pojistky elektřiny

Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

23. 11. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

Ceny energií na českém trhu

Elektřina a zemní plyn v posledních měsících zlevňují, ale energetická krize ještě neskončila. Některé domácnosti mají zafixované tarify, které jsou dražší než letošní vládní cenové stropy. Zatím jsou chráněny státními dotacemi, ale v roce 2024 pravděpodobně zaplatí plnou tržní cenu. Elektřina v takovém případě zdraží až o 150 %, cena zemního plynu vzroste až o 160 %. V extrémních scénářích jde o desetitisíce Kč/rok.


EnergieElektřinaZemní plyn

Minimální cena

3,33 Kč/kWh + 68 Kč/měsíc

1,38 Kč/kWh + 120 Kč/měsíc

Cenový strop pro rok 2023

5,00 Kč/kWh + 130 Kč/měsíc

2,50 Kč/kWh + 130 Kč/měsíc

Maximální cena

16,00 Kč/kWh + 449 Kč/měsíc

7,20 Kč/kWh + 299 Kč/měsíc

V tabulce uvádíme, kolik stojí samotná elektřina nebo zemní plyn na českém maloobchodním trhu. Dodavatel vám naúčtuje každou spotřebovanou kilowatthodinu (kWh) a každý uplynulý měsíc. Navíc přičte ještě distribuční poplatky, které jdou na provoz elektrického vedení nebo plynovodů, a daně.

Slevy na elektřinu a plyn

Někteří dodavatelé dovolují odběratelům, jimž zafixovali ceny nad letošními vládními cenovými stropy, aby přešli na levnější tarify. Například ČEZ nabízí elektřinu a plyn na další 3 roky. Společnost innogy převádí zájemce na novou produktovou řadu Restart, která platí do konce kalendářního roku 2025. V obou případech jde o dlouhé odběratelské závazky, ale nabízené ceny postupně klesají.


CeníkyPočáteční cenaKonečná cena

ČEZ – Elektřina na 3 roky

4,14 Kč/kWh + 128 Kč/měsíc

3,55 Kč/kWh + Kč/měsíc

innogy – elektřina Restart

4,242 Kč/kWh + 127 Kč/měsíc

3,909 Kč/kWh + 127 Kč/měsíc

ČEZ – Plyn na 3 roky

1,85 Kč/kWh + 128 Kč/měsíc

1,15 Kč/kWh + 128 Kč/měsíc

innogy – plyn Restart

2,127 Kč/kWh + 130 Kč/měsíc

1,754 Kč/kWh + 130 Kč/kWh

V tabulce uvádíme, kolik stojí samotná elektřina v nejčastější distribuční sazbě D02d a zemní plyn při průměrné domácí spotřebě. Uvedené ceníky ČEZ jsou účinné od 1. 11. 2023, uvedené ceníky innogy jsou účinné od 2. 10. 2023. Nezapočítáváme distribuční poplatky ani daně. Naše kalkulačka vám srovná kompletní ceny a nabídky různých dodavatelů, kteří prodávají elektřinu a plyn.

Kdy zaniká smlouva

Pokud máte zafixovanou vysokou cenu a žádnou lepší nabídku jste nedostali, požádejte svého dodavatele o levnější tarif. V ideálním případě vám vyhoví. Jestli vás odmítne, postupujte podle smlouvy, kterou máte uzavřenou:

  • Máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou? Její výpovědní lhůta trvá maximálně 3 měsíce. Takže smlouvu vypovězte a přejděte k levnějšímu dodavateli. 

  • Máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou? Její bezdůvodné porušení bývá trestáno pokutou. Takže předtím, než smlouva vyprší, nemůžete jednoduše a bezplatně změnit dodavatele.

  • V energetickém zákoně najdeme také nouzovou alternativu. Maloodběratel může bezplatně vypovědět jakoukoli smlouvu, jakmile zanikne jeho vlastnické nebo užívací právo k danému odběrnému místu. Typicky hovoříme o situaci, kdy prodá svůj rodinný dům či byt, a odstěhuje se.

Růst cen energií v roce 2024

Evropské energetické burzy zlevnily na snesitelnou úroveň, avšak na českém maloobchodním trhu opět roste napětí. Průměrné tuzemské domácnosti v roce 2024 pravděpodobně opět zdraží elektřina. Do ceníků se totiž vrátí povinný příspěvek na obnovitelné zdroje, který dříve činil 0,59895 Kč/kWh. Energetický regulační úřad (ERÚ) navíc navrhuje, že stoupnou distribuční poplatky.

Nadějněji vypadá plynárenský trh. Evropská unie má momentálně dostatek zemního plynu z Norska, Alžírska, USA, Kataru, Nigérie a dalších států. Nicméně zůstává závislá na okolním světě, což není bezpečné. Nikdy nevíme, kdy dojde k dalšímu mezinárodnímu konfliktu, kvůli kterému palivo zdraží. Každopádně tedy uděláte dobře, když optimalizujete svoje finanční výdaje, abyste byli lépe připraveni na budoucnost.

V nejlepší pozici se nacházejí lidé, kteří mají se svým stávajícím dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a jejichž aktuální ceník je pod současným vládním cenovým stropem. Nemusejí se bát, že jim v roce 2024 energie zdraží na dvojnásobek. Ale přitom mohou okamžitě přejít k levnějšímu dodavateli nebo na výhodnější tarif, aby ušetřili.

Kdy skončí cenový strop

Maximální ceny elektrické energie a zemního plynu jsou stanoveny vládním nařízením č. 298/2022 Sb. Tam stojí, že cenové stropy platí od 1. ledna do 31. prosince 2023. Vyšší tržní náklady jsou dotovány ze státního rozpočtu, který však rychle klesá do hlubokého deficitu. Proto není pravděpodobné, že vláda prodlouží cenové stropy ještě do roku 2024.

Nečekejte, až vám elektřina nebo zemní plyn zdraží. Podívejte se do naší kalkulačky, kolik můžete ušetřit už dnes. Jestli chcete, bezplatně vám zařídíme přechod k levnějšímu dodavateli.

Sdílet článek

Související články

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.