Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura

Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

11. 10. 2022
|
Délka: 9 min.

Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

Elektřina a zemní plyn jsou nyní na evropských burzách desetkrát dražší než předloni. Ceny rostou poté, co svoji politiku změnil hlavní importér fosilních paliv. Ruská federace od loňska snižuje dodávky zemního plynu do Evropské unie a letos zahájila totální válku proti Ukrajině. Kvůli tomu zdražuje palivo, ale i provoz plynových elektráren. Srovnejme spotřebitelské ceny v jednotlivých státech Evropské unie.

Kolik stojí energie v metropolích

Situaci monitorují národní statistické úřady, které spolupracují přes Eurostat. Jenomže jejich výstupy jsou opožděné, zatímco energetická krize graduje každým měsícem.

Rakouský regulační úřad E-Control, maďarský regulační úřad MEKH a finská společnost VaasaETT proto vytvořily konsorcium, které zveřejňuje aktuální klíčová data. Porovnávají, kolik stojí elektřina a zemní plyn v hlavních městech. Tady jsou poslední výstupy, za srpen 2022.

Elektřina meziročně zdražila o 54 %

Jde o průměrné celkové ceny, které jsou uvedeny v eurocentech za kilowatthodinu. Elektřina v Evropské unii meziročně zdražila o 54 %. Nejlevněji vychází v Budapešti (9,36), podprůměrnou cenu hradí také Varšava (18,69) nebo Bratislava (19,03).

Nadprůměrné zálohy najdeme ve Vídni (38,37), v Praze (41,08) či Berlíně (44,56). Nejnákladnější unijní metropolí je Kodaň (54,52). Nicméně ještě dražší elektřinu má Londýn (64,21).

Jak se s energetickou krizí vyrovnávají v zahraničí - Průměrné ceny elektřiny v eurocentech

Cena zemního plynu stoupla o 110 %

A nyní fosilní palivo, které starému kontinentu schází. Zemní plyn v Evropské unii meziročně zdražil o 110 %. Nejlacinější je v Maďarsku (2,57), podprůměrné zálohy platí také Slováci (5,28) a Poláci (5,48). Nadprůměrné ceny zatěžují Čechy (19,72), Rakušany (19,99) a Němce (22,17).

Nejtěžší oběť přinášejí Nizozemci, kteří mají největší přírodní zásoby zemního plynu v celé Unii. Těžba v nizozemském Groningenu sice způsobuje zemětřesení, avšak zatím nebyla ukončena, aby jistila Evropu v energetické krizi. Nicméně Nizozemci platí nejvyšší cenu (34,08).

Jak se s energetickou krizí vyrovnávají v zahraničí - Průměrné ceny plynu v eurocentech

Evropané zavádějí cenové stropy

Zaměřme se na intervence, kterými jednotlivé státy řeší energetickou krizi. Česká republika pravděpodobně nastaví cenové stropy pro maloodběratele.

Maďarsko garantuje domácnostem nízkou cenu do průměrné spotřeby, za každou další kilowatthodinu naskakují vyšší poplatky. Podobný model plánují Poláci.

Rakousko zřejmě garantuje domácnostem zlevněnou cenu pouze do 80 % loňské průměrné spotřeby, aby svoje obyvatele motivovalo k úsporám.

Francie umožňuje svým občanům, aby nakupovali energie na volném trhu, ale nabízí rovněž regulovaný státní tarif, který zdražuje pomalu.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.


Slovenská republika požádala svoje jaderné elektrárny, aby zlevnily elektřinu pro domácnosti. Protistrana podepsala souhlasné memorandum, které však nebylo stvrzeno žádným závazným právním předpisem.

Španělsko a Portugalsko zastropovaly cenu zemního plynu pro plynové elektrárny.

Daně sahají od 0 % po 42 %

Na energetické krizi prodělávají řadoví občané, zatímco některé státy vydělávají. Čím dražší jsou energie, tím vyšší jsou daňové výnosy. Avšak existují výjimky.

Španělsko, Polsko, Rumunsko nebo Chorvatsko snížily daň z přidané hodnoty (DPH). Jinak postupují naši nejbližší západní sousedé. V Německu klesne DPH na zemní plyn, ale zároveň bude zavedena nová spotřební daň za import zemního plynu.

Ovšem nezáleží na dílčích změnách, nýbrž na celkovém výsledku. Porovnejme, jaký podíl mají daně na souhrnné ceně. Nejnižší jsou v Polsku, nejvyšší jsou v Dánsku.

Daně v EUElektřinaZemní plyn

Nejnižší

Malta, Polsko (oba 6 %)

Polsko (0 %)

Podprůměrné

Nizozemsko (8 %),
Itálie (10 %)
nebo Španělsko (14 %)

Itálie (16 %),
Rumunsko (16 %).
Česká republika (17 %),
Slovensko (17 %)
nebo Španělsko (18 %)

Průměr

Bulharsko (17 %)

Estonsko, Litva (oba 19 %)

Nadprůměrné

Francie (20 %),
Maďarsko (21 %),
Rakousko (22 %),
Česká republika (24 %), Slovensko (27 %),
Rumunsko (28 %)
nebo Německo (29 %)

Maďarsko (21 %),
Německo (21 %),
Nizozemsko (22 %),
Rakousko (22 %)
nebo Francie (24 %)

Nejvyšší

Dánsko (42 %)

Dánsko (31 %)

Všichni dostávají příspěvky

Funkční státy používají svoje daňové výnosy na užitečné investice, aby byly bezpečným a perspektivním domovem pro své občany. Energetickou krizi řeší novými sociálními dávkami, slevami nebo daňovými bonusy. Uvedeme některé příklady.

Česká republika vyplácí domácnostem s nízkými a středními příjmy 5 000 Kč na každé nezletilé dítě. A každopádně dostanete dotovanou slevu na elektřinu nebo plyn, takzvaný úsporný tarif.

Německo každému pracujícímu občanovi slíbilo jednorázový příspěvek 300 eur (asi 7 350 Kč). Od června do srpna snížilo daně na pohonné hmoty. Zároveň svým občanům nabídlo jízdenku, která stála 9 eur (asi 220 Kč), měla měsíční platnost a vztahovala se na veřejnou dopravu po celé spolkové republice. Tato akce slavila úspěch a zřejmě bude zopakována.

Polsko nabízí 3 000 zlotých (15 620 Kč) každé domácnosti, která vytápí uhlím. Naši severní sousedé mají rovněž nulovou DPH na základní potraviny.

Rakousko vyplácí 500 eur (12 250 Kč) každému dospělému občanovi a 250 eur (6 125 Kč) na dítě. Celá domácnost dostává i dotovanou slevu 150 eur (3 675 Kč) na energie.

Jak se s energetickou krizí vyrovnávají v zahraničí - Poskládané mince jako státní příspěvek před plynoměrem

Energetická krize Evropské unie

Členské státy hledají společnou strategii, která by byla levnější a efektivnější, než samostatné národní snahy. Evropská unie pravděpodobně omezí spotřebu zemního plynu a elektrické energie. Dále zavede společný cenový strop pro elektřinu, která nepochází z drahých plynových elektráren. Zároveň uvalí dočasnou solidární daň na ziskové energetické společnosti, aby výnosy rozdělila mezi spotřebitele.

Mezitím investuje do čistého vodíku a zelených technologií, jako jsou fotovoltaické elektrárny na rodinných domech a větrné parky v severních mořích. A pracuje na nových plynovodech, které prý povedou z Norska, Alžírska nebo Ázerbájdžánu.

Specifickou cestou jde Maďarsko. V rámci Evropské unie podporuje protiruské ekonomické sankce, ale zároveň žádá Moskvu o levný zemní plyn.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci si spočítat aktuální ceny plynu

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapínání indukčního sporáku
  Energie
  13. března 2023|Pavla Pavelková
  Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

  Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

 • Síť elektrického vedení při západu slunce
  Energie
  07. března 2023|Jana Březinová
  Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

  Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

 • Dům s větrnou elektrárnou v pozadí
  Energie
  01. března 2023|Petr Pohůdka
  Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

  Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

 • Energetický štítek domu
  Energie
  17. února 2023|Jana Březinová
  Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

  Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

 • Ostrovní dům na okraji lesa
  Energie
  11. února 2023|Petr Woff
  Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

  V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

 • Moderní pasivní dům
  Energie
  07. února 2023|Petr Pohůdka
  Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

  Uvažujete o výstavbě rodinného domu? Vzhledem k cenám energií rozhodně stojí za zvážení stavba v pasivním standardu. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody? S jakou spotřebou energie můžete v podobných budovách počítat? Shrnuli jsme pro vás základní informace o pasivních domech.

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  Energie
  31. ledna 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo EP Energy Trading nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Pokud se potvrdí aktuální trendy, ještě letos se dočkáme početnějších a výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.