Blog
Energie
Žena kontroluje spotřebu na elektroměru

Cena energie 2022: Kolik zaplatíme za kWh zemního plynu a elektřiny?

23. ledna 2022|Petr Woff|

Nový rok začíná dramaticky, českým domácnostem enormně zdražují životní náklady. Koncová cena elektrické energie a zemního plynu stoupá o 1 až 75 %, podle vybraného dodavatele a tarifu. Někteří experti však věří, že kilowatthodina (kWh) na velkoobchodní burze brzy zlevní. Jakmile podepíšete výhodnější odběratelskou smlouvu, klesne vám také finální cena energie 2022.

Porovmat ceny energií

V posledních měsících zadrhává spolupráce mezi Evropskou unií a největším exportérem zemního plynu, Ruskem. Stávající plynovody vedou přes Ukrajinu (Bratrství), Polsko (Jamal) nebo po dně Baltského moře (Nord Stream), ale dodávky váznou a naše zásobníky se rychle vyprazdňují (o problémech s plynem zjistíte více v článku Nedostatek zemního plynu: Jaký je výhled do budoucna?). Východní partner apeluje, abychom okamžitě zprovoznili další podmořské potrubí, které vede z Ruska přímo do Německa: Nord Stream 2.

Jenomže Evropská unie trvá na svých antimonopolních pravidlech, která tady platí pro všechny energetické společnosti. Požaduje, aby byl distributor (provozovatel potrubního systému) oddělen od dodavatelů (prodejců samotné komodity)... Mezitím zrychluje inflace, tažená především energetickými komoditami.

Českým domácnostem stoupnou účty o 1 až 75 %

Velkoobchodní trhy zlevňovaly, když začala covidová krize, ale následně zamířily ke svým historickým maximům. Cena energie v kWh spotřebovaná v loňském roce většinou nepřesáhla ani 1,4 Kč. Letošek teprve začal, a u elektřiny už padla pětikorunová hranice! Ale šetřeme vykřičníky, protože ještě svižněji zdražuje zemní plyn. 

Přirážku zaplatí nejdříve dodavatelé (překupníci) a posléze spotřebitelé (rodiny, firmy, instituce). Výhodu získaly domácnosti, které mají zajištěné staré levné tarify přes nějakého důvěryhodného partnera. Zatímco skupina Bohemia Energy svoje cenové garance nesplnila, mnozí jiní dodavatelé slíbenou fixaci dodržují. V takovém případě zdražují pouze regulované distribuční poplatky, které platíme za provoz elektrického vedení nebo plynovodů. Celková cena energie potom stoupá mírněji nežli průměrná meziroční inflace: zhruba o 3 % (elektřina), respektive o 1 % (zemní plyn).

V horší situaci jsou domácnosti, které teprve nyní mění svého dodavatele. Nové tarify meziročně zdražily o 47 % (elektřina), respektive o 75 % (zemní plyn)

Přesné vícenáklady záleží na komoditě, individuální spotřebě, distribučním regionu, vybraném dodavateli a ceníku. Některé domácnosti letos připlatí 200 Kč, jiným stoupne účet o desetitisíce Kč. Ovšem stále ještě existují možnosti, jak tlumit dopady energetické krize…


Dráty elektroenergetické soustavy

Kilowatthodina (kWh) stojí až 10,583 Kč

Přepočítejme nabídky, které letos dostává typická česká domácnost. Ročně spotřebuje 2 500 kWh elektrické energie, přitom patří do distribuční sazby D02d a používá trojfázový pětadvacetiampérový jistič (3x25 A). Zároveň spálí 10 000 kWh zemního plynu. Nakonec dostane vysoké, nebo přijatelné vyúčtování: Levným dodavatelům zaplatí méně než 39 000 Kč, drahým pošle přes 59 000 Kč/rok. Vaši potenciální úsporu přepočítá kalkulačka elektřiny nebo plynu.

KomodityLevný dodavatelPrůměrný dodavatelDrahý dodavatel

Cena elektrické energie

7,799 Kč/kWh

8,508 Kč/kWh

10,583 Kč/kWh

Cena zemního plynu

1,916 Kč/kWh

2,863 Kč/kWh

3,339 Kč/kWh

V tabulce srovnáváme, kolik stojí kilowatthodina (kWh), včetně všech poplatků a daní, podle nových ceníků.

Cena energie 2022 pravděpodobně ještě zlevní

Nadějnou prognózu vydala Česká národní banka„Skokový nárůst cen energetických surovin by měl částečně odeznít s koncem zimního období,” predikují naši centrální bankéři. Elektrická energie a zemní plyn údajně oproti současným rekordním hodnotám rychle zlevní, ale nadále zůstanou dražší nežli začátkem loňského roku.


ceny energetických komodit

Graf vydala Česká národní banka.


Opatrnější optimismus převládá na trhu. „Dnes je velmi obtížné predikovat cenový vývoj, nicméně při současných vysokých cenách je pravděpodobnost jejich poklesu v 2. pololetí roku 2022 poměrně značná,” napsal nám Tomáš Horyna, předseda Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). „Toto však bude záviset rovněž na geopolitické situaci a na vztazích mezi EU a Ruskem. V zásadě rozhodne o dalším vývoji cen v krátkodobém horizontu otevření, či neotevření plynovodu Nord Stream 2,” dodává Tomáš Horyna.

Fosilní paliva ubývají, na plnohodnotné náhradě teprve pracujeme, a proto zaznívají také varovné hlasy. „Teď jdeme z nepřirozeně nízkých cen na vysoké ceny a musíme si zvyknout na trvalejší zdražení. Ceny elektřiny postupně budou pro spotřebitele dvojnásobné proti tomu, kde byly v letech 2018 nebo 2019,” řekl Michal Šnobr, minoritní akcionář společnosti ČEZ, pro SeznamZprávy.cz.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).