Blog
Energie
topení klimatizací

Vytápění klimatizací: Proč se může nepříjemně prodražit?

21. září 2021|Jana Březinová|

Klimatizace již dávno neslouží jen k ochlazení místnosti, domácnost s ní můžete i vytápět. Jak je to však s náklady na vytápění klimatizací? Poměrně rozšířené je tvrzení, že se vytápění klimatizací může nepříjemně prodražit, naopak výrobci často hovoří o nejúspornějším způsobu topení. Podívejte se na konkrétní náklady.

Porovnat ceny elektřiny

Topení klimatizací funguje na principu tepelného čerpadla

Moderní klimatizační jednotky v podstatě fungují na principu tepelného čerpadla vzduch/vzduch. Tepelné čerpadlo zajišťuje možnost obousměrného provozu, s klimatizací tak můžete vzduch ochlazovat i ohřívat. Ne každý model klimatizace disponuje funkcí topení, ale na trhu najdete přístroje, které jsou schopny vyhřát vaši domácnost v podstatě v jakýchkoliv teplotních podmínkách.

Velkou výhodou vytápění klimatizací je rychlost. Teplý vzduch začne proudit okamžitě po spuštění, nemusíte čekat, až se nahřeje topné těleso. Oceníte rovněž rychlou a jednoduchou instalaci.

Kolik stojí vytápění klimatizací

Ale jak je to s náklady na provoz? Výrobci a prodejci klimatizací občas označují vytápění klimatizačními jednotkami za nejúčinnější a nejúspornější způsob topení. Můžete se setkat s informacemi, že provozní výdaje na topení klimatizací jsou až o polovinu nižší ve srovnání s plynovým kotlem nebo o 70 % nižší oproti přímotopu.

To dává smysl z toho pohledu, že klimatizace vytápí domácnosti na stejném principu jako tepelné čerpadlo, což je jeden z vůbec nejúspornějších způsobů vůbec, protože 3–4 násobek energie si bere z okolního prostředí.

Ostatní vlastnosti se však liší – zatímco tepelné čerpadlo se většinou instaluje ve spojení s podlahovým topením, kde postačuje nižší teplota pro udržení vysokého tepelného komfortu, u klimatizace je to přesně naopak. Teplý vzduch fouká přímo do prostoru obvykle těsně pod stropem. Než se vám teplo v místnosti rozprostře, budete jej mít především nahoře u stropu a dole u podlahy bude mnohem chladněji.

Jak vypočítat reálné náklady na vytápění klimatizací?

Vypočítat reálné náklady na vytápění klimatizací, kterými by se mohl řídit každý, je prakticky nemožné. Do hry vstupuje příliš mnoho faktorů, které konečnou částku ovlivní – konkrétní model klimatizace, velikost objektu, úroveň jeho zateplení, váš pocitový tepelný komfort a mnohé další. Pro přibližný výpočet můžete uvažovat následující postup.

V roce 2021 je průměrná cena za 1 kWh elektřiny včetně všech daní a poplatků 5,81 korun. Počet topných dnů se v rámci různých sezon může lišit až v několika desítkách. Pro účely výpočtu budeme kalkulovat s 220 topnými dny v roce, což je hodnota, kolem které se pohybovaly topné sezony v minulých letech. Samozřejmě počítejte s rozdíly v regionech České republiky – v Krkonoších bude delší topná sezona než na jižní Moravě. Řekněme, že v rámci 220 topných dnů průměrně topíte 12 hodin denně. Příkon standardní klimatizace by se měl v režimu topení pohybovat okolo 1 kW. Taková klimatizace zvládne vytápět nebo chladit místnost o ploše asi 40 m2.

Hodina topení klimatizací by vás v tomto modelovém případu vyšla zhruba na 5,81 korun. Za průměrný topný den se tak dostanete na 70 korun. Výdaje za vytápění klimatizací za celou topnou sezonu by činily 15 338 korun pro jednu místnost. Tuto částku tedy musíte vynásobit počtem místností, respektive započítat přesnou podlahovou plochu bytu.

Velký rozdíl udělá zvýhodněný tarif elektřiny

Pokud máte klimatizaci s venkovní jednotkou, můžete zažádat o zvýhodněný tarif elektřiny D56d. Ten se uplatňuje rovněž pro tepelná čerpadla a běží v nízkém tarifu 22 hodin denně. Poté byste se v průměru dostali na zhruba o 44 % nižší cenu za 1 kWh. V našem modelovém případě by 1 kWh elektřiny stála jen 3,25 korun. Hodina vytápění klimatizací by vás s tímto tarifem vyšla na 3,25 koruny, tudíž 12 hodin asi 39 korun. Topná sezona o 220 dnech by rázem vyšla na cca 8,5 tisíce korun. Zvýhodněný tarif byste navíc mohli používat i pro jiné spotřebiče, čímž by docházelo v domácnosti k dalším úsporám. Pro dvoupokojový byt by vás topná sezona vyšla přibližně na 17 tisíc korun.

instalace klimatizace

Nezapomeňte započítat náklady na údržbu

Takto hovoří přibližná čísla, při vytápění klimatizací je však nutné zohlednit i další faktory. Do nákladů na provoz určitě musíte započítat i výdaje spojené se servisem klimatizace nebo s výměnou filtrů. Pokud klimatizaci používáte v průběhu roku v podstatě nepřetržitě, je servis obvykle doporučován dvakrát za rok.

Proškolený technik posoudí celkový stav klimatizace, provede zkoušku funkčnosti čerpadla a rozvodů, zkontroluje elektroinstalaci, kompresor a chladivo, vyčistí filtry a venkovní jednotku. Takový servis klimatizační jednotky vám nejen prodlouží její životnost, ale také vám sníží náklady na provoz. Počítejte s tím, že podobná návštěva technika vás vyjde na částku okolo 1 000 korun. V praxi tedy budou vaše náklady na celoroční provoz minimálně o 2000 korun vyšší.

Počáteční investice do vytápění klimatizací je vysoká

Stejně tak počáteční investice nebude tak nízká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Chcete-li klimatizaci používat celoročně na chlazení i topení, rozhodně se vyhněte těm nejlevnějším modelům. Minimální energetická třída zařízení by měla být A++ nebo ideálně A+++. Klimatizaci v nejvyšší energetické třídě s venkovní jednotkou o výkonu 3 kW pořídíte od 30 tisíc korun, spotřebič s horší účinností pak od 20 tisíc korun.

Než se rozhodnete pro vytápění klimatizací

Klimatizace s sebou přináší další specifika. Netřeba zdůrazňovat, že při výpadku elektřiny vás klimatizace ani neohřeje, ani neochladí. Stejně tak se s tímto způsobem vytápění nezbavíte neustále proudícího vzduchu a hluku, které zařízení vydává. Tyto faktory mohou být pro někoho naprosto bezvýznamné a naopak někoho mohou přivádět k šílenství.

Je však potřeba o nich vědět, než se pro klimatizaci rozhodnete. Obecně lze říci, že vytápění klimatizací představuje velice zajímavou možnost, jen je potřeba počítat s několika specifiky a také s výdaji, které nemusí být vidět na první pohled.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).