Účty a platební karty pro děti - Maminka s holčičkou sedí na gauči v obýváku, notebook, platební karta

Účty a platební karty pro děti: Jaká je jejich nabídka a jsou opravdu bezpečné?

9. 10. 2021 | Aktualizováno: 11. 1. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

S návratem nebo nástupem do školních lavic začíná znovu řada rodičů řešit zapeklitou otázku kapesného. Moderní doba si ovšem žádá moderní řešení, a tak spousta rodičů volí namísto hotovosti bankovní účty a platební karty. Jaká je jejich aktuální nabídka a co účty pro děti a bezpečnost vložených prostředků? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.

Proč zřizovat dětem vlastní účet?

Hlavním důvodem je nepochybně to, že se už od útlého věku naučí hospodařit s penězi hravou a přirozenou formou. Hotovost je v tomto případě samozřejmě nezastupitelná. Její průběžné ukládání na dětský bankovní účet ale děti naučí trpělivosti a spořivosti. 

Poměrně jednoduše tak v dětech vybudujete základy finanční gramotnosti, bez kterých se v dospělém životě jednoduše neobejdou. Čím dříve navíc dětem představíte elektronické peníze, tím rychleji se s nimi sžijí a poznají jejich hodnotu.

Velkou předností je nepochybně i skutečnost, že se finance na dětském účtu mohou zajímavým způsobem zhodnotit. Stačí prozkoumat trh a vybrat nejvýhodnější nabídku. Některé banky nabízejí zúročení peněžních vkladů ve výši až 5 % ročně.

Nad dětským účtem máte jako rodič samozřejmě prakticky plnou kontrolu a můžete průběžně nastavovat výši limitů na účtu nebo platební kartě. Zároveň můžete povolovat nebo naopak rušit platby přes internet.

Bezpečný účet

Neopomenutelnou výhodou je též bezpečnost. Pokud dítěti k účtu vyřídíte i platební kartu a následně dojde k její ztrátě nebo odcizení, snadno ji zablokujete v internetovém bankovnictví a peníze zůstanou v bezpečí. 

Naprostá většina dětských účtů je navíc zcela zdarma. Neplatíte tak za jejich vyřízení, vedení, zrušení, za odchozí či příchozí platby, internetové/mobilní bankovnictví nebo za využívání platební karty. Při správném výběru banky tak za dětský účet nemusíte zaplatit ani korunu.

Jaká je aktuální nabídka na našem trhu?

Bankovní účty pro děti dnes nabízí prakticky všechny banky. Jejich podmínky jsou ale často rozdílné. Proto je dobré mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat a vybrat ten, který bude nejvíce vyhovovat nejen potřebám dětí, ale zejména rodičů. 

Řada bankovních domů navíc čas od času organizuje nejrůznější promo akce, prostřednictvím nichž nabízí novým klientům řadu výhod.

Konkrétní nabídka

ČSOB aktuálně nabízí odměnu 1 000 Kč, pokud založíte dítěti účet v internetovém bankovnictví.

Ne všude je dětský účet zdarma

Pokud bychom se podívali na cenu dětských účtů a souvisejících platebních karet, ne všude je jejich vedení nebo správa bezplatná.

PoskytovatelNázev produktuVedení účtuVýběr z bankomatu (vlastní/cizí)Odchozí platby

ČSOB

Účet pro děti

zdarma

zdarma / 40 Kč

zdarma

Česká spořitelna

Dětský účet

zdarma

zdarma / 25 Kč

zdarma

MONETA Money Bank

Dětský účet

zdarma

zdarma po světě

zdarma

Creditas

Richee účet Junior

zdarma

zdarma všude po světě

zdarma

Fio banka

Účet pro děti

zdarma

zdarma / zdarma

zdarma

Raiffeisenbank

AKTIVNÍ účet pro děti

zdarma

zdarma všude po světě

zdarma

mBank

mKonto pro děti

zdarma

3 výběry měsíčně zdarma všude po světě

zdarma

Komerční banka

MůjÚčet Junior

zdarma

zdarma / 39 Kč

zdarma

Od kolika let je možné dětský účet založit?

Naprostou většinu dětských účtů můžete dítěti založit kdykoli po narození. Kartu k účtu ale dostane až v 8 letech. Výhody konta si pak může užívat do svých 15 (někde i 18) let.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?