Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura

Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

Publikováno: 11. 10. 2022
|
Délka: 9 min.

Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

Elektřina a zemní plyn jsou nyní na evropských burzách desetkrát dražší než předloni. Ceny rostou poté, co svoji politiku změnil hlavní importér fosilních paliv. Ruská federace od loňska snižuje dodávky zemního plynu do Evropské unie a letos zahájila totální válku proti Ukrajině. Kvůli tomu zdražuje palivo, ale i provoz plynových elektráren. Srovnejme spotřebitelské ceny v jednotlivých státech Evropské unie.

Kolik stojí energie v metropolích

Situaci monitorují národní statistické úřady, které spolupracují přes Eurostat. Jenomže jejich výstupy jsou opožděné, zatímco energetická krize graduje každým měsícem.

Rakouský regulační úřad E-Control, maďarský regulační úřad MEKH a finská společnost VaasaETT proto vytvořily konsorcium, které zveřejňuje aktuální klíčová data. Porovnávají, kolik stojí elektřina a zemní plyn v hlavních městech. Tady jsou poslední výstupy, za srpen 2022.

Elektřina meziročně zdražila o 54 %

Jde o průměrné celkové ceny, které jsou uvedeny v eurocentech za kilowatthodinu. Elektřina v Evropské unii meziročně zdražila o 54 %. Nejlevněji vychází v Budapešti (9,36), podprůměrnou cenu hradí také Varšava (18,69) nebo Bratislava (19,03).

Nadprůměrné zálohy najdeme ve Vídni (38,37), v Praze (41,08) či Berlíně (44,56). Nejnákladnější unijní metropolí je Kodaň (54,52). Nicméně ještě dražší elektřinu má Londýn (64,21).

Jak se s energetickou krizí vyrovnávají v zahraničí - Průměrné ceny elektřiny v eurocentech

Cena zemního plynu stoupla o 110 %

A nyní fosilní palivo, které starému kontinentu schází. Zemní plyn v Evropské unii meziročně zdražil o 110 %. Nejlacinější je v Maďarsku (2,57), podprůměrné zálohy platí také Slováci (5,28) a Poláci (5,48). Nadprůměrné ceny zatěžují Čechy (19,72), Rakušany (19,99) a Němce (22,17).

Nejtěžší oběť přinášejí Nizozemci, kteří mají největší přírodní zásoby zemního plynu v celé Unii. Těžba v nizozemském Groningenu sice způsobuje zemětřesení, avšak zatím nebyla ukončena, aby jistila Evropu v energetické krizi. Nicméně Nizozemci platí nejvyšší cenu (34,08).

Jak se s energetickou krizí vyrovnávají v zahraničí - Průměrné ceny plynu v eurocentech

Evropané zavádějí cenové stropy

Zaměřme se na intervence, kterými jednotlivé státy řeší energetickou krizi. Česká republika pravděpodobně nastaví cenové stropy pro maloodběratele.

Maďarsko garantuje domácnostem nízkou cenu do průměrné spotřeby, za každou další kilowatthodinu naskakují vyšší poplatky. Podobný model plánují Poláci.

Rakousko zřejmě garantuje domácnostem zlevněnou cenu pouze do 80 % loňské průměrné spotřeby, aby svoje obyvatele motivovalo k úsporám.

Francie umožňuje svým občanům, aby nakupovali energie na volném trhu, ale nabízí rovněž regulovaný státní tarif, který zdražuje pomalu.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.


Slovenská republika požádala svoje jaderné elektrárny, aby zlevnily elektřinu pro domácnosti. Protistrana podepsala souhlasné memorandum, které však nebylo stvrzeno žádným závazným právním předpisem.

Španělsko a Portugalsko zastropovaly cenu zemního plynu pro plynové elektrárny.

Daně sahají od 0 % po 42 %

Na energetické krizi prodělávají řadoví občané, zatímco některé státy vydělávají. Čím dražší jsou energie, tím vyšší jsou daňové výnosy. Avšak existují výjimky.

Španělsko, Polsko, Rumunsko nebo Chorvatsko snížily daň z přidané hodnoty (DPH). Jinak postupují naši nejbližší západní sousedé. V Německu klesne DPH na zemní plyn, ale zároveň bude zavedena nová spotřební daň za import zemního plynu.

Ovšem nezáleží na dílčích změnách, nýbrž na celkovém výsledku. Porovnejme, jaký podíl mají daně na souhrnné ceně. Nejnižší jsou v Polsku, nejvyšší jsou v Dánsku.

Daně v EUElektřinaZemní plyn

Nejnižší

Malta, Polsko (oba 6 %)

Polsko (0 %)

Podprůměrné

Nizozemsko (8 %),
Itálie (10 %)
nebo Španělsko (14 %)

Itálie (16 %),
Rumunsko (16 %).
Česká republika (17 %),
Slovensko (17 %)
nebo Španělsko (18 %)

Průměr

Bulharsko (17 %)

Estonsko, Litva (oba 19 %)

Nadprůměrné

Francie (20 %),
Maďarsko (21 %),
Rakousko (22 %),
Česká republika (24 %), Slovensko (27 %),
Rumunsko (28 %)
nebo Německo (29 %)

Maďarsko (21 %),
Německo (21 %),
Nizozemsko (22 %),
Rakousko (22 %)
nebo Francie (24 %)

Nejvyšší

Dánsko (42 %)

Dánsko (31 %)

Všichni dostávají příspěvky

Funkční státy používají svoje daňové výnosy na užitečné investice, aby byly bezpečným a perspektivním domovem pro své občany. Energetickou krizi řeší novými sociálními dávkami, slevami nebo daňovými bonusy. Uvedeme některé příklady.

Česká republika vyplácí domácnostem s nízkými a středními příjmy 5 000 Kč na každé nezletilé dítě. A každopádně dostanete dotovanou slevu na elektřinu nebo plyn, takzvaný úsporný tarif.

Německo každému pracujícímu občanovi slíbilo jednorázový příspěvek 300 eur (asi 7 350 Kč). Od června do srpna snížilo daně na pohonné hmoty. Zároveň svým občanům nabídlo jízdenku, která stála 9 eur (asi 220 Kč), měla měsíční platnost a vztahovala se na veřejnou dopravu po celé spolkové republice. Tato akce slavila úspěch a zřejmě bude zopakována.

Polsko nabízí 3 000 zlotých (15 620 Kč) každé domácnosti, která vytápí uhlím. Naši severní sousedé mají rovněž nulovou DPH na základní potraviny.

Rakousko vyplácí 500 eur (12 250 Kč) každému dospělému občanovi a 250 eur (6 125 Kč) na dítě. Celá domácnost dostává i dotovanou slevu 150 eur (3 675 Kč) na energie.

Jak se s energetickou krizí vyrovnávají v zahraničí - Poskládané mince jako státní příspěvek před plynoměrem

Energetická krize Evropské unie

Členské státy hledají společnou strategii, která by byla levnější a efektivnější, než samostatné národní snahy. Evropská unie pravděpodobně omezí spotřebu zemního plynu a elektrické energie. Dále zavede společný cenový strop pro elektřinu, která nepochází z drahých plynových elektráren. Zároveň uvalí dočasnou solidární daň na ziskové energetické společnosti, aby výnosy rozdělila mezi spotřebitele.

Mezitím investuje do čistého vodíku a zelených technologií, jako jsou fotovoltaické elektrárny na rodinných domech a větrné parky v severních mořích. A pracuje na nových plynovodech, které prý povedou z Norska, Alžírska nebo Ázerbájdžánu.

Specifickou cestou jde Maďarsko. V rámci Evropské unie podporuje protiruské ekonomické sankce, ale zároveň žádá Moskvu o levný zemní plyn.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci si spočítat aktuální ceny plynu

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

 • Plynový hořák s mincemi
  Energie
  29. září 2022|Petr Woff
  Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech

  Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

  Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na energie. Vyhlásili také cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Mladý pár vybírá pračku
  Energie
  27. května 2022|Jana Březinová
  Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

  Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.