Vývoj úrokových sazeb - graf s dřevěnými baráčky

Dočkáme se u hypotečních úvěrů snížení úrokové sazby?

18. 7. 2022
|
Délka čtení: 12 min.

Již pěknou řádku měsíců si zvykáme na trend růstu úrokových sazeb. Stojí za ním zásahy České národní banky, která se pomocí zvyšování úrokových sazeb snaží bojovat s vysokou inflací.

Během pouhých 12 měsíců (od června 2021 do června 2022) zvýšila ČNB jednu ze svých klíčových úrokových sazeb – tzv. čtrnáctidenní repo sazbu – z úrovně 0,25 % na současných 7 %. Tak vysokou repo sazbu jsme v České republice měli naposledy v roce 1999 a úplně jsme tedy zapomněli, jak nepříjemné důsledky inflační prostředí spojené s růstem úrokových sazeb představuje.

Vývoj čtrnáctidenní repo sazby za poslední rok

Repo sazba a její vztah k úroku

Přestože repo sazba nesouvisí přímo s poskytováním hypotečních úvěrů, nastavuje a výrazně ovlivňuje výši úrokových sazeb na celém trhu. V reakci na zásahy ČNB tedy dochází také k citelnému růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Pokud před rokem bylo možné získat hypoteční úvěr s úrokovou sazbou 2,6 %, potom nyní se roční úrokové sazby blíží k úrovni 8 %.

Vývoj nabídkových úrokových sazeb za poslední rok LTV 70 %

Vývoj nabídkových úrokových sazeb za poslední rok LTV 90 %

U úvěrů to na první pohled není tak zřejmé, jako například u ceny potravin, ale úroková sazba je vlastně cena peněz. Klient si půjčuje peníze a za zapůjčení těchto peněz platí bance odměnu, jejíž výše je odvozena od aktuální úrokové sazby. Lze tedy říci, že hypoteční úvěry během pouhého roku zdražily více než dvojnásobně. A přinejmenším v době přípravy tohoto článku se zdá, že tento růst ještě nekončí.

Nová hypotéka vs. refinancování

Trh s hypotečními úvěry tradičně sestává především z nových úvěrů. Nicméně refinancování existujících hypotečních úvěrů tvoří kolem 15 až 20 % objemu celkové produkce. Refinancování probíhá typicky v době, kdy končí doba fixace úrokové sazby a tento okamžik v letošním roce potká ještě kolem 30 tis. domácností. A zatímco u nové hypotéky může klient zvažovat, zda je či není schopen vysoké splátky hradit, pak na konci fixace klient příliš na výběr nemá. Splátka hypotéky znatelně vzroste a klient se s tím prostě musí nějak vypořádat.

Neplaťte více, než musíte

Refinancujte svou hypotéku i mimo fixaci a získejte výhodnější podmínky.

Srovnáme vám aktuální nabídky na trhu a vyjednáme individuální sazbu.


Banka v takové situaci může částečně pomoci dočasným snížením splátek nebo dokonce jejich dočasným pozastavením, ale taková úleva je zaplacena prodloužením splatnosti úvěru a dodatečnými úrokovými náklady. Tíže zvýšené splátky hypotéky tak leží na klientovi, třebaže lze hledat cesty k alespoň mírné úlevě.

Co nás ovlivňuje při rozhodování o hypotéce

Jak jsme si vysvětlili výše, úroková sazba je vlastně cena peněz. Jestliže peníze více než dvojnásobně zdražily, je pochopitelné, že se jich „prodá“ méně. Jinými slovy, lidé mají nyní menší chuť se za vysokých úrokových sazeb zadlužovat.

To je jedním, nikoliv však jediným, důvodem, proč v porovnání s minulým rokem došlo k propadu trhu hypotečními úvěry asi na polovinu. Takový propad se může zdát téměř tragický, ale tak zle zase není. Srovnání s minulým rokem je zatíženo tím, že minulý rok byl s velkým náskokem nejlepším rokem vůbec. Banky poskytnuly asi dvojnásobek hypotečních úvěrů oproti běžnému stavu.

Došlo tedy k efektu tzv. předzásobení – klienti uspíšili svá rozhodnutí a investovali do nemovitosti dříve, než zamýšleli. Nicméně i v porovnání s předchozími lety lze pozorovat částečné ochlazení trhu.

Objem poskytnutých hypotečních úvěrů od roku 2018

Jak jsme již naznačili, důvodem nejsou jen úrokové sazby. Dalším a možná ještě závažnějším důvodem je vysoká cena nemovitostí. Jejich ceny v minulých letech rostly až o desítky procent ročně a trh se dostal do fáze, kdy cena nemovitostí již pro valnou část potenciálních zájemců není akceptovatelná.

Zároveň se projevuje ještě další vliv a to vliv regulace České národní banky. Ta od dubna 2022 zavedla zákonnou povinnost dodržet tzv. poměrové ukazatele, které se označují LTV, DTI a DSTI.

LTV je podíl mezi výší úvěru a hodnotou zajištění. Omezením jeho výše se ČNB snaží zajistit, aby žadatelé o hypoteční úvěr disponovali svými vlastními zdroji. Aktuálně je vyžadováno 10 % a v mnoha případech až 20 % vlastních zdrojů.

Stanovením limitů DTI a DSTI centrální banka reguluje míru zadlužení klienta ve vztahu k jeho příjmům. Zjednodušeně řečeno, klient si může půjčit maximálně 8,5 násobek ročního příjmu a může hradit splátky maximálně ve výši 45 % měsíčního příjmu. U mladších žadatelů do 36 let jsou tyto podmínky o něco mírnější a umožňují až 9,5 násobek ročního příjmu se splátkami maximálně 50 % měsíčního příjmu.

Budoucí vývoj

Otázka budoucího vývoje v jakékoliv disciplíně je velice ošidná. Tím spíše v disciplíně tak neodhadnutelné, jako jsou ekonomické jevy. Nicméně nějaký vývoj můžeme pokládat za nejpravděpodobnější. Podle mého názoru je to tento:

Poptávka po nemovitostech výrazně oslabila. Tam, kde před rokem, rokem a půl, byli lidé ochotni skládat rezervační zálohy aniž nemovitost fyzicky viděli, tam dnes začínají smlouvat o ceně. V nabídkách developerů se začínají objevovat cenové pobídky. Trh nemovitostmi se tím narovnává. Takový převis poptávky nad nabídkou, jaký jsme zažili, není zdravý. Stejně tak by nebyl zdravý výrazný převis nabídky nad poptávkou. Z tohoto pohledu má trh nemovitostmi tedy blíže k normálu, než tomu bylo v poslední době.

Úrokové sazby se velmi pravděpodobně přiblížily svému maximu. Od začátku července došlo ke změně ve složení bankovní rady České národní banky. Konkrétně k výměně tří členů. Tři odcházející členové patřili k těm, kteří většinou pěti hlasů prosazovali zvyšování repo sazby v posledních měsících. Takoví členové se slangově nazývají „jestřábi“. Jejich opakem jsou tzv. „holubice“. A dá se předpokládat, že právě holubičí politika, tedy politika dalšího nezvyšování úrokových sazeb bude mít nyní větší šance se v radě ČNB prosadit. A zřejmě se dá čekat, že v nějakém dohledném časovém období se začne také mluvit o postupném snižování sazeb na přijatelnější úroveň.

Osobně se domnívám, že rok 2022 již žádné pozitivní překvapení v oblasti hypotečních úvěrů nepřinese. Z pohledu hypoték bych jej nazval „odepsaným rokem“, ale věřím v postupné zotavení počínaje prvním kvartálem příštího roku.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.