Cestovní pojištění – srovnání cen

Jak se připravit na vánoční výdaje - pár na trzích

Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních týdnů. Zanedlouho se začnou regály obchodů plnit vánočními figurkami i třpytivými ozdobami. Jde vám z toho všeho hlava kolem, protože nemáte jediný dárek ani peníze bokem? Neklesejte na mysli a zachovejte chladnou hlavu. Máme pro vás pár tipů, jak se připravit na vánoční výdaje a přitom nestrádat.

porovnání půjček

Sepište si seznam

Seznam dárků pro Ježíška nemusí být pouze dětskou záležitostí. Správně sestavený seznam vás totiž ochrání před zběsilým nakupováním zbytečností na poslední chvíli. Ty většinou bývají mnohem dražší, než dárky, které začnete kupovat už během roku. Připočtěte k vydrancované peněžence ještě přeplněné obchody, nepříjemné zákazníky i prodejce a vánoční idylka rázem vezme za své. Někdy navíc potěší vlastnoručně vyrobená maličkost nebo třeba jedlý dárek z domácích zásob (třeba domácí pickles, kimči, „vaječňák“ apod.) mnohem víc, než drahá elektronika, či voucher na wellness pobyt.

Odkládejte si peníze bokem

Rozmyslete si, kolik můžete do vánočních svátků investovat. Stanovte si na jednotlivé položky pevný rozpočet a držte se ho. Utrácení za maličkosti mimo plán může udělat ve výsledku do vánočního rozpočtu pořádnou díru. S „vánočním budgetem“ ale neodmyslitelně souvisí i snaha odkládat finanční prostředky stranou. Tady pamatujte, že čím dřív s odkládáním volných prostředků začnete, tím menší částky stačí spořit. Peníze odkládejte průběžně, a pokud vás k tomu nečekaná životní situace nedonutí, zkuste na úspory nesahat. Před Vánoci se vám totiž budou hodit.

Vyvarujte se půjček

Pod tlakem reklamy na dokonalé Vánoce si na dárky bere půjčku zhruba každý osmý Čech. Půjčky na vánoční dárky ale nejsou ideálním řešením. Často se totiž stává, že vánoční půjčku spotřebitelé splácejí klidně i polovinu roku následujícího. Finanční experti a odborníci navíc tvrdí, že půjčka má smysl pouze ve chvíli, kdy máte z dané služby nebo věci dlouhodobější užitek, případně nemůžete situaci řešit jiným způsobem.

Pokud se přece jen bez vánoční půjčky neobejdete, pečlivě mezi sebou jednotlivé nabídky porovnejte a půjčku ve finále vybírejte nejen na základě úroku, ale zejména dle hodnoty RPSN. Čím nižší, tím je půjčka levnější a výhodnější. Vždy si také půjčujte pouze nezbytný objem finančních prostředků a půjčku se snažte splatit pokud možno co nejdříve.

Náš tip: Spousta poskytovatelů půjček přichází před Vánoci se speciální akcí v podobě první půjčky zdarma. Co to znamená v praxi? Pokud jde o vaši první půjčku u vybraného poskytovatele a vypůjčené prostředky vrátíte v dohodnutém termínu, společnost vám nebude účtovat poplatky ani úroky.

Jak se připravit na vánoční výdaje - balení vánočního dárku

Vsaďte na online nákupy

Online nákupy mají hned několik výhod. Vyhnete se tlačenicím v davu, koupíte jen to, co opravdu chcete, a pomocí srovnávače cen najdete vánoční dárky s nejvýhodnější cenou. U webů, které sázejí na hromadné nákupy, navíc můžete pořídit levné dárky pro celou rodinu za zlomek původní ceny. Pokud jste dárky začali řešit s dostatečným předstihem (ideálně 3 – 6 měsíců), můžete zkusit i nakupování v zahraničních e-shopech, kde jsou ceny oproti těm našim zhruba třetinové.

Zbavte se nepotřebných ležáků

Zbavovat se nepotřebných věcí je v konečném důsledku velmi osvobozující a navíc si tím můžete přivydělat i pár tisícovek bokem. K prodeji nepotřebného oblečení skvěle poslouží online portály s módou, nábytek a další vybavení lze nabídnout na nejrůznějších online bazarech nebo na Facebooku a dalších sociálních sítích. Ve finále tak zabijete několik much jednou ranou – provedete generální úklid, zbavíte se nepotřebných ležáků a ještě přilepšíte vánočnímu rozpočtu.

Využijte akce Black Friday

Unikátní akce s názvem Black Friday nás letos čeká 25. listopadu. Pokud jste o „Černém pátku“ dosud neslyšeli, pak doplníme, že jde o marketingovou akci, kdy se obchodníci snaží nalákat zákazníky na velmi nízké ceny. Černý pátek je v USA již od roku 2005 tradičně nejrušnějším nakupovacím dnem. U nás tahle tradice začala získávat reálné obrysy zhruba pět let zpátky. Pokud plánujete nakupovat elektroniku, nábytek, oblečení nebo další dárky, vyčkejte na zmíněnou akci. Ušetřit můžete i několik desítek procent z celkové ceny.

Uvědomte si, že Vánoce nejsou o dárcích

Ať už se vám podaří zařídit vánoční svátky přesně tak, jak si přejete, nebo budete nuceni slevit ze svých nároků, uvědomte si, že nejkrásnější svátky v roce rozhodně nejsou o prohýbajících se stolech a stromečku zasypaném dárky v pestrobarevných balicích papírech. Pravou podstatou Vánoc je snaha strávit je v klidu, pohodě a v kruhu těch nejbližších…

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5

Články související s těmito výrazy:

Jak se připravit na vánoční výdaje? Začněte šetřit, zbavte se nepotřebností, využijte akcí a uvědomte si, v čem tkví skutečné kouzlo Vánoc.