Blog
Energie
plynová ploténka

Jaká je spotřeba plynu v malém bytě?

20. července 2020|Jana Březinová|

Odhadnout předpokládanou spotřebu plynu není snadné, ale ani nemožné. Díky správnému odhadu se vyhnete nepříjemným překvapením při vyúčtování a můžete snáze plánovat výdaje v rámci svého rodinného rozpočtu. V tomto článku se zaměříme konkrétně na malé byty, nicméně pravidla pro odhad spotřeby jsou využitelná obecně. Jaká je spotřeba plynu v malém bytě?

Porovnat ceny plynu

Klíčové je, k čemu zemní plyn používáte

Pro kvalitní odhad spotřeby plynu je nejdůležitější si uvědomit, k čemu budete zemní plyn používat. Budete pomocí plynu vytápět celý objekt, nebo jej využívat jen k ohřevu vodu a vaření? Tato skutečnost se výrazně promítne do konečné faktury. Podívejte se, jakou spotřebu plynu můžete očekávat právě při vytápění, ohřívání vody a vaření.

Průměrná spotřeba plynu v bytě při vytápění

Spotřebu plynu při vytápění ovlivní především dva faktory. V první řadě jde o to, kolik času v týdnu jste doma, což se promítne do doby, během které je byt skutečně vytápěn. Ve spotřebě se tak odrazí, zda v bytě žijí senioři, kteří v něm pobývají většinu dne, nebo mladý pár trávící všední dny v práci. Druhým aspektem, který ovlivní spotřebu plynu při vytápění, je váš tepelný komfort a kvalita izolace v nemovitosti – tedy na kolik stupňů jste zvyklí vytápět a kolik tepla vám z bytu unikne.

V závislosti na zmíněných faktorech se udává, že k vyhřátí jednoho čtverečního metru bude potřeba zhruba 100–120 kWh zemního plynu ročně.

Průměrná spotřeba plynu v bytě při ohřevu vody

Spotřeba plynu při ohřevu vody závisí především na počtu lidí žijících v dané domácnosti. Do faktur se však promítne také zda myjete nádobí ručně, nebo v myčce, jestli se sprchujete, či si napouštíte vanu, a jak často perete. Průměrná roční spotřeba plynu na ohřev vody se uvádí 1430 kWh na jedno člena domácnosti. Dvě osoby v průměru spotřebují 2580 kWh ročně, tři lidé 3720 kWh a čtyřčlenná domácnost by měla počítat zhruba s 4590 kWh plynu.

Průměrná spotřeba plynu v bytě při vaření

Pochopitelně i spotřeba plynu při vaření bude individuální – záleží, zda vaříte každý den pro celou rodinu, nebo jen o víkendu, protože během týdne se členové domácnosti stravují jinde, například ve školní či závodní jídelně. Průměrná roční spotřeba plynu využitého na vaření činí 200 kWh na osobu, 365 kWh pro dvě osoby, 545 kWh pro tříčlennou domácnost a 730 kWh v případě, že je byt obýván čtyřmi lidmi.

Modelový případ: Výpočet spotřeby plynu v malém bytě

V souladu s uvedenými průměrnými hodnotami můžeme odhadnout spotřebu plynu v malém bytě o rozloze 50 metrů čtverečních. Bydlí v něm mladý pár, který přes týden pracuje. Spotřeba plynu na vytápění tak bude spíše na spodní hranici – v našem modelovém případě 5000 kWh ročně (50×100). Ohřev vody pro dvě osoby by měl za rok představovat 2580 kWh a na vaření by mělo být vynaloženo dalších 365 kWh plynu. Celkově by tedy roční spotřeba plynu v této domácnosti měla být zhruba 7945 kWh. Při ceně plynu okolo 1,40 Kč/kWh zaplatí mladý pár ročně za plyn 11123 korun.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).