Zapalování plynového sporáku

Jaká je spotřeba plynu v malém bytě?

20. 7. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Odhadnout předpokládanou spotřebu plynu není snadné, ale ani nemožné. Díky správnému odhadu se vyhnete nepříjemným překvapením při vyúčtování a můžete snáze plánovat výdaje v rámci svého rodinného rozpočtu. V tomto článku se zaměříme konkrétně na malé byty, nicméně pravidla pro odhad spotřeby jsou využitelná obecně. Jaká je spotřeba plynu v malém bytě?

Klíčové je, k čemu zemní plyn používáte

Pro kvalitní odhad spotřeby plynu je nejdůležitější si uvědomit, k čemu budete zemní plyn používat. Budete pomocí plynu vytápět celý objekt, nebo jej využívat jen k ohřevu vodu a vaření? Tato skutečnost se výrazně promítne do konečné faktury. Podívejte se, jakou spotřebu plynu můžete očekávat právě při vytápění, ohřívání vody a vaření.

Průměrná spotřeba plynu v bytě při vytápění

Spotřebu plynu při vytápění ovlivní především dva faktory. V první řadě jde o to, kolik času v týdnu jste doma, což se promítne do doby, během které je byt skutečně vytápěn. Ve spotřebě se tak odrazí, zda v bytě žijí senioři, kteří v něm pobývají většinu dne, nebo mladý pár trávící všední dny v práci. Druhým aspektem, který ovlivní spotřebu plynu při vytápění, je váš tepelný komfort a kvalita izolace v nemovitosti – tedy na kolik stupňů jste zvyklí vytápět a kolik tepla vám z bytu unikne.

V závislosti na zmíněných faktorech se udává, že k vyhřátí jednoho čtverečního metru bude potřeba zhruba 100–120 kWh zemního plynu ročně.

Průměrná spotřeba plynu v bytě při ohřevu vody

Spotřeba plynu při ohřevu vody závisí především na počtu lidí žijících v dané domácnosti. Do faktur se však promítne také zda myjete nádobí ručně, nebo v myčce, jestli se sprchujete, či si napouštíte vanu, a jak často perete. Průměrná roční spotřeba plynu na ohřev vody se uvádí 1430 kWh na jedno člena domácnosti. Dvě osoby v průměru spotřebují 2580 kWh ročně, tři lidé 3720 kWh a čtyřčlenná domácnost by měla počítat zhruba s 4590 kWh plynu.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Průměrná spotřeba plynu v bytě při vaření

Pochopitelně i spotřeba plynu při vaření bude individuální – záleží, zda vaříte každý den pro celou rodinu, nebo jen o víkendu, protože během týdne se členové domácnosti stravují jinde, například ve školní či závodní jídelně. Průměrná roční spotřeba plynu využitého na vaření činí 200 kWh na osobu, 365 kWh pro dvě osoby, 545 kWh pro tříčlennou domácnost a 730 kWh v případě, že je byt obýván čtyřmi lidmi.

Modelový případ: Výpočet spotřeby plynu v malém bytě

V souladu s uvedenými průměrnými hodnotami můžeme odhadnout spotřebu plynu v malém bytě o rozloze 50 metrů čtverečních. Bydlí v něm mladý pár, který přes týden pracuje. Spotřeba plynu na vytápění tak bude spíše na spodní hranici – v našem modelovém případě 5000 kWh ročně (50×100). Ohřev vody pro dvě osoby by měl za rok představovat 2580 kWh a na vaření by mělo být vynaloženo dalších 365 kWh plynu. Celkově by tedy roční spotřeba plynu v této domácnosti měla být zhruba 7945 kWh. Při ceně plynu okolo 1,40 Kč/kWh zaplatí mladý pár ročně za plyn 11123 korun.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.