Povinná výměna kotlů

Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

2. 6. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

Výměnu kotlů nařídil zákon o ochraně ovzduší

Již v roce 2012 byl schválen nový zákon o ochraně ovzduší, který stanovil povinnost vyměnit staré kotle na pevná paliva (spalující například uhlí, koks, dřevo nebo brikety).

Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024

Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.

Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.


Kotle na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW budou muset splňovat parametry 3. emisní třídy. To znamená, že kotle 1. a 2. emisní třídy je od 1. 9. 2024 zakázáno provozovat. Při porušení zákona vám hrozí pokuta až 50 000 Kč.

Hlavní město Praha využilo možnost tuto lhůtu pomocí vyhlášky ještě zkrátit. Již od 1. října 2020 vyhláška zakazuje topit uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a kotlích, které nedosahují emisních parametrů 3. emisní třídy.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Co je emisní třída kotle?

Emisní třídy vychází z hodnocení účinnosti a emisí kotlů na tuhá paliva dle normy ČSN EN 3035:2012. Podle této normy se kotle dělí do tříd 1–5, přičemž 1. emisní třída kotlů dosahuje nejnižší účinnosti, ale produkuje nejvíce emisí. Třídy kotlů jsou určovány na základě měření při 100 % a 30 % jmenovitého výkonu. Kotel je zařazen do nejvyšší 5. emisní třídy, pokud dosáhne požadovaných limitů při obou výše zmíněných výkonech.

V současné době se pro nově vyrobené kotle již nepoužívá klasifikace na základě emisních tříd, ale všechny kotle uvedené na trh od roku 2020 musí splňovat požadavky na Ekodesign.

Jak zjistit emisní třídu kotle

Nejste si jistí, do jaké emisní třídy spadá váš kotel? Emisní třídu dohledáte na výrobním štítku kotle nebo v jeho dokumentaci. Jestliže váš kotel výrobní štítek nemá nebo na něm není emisní třída uvedena, je velmi pravděpodobné, že se jedná právě o nevyhovující kotel.

Základní představu získáte také podle roku, kdy jste kotel pořídili. Kotle uvedené na trh před rokem 2000 ještě nebyly zařazeny do emisních tříd. Z toho důvodu nesmí být provozovány po 1. září 2022. Mezi lety 2000–2012 se vyráběly kotle emisních tříd 1, 2 a 3. V roce 2012 začala v Evropské unii platit novelizovaná norma, která nově zavedla třídy 4 a 5.

Proč budou staré kotle na tuhá paliva zakázány?

Cílem zákona o ochraně ovzduší je, aby se nám lépe dýchalo a kvalita ovzduší nepředstavovala riziko pro naše zdraví. Nejspíš si vybavujete, jak to vypadalo ještě pár let zpátky, když se v zimě začalo topit do starých kotlů na uhlí a dřevo. Tmavý dým se valil přes střechy rodinných domů a dusil obyvatele především menších obcí.

Negativní vliv na kvalitu ovzduší mají zejména prachové částice a polycyklické aromatické uhlovodíky produkované starými kotli. V roce 2012 pocházelo podle Ministerstva životního prostředí přibližně 40 % celkových emisí způsobených prachem ze spalování uhlí a dřeva ve starých kotlích o tepelném příkonu do 300 kW. Jedná se tedy o malá domácí topeniště v rodinných domech. U polycyklických aromatických uhlovodíky představoval podíl starých kotlů dokonce 66 % z celkových emisí.

Komíny

Nejhorší znečištění ovzduší je dlouhodobě v Moravskoslezském kraji a také tady na něj mají největší vliv lokální topeniště. „Dominantními zdroji začaly postupně být malé zdroje, a to zejména lokální vytápění domácností. Vliv velkého průmyslu postupně slábne, jeho emise se snižují,“ uvádí mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová pro idnes.cz.

Právě v návaznosti na tato znepokojivá zjištění byl schválen zákon zakazující provoz těchto kotlů od 1. září 2024. Tisíce kotlů již byly vyměněny v minulých letech především díky kotlíkovým dotacím. Přesto zůstává v provozu ještě přibližně 330 tisíc kotlů, které bude nutné v nejbližší době vyměnit.

Přehled, jak se vyvíjela opatření ohledně kotlů na tuhá paliva

  • 1. 1. 2014: zákaz uvedení na trh kotlů 1. a 2. emisní třídy (bylo možné doprodat skladové zásoby)

  • 1. 1. 2018: zákaz uvedení na trh kotlů kotlů 3. emisní třídy (bylo možné doprodat skladové zásoby), nadále byl povolen jen prodej kotlů 4. a 5. emisní třídy

  • 1. 1. 2020: všechny kotle uváděné na trh musí splňovat požadavky na Ekodesign

  • 1. 9. 2022: zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy (v provozu smí zůstat jen kotle na tuhá paliva, které splňují alespoň 3. emisní třídu)


Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

S výměnou starého kotle neotálejte

Týká se vás zákaz provozu starého kotle na uhlí a dřevo? Pak jeho výměnu rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. V České republice zbývá vyměnit ještě stovky tisíc kotlů, a tak se dodací lhůty topenářských firem prodlužují.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.