Kontrola kotle

Jak vybrat kotel? Pro každý dům se hodí jiný typ

5. 6. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Chystáte se změnit zdroj vytápění, nebo stavíte nový dům a porovnáváte si, jaký druh topení je ten nejlepší? Výběr vhodného kotle záleží na několika faktorech. Pojďte se s námi podívat, jak vybrat kotel právě pro váš dům.

Jaké zvolit palivo pro vytápění domu?

Topit můžete čtyřmi druhy paliva:

 • dřevem,

 • uhlím,

 • plynem,

 • elektřinou.

V první řadě si musíte ujasnit, jaký komfort vytápění si představujete a zda máte dostatečné prostory pro skladování paliva. To v některých případech okamžitě vyřadí vytápění tuhými palivy, jako je dřevo a uhlí. U vytápění zemním plynem je zase potíž v tom, že plynové přípojky nejsou dostupné ve všech obcích. Teprve poté přichází na řadu porovnání finanční dostupnosti a vhodnosti pro váš dům.

Topení dřevem vás bude stát čas a sílu

Topení dřevem je nejlevnější variantou, ovšem pouze za předpokladu, že si dřevo zpracujete sami. Navíc v surovém dřevě je velké množství vody, a tak jeho vyschnutí trvá dlouhou dobu. Měli byste myslet na to, že i když pro vás teď řezání a sekání dříví není žádný problém, za pár let už může být situace jiná. V případě zpracovaného dřeva nebo dřevěných pelet se cenově dostáváme úplně jinam.

Uhlí je z ekologických důvodů na ústupu

Velmi levnou možností topení i nadále zůstává uhlí. Hodí se zejména pro starší nezateplené domy, které mají vysoké tepelné ztráty, a tudíž velkou spotřebu paliva. Starý kotel na uhlí dosloužil, a tak byste ho rádi vyměnili za nový? V současné době to není již tak jednoduché.

Vytápění uhlím je pod ekologickým drobnohledem, protože domácí topeniště jsou jedním z největších znečišťovatelů v ČR. Ostatně od roku 2022 už bude úplně zakázán provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Můžete je sice vyměnit za modernější, ale i do budoucna lze očekávat, že emisní limity se budou nadále zpřísňovat a nelze vyloučit ani ekologickou daň na uhlí, která by z něj rázem udělala drahé palivo.

Plyn je levný a pohodlný

Zemní plyn je relativně levným palivem a zároveň je obsluha plynového kotle velmi pohodlná. Ani když má váš dům vyšší tepelné ztráty, nemusí vás topná sezóna zruinovat. Na trhu jsou v současné době dostupné již pouze kondenzační kotle. Jejich účinnost je mnohem vyšší, než starých atmosférických plynových kotlů, a tak i při modernizaci plynového vytápění můžete ročně ještě pár tisíc ušetřit.

Elektřina vyžaduje nejméně údržby, ale může se prodražit

Vytápění elektřinou elektřinou je pohodlné a vyžaduje minimální údržbu. Má však jedno velké ale – náklady za vytápění elektřinou se mohou šplhat do astronomických částek. Hodí se proto jen do novostaveb, především pasivních domů nebo velmi kvalitně zateplených budov. Navíc lze do budoucna očekávat zdražování elektřiny, ale řešením může být pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny na střechu domu.

Jak vybrat kotel podle ceny?

Cenu kotle byste vždy měli brát v úvahu v souvislosti s náklady na provoz. Je sice lákavé, že elektrické kotle nebo přímotopy pořídíte za pár tisíc, ale v nezatepleném domě se vám mohou roční náklady na vytápění vyšplhat až ke sto tisícům korun.

V zásadě lze říci, že nejlevnější jsou kotle elektrické a některé kotle na tuhá paliva – ty pořídíte již do 30 tisíc. Při koupi kondenzačního plynového kotle se nejčastěji budete pohybovat mezi 30–50 tisíci korun.

Cena záleží nejen na výkonu kotle a použité technologii, ale také na tom, zda kotel zároveň řeší ohřev vody. Ohřev vody může být zajištěn průtočným systémem, s vestavěným zásobníkem nebo s externím zásobníkem teplé vody. Kotle můžete vybírat stacionární nebo závěsné.

Kotel v domě

Jak vybrat plynový kotel?

Mezi nejoblíbenější metody vytápění patří právě zemní plyn – jak jsme si řekli, jedná se o elegantní a relativně levné řešení. V mnoha domácnostech nahradil plynový kotel zdroj na tuhá paliva, ale využití najde i v některých novostavbách. V současné době lze vybírat z kondenzačních kotlů – tato technologie zcela vytlačila starší atmosférické kotle a to z prostého důvodu. Díky kondenzaci dokáže kotel využít teplo ze spalin, a tak pracuje účinněji a s menší spotřebou paliva. Oproti starým plynovým kotlům se jedná o úsporu 20–40 %. Ptáte se tedy, jak vybrat kondenzační kotel?

Co zohlednit při výběru kondenzačního kotle

Pojďme se podívat na základní parametry, které je potřeba zohlednit při výběru kondenzačního kotle.

 • V první řadě je nutné zhodnotit tepelné ztráty objektu a podle nich navrhnout výkon kotle. Čím jsou tepelné ztráty nižší, tím lépe kotel pracuje v kondenzačním režimu.

 • Věnujte pozornost nejen maximálnímu výkonu, ale také minimálnímu. Čím je tato hodnota nižší, tím lépe – je omezeno časté spínání kotle, ale zároveň bude kotel dražší.

 • Budete kondenzační kotel využívat pro ohřev vody? Vybírejte kondenzační kotle s průtokovým ohřevem vody, s integrovaným zásobníkem nebo s externím zásobníkem.

 • Jak vyřešíte odvod kondenzátu a spalin? Pro instalaci kondenzačního kotle nelze použít klasický komín, musí se vyvložkovat nebo použít polypropylenové odkouření přes fasádu. Odvod kondenzátu je nejjednodušší do odpadu – kde není k dispozici, musí se použít přečerpávací stanice kondenzátu.

 • Stacionární nebo závěsný kotel? Pokud nepotřebujete velký zásobník na vodu, vyrábí se většina kondenzačních kotlů ve verzi k zavěšení na zeď.

Poraďte se s odborníky, jak vybrat kotel

Výběr kotle není jednoduchý, je potřeba vzít v úvahu opravdu celou řadu faktorů. Proto si vždy na pomoc vezměte kvalifikovaného odborníka, který navrhne řešení na míru vašemu rodinnému domu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?