Blog
Energie
Bojler

Kotel na ohřev vody: Který je nejlepší?

11. června 2020|Jana Březinová|

Vybrat ideální způsob ohřevu vody není jednoduché, do rozhodování vstupuje celá řada parametrů. Je lepší ohřívat vodu elektřinou nebo plynem? Co vyjde levněji? A dáte přednost zásobníku nebo průtokovému ohřívači? Záleží na vašem životním stylu i počtu osob v domácnosti. Mrkněte, jak si kotel na ohřev vody vybrat, ať už vám teplá voda doma nikdy nedojde!

Co vzít v úvahu při výběru způsobu ohřevu vody?

V první řadě je důležité vybrat, jaký typ paliva chcete pro ohřev vody využít. To souvisí i se způsobem vytápění – nejelegantnější řešení totiž bývá kombinace kotle na vytápění právě s ohřevem vody. Jestliže máte v domě k dispozici plyn, je to zároveň nejlevnější řešení na provoz. Kombinovaný plynový kotel na vytápění a ohřev vody sice znamená větší investici při pořízení – nejoblíbenější modely se pohybují mezi 30–50 tisíci korun, ale provozní náklady jsou velmi nízké.

Ohřev vody elektřinou patří mezi osvědčené způsoby a využijete ho všude tam, kde není k dispozici plynová přípojka. Také u této varianty jsou dostupné kombinované elektrokotle s ohřevem vody, ale pokud máte vytápění vyřešeno například tuhými palivy, můžete si pořídit jen samostatný bojler. Elektrický bojler je investicí v řádu jen pár tisíc a to i pro velkou rodinu.

Provozní náklady na ohřev vody elektřinou vás sice vyjdou dráž než u plynu, na druhou stranu je výhoda v tom, že domácnosti s instalovaným bojlerem mohou žádat o nízký tarif elektřiny (dříve nazýván noční proud). Ten pak mohou ve vybraných časech čerpat pro všechny spotřebiče. Zapnutím pračky, sušičky nebo myčky v době nízkého tarifu můžete snadno ušetřit pár stovek ročně.

Možný je také ohřev vody kotlem na tuhá paliva, ale jedná se o okrajovou záležitost, proto se mu nebudeme v tomto článku věnovat.

Porovnat ceny energií

Průtokový kotel nebo raději zásobník?

V této oblasti má většina domácností jasné preference – zkrátka na co si člověk jednou zvykne, to už se mu nechce v budoucnu měnit. Ale obecně lze říci, že průtokový ohřev vody se hodí spíše pro menší byty a menší počet osob v domácnosti. Kotle s průtokovým ohřevem ohřívají vodu pouze v okamžiku spotřeby, nevytváří žádnou zásobu. Většinou jsou dražší na provoz a problémy mohou nastat kvůli kolísajícímu tlaku nebo zanesení zařízení usazeninami a vodním kamenem. Obecně není průtokový ohřev vody spojen s takovým komfortem, jako je zásobník na teplou vodu, a ve většině domácností se od něj již ustupuje. Na druhou stranu zabírá málo místa, a tak je do bytu ideální.

Instalace kotle se zásobníkem přináší vyšší komfort – teplé vody je velké množství a je připravena kdykoliv k použití. Tedy v případě, že je správně nadimenzována velikost zásobníku podle potřeb domácnosti. Čím víc členů domácnosti, tím větší zásobník je nutný a to zejména u elektrických bojlerů. Ty totiž spínají ohřev pouze v době, kdy běží nízký tarif. Kombinovaný plynový kotel na vytápění a ohřev vody vám připraví teplou kdykoliv. U elektřiny i plynu je ale nevýhodou, že velké bojlery nebo externí zásobníky zabírají hodně místa, a proto se hodí spíše do rodinných domů.


Vana baterie

Kolik stojí ohřev vody?

Ať už si pořídíte plynový kotel s ohřevem vody, nebo elektrický bojler, nejspíš vás bude zajímat, na kolik vás vyjde ohřev vody. To si pak snadno porovnáte s pořizovacími náklady a zjistíte, jaká varianta je pro vaši domácnost nejvýhodnější.

Standardně se počítá s tím, že spotřeba teplé vody je asi 60 litrů na osobu na den. Pokud bychom vzali v úvahu dvoučlennou domácnost, bude denní spotřeba teplé vody přibližně 120 litrů.

Ohřev vody elektřinou

Pro ohřátí vody o 45 °C je čistě z fyzikálního hlediska potřeba přibližně 6,27 kWh energie. Pokud využíváte elektřinu pro ohřev vody, můžete si zažádat o distribuční sazbu D25d (nižší spotřeba) nebo D26d (vyšší spotřeba). V obou těchto sazbách vám poteče levnější proud 8 hodin denně, ale na ohřev vody se využije vždy – bojler je nastavený tak, že spíná pouze v době nízkého tarifu. V letošním roce se cena v nízkém tarifu u největších dodavatelů energií pohybuje mezi 2,3–3 Kč/kWh. Ohřev vody pro dva lidi by vás tak denně vyšel na 14,4–18,8 Kč, pro čtyřčlennou domácnost na 28,8–37,6 Kč.

Elektrické průtokové ohřívače nejsou příliš populární a to právě kvůli vysokým nákladům na provoz – nevzniká totiž nárok na nízký tarif a navíc mají vyšší spotřebu než bojlery. Při ohřevu vody pro čtyřčlennou domácnost dosahují na den náklady téměř 70 Kč.

Ohřev vody plynem

Jedna kilowatthodina plynu momentálně vychází v průměru na 1,2–2 Kč. Plynový kotel s ohřevem vody vám připraví teplou vodu pro dvoučlennou domácnost přibližně za 8–13,4 Kč na den, u čtyřčlenné rodiny by to bylo asi 16–26,8 Kč na den. V případě průtokového ohřevu například pomocí karmy je to minimálně o 10 % navíc.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).