Cestovní pojištění – srovnání cen

Vytápění klimatizací

Klimatizace již dávno neslouží jen k ochlazení místnosti, můžete s ní svůj objekt i vytápět. Jak je to však s náklady na vytápění klimatizací? Poměrně rozšířené je tvrzení, že se vytápění klimatizací může nepříjemně prodražit, naopak výrobci často hovoří o nejúspornějším způsobu topení. Podívejme se na konkrétní náklady.

Topit klimatizací můžete díky tepelnému čerpadlu

Zařízení, díky kterému můžete dnešními klimatizacemi také topit, je tepelné čerpadlo. To je běžnou součástí moderních klimatizačních jednotek a zajišťuje schopnost obousměrného provozu. V praxi tak na principu tepelného čerpadla může docházet k ochlazování i ohřívání vzduchu. Podle potřeby si najdete model klimatizace, který je schopný vyhřát váš objekt v podstatě v jakýchkoliv teplotních podmínkách.

Vzhledem k fungování tepelného výměníku lze říct, že čím větší je teplotní rozdíl mezi vnitřním a vnějším vzduchem, tím lépe klimatizace pracuje – pokud pomineme teplotní extrémy, kdy je venku -30 °C. Na druhou stranu to také znamená, že čím více se teplota v interiéru přibližuje teplotě venku, tím spíše klesá efektivita topného výkonu. Vytápění klimatizací během jarních nebo podzimních měsíců vás tak možná navzdory předpokladům nemusí vyjít levněji než v zimě.

porovnání cen elektřiny

Reálné náklady na vytápění klimatizací

Výrobci a prodejci klimatizací občas označují vytápění klimatizačními jednotkami za nejúčinnější a nejúspornější způsob topení. Můžeme se setkat s informacemi, že provozní výdaje na topení klimatizací jsou až o polovinu nižší ve srovnání s plynovým kotlem nebo o 70 % nižší oproti přímotopu. Vypočítat reálné náklady na vytápění klimatizací, kterými by se mohl řídit každý, je prakticky nemožné. Do hry vstupuje příliš mnoho faktorů, které konečnou částku ovlivní – konkrétní model klimatizace, velikost objektu, úroveň jeho zateplení, váš pocitový tepelný komfort a mnohé další. Pokusme se přesto dostat k alespoň trochu přesnějším číslům.

Průměrná cena za 1 kWh elektřiny je aktuálně 4,90 korun. Počet topných dnů se v rámci různých sezon může lišit až v několika desítkách. Pro účely výpočtu budeme kalkulovat s 220 topnými dny v roce, což je hodnota, kolem které se pohybovaly topné sezony v minulých letech – samozřejmě počítejte s rozdíly v regionech České republiky, v Krkonoších to bude jiné, než na jižní Moravě. Řekněme, že v rámci 220 topných dnů jste průměrně topili 12 hodin denně. Příkon standardní klimatizace by se měl v režimu topení pohybovat okolo 1,1 kW. Taková klimatizace zvládne vytápět nebo chladit místnost o ploše asi 30–40 m2.

Hodina topení klimatizací by vás v tomto modelovém případu vyšla zhruba na 5,4 korun (4,90 × 1,1). Za průměrný topný den se tak dostanete na 64,8 korun. Výdaje za vytápění klimatizací za celou topnou sezonu by činily 14 256 korun. Je však potřeba započítat přesnou podlahovou plochu bytu.

Velký rozdíl udělá zvýhodněný tarif elektřiny

Pokud máte klimatizaci s venkovní jednotkou, můžete zažádat o zvýhodněný tarif elektřiny D56d. Poté byste se v průměru dostali na zhruba o 44 % nižší cenu za 1 kWh. V našem modelovém případě by 1 kWh elektřiny stála je 2,75 korun. Hodina vytápění klimatizací by vás s podobným tarifem vyšla zhruba na 3 koruny, tudíž 12 hodin asi 36 korun. Topná sezona o 220 dnech by rázem vyšla na cca 8 tisíc korun. Zvýhodněný tarif byste navíc mohli používat i pro jiné spotřebiče, čímž by docházelo v domácnosti k dalším úsporám. Pro dvoupokojový byt by vás topná sezona vyšla přibližně na 16 tisíc korun.

Vytápění klimatizací – zkušenosti upozorňují na další faktory

Takto hovoří přibližná čísla, při vytápění klimatizací je však nutné zohlednit i další faktory. Do nákladů na provoz určitě musíte započítat i výdaje spojené se servisem klimatizace nebo s výměnou filtrů. Pokud klimatizaci používáte v průběhu roku v podstatě nepřetržitě, je servis obvykle doporučován dvakrát za rok. Proškolený technik posoudí celkový stav klimatizace, provede zkoušku funkčnosti čerpadla a rozvodů, zkontroluje elektroinstalaci, kompresor a chladivo, vyčistí filtry a venkovní jednotku. Takový servis klimatizační jednotky vám nejen prodlouží její životnost, ale také vám sníží náklady na provoz. Počítejte s tím, že podobná návštěva technika vás vyjde na částku okolo 1000 korun. V praxi tedy budou vaše náklady na celoroční provoz minimálně o 2000 korun vyšší.

Stejně tak počáteční investice nebude tak nízká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Chcete-li klimatizaci používat celoročně na chlazení i topení, rozhodně se vyhněte těm nejlevnějším modelům. Minimální energetická náročnost zařízení by měla být A++ nebo ideálně A+++.

Klimatizace s sebou přináší další specifika. Netřeba zdůrazňovat, že při výpadku elektřiny vás klimatizace ani neohřeje, ani neochladí. Než se vám teplo v místnosti rozprostře, budete jej mít především nahoře u stropu a dole u podlahy bude mnohem chladněji. Stejně tak se s tímto způsobem vytápění nezbavíte neustále proudícího vzduchu a hluku, které zařízení vydává. Tyto faktory mohou být pro někoho naprosto bezvýznamné a naopak někoho mohou přivádět k šílenství. Je však potřeba o nich vědět, než se pro klimatizaci rozhodnete. Obecně lze říci, že vytápění klimatizací představuje velice zajímavou možnost, jen je potřeba počítat s několika specifiky a také s výdaji, které nemusí být vidět na první pohled.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4