Rodiče a děti - počítač, kreditka

Naučte děti finanční gramotnosti: Stačí několik zásad a škola hrou

10. 5. 2021 | Aktualizováno: 12. 6. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Děti a finanční vzdělání. Téma, o kterém se zas až tak často nemluví. Přitom je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak děti od malička učit hodnotě peněz, spořivosti nebo respektu z úvěrů a půjček? V zásadě je to jednoduché. Naše ratolesti totiž od malička opakují jen to, co vidí u nás – u svých rodičů, sourozenců, babiček a dědečků.

V první řadě je potřeba začít u sebe

Nebojte se nechat nahlédnout děti do rodinných financí, spoření i pravidelných výdajů, které v domácnosti běžně řešíte. Už od malička by totiž měly vědět, že peníze nerostou na stromech, ale je potřeba se zasloužit o to, aby do rodinné kasy přibyly.

Spoření v kostce

Zjistěte, jaké existují možnosti spoření pro děti i pro dospělé. V našem přehledu najdete výhody stavebního spoření i penzijního spoření.


Abyste ale mohli ve finanční gramotnosti vzdělávat ty nejmenší, je v první řadě potřeba začít u sebe. Pokud víte, že v téhle oblasti maličko pokulháváte, pořiďte si odborné publikace nebo alespoň čerpejte ze seriózních online zdrojů. Čtěte co nejvíce o investování, načerpejte znalosti o vytváření rodinného rozpočtu a finanční rezervy a důležitosti pravidelného spoření. A nezapomeňte si něco přečíst taky o tom, jak se můžete zbavit případných dluhů.

Oživte si i znalosti o tom, jak snížit běžné výdaje v domácnosti, jak ušetřit na energiích, a jaké jsou základní návyky finančně gramotného člověka. Osobní finance jsou i o znalostech různých finančních produktů. To se týká čehokoli od rychlých půjček, spořicích a termínovaných účtů přes kreditní karty, stavební spoření, penzijní připojištění a pojištění obecně, až po hypotéky a konsolidace půjček.

Jak na konsolidace půjček

K čemu je konsolidace dobrá, jak vybrat tu nejlepší a na co si dát pozor? Nejen to se dočtete na naší stránce.

Finanční gramotnost pro děti jako hra

A jak naučit děti finanční gramotnosti? Zkuste to třeba hrou nebo vychytanou aplikací. Vyzkoušejte si společně online hru FinGR Play, která vás přenese do horizontu následujících třiceti let, během kterých budete spravovat rodinný rozpočet neznámé rodiny. Cílem je provést svěřenou rodinu 30 lety života, splnit v určeném věku její finanční cíle a k věku šedesáti let ji učinit finančně nezávislou. Jestli se vám to podaří, záleží v první řadě na tom, jak finančně hospodaříte a jestli se dobře staráte o svůj majetek.

Další zajímavou aktivitou je mobilní aplikace Saver & Spender. Ta je určena i těm nejmenším dětem od 5 do cca 11 let. Aplikace se snaží zábavnou formou rozvinout vnímání významu peněz. Hlavními postavami jsou spořivý a opatrný Saver spolu se zbrklým a utrácivým Spenderem, kteří cestují galaxií a zažívají vesmírné dobrodružství. Pokud chcete dítka naučit základním principům finanční gramotnosti a ještě je u toho skvěle pobavit, je appka Saver & Spender skvělou volbou.

Svěřte dětem vlastní prostředky

Finanční gramotnost si děti ale stejně ve finále nejlépe osvojí, pokud budou moci spravovat vlastní „majetek“. Proto se nebojte odměňovat je (vzhledem k jejich věku) za splnění nejrůznějších úkolů. Vyvarujte se ale odměnám za dobré známky nebo běžnou pomoc v domácnosti. Malým kapesným docílíte toho, že se děti naučí spořit a nebudou si v životě žít nad poměry.

Co to znamená v praxi? Třeba to, že když si budou chtít něco koupit, našetří si na to nebo si na danou věc vydělají. A protože platí staré známé pravidlo, že co se v mládí naučíš, to ve stáří jako když najdeš, je dobré začít s přiměřeným kapesným pokud možno co nejdříve.

Finanční gramotnost Čechů opět po letech klesla

Podle nejnovějších průzkumů České bankovní asociace (ČBA), která každoročně stanovuje tzv. Index finanční gramotnosti, gramotnost obyvatel České republiky po mnoha letech růstu opět poklesla. Co to znamená v praxi?

Třeba to, že více než čtvrtina Čechů se hůře orientuje ve finančních záležitostech a každý třetí považuje v současné době řadu informací za zbytečnou. Rezervu na horší časy si tvoří většina Čechů, nejčastěji s ní vyjdou ale pouhé tři měsíce, což je z obecného hlediska opravdu málo. Odborníci totiž doporučují finanční rezervu, která pokryje minimálně výdaje na šest po sobě jdoucích měsíců.

Abychom ale nebyli jen posly špatných zpráv, pak musíme doplnit, že z průzkumů ČBA vyplývá také to, že v době pandemie koronaviru dvě třetiny Čechů o penězích víc přemýšlelo, chce více spořit a lépe hospodařit.

Podcast Nepodceňto

Přemýšlíte o půjčce?

Poradíme vám, jak si půjčit chytře. Poslechněte si náš podcast a dozvíte se víc.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.