Ionizátor vzduchu

Ionizátor vzduchu: K čemu je a jak ho vybrat?

6. 2. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Ve vzduchu nás neustále obklopují ionty. Čím více je ovzduší znečištěno, tím méně se v něm vyskytuje záporně nabitých a lehkých iontů, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. To je problém především uvnitř budov. Záporné ionty můžete do vzduchu dodat pomocí ionizátoru. Zjistěte, jak přesně funguje a jak ho vybrat.

Co jsou ionty ve vzduchu?

Ionty jsou elektricky nabité molekuly, které vznikají ionizační energií. Ta působí v přírodě neustále a přirozeně. Ionty se dělí podle náboje na:

kladné (iont dusíku),

záporné (iont kyslíku a vodní páry).

Dále se dělí podle velikosti:

lehké ionty se tvoří ionizací, jsou nejdůležitější pro zdraví člověka,

střední ionty se tvoří shlukem molekul,

těžké ionty se shlukují kolem jádra, např. částice prachu nebo kouře.

Z hlediska působení na člověka jsou nejprospěšnější lehké záporné ionty. Čím více je znečištěné ovzduší, tím více lehkých iontů se mění na střední a těžké ionty, které jsou pro člověka škodlivé. Když se setkají dva ionty s opačným nábojem, vymění si elektron a vzniknou elektricky neutrální částice. Ve vzduchu se tak neustále mění koncentrace iontů.

Koncentrace lehkých záporných iontů se v čisté přírodě (např. na horách) pohybuje kolem 1000–1500 na cm3. To je koncentrace, na kterou je člověk přizpůsoben. Kvůli různým zdrojům znečištění a působení umělých materiálů se koncentrace záporných iontů snižuje. V interiéru železobetonové stavby s klimatizací může dosahovat jen 100 na cm3. To způsobuje bolesti hlavy, únavu, ale dlouhodobě i vážnější zdravotní potíže.

Jak funguje ionizátor vzduchu?

Ionizátor vzduchu vytváří záporně nabité částice – do vzduchu tedy vysílá více lehkých záporných iontů. Dalším efektem je, že větší množství iontů ve vzduchu obalí molekuly nečistot (např. prach) a vytvoří těžké ionty, které rychleji sednou na povrch a vzduch se tak čistí.

Otázkou však zůstává, jak si s nečistotami na podlaze a povrchu poradit dále. Pro efektivní fungování ionizátoru je potřeba důkladný úklid povrchů. Další možností je pořízení ionizátoru s čističkou vzduchu, která má zásobník pro pohlcení nečistot.

Ionizátor by měl být v provozu neustále. K reakci částic totiž dochází nepřetržitě, není možné vzduch vyčistit a obohatit o záporné ionty do zásoby. Po vypnutí přístroje jeho efekt během několika minut vymizí.

Pro koho se ionizátor vzduchu hodí?

Ionizátor vzduchu se hodí prakticky do všech interiérů, protože koncentrace lehkých záporných iontů je v nich všeobecně nízká. Záleží ale také na využitých materiálech a dalších faktorech.

Negativně ovlivňuje ionizaci vzduchu:

železobetonové zdivo, panelové domy (naopak nejmenší vliv mají přírodní materiály jako dřevo a cihla),

kouření,

pobyt více osob v nevětraném prostoru,

úprava vzduchu klimatizací,

použití velkého množství počítačů, televizí a zářivek.

Především v domácnostech alergiků či astmatiků by ionizátor měl být kombinovaný s čističkou vzduchu.

Jak vybrat ionizátor vzduchu?

Při výběru ionizátoru byste měli vzít v úvahu několik faktorů. V první řadě se musíte rozhodnout, zda dáte přednost jen ionizátoru vzduchu nebo čističce vzduchu s ionizátorem.

Druhá varianta je oblíbenější, protože umožňuje nejen ozdravení vzduchu zápornými ionty, ale také jeho zbavení prachových částic a dalších alergenů. Výhodou samostatného ionizátoru je nízká hlučnost a cena. Jelikož jsou čističky vzduchu s ionizátorem mnohem rozšířenější, budeme se dále věnovat pouze tomuto typu.

Vzduchový výkon

Čistička vzduchu do bytu by měla výkonově odpovídat velikosti místnosti, kam ji umístíte. Vzduchový výkon si snadno vypočtete podle vzorce:

vzduchový výkon = plocha podlahy (v m2) × výška stropu (v m) × 2,5

Získáte výkon čističky v m3/h. Pro alergiky byste měli počítat přibližně s dvojnásobným výkonem.

Hlučnost

Pro správné fungování by měla čistička vzduchu s ionizátorem být v provozu takřka nepřetržitě. Proto dbejte na nízkou hlučnost – především v noci by neměla překročit 30 dB. Méně hlučné jsou přístroje bez větráku pro proudění vzduchu, na druhou stranu jsou v čištění vzduchu méně účinné.

Spotřeba elektřiny

Na spotřebu elektřiny má vliv příkon čističky vzduchu. Většina přístrojů do domácnosti má příkon 30–60 W. Pravidlo, že nižší příkon znamená i nižší výkon spotřebiče, již dávno neplatí. Záleží na použitých technologiích – proto vždy posuzujte jak výkon, tak příkon čističky vzduchu s ionizátorem.

Provedení a design

Čističky vzduchu do bytu se vyrábí v různých designech a provedeních. Některé přístroje jsou určeny k zavěšení, setkáte se i s malými stolními modely nebo čističkami vzduchu do auta. Mezi nejoblíbenější typ patří čistička vzduchu s ionizátorem na kolečkách – snadno ji tak můžete přesouvat do různých místností.

Přístroj vybírejte také podle designu. Pro efektivní fungování nemůžete čističku ničím zakrývat, ani ji schovávat do rohu místnosti. Ideálně by měla stát uprostřed pokoje, proto by měla ladit s vaším interiérem.

Údržba čističky vzduchu s ionizátorem

Každá čistička vzduchu využívá rozličné filtry, které zachycují nečistoty. Ty je potřeba čistit nebo měnit. Životnost filtrů se většinou pohybuje v řádech měsíců, ale přesto mohou být výrazným nákladem při každodenním provozu čističky vzduchu. Nezapomeňte se informovat, jak často se u vámi vybraného modelu musí měnit.

Kolik stojí čistička vzduchu s ionizátorem?

Čističku vzduchu s ionizátorem pořídíte již od pár tisíc korun, ale setkáte se i s modely s cenou přes 10 tisíc. Cena závisí především na výkonu, tedy kolik vzduchu zvládne čistička přefiltrovat a s jakou účinností. Pokud potřebujete čistit a ionizovat vzduch ve větším prostoru, například kanceláři, budete si muset připlatit. Pro běžnou domácnost a velikost místnosti do 30 m2 se cena pohybuje kolem 4–5 tisíc korun.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.