Žena se ohřívá u elektrického přímotopu

Jak vybrat elektrický přímotop, aby vás nezruinoval?

23. 4. 2021 | Aktualizováno: 9. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Elektrický přímotop má pověst žrouta energie. Při správném výběru a používání ale nemusí nijak zásadně provětrat vaši peněženku. Podívejte se, jak vybrat elektrický přímotop, aby vás nezruinoval.

Elektrický přímotop není hlavní zdroj energie

Používejte elektrický přímotop za účelem, ke kterému byl vyroben. Takto by se dalo do jedné věty shrnout pravidlo, díky němuž nebudete nepříjemně překvapeni z faktur za elektřinu. Elektrický přímotop je doplňkové topidlo. Nemá být nepřetržitě v provozu celou topnou sezónu – od toho máte klasické zdroje tepla.

Náš tip

Kdy zapnout elektrický přímotop?

Například když přijdete vymrzlí zvenku a potřebujete se akutně a především rychle zahřát.

Pokud máte s dalšími osobami v domě výrazně jiné teplotní preference, či chcete vytápět určitý prostor více než zbytek domácnosti.


Elektrické přímotopy ocení i lidé, kteří hledají snadno přenosný zdroj tepla. Ti, co topí tuhými palivy, zase za pomoci přímotopu mohou přečkat konec jara a začátek podzimu bez toho, aniž by museli roztápět kotel.

Zkoumejte příkon přímotopu

Základní parametr, který vám dá informaci o tom, kolik za provoz přímotopu zaplatíte, je příkon. Příkon stanovuje, kolik elektrické energie zařízení spotřebuje za určitou časovou jednotku. Udává se ve wattech, případně watthodinách. Nicméně i když bude příkon uveden jen ve wattech, mělo by jít o hodnotu, kterou elektrický přímotop spotřebuje za jednu hodinu.


Vzhledem k tomu, že má elektrický přímotop téměř stoprocentní účinnost převodu energie na teplo, občas narazíte pouze na údaj o výkonu. Ten by měl u tohoto typu zařízení příkonu v podstatě odpovídat. Většina výrobců ale uvádí obě hodnoty.

Příkon elektrických přímotopů se běžně pohybuje v rozmezí 500–3000 W. Na vytopení jednoho metru krychlového byste měli počítat 30–50 W. Tento údaj ovlivňuje řada faktorů, zejména typ elektrického přímotopu a úroveň izolace vytápěného objektu. Výjimkou nejsou ani vícestupňové přímotopy, u kterých lze příkon regulovat. Může jít například o dva různé stupně výkonu – poloviční a maximální.

Elektrický přímotop: Spotřeba

Kromě příkonu ovlivní konečnou částku na faktuře podmínky, které máte nastavené s dodavatelem elektřiny. Konkrétní představu získáte velmi jednoduše. Řekněme, že jste si vybrali elektrický přímotop s příkonem 1000 W (= 1 kW). Za elektřinu platíte zhruba 6,05 Kč/kWh, tedy aktuální průměrnou cenu pro domácnosti. Hodina topení tímto elektrickým přímotopem vás vyjde na 6 korun.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.


Zda je to hodně, nebo málo, záleží na vašich finančních možnostech a na tom, jak často přímotop plánujete využívat. Řada lidí se díky různým zvýhodněným tarifům dostane na mnohem výhodnější ceny elektřiny. Když topíte elektřinou, tak máte například nárok na zvýhodněnou dvoutarifní sazbu D45d či D35d. V prvním případě musí instalovaný příkon přímotopů odpovídat minimálně 40 % proudové hodnoty hlavního jističe, v tom druhém dokonce 50 %.

Jak vybrat přímotop?

Na začátku si musíte ujasnit, jaký typ elektrického přímotopu hledáte. Existuje totiž několik poměrně odlišných typů.

 • Konvektory: Nejběžnější a zároveň nejstarší typ. Konvektory spodem nasají studený vzduch, který prochází topným tělískem a ohřátý vychází horní částí zpět ven. Tyto přímotopy jsou lehké a jednoduše se přesouvají. Výhodou je také nízká pořizovací cena. Nevýhodu představuje víření prachových částic v prostoru a skoro nulová tepelná setrvačnost.

 • Teplovzdušná topidla/ventilátory: Teplo je vyráběno prostřednictvím odporových článků a poté ventilátorem poháněno do místnosti. Lehká, snadno přenosná a levná zařízení, která ale víří prach a mají vysokou spotřebu.

 • Radiátory: Tělesa podobná klasickým radiátorům. Jsou naplněna akumulačním olejem, který je pomocí elektrického proudu ohříván. Potěší vás tepelnou setrvačností a faktem, že nevíří prach. Nicméně jsou těžší a nějaký čas trvá, než se radiátor zahřeje.

 • Topné panely: Zpravidla keramické panely vydávají silné sálavé teplo. Nedochází k žádnému víření prachu, teplo je akumulováno, spotřeba není nijak extrémní, ale výhody jsou vykoupeny vyšší pořizovací cenou.

 • Infrazářiče: Fungují na principu krátkovlnného sálavého tepla. To dokáže prostupovat až do hloubky těla, proto se jedná pocitově o nejintenzivněji vnímané teplo. Infrazářiče mají tichý chod, nevíří prach, ale opět počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Elektrické přímotopy s nízkou spotřebou

Obecně se dá říct, že mezi elektrické přímotopy s nízkou spotřebou patří především topidla, která fungují na principu sálavého tepla. Jedná se hlavně o topné panely a infrazářiče. Tato zařízení ohřívají osoby a předměty v okolí, tím pádem je vytápění mnohem efektivnější. Vzhledem k výborným akumulačním vlastnostem představují dobrou volbu rovněž olejové radiátory. Oproti panelům nebo zářičům ale budou dražší na provoz.

Podobně provoz ostatních jmenovaných přímotopů není příliš ekonomický. Na druhou stranu je koupíte mnohem levněji. Poté bude rozhodující, jakou roli má elektrický přímotop ve vaší domácnosti hrát a jak často jej plánujete využívat.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?