Blog
Osobní finance
Matka s dcerou šetří do prasátka

Účty a platební karty pro děti: Jaká je jejich nabídka a jsou opravdu bezpečné?

09. října 2021|Vendula Flassig Vrablová|

S návratem nebo nástupem do školních lavic začíná znovu řada rodičů řešit zapeklitou otázku kapesného. Moderní doba si ovšem žádá moderní řešení, a tak spousta rodičů volí namísto hotovosti bankovní účty a platební karty. Jaká je jejich aktuální nabídka a co účty pro děti a bezpečnost vložených prostředků? Podívali jsme se téhle problematice lidově řečeno na zoubek a přinášíme menší přehled a odpovědi na nejčastější otázky.

Porovnat půjčky

Proč zřizovat dětem vlastní účet?

Hlavním důvodem je nepochybně to, že se už od útlého věku naučí hospodařit s penězi hravou a přirozenou formou. Hotovost je v tomto případě samozřejmě nezastupitelná, její průběžné ukládání na dětský bankovní účet ale děti naučí trpělivosti a spořivosti. 

Poměrně jednoduše tak v dětech vybudujete základy finanční gramotnosti, bez kterých se v dospělém životě jednoduše neobejdou. Čím dříve navíc dětem představíte elektronické peníze, tím rychleji se s nimi sžijí a poznají jejich hodnotu.

Velkou předností je nepochybně i skutečnost, že se finance na dětském účtu mohou zajímavým způsobem zhodnotit. Stačí prozkoumat trh a vybrat nejvýhodnější nabídku. Některé banky nabízejí zúročení peněžních vkladů ve výši až 1,5 % ročně, což je víc, než získáte na většině spořicích účtů.

Nad dětským účtem máte samozřejmě prakticky plnou kontrolu a můžete průběžně nastavovat výši limitů na účtu nebo platební kartě a zároveň můžete povolovat nebo naopak rušit platby přes internet.

Neopomenutelnou výhodou je též bezpečnost. Pokud dítěti k účtu vyřídíte i platební kartu a následně dojde k její ztrátě nebo odcizení, snadno ji zablokujete v internetovém bankovnictví a peníze zůstanou v bezpečí. 

Naprostá většina dětských účtů je navíc zcela zdarma. Neplatíte tak za jejich vyřízení, vedení, zrušení, za odchozí či příchozí platby, internetové/mobilní bankovnictví nebo za využívání platební karty. Při správném výběru banky tak za dětský účet nemusíte zaplatit ani korunu.

Rodina platí na internetu

Jaká je aktuální nabídka na našem trhu?

Bankovní účty pro děti dnes nabízí prakticky všechny banky. Jejich podmínky jsou ale často rozdílné, proto je dobré mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat a vybrat ten, který bude nejvíce vyhovovat nejen potřebám dětí, ale zejména rodičů. 

Řada bankovních domů navíc čas od času organizuje nejrůznější promo akce, prostřednictvím nichž nabízí novým klientům řadu výhod. Třeba ČSOB aktuálně láká na odměnu v podobě 600 korun při založení účtu dítěti do 18 let. Podobnou nabídku (byť s několika podmínkami) má i Poštovní spořitelna.

Příspěvek ke kapesnému pro nejmladší klienty do patnácti let věku nabízí do konce října také Česká spořitelna. Když budete na nový dětský účet posílat alespoň 50 korun po dobu šesti měsíců, přidá vám banka každý měsíc dalších 50 korun. Pokud dítku založíte u ČS stavební spoření, životní pojištění nebo penzijní spoření, přidá spořitelna dalších 50 korun měsíčně. Celkem si tak může dítko polepšit o 600 korun!

Náš tip: Pokud si k České spořitelně převedou účet i rodiče dítěte, získají bonus 1000 korun.

Ne všude je dětský účet zdarma

Pokud bychom se podívali na cenu dětských účtů a souvisejících platebních karet, ne všude je jejich vedení nebo správa bezplatná. Například Česká spořitelna si sice za vedení dětského účtu neúčtuje ani korunu, každý výběr z cizího bankomatu je nicméně zpoplatněn částkou 40 korun. Stejně je na tom i ČSOB. 

Vedení dětského účtu u UniCredit Bank je také zdarma, i tady jsou ale výběry z cizích bankomatů zpoplatněné  částkou 30 korun. Za každou odchozí platbu navíc zaplatíte dalších šest korun. U Monety za vedení účtu také nic neplatíte. Připlatíte si však opět za výběr z cizího bankomatu, a to už téměř 60 korun, což není rozhodně málo.

Zajímavé podmínky nabízí Creditas Richee účet Junior. Vedení, správa, výběry z vlastních i cizích bankomatů a odchozí platby jsou v tomto případě zcela zdarma. Totožné podmínky nabízí i Fio banka nebo Raiffeisenbank AKTIVNÍ účet pro děti. U mBank mKonta pro děti neplatíte za jeho vedení, ale opět pouze za výběry z cizích bankomatů (29 Kč). 

Na zpoplatněné výběry z cizích bankomatů (39 Kč) a zároveň odchozí platby (6 Kč) narazíte též u Komerční banky a jejího produktu KB MůjÚčet Junior. Stejně je na tom i Modrá pyramida a produkt s názvem MůjÚčet Junior

Vybrali jste si? Pak vás bude zřejmě zajímat, od kolika let je možné dětský účet založit. Naprostou většinu dětských účtů můžete dítěti založit kdykoli po narození. Kartu k účtu ale dostane až v 8 letech. Výhody konta si pak může užívat do svých 15 (někde i 18) let.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).