Blog
Energie
Ionizátor vzduchu

Ionizátor vzduchu: K čemu je a jak ho vybrat?

06. února 2021|Jana Březinová|

Ve vzduchu nás neustále obklopují ionty. Čím více je ovzduší znečištěno, tím méně se v něm vyskytuje záporně nabitých a lehkých iontů, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. To je problém především uvnitř budov. Záporné ionty můžete do vzduchu dodat pomocí ionizátoru. Zjistěte, jak přesně funguje a jak ho vybrat.

Porovnat ceny elektřiny

Co jsou ionty ve vzduchu?

Ionty jsou elektricky nabité molekuly, které vznikají ionizační energií. Ta působí v přírodě neustále a přirozeně. Ionty se dělí podle náboje na:

kladné (iont dusíku),

záporné (iont kyslíku a vodní páry).

Dále se dělí podle velikosti:

lehké ionty se tvoří ionizací, jsou nejdůležitější pro zdraví člověka,

střední ionty se tvoří shlukem molekul,

těžké ionty se shlukují kolem jádra, např. částice prachu nebo kouře.

Z hlediska působení na člověka jsou nejprospěšnější lehké záporné ionty. Čím více je znečištěné ovzduší, tím více lehkých iontů se mění na střední a těžké ionty, které jsou pro člověka škodlivé. Když se setkají dva ionty s opačným nábojem, vymění si elektron a vzniknou elektricky neutrální částice. Ve vzduchu se tak neustále mění koncentrace iontů.

Koncentrace lehkých záporných iontů se v čisté přírodě (např. na horách) pohybuje kolem 1000–1500 na cm3. To je koncentrace, na kterou je člověk přizpůsoben. Kvůli různým zdrojům znečištění a působení umělých materiálů se koncentrace záporných iontů snižuje. V interiéru železobetonové stavby s klimatizací může dosahovat jen 100 na cm3. To způsobuje bolesti hlavy, únavu, ale dlouhodobě i vážnější zdravotní potíže.

Jak funguje ionizátor vzduchu?

Ionizátor vzduchu vytváří záporně nabité částice – do vzduchu tedy vysílá více lehkých záporných iontů. Dalším efektem je, že větší množství iontů ve vzduchu obalí molekuly nečistot (např. prach) a vytvoří těžké ionty, které rychleji sednou na povrch a vzduch se tak čistí.

Otázkou však zůstává, jak si s nečistotami na podlaze a povrchu poradit dále. Pro efektivní fungování ionizátoru je potřeba důkladný úklid povrchů. Další možností je pořízení ionizátoru s čističkou vzduchu, která má zásobník pro pohlcení nečistot.

Ionizátor by měl být v provozu neustále. K reakci částic totiž dochází nepřetržitě, není možné vzduch vyčistit a obohatit o záporné ionty do zásoby. Po vypnutí přístroje jeho efekt během několika minut vymizí.

Pro koho se ionizátor vzduchu hodí?

Ionizátor vzduchu se hodí prakticky do všech interiérů, protože koncentrace lehkých záporných iontů je v nich všeobecně nízká. Záleží ale také na využitých materiálech a dalších faktorech.

Negativně ovlivňuje ionizaci vzduchu:

železobetonové zdivo, panelové domy (naopak nejmenší vliv mají přírodní materiály jako dřevo a cihla),

kouření,

pobyt více osob v nevětraném prostoru,

úprava vzduchu klimatizací,

použití velkého množství počítačů, televizí a zářivek.

Především v domácnostech alergiků či astmatiků by ionizátor měl být kombinovaný s čističkou vzduchu.

Jak vybrat ionizátor vzduchu?

Při výběru ionizátoru byste měli vzít v úvahu několik faktorů. V první řadě se musíte rozhodnout, zda dáte přednost jen ionizátoru vzduchu nebo čističce vzduchu s ionizátorem.

Druhá varianta je oblíbenější, protože umožňuje nejen ozdravení vzduchu zápornými ionty, ale také jeho zbavení prachových částic a dalších alergenů. Výhodou samostatného ionizátoru je nízká hlučnost a cena. Jelikož jsou čističky vzduchu s ionizátorem mnohem rozšířenější, budeme se dále věnovat pouze tomuto typu.

Vzduchový výkon

Čistička vzduchu do bytu by měla výkonově odpovídat velikosti místnosti, kam ji umístíte. Vzduchový výkon si snadno vypočtete podle vzorce:

vzduchový výkon = plocha podlahy (v m2) × výška stropu (v m) × 2,5

Získáte výkon čističky v m3/h. Pro alergiky byste měli počítat přibližně s dvojnásobným výkonem.

Hlučnost

Pro správné fungování by měla čistička vzduchu s ionizátorem být v provozu takřka nepřetržitě. Proto dbejte na nízkou hlučnost – především v noci by neměla překročit 30 dB. Méně hlučné jsou přístroje bez větráku pro proudění vzduchu, na druhou stranu jsou v čištění vzduchu méně účinné.

Spotřeba elektřiny

Na spotřebu elektřiny má vliv příkon čističky vzduchu. Většina přístrojů do domácnosti má příkon 30–60 W. Pravidlo, že nižší příkon znamená i nižší výkon spotřebiče, již dávno neplatí. Záleží na použitých technologiích – proto vždy posuzujte jak výkon, tak příkon čističky vzduchu s ionizátorem.

Provedení a design

Čističky vzduchu do bytu se vyrábí v různých designech a provedeních. Některé přístroje jsou určeny k zavěšení, setkáte se i s malými stolními modely nebo čističkami vzduchu do auta. Mezi nejoblíbenější typ patří čistička vzduchu s ionizátorem na kolečkách – snadno ji tak můžete přesouvat do různých místností.

Přístroj vybírejte také podle designu. Pro efektivní fungování nemůžete čističku ničím zakrývat, ani ji schovávat do rohu místnosti. Ideálně by měla stát uprostřed pokoje, proto by měla ladit s vaším interiérem.

Údržba čističky vzduchu s ionizátorem

Každá čistička vzduchu využívá rozličné filtry, které zachycují nečistoty. Ty je potřeba čistit nebo měnit. Životnost filtrů se většinou pohybuje v řádech měsíců, ale přesto mohou být výrazným nákladem při každodenním provozu čističky vzduchu. Nezapomeňte se informovat, jak často se u vámi vybraného modelu musí měnit.

Kolik stojí čistička vzduchu s ionizátorem?

Čističku vzduchu s ionizátorem pořídíte již od pár tisíc korun, ale setkáte se i s modely s cenou přes 10 tisíc. Cena závisí především na výkonu, tedy kolik vzduchu zvládne čistička přefiltrovat a s jakou účinností. Pokud potřebujete čistit a ionizovat vzduch ve větším prostoru, například kanceláři, budete si muset připlatit. Pro běžnou domácnost a velikost místnosti do 30 m2 se cena pohybuje kolem 4–5 tisíc korun.

Neplatíte příliš za energie?
Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).