvůli klimatizaci

Vytápění klimatizací: Proč se může nepříjemně prodražit?

21. 9. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Klimatizace již dávno neslouží jen k ochlazení místnosti, domácnost s ní můžete i vytápět. Jak je to však s náklady na vytápění klimatizací? Poměrně rozšířené je tvrzení, že se vytápění klimatizací může nepříjemně prodražit, naopak výrobci často hovoří o nejúspornějším způsobu topení. Podívejte se na konkrétní náklady.

Topení klimatizací funguje na principu tepelného čerpadla

Moderní klimatizační jednotky v podstatě fungují na principu tepelného čerpadla vzduch/vzduch. Tepelné čerpadlo zajišťuje možnost obousměrného provozu, s klimatizací tak můžete vzduch ochlazovat i ohřívat. Ne každý model klimatizace disponuje funkcí topení, ale na trhu najdete přístroje, které jsou schopny vyhřát vaši domácnost v podstatě v jakýchkoliv teplotních podmínkách.

Velkou výhodou vytápění klimatizací je rychlost. Teplý vzduch začne proudit okamžitě po spuštění, nemusíte čekat, až se nahřeje topné těleso. Oceníte rovněž rychlou a jednoduchou instalaci.

Kalkulačka cen elektřiny

Na kolik vás vyjde vytápění klimatizací?

Vyplňte v naší kalkulačce několik základních údajů a jednoduše si spočítejte, kolik zaplatíte za elektřinu u jednotlivých dodavatelů.

Kolik stojí vytápění klimatizací

Ale jak je to s náklady na provoz? Výrobci a prodejci klimatizací občas označují vytápění klimatizačními jednotkami za nejúčinnější a nejúspornější způsob topení. Můžete se setkat s informacemi, že provozní výdaje na topení klimatizací jsou až o polovinu nižší ve srovnání s plynovým kotlem nebo o 70 % nižší oproti přímotopu.

To dává smysl z toho pohledu, že klimatizace vytápí domácnosti na stejném principu jako tepelné čerpadlo, což je jeden z vůbec nejúspornějších způsobů vůbec, protože 3–4 násobek energie si bere z okolního prostředí.

Ostatní vlastnosti se však liší – zatímco tepelné čerpadlo se většinou instaluje ve spojení s podlahovým topením, kde postačuje nižší teplota pro udržení vysokého tepelného komfortu, u klimatizace je to přesně naopak. Teplý vzduch fouká přímo do prostoru obvykle těsně pod stropem. Než se vám teplo v místnosti rozprostře, budete jej mít především nahoře u stropu a dole u podlahy bude mnohem chladněji.

Jak vypočítat reálné náklady na vytápění klimatizací?

Vypočítat reálné náklady na vytápění klimatizací, kterými by se mohl řídit každý, je prakticky nemožné. Do hry vstupuje příliš mnoho faktorů, které konečnou částku ovlivní – konkrétní model klimatizace, velikost objektu, úroveň jeho zateplení, váš pocitový tepelný komfort a mnohé další. Pro přibližný výpočet můžete uvažovat následující postup.

V roce 2022 se průměrná cena za 1 kWh elektřiny včetně všech daní a poplatků pohybuje kolem 8,02 korun. Počet topných dnů se v rámci různých sezon může lišit až v několika desítkách. Pro účely výpočtu budeme kalkulovat s 220 topnými dny v roce, což je hodnota, kolem které se pohybovaly topné sezony v minulých letech. Samozřejmě počítejte s rozdíly v regionech České republiky – v Krkonoších bude delší topná sezona než na jižní Moravě. Řekněme, že v rámci 220 topných dnů průměrně topíte 12 hodin denně. Příkon standardní klimatizace by se měl v režimu topení pohybovat okolo 1 kW. Taková klimatizace zvládne vytápět nebo chladit místnost o ploše asi 40 m2.

Hodina topení klimatizací by vás v tomto modelovém případu vyšla zhruba na 8,02 korun. Za průměrný topný den se tak dostanete na 97 korun. Výdaje za vytápění klimatizací za celou topnou sezonu by činily 21 173 korun pro jednu místnost. Tuto částku tedy musíte vynásobit počtem místností, respektive započítat přesnou podlahovou plochu bytu.

Chci výhodnou elektřinu

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů elektřiny v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.

Velký rozdíl udělá zvýhodněný tarif elektřiny

Pokud máte klimatizaci s venkovní jednotkou, můžete zažádat o zvýhodněný tarif elektřiny D56d. Ten se uplatňuje rovněž pro tepelná čerpadla a běží v nízkém tarifu 22 hodin denně. Poté byste se v průměru dostali na zhruba o 44 % nižší cenu za 1 kWh. V našem modelovém případě by 1 kWh elektřiny stála jen 4 koruny. Hodina vytápění klimatizací by vás s tímto tarifem vyšla na 4 koruny, tudíž 12 hodin asi 48 korun.

Topná sezona o 220 dnech by rázem vyšla na cca 10,5 tisíce korun. Zvýhodněný tarif byste navíc mohli používat i pro jiné spotřebiče, čímž by docházelo v domácnosti k dalším úsporám. Pro dvoupokojový byt by vás topná sezona vyšla přibližně na 21 tisíc korun.

Nezapomeňte započítat náklady na údržbu

Takto hovoří přibližná čísla, při vytápění klimatizací je však nutné zohlednit i další faktory. Do nákladů na provoz určitě musíte započítat i výdaje spojené se servisem klimatizace nebo s výměnou filtrů. Pokud klimatizaci používáte v průběhu roku v podstatě nepřetržitě, je servis obvykle doporučován dvakrát za rok.

Proškolený technik posoudí celkový stav klimatizace, provede zkoušku funkčnosti čerpadla a rozvodů, zkontroluje elektroinstalaci, kompresor a chladivo, vyčistí filtry a venkovní jednotku. Takový servis klimatizační jednotky vám nejen prodlouží její životnost, ale také vám sníží náklady na provoz. Počítejte s tím, že podobná návštěva technika vás vyjde na částku okolo 1 000 korun. V praxi tedy budou vaše náklady na celoroční provoz minimálně o 2000 korun vyšší.

Počáteční investice do vytápění klimatizací je vysoká

Stejně tak počáteční investice nebude tak nízká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Chcete-li klimatizaci používat celoročně na chlazení i topení, rozhodně se vyhněte těm nejlevnějším modelům. Minimální energetická třída zařízení by měla být A++ nebo ideálně A+++. Klimatizaci v nejvyšší energetické třídě s venkovní jednotkou o výkonu 3 kW pořídíte od 30 tisíc korun, spotřebič s horší účinností pak od 20 tisíc korun.

Než se rozhodnete pro vytápění klimatizací

Klimatizace s sebou přináší další specifika. Netřeba zdůrazňovat, že při výpadku elektřiny vás klimatizace ani neohřeje, ani neochladí. Stejně tak se s tímto způsobem vytápění nezbavíte neustále proudícího vzduchu a hluku, které zařízení vydává. Tyto faktory mohou být pro někoho naprosto bezvýznamné a naopak někoho mohou přivádět k šílenství.

Je však potřeba o nich vědět, než se pro klimatizaci rozhodnete. Obecně lze říci, že vytápění klimatizací představuje velice zajímavou možnost, jen je potřeba počítat s několika specifiky a také s výdaji, které nemusí být vidět na první pohled.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.