Kontrola kotle

Jak vybrat kotel? Pro každý dům se hodí jiný typ

5. 6. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Chystáte se změnit zdroj vytápění, nebo stavíte nový dům a porovnáváte si, jaký druh topení je ten nejlepší? Výběr vhodného kotle záleží na několika faktorech. Pojďte se s námi podívat, jak vybrat kotel právě pro váš dům.

Jaké zvolit palivo pro vytápění domu?

Topit můžete čtyřmi druhy paliva:

 • dřevem,

 • uhlím,

 • plynem,

 • elektřinou.

V první řadě si musíte ujasnit, jaký komfort vytápění si představujete a zda máte dostatečné prostory pro skladování paliva. To v některých případech okamžitě vyřadí vytápění tuhými palivy, jako je dřevo a uhlí. U vytápění zemním plynem je zase potíž v tom, že plynové přípojky nejsou dostupné ve všech obcích. Teprve poté přichází na řadu porovnání finanční dostupnosti a vhodnosti pro váš dům.

Topení dřevem vás bude stát čas a sílu

Topení dřevem je nejlevnější variantou, ovšem pouze za předpokladu, že si dřevo zpracujete sami. Navíc v surovém dřevě je velké množství vody, a tak jeho vyschnutí trvá dlouhou dobu. Měli byste myslet na to, že i když pro vás teď řezání a sekání dříví není žádný problém, za pár let už může být situace jiná. V případě zpracovaného dřeva nebo dřevěných pelet se cenově dostáváme úplně jinam.

Uhlí je z ekologických důvodů na ústupu

Velmi levnou možností topení i nadále zůstává uhlí. Hodí se zejména pro starší nezateplené domy, které mají vysoké tepelné ztráty, a tudíž velkou spotřebu paliva. Starý kotel na uhlí dosloužil, a tak byste ho rádi vyměnili za nový? V současné době to není již tak jednoduché.

Vytápění uhlím je pod ekologickým drobnohledem, protože domácí topeniště jsou jedním z největších znečišťovatelů v ČR. Ostatně od roku 2022 už bude úplně zakázán provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Můžete je sice vyměnit za modernější, ale i do budoucna lze očekávat, že emisní limity se budou nadále zpřísňovat a nelze vyloučit ani ekologickou daň na uhlí, která by z něj rázem udělala drahé palivo.

Plyn je levný a pohodlný

Zemní plyn je relativně levným palivem a zároveň je obsluha plynového kotle velmi pohodlná. Ani když má váš dům vyšší tepelné ztráty, nemusí vás topná sezóna zruinovat. Na trhu jsou v současné době dostupné již pouze kondenzační kotle. Jejich účinnost je mnohem vyšší, než starých atmosférických plynových kotlů, a tak i při modernizaci plynového vytápění můžete ročně ještě pár tisíc ušetřit.

Elektřina vyžaduje nejméně údržby, ale může se prodražit

Vytápění elektřinou elektřinou je pohodlné a vyžaduje minimální údržbu. Má však jedno velké ale – náklady za vytápění elektřinou se mohou šplhat do astronomických částek. Hodí se proto jen do novostaveb, především pasivních domů nebo velmi kvalitně zateplených budov. Navíc lze do budoucna očekávat zdražování elektřiny, ale řešením může být pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny na střechu domu.

Jak vybrat kotel podle ceny?

Cenu kotle byste vždy měli brát v úvahu v souvislosti s náklady na provoz. Je sice lákavé, že elektrické kotle nebo přímotopy pořídíte za pár tisíc, ale v nezatepleném domě se vám mohou roční náklady na vytápění vyšplhat až ke sto tisícům korun.

V zásadě lze říci, že nejlevnější jsou kotle elektrické a některé kotle na tuhá paliva – ty pořídíte již do 30 tisíc. Při koupi kondenzačního plynového kotle se nejčastěji budete pohybovat mezi 30–50 tisíci korun.

Cena záleží nejen na výkonu kotle a použité technologii, ale také na tom, zda kotel zároveň řeší ohřev vody. Ohřev vody může být zajištěn průtočným systémem, s vestavěným zásobníkem nebo s externím zásobníkem teplé vody. Kotle můžete vybírat stacionární nebo závěsné.

Kotel v domě

Jak vybrat plynový kotel?

Mezi nejoblíbenější metody vytápění patří právě zemní plyn – jak jsme si řekli, jedná se o elegantní a relativně levné řešení. V mnoha domácnostech nahradil plynový kotel zdroj na tuhá paliva, ale využití najde i v některých novostavbách. V současné době lze vybírat z kondenzačních kotlů – tato technologie zcela vytlačila starší atmosférické kotle a to z prostého důvodu. Díky kondenzaci dokáže kotel využít teplo ze spalin, a tak pracuje účinněji a s menší spotřebou paliva. Oproti starým plynovým kotlům se jedná o úsporu 20–40 %. Ptáte se tedy, jak vybrat kondenzační kotel?

Co zohlednit při výběru kondenzačního kotle

Pojďme se podívat na základní parametry, které je potřeba zohlednit při výběru kondenzačního kotle.

 • V první řadě je nutné zhodnotit tepelné ztráty objektu a podle nich navrhnout výkon kotle. Čím jsou tepelné ztráty nižší, tím lépe kotel pracuje v kondenzačním režimu.

 • Věnujte pozornost nejen maximálnímu výkonu, ale také minimálnímu. Čím je tato hodnota nižší, tím lépe – je omezeno časté spínání kotle, ale zároveň bude kotel dražší.

 • Budete kondenzační kotel využívat pro ohřev vody? Vybírejte kondenzační kotle s průtokovým ohřevem vody, s integrovaným zásobníkem nebo s externím zásobníkem.

 • Jak vyřešíte odvod kondenzátu a spalin? Pro instalaci kondenzačního kotle nelze použít klasický komín, musí se vyvložkovat nebo použít polypropylenové odkouření přes fasádu. Odvod kondenzátu je nejjednodušší do odpadu – kde není k dispozici, musí se použít přečerpávací stanice kondenzátu.

 • Stacionární nebo závěsný kotel? Pokud nepotřebujete velký zásobník na vodu, vyrábí se většina kondenzačních kotlů ve verzi k zavěšení na zeď.

Poraďte se s odborníky, jak vybrat kotel

Výběr kotle není jednoduchý, je potřeba vzít v úvahu opravdu celou řadu faktorů. Proto si vždy na pomoc vezměte kvalifikovaného odborníka, který navrhne řešení na míru vašemu rodinnému domu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?