Rodiče a děti - počítač, kreditka

Naučte děti finanční gramotnosti: Stačí několik zásad a škola hrou

10. 5. 2021 | Aktualizováno: 12. 6. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Děti a finanční vzdělání. Téma, o kterém se zas až tak často nemluví. Přitom je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak děti od malička učit hodnotě peněz, spořivosti nebo respektu z úvěrů a půjček? V zásadě je to jednoduché. Naše ratolesti totiž od malička opakují jen to, co vidí u nás – u svých rodičů, sourozenců, babiček a dědečků.

V první řadě je potřeba začít u sebe

Nebojte se nechat nahlédnout děti do rodinných financí, spoření i pravidelných výdajů, které v domácnosti běžně řešíte. Už od malička by totiž měly vědět, že peníze nerostou na stromech, ale je potřeba se zasloužit o to, aby do rodinné kasy přibyly.

Spoření v kostce

Zjistěte, jaké existují možnosti spoření pro děti i pro dospělé. V našem přehledu najdete výhody stavebního spoření i penzijního spoření.


Abyste ale mohli ve finanční gramotnosti vzdělávat ty nejmenší, je v první řadě potřeba začít u sebe. Pokud víte, že v téhle oblasti maličko pokulháváte, pořiďte si odborné publikace nebo alespoň čerpejte ze seriózních online zdrojů. Čtěte co nejvíce o investování, načerpejte znalosti o vytváření rodinného rozpočtu a finanční rezervy a důležitosti pravidelného spoření. A nezapomeňte si něco přečíst taky o tom, jak se můžete zbavit případných dluhů.

Oživte si i znalosti o tom, jak snížit běžné výdaje v domácnosti, jak ušetřit na energiích, a jaké jsou základní návyky finančně gramotného člověka. Osobní finance jsou i o znalostech různých finančních produktů. To se týká čehokoli od rychlých půjček, spořicích a termínovaných účtů přes kreditní karty, stavební spoření, penzijní připojištění a pojištění obecně, až po hypotéky a konsolidace půjček.

Jak na konsolidace půjček

K čemu je konsolidace dobrá, jak vybrat tu nejlepší a na co si dát pozor? Nejen to se dočtete na naší stránce.

Finanční gramotnost pro děti jako hra

A jak naučit děti finanční gramotnosti? Zkuste to třeba hrou nebo vychytanou aplikací. Vyzkoušejte si společně online hru FinGR Play, která vás přenese do horizontu následujících třiceti let, během kterých budete spravovat rodinný rozpočet neznámé rodiny. Cílem je provést svěřenou rodinu 30 lety života, splnit v určeném věku její finanční cíle a k věku šedesáti let ji učinit finančně nezávislou. Jestli se vám to podaří, záleží v první řadě na tom, jak finančně hospodaříte a jestli se dobře staráte o svůj majetek.

Další zajímavou aktivitou je mobilní aplikace Saver & Spender. Ta je určena i těm nejmenším dětem od 5 do cca 11 let. Aplikace se snaží zábavnou formou rozvinout vnímání významu peněz. Hlavními postavami jsou spořivý a opatrný Saver spolu se zbrklým a utrácivým Spenderem, kteří cestují galaxií a zažívají vesmírné dobrodružství. Pokud chcete dítka naučit základním principům finanční gramotnosti a ještě je u toho skvěle pobavit, je appka Saver & Spender skvělou volbou.

Svěřte dětem vlastní prostředky

Finanční gramotnost si děti ale stejně ve finále nejlépe osvojí, pokud budou moci spravovat vlastní „majetek“. Proto se nebojte odměňovat je (vzhledem k jejich věku) za splnění nejrůznějších úkolů. Vyvarujte se ale odměnám za dobré známky nebo běžnou pomoc v domácnosti. Malým kapesným docílíte toho, že se děti naučí spořit a nebudou si v životě žít nad poměry.

Co to znamená v praxi? Třeba to, že když si budou chtít něco koupit, našetří si na to nebo si na danou věc vydělají. A protože platí staré známé pravidlo, že co se v mládí naučíš, to ve stáří jako když najdeš, je dobré začít s přiměřeným kapesným pokud možno co nejdříve.

Finanční gramotnost Čechů opět po letech klesla

Podle nejnovějších průzkumů České bankovní asociace (ČBA), která každoročně stanovuje tzv. Index finanční gramotnosti, gramotnost obyvatel České republiky po mnoha letech růstu opět poklesla. Co to znamená v praxi?

Třeba to, že více než čtvrtina Čechů se hůře orientuje ve finančních záležitostech a každý třetí považuje v současné době řadu informací za zbytečnou. Rezervu na horší časy si tvoří většina Čechů, nejčastěji s ní vyjdou ale pouhé tři měsíce, což je z obecného hlediska opravdu málo. Odborníci totiž doporučují finanční rezervu, která pokryje minimálně výdaje na šest po sobě jdoucích měsíců.

Abychom ale nebyli jen posly špatných zpráv, pak musíme doplnit, že z průzkumů ČBA vyplývá také to, že v době pandemie koronaviru dvě třetiny Čechů o penězích víc přemýšlelo, chce více spořit a lépe hospodařit.

Podcast Nepodceňto

Přemýšlíte o půjčce?

Poradíme vám, jak si půjčit chytře. Poslechněte si náš podcast a dozvíte se víc.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?