Moderní pasivní dům

Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

7. 2. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Uvažujete o výstavbě rodinného domu? Vzhledem k cenám energií rozhodně stojí za zvážení stavba v pasivním standardu. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody? S jakou spotřebou energie můžete v podobných budovách počítat? Shrnuli jsme pro vás základní informace o pasivních domech.

Co je pasivní dům

Pasivní domy jsou stále relativní novinkou, a proto se kolem nich šíří řada nesmyslných mýtů a polopravd. Nejprve si tedy raději ujasněme, co to pasivní dům je. Zjednodušeně řečeno jde o stavbu, která při provozu splňuje přísná kritéria energetických úspor. Budova efektivně využívá tepelnou energii slunce, spotřebičů i svých obyvatel. V praxi je tak třeba pasivní dům vytápět jen 15–20 dnů v roce.

Passivhaus Institut v německém Darmstadtu, který se pasivními domy dlouhodobě zabývá, definoval čtyři hlavní standardy těchto staveb.

 • Měrná roční spotřeba tepla na vytápění pasivního domu dosahuje maximálně 15 kWh/(m2.a) (kilowatthodin na jeden metr čtvereční za rok).

 • Neprůvzdušnost obálky budovy (tedy její vzduchotěsnost) ověřená tlakovou zkouškou nesmí překročit hodnotu 0,6-1/hod. To znamená, že se při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi interiérem a exteriérem může za hodinu vyměnit maximálně 60 % vnitřního objemu vzduchu.

 • Potřeba primární obnovitelné energie činí max. 60 kWh/(m2.a).

 • Všechny obytné místnosti musí splňovat kritérium tepelného komfortu v letním i zimním období (ve více než 10 % hodin v roce nesmí dojít k vzestupu teploty nad 25 °C).

Hlavní požadavky na pasivní dům

Ke správnému fungování pasivního domu je zapotřebí kombinace několika základních principů.

Patří mezi ně především:

 • vhodný tvar a orientace pobytových místností ke slunci,

 • perfektní tepelná ochrana – kvalitní tepelná izolace, okna s izolačními trojskly, přerušení tepelných mostů,

 • maximální využití solárních zisků (s ochranou proti letnímu přehřívání),

 • vzduchotěsná obálka proti zbytečnému provětrávání spárami,

 • řízené větrání se zpětným ziskem tepla (rekuperací),

 • malý úsporný zdroj tepla a využívání obnovitelných zdrojů energie.


Pro pasivní domy je nejlepší jižní, případně jihovýchodní či jihozápadní orientace. Solární zisky pak umožňují pokrýt 30–50 % ročních tepelných ztrát domu. Když je pozemek nevhodně orientován nebo mu stíní stromy či okolní stavby, je nutné nedostatek solárních zisků kompenzovat, například dodatečným zateplením.

Další otázkou, kterou je třeba při projektu vyřešit, jsou výkyvy teplot. Ty by neměly být mezi dnem a nocí, respektive v průběhu roku, příliš velké. To lze řešit akumulací tepla.

Doporučujeme proto mít v domě těžkou hmotu, která akumuluje teplo a vyrovnává tak teploty. Jak se říká, všeho moc škodí, a tak je i s akumulací tepla dobré zacházet rozumně a tyto faktory vždy probrat se zkušeným projektantem.

Ondřej Žídekenergetický specialista, G SERVIS CZ

Pasivní dům se obejde bez náročného zdroje energie (kotel apod.). Teplo, které pasivní dům potřebuje pro vytvoření komfortního prostředí, je natolik malé, že není nutné instalovat otopnou soustavu. Stačí například jen krbová kamna nebo přímotopy. Pasivní dům vám tak oproti běžným novostavbám může ušetřit až 90 % nákladů na vytápění.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Příklad: Vytápění pasivního domu

V následující tabulce jsme srovnali náklady na vytápění plynem v běžné novostavbě, nízkoenergetickém domě a pasivním domě. U spotřeby energie na vytápění se řídíme údaji Centra pasivního domu. Výpočet vychází z aktuální zastropované ceny plynu, tedy 3,025 Kč/KWh s DPH. Počítáme s obytnou plochou 120 m2.

Typ stavbySpotřeba energie na vytápěníCena za vytápění plynem

Standardní novostavba

80 až 140 kWh/(m2.a)

29 040 Kč až 50 820 Kč

Nízkoenergetický dům

méně než 50 kWh/(m2.a)

méně než 18 150 Kč

Pasivní dům

méně než 15 kWh/(m2.a)

méně než 5 445 Kč

V případě využívání elektrické energie můžete počítat přesně s dvojnásobnými hodnotamicena elektřiny byla zastropována na 6,05 Kč/kWh s DPH.

Pasivní domy: Výhody a nevýhody

Právě energetická úspornost znamenající zároveň ekologičtější způsob života představuje jednu z hlavních výhod pasivních domů. Mezi dalšími lze zmínit například průběžné a automatické větrání bez průvanu, čerstvý vzduch zbavený prachu, pylů a alergenů nebo příjemné pokojové teploty po celý rok – i v létě bez nutnosti pořízení klimatizace.

Za hlavní nevýhodu se dají považovat vyšší počáteční náklady. Pasivní domy jsou dražší než klasické novostavby. Cenový rozdíl se liší podle konkrétní realizace. Vstupní náklady by však měly být vyšší maximálně o 15–20 %.

Jaká je návratnost?

Více než kdykoliv jindy zde platí, že čím vyšší náklady při počáteční investici, tím levnější provoz. Z dlouhodobého hlediska (při zhodnocení kumulovaných nákladů) pasivní dům vychází levněji. Návratnost investice se obvykle uvádí okolo 20 let. Při současných cenách energií může být i rychlejší.

Dotace na pasivní dům

Do finanční otázky mohou výrazně promluvit také dotace na pasivní dům. Na výstavbu nebo nákup nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností můžete získat příspěvek v rámci programu Nová zelená úsporám. Výše podpory činí v závislosti na dosažení technických parametrů 300 nebo 500 tisíc Kč. Kompletní podmínky dotace naleznete v Závazných pokynech pro žadatele a příjemce podpory.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.