Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.
Již v roce 2012 byl schválen nový zákon o ochraně ovzduší, který stanovil povinnost vyměnit staré kotle na pevná paliva (spalující například uhlí, koks, dřevo nebo brikety).
Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.
Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.
Kotle na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW budou muset splňovat parametry 3. emisní třídy. To znamená, že kotle 1. a 2. emisní třídy je od 1. 9. 2024 zakázáno provozovat. Při porušení zákona vám hrozí pokuta až 50 000 Kč.
Hlavní město Praha využilo možnost tuto lhůtu pomocí vyhlášky ještě zkrátit. Již od 1. října 2020 vyhláška zakazuje topit uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a kotlích, které nedosahují emisních parametrů 3. emisní třídy.
Emisní třídy vychází z hodnocení účinnosti a emisí kotlů na tuhá paliva dle normy ČSN EN 3035:2012. Podle této normy se kotle dělí do tříd 1–5, přičemž 1. emisní třída kotlů dosahuje nejnižší účinnosti, ale produkuje nejvíce emisí. Třídy kotlů jsou určovány na základě měření při 100 % a 30 % jmenovitého výkonu. Kotel je zařazen do nejvyšší 5. emisní třídy, pokud dosáhne požadovaných limitů při obou výše zmíněných výkonech.
V současné době se pro nově vyrobené kotle již nepoužívá klasifikace na základě emisních tříd, ale všechny kotle uvedené na trh od roku 2020 musí splňovat požadavky na Ekodesign.
Nejste si jistí, do jaké emisní třídy spadá váš kotel? Emisní třídu dohledáte na výrobním štítku kotle nebo v jeho dokumentaci. Jestliže váš kotel výrobní štítek nemá nebo na něm není emisní třída uvedena, je velmi pravděpodobné, že se jedná právě o nevyhovující kotel.
Základní představu získáte také podle roku, kdy jste kotel pořídili. Kotle uvedené na trh před rokem 2000 ještě nebyly zařazeny do emisních tříd. Z toho důvodu nesmí být provozovány po 1. září 2022. Mezi lety 2000–2012 se vyráběly kotle emisních tříd 1, 2 a 3. V roce 2012 začala v Evropské unii platit novelizovaná norma, která nově zavedla třídy 4 a 5.
Cílem zákona o ochraně ovzduší je, aby se nám lépe dýchalo a kvalita ovzduší nepředstavovala riziko pro naše zdraví. Nejspíš si vybavujete, jak to vypadalo ještě pár let zpátky, když se v zimě začalo topit do starých kotlů na uhlí a dřevo. Tmavý dým se valil přes střechy rodinných domů a dusil obyvatele především menších obcí.
Negativní vliv na kvalitu ovzduší mají zejména prachové částice a polycyklické aromatické uhlovodíky produkované starými kotli. V roce 2012 pocházelo podle Ministerstva životního prostředí přibližně 40 % celkových emisí způsobených prachem ze spalování uhlí a dřeva ve starých kotlích o tepelném příkonu do 300 kW. Jedná se tedy o malá domácí topeniště v rodinných domech. U polycyklických aromatických uhlovodíky představoval podíl starých kotlů dokonce 66 % z celkových emisí.
Nejhorší znečištění ovzduší je dlouhodobě v Moravskoslezském kraji a také tady na něj mají největší vliv lokální topeniště. „Dominantními zdroji začaly postupně být malé zdroje, a to zejména lokální vytápění domácností. Vliv velkého průmyslu postupně slábne, jeho emise se snižují,“ uvádí mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová pro idnes.cz.
Právě v návaznosti na tato znepokojivá zjištění byl schválen zákon zakazující provoz těchto kotlů od 1. září 2024. Tisíce kotlů již byly vyměněny v minulých letech především díky kotlíkovým dotacím. Přesto zůstává v provozu ještě přibližně 330 tisíc kotlů, které bude nutné v nejbližší době vyměnit.
1. 1. 2014: zákaz uvedení na trh kotlů 1. a 2. emisní třídy (bylo možné doprodat skladové zásoby)
1. 1. 2018: zákaz uvedení na trh kotlů kotlů 3. emisní třídy (bylo možné doprodat skladové zásoby), nadále byl povolen jen prodej kotlů 4. a 5. emisní třídy
1. 1. 2020: všechny kotle uváděné na trh musí splňovat požadavky na Ekodesign
1. 9. 2022: zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy (v provozu smí zůstat jen kotle na tuhá paliva, které splňují alespoň 3. emisní třídu)
Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.
Týká se vás zákaz provozu starého kotle na uhlí a dřevo? Pak jeho výměnu rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. V České republice zbývá vyměnit ještě stovky tisíc kotlů, a tak se dodací lhůty topenářských firem prodlužují.