Cestovní pojištění – srovnání cen

Inteligentní elektroinstalace domácnosti

Inteligentní elektroinstalace slibuje úsporu za elektřinu až 40 %. Díky automatizaci a chytrému ovládání celého systému nebudete v domě zbytečně svítit, topit a na maximum využijete i svoji sazbu elektřiny. Podívejte se, jak vám inteligentní elektroinstalace zajistí levnější elektřinu.

porovnání energií

1. Sviťte chytře díky inteligentní elektroinstalaci 

Prvním krokem k úspoře nákladů za svícení je pořízení kvalitních LED žárovek. Ale tím to končit nemusí. Vzpomeňte si, jak často se vám stane, že zapomenete svítit třeba v koupelně? A baví vás neustále připomínat dětem, že za sebou mají zhasínat, když běhají po celém domě? 

S inteligentní elektroinstalací můžete tyto starosti pustit z hlavy. Systém se postará o automatické zhasnutí světel po nastaveném čase. Další stokoruny ročně vám ušetří světla se stmíváním. Ta můžete buď ovládat ze svého mobilního telefonu, kde si zvolíte úroveň jasu, a nebo si naprogramujete automatické stmívání světel. Regulátor stmívání reaguje na okolní světelné podmínky – nebudete zbytečně svítit, když je venku slunečno, ale nebudete si ani kazit oči při čtení v šeru. 

2. Regulace topení pod 100% kontrolou 

Výdaje za topení patří k nejvyšším položkám rodinného rozpočtu. Automatické řízení topení by proto mělo být absolutním základem pro každou domácnost. Pokud jste celý den v práci, není nutné, aby topení běželo naplno. Naopak o víkendu si zvolíte spínání topení tak, abyste byli celý den v teple. Říkáte si, že tyto funkce poskytuje i klasický termostat? Inteligentní elektroinstalace umí i něco navíc. Umožňuje vám zapínat a regulovat topení na dálku. Díky tomu vypnete topení na víkend, když zrovna jedete na hory, i když jste zapomněli přenastavit termostat. A než se budete vracet, topení zase spustíte – stačí hodinu předem a vrátíte se do příjemně vyhřátého domu.

Zajímavé jsou také automatizované funkce – například vytažení žaluzií a vypnutí topení v době, kdy do domu svítí slunce a ohřívá místnosti. Naopak v létě lze podobným způsobem regulovat žaluzie a klimatizaci.

3. Nenechte své spotřebiče změnit se v energetické žrouty 

Doba jde dopředu i ve vývoji elektrických spotřebičů, a tak už nejspíš máte ve své domácnosti převážně energeticky úsporná zařízení. Přesto se najde pár oblastí, kde vám nejspíš peníze utíkají. Spotřebiče se mění v energetické žrouty, když využívají stand-by režim. Pokud máte televizi, domácí kino, stolní počítač či další spotřebiče neustále v pohotovostním režimu, je vaše spotřeba elektřiny o několik procent ročně vyšší. S inteligentní elektroinstalací nemusíte myslet na vypínání přístrojů ze stand-by režimu. Vypnutí spotřebičů zajistí systém automaticky. 

A úspora energie je jen jednou z funkcí inteligentní elektroinstalace. Důraz je kladen také na bezpečnost. „Pokročilejší systémy se v době vaší nepřítomnosti umí tvářit tak, jako by dům někdo obýval – vytahují žaluzie, rozsvěcují světla, zapínají televizi apod. Navíc dům sám o sobě automaticky sleduje a řídí provoz domácnosti, kdy reguluje topení, ovládá spotřebiče, hlídá otevření oken a dveří,” říká Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby pro magazín stavebnictvi3000.cz

Inteligentní elektroinstalace domácnosti

4. Spínejte spotřebiče v čase nízkého tarifu 

Ve správném využití nízkého tarifu se skrývá snadná cesta k levnější elektřině. Nízký tarif je primárně určený pro spotřebič s velkou spotřebou – bojler, elektrický kotel nebo tepelné čerpadlo. To vám ale nebrání využít až o polovinu levnější elektřinu i pro provoz ostatních energeticky náročných spotřebičů v domácnosti. Inteligentní elektroinstalace vám umožní zapojení i ostatních přístrojů tak, aby spínaly primárně v době nízkého tarifu. Když budete v nízkém tarifu prát, sušit prádlo nebo zapínat myčku, ušetříte ročně až tisíce korun. 

5. Vymeňte hlavní jistič za menší

Součástí plateb za elektřinu nejsou jen částky za skutečně spotřebované kilowatthodiny, ale také platby za distribuci elektrické energie. Ty jsou pevně dané regulátorem trhu a nevyzrajete na ně ani změnou dodavatele. Součástí poplatku za distribuci je fixní platba podle velikosti hlavního jističe. Čím je jistič větší, tím vyšší jsou platby – platíte totiž za svůj rezervovaný příkon, tedy jistotu, že můžete v jakémkoliv okamžiku odebrat množství elektřiny, které odpovídá velikosti hlavního jističe. 

Ale jak často k tomu dochází? Většinou nespínáte všechny spotřebiče naráz. Na druhou stranu s malým jističem vzniká riziko, že bude vypadávat. Inteligentní elektroinstalace nabízí rozdělení spotřebičů s velkým odběrem do okruhů, kde se hlídá jejich odběr a jsou spouštěny podle priorit. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2