Žárovka s mincemi v pozadí

Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

31. 1. 2023 | Aktualizováno: 14. 2. 2023
|
Délka: 5 min.

Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti E.ON, innogy nebo EP Energy Trading nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Pokud se potvrdí aktuální trendy, ještě letos se dočkáme početnějších a výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

Drahé energie se vloni staly výbušným společenským tématem. Česká republika, Německo a další evropské státy byly tehdy ještě závislé na ruském zemním plynu, jehož dodávky však klesaly. Francie mezitím odstavila většinu svých jaderných elektráren, které vyžadovaly kontrolu nebo opravu. Evropské energetické burzy proto zdražovaly, někteří čeští dodavatelé zkrachovali a v Praze proběhlo několik demonstrací proti drahotě.

Maximální ceny pro rok 2023

Česká vláda vyhlásila cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn, aby uklidnila nervózní spotřebitele. Podmínky se liší pro velkoodběratele, veřejné instituce a maloodběratele. Tady se zaměříme na domácnosti, které mají garantovanou maximální nepřekročitelnou cenu za každou spotřebovanou megawatthodinu (MWh) a za každý kalendářní měsíc.

Maximální cenyZemní plynElektřina

Za megawatthodinu

2 500 Kč/MWh

5 000 Kč/MWh

Za měsíc

130 Kč/měsíc

130 Kč/měsíc

Uvedené částky vyhlásila vláda ve svém nařízení č. 298/2022 Sb.

Navíc připočítáváme distribuční poplatky, které jsou určeny na provoz elektrického vedení a plynovodů. Stát požaduje ještě daně, zejména z přidané hodnoty (DPH).

Mnozí dodavatelé mají dražší ceníky, a proto od státu dostanou dotaci, aby svým odběratelům snížili zálohy a účty na maximální povolenou úroveň. Cenové stropy platí pouze od 1. ledna do 31. prosince 2023, protože nejsou levné. Energetický regulační úřad odhaduje, že stát letos zaplatí za elektřinu a plyn až 242 miliardy Kč, což znamená zhruba desetinu státních výdajů.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Někteří dodavatelé jsou levnější

Energie na maloobchodním trhu zdražily naposledy začátkem letošního roku. Kdyby neplatila cenová regulace, domácnosti zaplatí až 15 999 Kč/MWh + 449 Kč/měsíc + distribuční poplatky + daně. Energetický trh je však pestřejší.

Pod cenovými stropy zůstávají odběratelé, kteří ještě před současnou krizí uzavřeli výhodnou smlouvu a mají solidního dodavatele. Například společnost Fonergy účtuje svým dlouhodobým zákazníkům 4 690 Kč/MWh za elektřinu a 2 275 Kč/MWh za plyn + 50 Kč/měsíc bez DPH.

Dominantní dodavatelé sice nejdříve zdražili nad vládní cenové stropy, ale nyní postupně zlevňují. innogy Energie poskytuje slevu na svůj základní plynový produkt od 1. února. E.ON Energie svým dlouhodobým zákazníkům zlevňuje elektřinu a plyn od 15. února 2023. Uvidíme, zda se přidají také ČEZ Prodej, PRE a Pražská plynárenská. Prozatím srovnejme nové ceníky dominantních dodavatelů, kteří už zlevňují.

KomoditaDodavatelProduktKč/MWhKč/měsíc

Plyn

E.ON Energie

Standard plyn

2 250 Kč

130 Kč

Plyn

innogy Energie

Standard

2 299, 28 Kč

109 Kč

Elektřina

E.ON Energie

Elektřina

4 715 Kč

99 Kč

Ceny uvádíme bez DPH, podle oficiálních ceníků. Elektřinu srovnáváme v distribuční sazbě D02d (běžná domácnost) a plyn porovnáváme ve spotřebním pásmu nad 7,56 do 15 MWh/rok (vytápění v bytě nebo zatepleném rodinném domě).

Slevy pro nové odběratele

Někteří dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem i nováčkům, jak ukazuje následující výběrová tabulka.

KomoditaDodavatelProduktKč/MWhKč/měsíc

Plyn

Vemex Energie

Fix 12M

2 149 Kč

129 Kč

Plyn

Eneka

Fix na měsíc

2 210 Kč

130 Kč

Plyn

innogy Energie

Start 12

2 250 Kč

130 Kč

Plyn

Centropol Energy

Fixně Online na 1 rok

2 286 Kč

100 Kč

Plyn

EP Energy Trading

EP Fix 24

2 299 Kč

130 Kč

Plyn

E.ON Energie

Komplet plyn PRO

2 306 Kč

130 Kč

Plyn

Fonergy

Premium 23

2 375 Kč

50 Kč

Elektřina

E.ON Energie

Komplet elektřina PRO

4 746 Kč

111 Kč

Elektřina

EP Energy Trading

EP Fix 24

4 804 Kč

130 Kč

Elektřina

Centropol Energy

Fixně bez závazku

4 850 Kč

90 Kč

Elektřina

Fonergy

Premium 23

4 890 Kč

50 Kč

Ceny uvádíme opět bez DPH, dle oficiálních ceníků. Znovu srovnáváme elektřinu v distribuční sazbě D02d a plyn ve spotřebním pásmu nad 7,56 do 15 MWh/rok.

Uvedené nabídky se liší cenami, ale také délkou smluvního závazku. Někteří dodavatelé vám navrhují smlouvu na dobu neurčitou, která obsahuje měsíční (Eneka, Fonergy) nebo tříměsíční (Centropol Energy pro elektřinu) výpovědní lhůtu. innogy Energie a Vemex Energie chtějí, abyste odebírali jejich plyn aspoň 12 měsíců. EP Energy Trading nabízí smlouvu na 2 roky. E.ON Energie vám navrhuje tříletý odběratelský závazek.

Energetické burzy klesají

Francie mezitím zapíná svoje jaderné reaktory. Norsko, Alžírsko, USA, Katar, Nigérie a další importéři nahradili dodávky ruského zemního plynu, a proto jsou české a další evropské plynové zásobníky uprostřed topné sezóny naplněné z více než 65 %. Máme důvody k opatrnému optimismu, což potvrzují energetické burzy.

Na velkoobchodních trzích převládají dlouhodobé kontrakty, které se uzavírají na příští měsíc, kvartál, rok apod. Před současnou krizí stála elektřina 44 eur/MWh (1 100 Kč/MWh) a plyn vycházel na 14 eur/MWh (350 Kč/MWh). Nejdražší kontrakty byly uzavírány vloni a jsou realizovány letos. Ceny pro roky 2024 a 2025 jsou momentálně nižší.

Pokud se rusko-ukrajinská válka nerozšíří do dalších evropských států, nezkolabují naše elektrárny a neselžou noví importéři zemního plynu, energie příští rok pravděpodobně zlevní. Elektřina by měla spadnout asi o 44 %, plyn by měl klesnout asi o 40 %. V takovém případě by vám dodavatelé už letos nabídli řadu nových levnějších ceníků.

Velkoobchodní cenyElektřinaZemní plyn

Pro rok 2021

44 eur/MWh

14 eur/MWh

Pro rok 2022

92 eur/MWh

35 eur/MWh

Pro rok 2023

298 eur/MWh

120 eur/MWh

Pro rok 2024

168 eur/MWh

72 eur/MWh

Pro rok 2025

133 eur/MWh

60 eur/MWh

Data čerpáme z pražské energetické burzy PXE.

Jaké ceníky jsou výhodné?

Burzy působí jako ukazatel budoucího vývoje, ale většina velkoobchodních kontraktů se uzavírá jinde. Například společnost ČEZ prodává 90 % svojí elektřiny přímo dodavatelům – a detaily těchto neveřejných obchodů neznáme. Ale pokud hledáte odpověď na otázku, které současné maloobchodní ceníky jsou výhodné, v zásadě existují 2 možné scénáře:

 • Krize se protáhne, energie v následujících letech nezlevní, nebo dokonce opět zdraží. → V takovém případě budou výhodné ceníky, které jsou pod současným cenovým stropem a jsou dlouhodobě fixované, například na 3 roky.

 • Potvrdí se současný velkoobchodní vývoj, energie v následujících měsících a letech zlevní. → V takovém případě se vyplatí ceníky, které jsou pod současným cenovým stropem a mají krátkou výpovědní lhůtu, nebo obstojí v budoucí tvrdší konkurenci.

Možné maloobchodní cenyElektřinaZemní plyn

V roce 2023

4 746 Kč/MWh

2 250 Kč/MWh

V roce 2024

4 632 Kč/MWh

2 128 Kč/MWh

V roce 2025

3 792 Kč/MWh

1 840 Kč/MWh

Možné budoucí maloobchodní ceny odhadujeme na základě současných trendů. Pro rok 2023 uvádíme příklady nových akčních nabídek. Velkoobchodní kontrakty pro roky 2024 a 2025 násobíme kurzem 24 Kč/euro a přičítáme teoretickou dodavatelskou přirážku: 600 Kč/MWh za elektřinu a 400 Kč/MWh za plyn. Ceny jsou bez DPH.

Ceny ohlídáme za vás

Aktuální nabídky vám srovnáme v kalkulačce. Jestli chcete, převedeme vás k levnějšímu dodavateli nebo vám pohlídáme ceny a upozorníme vás, až elektřina a plyn zlevní výrazněji.

Chci ohlídat ceny

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapínání indukčního sporáku
  Energie
  13. března 2023|Pavla Pavelková
  Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

  Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

 • Síť elektrického vedení při západu slunce
  Energie
  07. března 2023|Jana Březinová
  Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

  Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

 • Dům s větrnou elektrárnou v pozadí
  Energie
  01. března 2023|Petr Pohůdka
  Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

  Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

 • Energetický štítek domu
  Energie
  17. února 2023|Jana Březinová
  Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

  Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

 • Ostrovní dům na okraji lesa
  Energie
  11. února 2023|Petr Woff
  Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

  V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

 • Moderní pasivní dům
  Energie
  07. února 2023|Petr Pohůdka
  Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

  Uvažujete o výstavbě rodinného domu? Vzhledem k cenám energií rozhodně stojí za zvážení stavba v pasivním standardu. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody? S jakou spotřebou energie můžete v podobných budovách počítat? Shrnuli jsme pro vás základní informace o pasivních domech.

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.