Blog
Energie
Elektrický přímotop

Jak vybrat elektrický přímotop, aby vás nezruinoval?

23. dubna 2021|Jana Březinová|

Elektrický přímotop má pověst žrouta energie. Při správném výběru a používání ale nemusí nijak zásadně provětrat vaši peněženku. Podívejte se, jak vybrat elektrický přímotop, aby vás nezruinoval.

Elektrický přímotop není hlavní zdroj energie

Používejte elektrický přímotop za účelem, ke kterému byl vyroben. Takto by se dalo do jedné věty shrnout pravidlo, díky němuž nebudete nepříjemně překvapeni z faktur za elektřinu. Elektrický přímotop je doplňkové topidlo. Nemá být nepřetržitě v provozu celou topnou sezónu – od toho máte klasické zdroje tepla.

Srovnat ceny elektřiny

Kdy jsou ty pravé chvíle, kdy zapnout elektrický přímotop? Například když přijdete vymrzlí zvenku a potřebujete se akutně a především rychle zahřát. Pokud máte s dalšími osobami v domě výrazně jiné teplotní preference, či chcete vytápět určitý prostor více než zbytek domácnosti. Elektrické přímotopy ocení i lidé, kteří hledají snadno přenosný zdroj tepla. Ti, co topí tuhými palivy, zase za pomoci přímotopu mohou přečkat konec jara a začátek podzimu bez toho, aniž by museli roztápět kotel.

Zkoumejte příkon přímotopu

Základní parametr, který vám dá informaci o tom, kolik za provoz přímotopu zaplatíte, je příkon. Příkon stanovuje, kolik elektrické energie zařízení spotřebuje za určitou časovou jednotku. Udává se ve wattech, případně watthodinách. Nicméně i když bude příkon uveden jen ve wattech, mělo by jít o hodnotu, kterou elektrický přímotop spotřebuje za jednu hodinu.

Vzhledem k tomu, že má elektrický přímotop téměř stoprocentní účinnost převodu energie na teplo, občas narazíte pouze na údaj o výkonu. Ten by měl u tohoto typu zařízení příkonu v podstatě odpovídat. Většina výrobců ale uvádí obě hodnoty.

Příkon elektrických přímotopů se běžně pohybuje v rozmezí 500–3000 W. Na vytopení jednoho metru krychlového byste měli počítat 30–50 W. Tento údaj ovlivňuje řada faktorů, zejména typ elektrického přímotopu a úroveň izolace vytápěného objektu. Výjimkou nejsou ani vícestupňové přímotopy, u kterých lze příkon regulovat. Může jít například o dva různé stupně výkonu – poloviční a maximální.

Elektrický přímotop: Spotřeba

Kromě příkonu ovlivní konečnou částku na faktuře podmínky, které máte nastavené s dodavatelem elektřiny. Konkrétní představu získáte velmi jednoduše. Řekněme, že jste si vybrali elektrický přímotop s příkonem 1000 W (= 1 kW). Za elektřinu platíte zhruba 4,1 Kč/kWh, tedy aktuální průměrnou cenu pro domácnosti. Hodina topení tímto elektrickým přímotopem vás vyjde na 4,1 koruny.

Zda je to hodně, nebo málo, záleží na vašich finančních možnostech a na tom, jak často přímotop plánujete využívat. Řada lidí se díky různým zvýhodněným tarifům dostane na mnohem výhodnější ceny elektřiny. Když topíte elektřinou, tak máte například nárok na zvýhodněnou dvoutarifní sazbu D45d či D35d. V prvním případě musí instalovaný příkon přímotopů odpovídat minimálně 40 % proudové hodnoty hlavního jističe, v tom druhém dokonce 50 %.

Přímotop u nohou

Jak vybrat přímotop?

Na začátku si musíte ujasnit, jaký typ elektrického přímotopu hledáte. Existuje totiž několik poměrně odlišných typů.

  • Konvektory: Nejběžnější a zároveň nejstarší typ. Konvektory spodem nasají studený vzduch, který prochází topným tělískem a ohřátý vychází horní částí zpět ven. Tyto přímotopy jsou lehké a jednoduše se přesouvají. Výhodou je také nízká pořizovací cena. Nevýhodu představuje víření prachových částic v prostoru a skoro nulová tepelná setrvačnost.

  • Teplovzdušná topidla/ventilátory: Teplo je vyráběno prostřednictvím odporových článků a poté ventilátorem poháněno do místnosti. Lehká, snadno přenosná a levná zařízení, která ale víří prach a mají vysokou spotřebu.

  • Radiátory: Tělesa podobná klasickým radiátorům. Jsou naplněna akumulačním olejem, který je pomocí elektrického proudu ohříván. Potěší vás tepelnou setrvačností a faktem, že nevíří prach. Nicméně jsou těžší a nějaký čas trvá, než se radiátor zahřeje.

  • Topné panely: Zpravidla keramické panely vydávají silné sálavé teplo. Nedochází k žádnému víření prachu, teplo je akumulováno, spotřeba není nijak extrémní, ale výhody jsou vykoupeny vyšší pořizovací cenou.

  • Infrazářiče: Fungují na principu krátkovlnného sálavého tepla. To dokáže prostupovat až do hloubky těla, proto se jedná pocitově o nejintenzivněji vnímané teplo. Infrazářiče mají tichý chod, nevíří prach, ale opět počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Elektrické přímotopy s nízkou spotřebou

Obecně se dá říct, že mezi elektrické přímotopy s nízkou spotřebou patří především topidla, která fungují na principu sálavého tepla. Jedná se hlavně o topné panely a infrazářiče. Tato zařízení ohřívají osoby a předměty v okolí, tím pádem je vytápění mnohem efektivnější. Vzhledem k výborným akumulačním vlastnostem představují dobrou volbu rovněž olejové radiátory. Oproti panelům nebo zářičům ale budou dražší na provoz.

Podobně provoz ostatních jmenovaných přímotopů není příliš ekonomický. Na druhou stranu je koupíte mnohem levněji. Poté bude rozhodující, jakou roli má elektrický přímotop ve vaší domácnosti hrát a jak často jej plánujete využívat.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).