Žena s ledovým pitím a větrákem

Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

Zadržte sluneční paprsky

Aby zůstala v bytě co nejpříjemnější teplota, zabraňte slunečním paprskům, aby se dostaly dovnitř. Nejlepší odstínění poskytnou venkovní žaluzie, které zadrží sluneční paprsky ještě, než se dostanou do oken.

Dobře však poslouží i vnitřní žaluzie nebo rolety, případně závěsy. Volte těžké závěsy z tmavé látky, které pohltí veškeré sluneční záření a vytvoří uvnitř stín.

Chci ušetřit za elektřinu

Klimatizace jako elektrožrout?

Klimatizace patří mezi velké energetické žrouty. Její pořízení může zvýšit vaše účty za elektřinu až o několik tisíc korun ročně. Proto si nákup dobře promyslete a nejdříve zkuste byt ochladit bez ní.

Zjistěte, jaké jsou aktuální ceny elektřiny u dodavatelůPokud používáte hliníkové žaluzie, zatáhněte je přes den. V noci je naopak vytáhněte, jinak se z nich bude uvolňovat teplo do místnosti.

Jako bariéra proti slunci slouží také protisluneční fólie na okna. Ty nepropustí teplo dovnitř místnosti, ale odráží ho směrem ven. Zároveň ale neomezují prostup světla a výhled z okna. Protisluneční fólie na okna se vyrábí ve variantě pro exteriér i interiér.

Větrejte jen v noci

Když necháte okna otevřená během celého dne, horký vzduch si pustíte do místnosti. Proto je lepší nechat okna během dne zavřená a větrat jen během noci. Okna otevřete po západu slunce a vytvořte průvan. Ideální je větrat časně ráno, kdy bývá vzduch nejchladnější. Před odchodem do práce okna zavřete a zatemněte.

Jak vytvořit průvan? Nejlepší podmínky vzniknou, když máte okna orientovaná na opačné světové strany. Jedno okno otevřete dokořán a ve druhém otevřete jen ventilaci. Vzduch by tak měl proudit rychleji.

Aby větrání nebylo věda.

Jak na to vám poradíme v článku Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan.

Omezte vaření a pečení

Spoustu tepla se v bytě vyprodukuje při vaření a pečení. V horku dejte přednost salátům, studeným jídlům či rychlému vaření. Zcela se vyhněte zapínání trouby nebo dlouhému zavařování.

Navíc horká a těžká jídla budou mít vliv i na vaši pocitovou teplotu. Vyhněte se omáčkám, smaženým jídlům a horkým vývarům. Pomůže rovněž správný výběr koření a surovin – v horkých dnech vyhledávejte jídla s mátou, meduňkou, citrusy, okurkou či bílým jogurtem. Naopak si nedávejte pálivá jídla, zázvor, skořici či kurkumu.

Vypněte elektrické spotřebiče

Kromě vypnutí sporáku a trouby omezte používání i dalších elektrických spotřebičů. Ty totiž produkují velké množství tepla, přestože je právě nepoužíváte. Počítač, televizi a další spotřebiče odpojte kompletně z pohotovostního režimu. Zároveň tak ušetříte na elektřině.

Pokud je to možné, odložte také žehlení. Vždy zapojte do zásuvky jen ty spotřebiče, které právě používáte.

Využijte studenou vodu a led

Levné a jednoduché triky, jak ochladit byt, používají studenou vodu nebo led. Nalijte vodu s ledem do rozprašovače a postříkejte záclony. Případně namočte do studené vody prostěradlo a hoďte ho přes okno při větrání. Příjemnější pocit vytvoří také misky s ledem rozmístěné po místnosti.

Žena před ledničkou - osvěžení při horkém počasí

Pořiďte si ventilátor

Není potřeba klimatizace, i obyčejný větrák dokáže snížit pocitovou teplotu. Nejefektivnější je stropní větrák, ale pokud se vám nechce do velké investice, postačí i malé stojanové nebo stolní ventilátory.

Samotné proudění vzduchu vám k ochlazení nestačí? Pověste před větrák utěrku namočenou v ledové vodě nebo před něj postavte lahev či misku s ledem. Když bude vzduch proudit přes studenou látku, vytvoříte tak efekt klimatizace.

Na podobném principu funguje ochlazovač vzduchu. Jedná se o zařízení, do nějž napustíte studenou vodu a ventilátor přes ni žene vzduch do místnosti. Skvělý způsob, jak snížit teplotu v místnosti a současně zvlhčit vzduch.

Jak se během dne osvěžit

Přestože máte doma zastíněno, nedá se v bytě vydržet? Vyzkoušejte pár tipů pro vlastní osvěžení.

 • Dodržujte pitný režim. Pijte vodu a také minerálky, abyste doplnili potřebné látky, které ztrácíte pocením. Vyhněte se alkoholu, z něj vám bude ještě větší horko.

 • Dejte si vlažnou sprchu. Po ledové koupeli se začnete zase brzy potit, ale vlažná sprcha vás osvěží a její efekt vydrží déle. Ideální je, když se nebudete osušovat, ale necháte na sobě vodu přirozeně uschnout.

 • Zchlaďte se obklady. Přikládejte utěrku namočenou ve studené vodě na zátylek, zápěstí či chodidla.

 • Postříkejte tvář rozprašovačem se studenou vodou. Vyrábí se i pleťové mlhy, které tvář osvěží a zároveň ji vyživí vitaminy a minerály.

 • Choďte doma bosky. Odstraňte koberečky a podložky, choďte naboso po dlažbě či plovoucí podlaze.

Přemýšlíte o změně dodavatele elektřiny? Poradíme vám

Jak spát v horku

Během tropických letních dnů mívá spoustu lidí problémy se spánkem. Není divu, ideální teplota pro spánek se udává kolem 17 stupňů Celsia. Jak si alespoň usnadnit usínání?

 • Postel převlékněte do chladivých materiálů, jako je satén.

 • Zahoďte pyžamo a přikryjte se pouze tenkým prostěradlem.

 • Je vám spaní v pyžamu příjemnější? Zkuste ho před spaním strčit na pár minut do mrazáku. Totéž můžete udělat i s povlakem na polštář a deku.

 • Před spaním místnost pořádně vyvětrejte a snižte teplotu třeba za pomoci ventilátoru a vlhké utěrky. Pokud můžete, nechte okna dokořán celou noc.

 • Přesuňte se na spánek blíže k zemi. Dejte matraci na podlahu, případně se přesuňte do přízemí, kde se vám bude usínat příjemněji než v prvním patře.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba třikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Mladý pár vybírá pračku
  Energie
  27. května 2022|Jana Březinová
  Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

  Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  22. května 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Dodavatelé a bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od společností ČEZ, innogy, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a dalších.

 • Propan-butanová lahev
  Energie
  14. května 2022|Jana Březinová
  Propan-butan a jeho využití

  Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

 • Elektrické vedení a kalkulačka
  Energie
  06. května 2022|Petr Woff
  Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

  Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatek za elektřinu nebo zemní plyn.

 • vyuctovani-energii-manzele
  Energie
  01. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

  Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

 • Nastavení elektroměru
  Energie
  Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

  Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • svítící žárovka mince
  Energie
  30. března 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Kolik činí mimořádná okamžitá pomoc anebo příspěvek na bydlení?

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a znovu zdražují komodity. Česká republika sice zůstává bezpečnou zemí, ale chudým občanům chybějí peníze na základní životní potřeby. Tuzemská vláda proto zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a další nutné výdaje. Oprávněný žadatel letos získá až desetitisíce korun, nicméně udržitelný rodinný rozpočet závisí také na úsporách.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

 • papíry počítaní energie
  Energie
  12. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

  V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

 • fake news hoaxy
  Energie
  03. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Hoaxy a podvodné maily o energiích – nenechte se napálit

  Přečetli jste si na sociálních sítích zaručenou metodu, jak ušetřit na energiích pomocí stočení elektroměru? Přišla vám do e-mailové schránky podezřelá zpráva o tom, že máte u dodavatele vysoký nedoplatek? Bohužel i v souvislosti s energiemi se po internetu šíří hoaxy a podvodné e-maily, na něž byste si měli dát pozor.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  24. února 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdržuje také provoz plynových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Levnější jsou peletové automaty, nicméně nejlaciněji se zahřejete obyčejným dřevem a uhlím. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) tepelné energie stojí od 2 do 7 Kč.

 • žena-čte-data-z-plynoměru
  Energie
  19. února 2022|Petr Woff
  Jak číst data z plynoměru?

  Zemní plyn spalujete proto, abyste získali tepelnou energii, a tomu odpovídá následné vyúčtování. Dodavatel započítává spotřebované kubíky, ale taky spalné teplo a takzvaný objemový koeficient. Ukážeme vám, jak číst data z plynoměru.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).