Blog
Energie
Otevírání oken

Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

26. prosince 2020|Jana Březinová|

České domácnosti obvykle nevětrají dostatečně. Zatímco dříve probíhala výměna vzduchu přes špatně těsnící okna a dveře, v dnešní době plastových oken a perfektně izolovaných fasád je pravidelné větrání absolutní nutnost. A to i v zimě. Zjistěte, jak správně větrat.

Proč je důležité větrat?

Větrání má přímý vliv na vaše zdraví. Pokud větráte až v okamžiku, kdy se vám vzduch v místnosti zdá těžký a vydýchaný, je už pozdě. V tu chvíli se již projevují negativní důsledky vysoké koncentrace CO2 na vašem těle – bolí vás hlava, cítíte se unavení, nejste schopní se soustředit.

Na vašem zdraví se ale může podepsat i další důsledek nedostatečného větrání – vysoká vlhkost a plísně. Během dne se v domácnosti vyprodukuje velké množství vodní páry, především v kuchyni a koupelně. Je nutné ji větrat, jinak se bude zvyšovat vlhkost vzduchu a začnou se tvořit škodlivé plísně. Ty mohou nastartovat zdravotní problémy, jako je alergie, astma, ekzém a další.

Srovnat nabídky dodavatelů

Udělejte průvan

Jak správně větrat? Není to nic složitého. Všechna pravidla jde v podstatě shrnout do tří zásad – větrejte krátce, intenzivně a pravidelně. To platí především pro větrání v zimě. Čím je venku chladněji, tím kratší by větrání mělo být. Zatímco během teplých dnů můžete větrat klidně celý den pomocí ventilačky, v chladných dnech není tento způsob vůbec vhodný. Tepelná ztráta větráním by totiž byla moc vysoká. Běžně stojí větrání okny asi za 15–30 % tepelných úniků.

Jak na větrání v zimě?

Větrání v zimě by mělo být krátké a intenzivní – otevřete okna dokořán na 5 minut, nejlépe na opačném konci místnosti, abyste udělali průvan. Dobré je využít také komínový efekt a otevřít okna v přízemí a nahoře v patře. Díky tomu se v místnosti rychle vymění vzduch, ale nestihnou se ochladit zdi. Topení tak můžete nechat běžet a teplota se rychle vrátí na původní hodnotu. Z energetického hlediska se jedná o nejúspornější variantu větrání.

Větrejte co nejčastěji, alespoň každých 90 minut

Intenzivní větrání byste měli provádět minimálně každou hodinu a půl. Záleží ale rovněž na velikosti místnosti, co v ní provádíte za činnost a kolik se v ní nachází osob. Nejčastěji byste měli větrat kuchyni a koupelnu, případně další místnosti, kde se tvoří množství vodní páry. Nezapomínejte na vlhkost, která vzniká při žehlení, vytváří ji pokojové rostliny nebo uniká z akvária.

Na častější větrání byste měli myslet také v malých místnostech, nebo když pokoj obývá více osob. Spoustu lidí teď tráví doma celý den na homeoffice, ale zapomínají, že kvůli tomu musí větrat častěji, než když se doma zdržují jen večer po návratu z práce. „Doporučená hodnota výměny vzduchu je minimálně 15 m3/h na osobu v klidu, při práci je to 25 m3/h. To znamená, že v běžném obývacím pokoji s 20 m2 podlahové plochy při výšce stropu 2,8 m je vyměnitelný objem vzduchu velmi přibližně 50 m3 (vzduch v uzavřených skříních se při tomto větrání nevymění). Dvě osoby sedící u televize by tedy měly vyvětrat průvanem vždy přibližně po 90 minutách,“ uvádí energetický poradce Karel Murtinger pro server nazeleno.cz.

Jak si ověřit, že správně větráte?

Pořiďte si chytré přístroje, které vám pomůžou určit, zda správně větráte. Vyplatí se měřit vlhkost a teplotu vzduchu, ale existují rovněž přístroje pro měření koncentrace CO2.

Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 50 %. Vyšší vlhkost může mít za následek tvorbu plísní, naopak suchý vzduch způsobuje potíže s dýcháním. Častým nešvarem českých domácností je také přetápění. Optimální teplota v obytných místnostech, kde trávíte nejvíce času (obývací pokoj, dětský pokoj, pracovna), by se měla pohybovat mezi 20–21 °C. V ložnici vám stačí 16–18 °C, stejně tak v kuchyni může být chladněji.

Maximální koncentrace CO2 je stanovena normou na 1 500 ppm. Při jejím překročení vás přístroj upozorní, že byste měli vyvětrat. Dříve byla ale norma stanovena dokonce jen na 1000 ppm.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).