Půjčky a úvěry
předávání peněz nad smlouvou

Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

22. února 2022|Petr Woff|

Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

První starověké peníze byly vyráběny ze zlata nebo stříbra, a jejich tržní hodnota závisela právě na materiálu a váze. Zdánlivě tedy panovala trvalá cenová stabilita. Ovšem jakmile byl objeven nový zlatý či stříbrný důl, zlaťáky a stříbrňáky náhle ztrácely svoji hodnotu – nastala inflace. Státy později zavedly papírové oběživo (bankovky, státovky) a nyní převažují elektronické peníze, které nejsou hmatatelné. Existují v počítačových bankovních a platebních systémech. Jsou kryty především sdílenou lidskou důvěrou, že koruna či euro do zítřka neztratí svoji kupní sílu a půjčky budou řádně spláceny.   

Porovnat půjčky

Plošné zlevňování (deflace) představuje hrozbu 

Existují také státní instituce, které opatrují místní měnu. Podle tuzemské Ústavy o cenovou stabilitu pečuje Česká národní banka (ČNB). Centrální bankéři bojují především proti masovému zlevňování, neboli proti takzvané deflaci. Kdyby plošně padaly ceny, klesaly by také firemní obraty a daňové odvody, zaměstnavatelé by hromadně propouštěli, státní pokladna by se vyprazdňovala, začala by ekonomická krize… Když hrozí takový scénář, ČNB pustí do oběhu více českých korun, aby přiměřeně devalvovala (snížila) jejich hodnotu, a povzbudila peněžní toky.

Vysoká míra meziroční inflace začíná nad 3 %

Česká národní banka usiluje, aby naše životní náklady mírně zdražovaly. Přitom sleduje průměrný „spotřební koš”, čili typické finanční výdaje: za bydlení, energie, potraviny, oblečení atd. Dokud spotřebitelské ceny meziročně rostou o 1 % až 3 %, národní bankéři jsou spokojení. Ale nyní vychází vysoká míra inflace: Průměrný spotřební koš v roce 2022 stojí zhruba o 8,5 % více než vloni. Takže potřebujeme 1 000 Kč, abychom nakoupili totéž, co minulý rok stálo pouhých 922 Kč! Proto ČNB zvýšila svoje úrokové míry, za které si půjčuje koruny od komerčních bank. Stahuje peníze z oběhu, aby zvýšila jejich hodnotu.

Investice do půjček se může, ale nemusí vrátit

Na vysoké inflaci vydělávají obchodníci, kteří dráže prodávají, než vyrábějí a nakupují. Zvýhodněni jsou také dlužníci, pokud mají zafixované staré „levné” úrokové míry a mezitím zvyšují svoje příjmy. Dále bohatnou věřitelé, kteří solidnímu klientovi půjčí peníze za vysoký úrok. Vždycky však záleží na individuální situaci a teprve budoucnost ukáže, kdo profituje – a kdo prodělal. Česká národní banka předpovídá, že inflace v roce 2023 zpomalí na 2,3 %

Uveďme hypotetický příklad pro předčasnou splátku spotřebitelské půjčky:

  • Dlužník má během letošního roku uhradit 12 x 1 000 Kč + úvěrové náklady 600 Kč. Momentálně disponuje celou potřebnou částkou, ale raději investuje do jazykového kurzu. Jeho mzda mezitím stoupne o 10 %, takže náklady na dluh reálně klesnou. 

  • Soused řeší podobnou situaci, ale jeho zaměstnavatel čelí existenčním problémům. Proto raději, ve zlé předtuše, ihned umoří celý dluh (12 000 Kč + 60 Kč za předčasné splacení). Zanedlouho od zaměstnavatele dostane výpověď, skončí jako nezaměstnaný a starostlivě počítá každou korunku. Je rád, že aspoň nemá dluhy. 

Pokračujme fiktivním příběhem o nové hypotéce:

  • Novomanželský pár chce hypotéku, ale nesežene nižší úrokovou sazbu než 4 %. Zůstane tedy v podnájmu a rok počká. Inflace mezitím zpomalí, ČNB sníží své úrokové sazby a banky zlevní pod 3 %. Novomanželé dosáhnou na výhodnější hypotéku.

  • Není však vyloučeno, že Evropská unie přijde o dostatečné dodávky zemního plynu, inflace opět zrychlí, Česká národní banka zvedne svoje úrokové míry ještě výš, a hypotéky znovu zdraží. V tomto tragickém scénáři by zmínění novomanželé napřesrok dostali ještě horší nabídky než letos.  

A skončíme teoretickým příkladem pro investice do půjček

  • Věřitel přes internetovou investiční platformu na rok půjčí 10 000 Kč, úrok činí 9 % p. a. Dlužník však splatí jenom polovinu, potom se stane insolventním. Půjčka byla pojištěná pouze do 75 %, proto věřitel dostane zpátky 7 500 Kč. Investovaná částka kvůli podnikatelskému riziku a predikované meziroční inflaci reálně klesne o 26,7 %. 

  • Kdyby uvedený věřitel zvolil opatrnější 3% úrok a našel solidního dlužníka, svých 10 000 Kč nominálně zhodnotí na 10 300 Kč. Investovaná částka vzhledem k předpokládané meziroční inflaci reálně stoupne o 0,7 %.

Pamatujte na vztah mezi inflací a úrokovou mírou

V praxi záleží také na konkrétní úvěrové, bankovní či investiční společnosti, respektive na smluvních a pojistných podmínkách. Proto využijte nezávislé srovnávací kalkulačky: pro půjčky a pro hypotéky. A pamatujte na vztah mezi nabízenou úrokovou mírou a inflací:

  • Pokud je úroková míra nižší než inflace, zvýhodňuje dlužníka.

  • Pokud je úroková míra vyšší než inflace, vydělává věřitel či investor.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).