Termostat

4 tipy, jak správně nastavit termostat

13. 10. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Pokojový termostat pomáhá regulovat a udržovat stálou teplotu v místnosti. V případě vhodného nastavení vám navíc pomůže ušetřit na nákladech za energie. Jak správně nastavit termostat? Podívejte se na pár tipů.

1. Zjistěte optimální teploty v interiéru

Termostaty jsou elektronické přístroje napojené na kotel či jiný zdroj vytápění. V domácnosti udržují takovou teplotu, kterou na nich nastavíte. Když teplota v místnosti klesne pod stanovenou teplotu, termostat zapne vytápění. V opačném případě, tedy při překročení této teploty, jej zase vypne. Odměnou vám je příjemné, stálé teplo, komfortní prostředí a často také nižší náklady – v případě, že jste objekt přetápěli.

Pro správné nastavení pokojového termostatu je důležité znát optimální teploty v interiéru. Tyto hodnoty se výrazně liší podle jednotlivých místností.

Kolik je optimální teplota v místnosti?

Obývací pokoj

20 - 21 °C

Kuchyně

18 °C

Ložnice

16 - 18 °C

Koupelna

24 °C

Chodba, schodiště

10 - 15 °C


Zatímco v obývacím pokoji, kde trávíte většinu času, byste měli mít teplotu okolo 20–21 °C, v ostatních místnostech je to méně. V ložnici se pro kvalitnější spánek doporučuje teplota mezi 16–18 °C. V kuchyni, kde se hýbete a zvyšujete teplotu vařením, postačí zhruba 18 °C. Na chodbách nebo schodištích, tedy v místech, kde se dlouho nezdržujete, plně postačí teplota mezi 10–15 °C. Jedinou místností, ve které by mělo být tepleji než v obývacím pokoji, je koupelna. V té byste měli optimálně vytápět na 24 °C.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

2. Nebojte se vyšší investice do termostatu. Vyplatí se

V rámci doporučených teplot v jednotlivých místnostech můžete vidět velké rozdíly. Ideálním řešením jsou tedy termostaty, které vám umožní ovládat teplotu v každé místnosti zvlášť. Běžné termostaty tuto funkci neumožňují a teplotu regulují v rámci celého objektu na základě čidla umístěného v jednom konkrétním bodě. To vám může způsobit přetápění některých místností a vyšší účty za elektřinu.

Samozřejmě můžete teploty v jednotlivých místnostech regulovat přímo na radiátorech, nicméně to je možné, až když jste fyzicky doma. Naproti tomu na termostatu si požadovanou teplotu nastavíte předem nebo jej dokonce ovládáte na dálku prostřednictvím mobilní aplikace.

3. Klíčové je nastavení časových intervalů

Největší úsporu díky pokojovému termostatu zajistíte správným nastavením časových intervalů. Zamyslete se:

 • v kolik hodin vstáváte,

 • v kolik chodíte spát,

 • je během dne vůbec někdo v domácnosti,

 • vrací se všichni z práce/školy až pozdě odpoledne?


Odpovědi na tyto otázky vám pomohou navrhnout časové intervaly tak, aby termostat nespínal zbytečně.

Kočka na radiátoru

Jak správně nastavit termostat v pracovní den?

V osm ráno už doma nikdo není a první obyvatel domácnosti se vrátí až ve čtyři odpoledne? Pak můžete mít pokojový termostat celou dobu nastavený na 18 stupňů a až od půl čtvrté jej nastavit na 21 stupňů. První člověk přijde do vytopeného domova a zároveň ušetříte za energii, kterou byste protopili v prázdném domu či bytu.

Z uvedeného příkladu je jasné, že časy, které na termostatu nastavíte, se týkají zapnutí a vypnutí vytápění. Neznamená to, že v navolený čas bude v místnosti požadovaná teplota, jak je to někdy mylně chápáno. Interval tedy nastavte na dobu předcházející vašemu příchodu. Naopak večer můžete topení ukončit i několik desítek minut předtím, než půjdete spát a využívat naakumulovaného tepla.

Jak nastavit termostat o víkendu?

Časové intervaly přizpůsobte také podle dnů v týdnu. Víkendový režim domácností bývá odlišný oproti pracovním dnům. Na pokojovém termostatu si nastavíte na sobotu a neděli pozdější sepnutí topení, protože déle vstáváte. Interval bude pokračovat i přes dopolední hodiny tak, abyste se v teple nasnídali se svojí rodinou.

Topení nikdy zcela nevypínejte

I když nejste celý den doma a dorazíte až večer, v chladném počasí topení nikdy zcela nevypínejte. Nechte pokoje raději temperovat a teplotu v obytných místnostech snižte na termostatu na cca 16 °C. Díky tomu stěny zcela nevychladnou a není potřeba tolik energie pro opětovné vytopení místností na požadovanou teplotu. Možná překvapivě tak protopíte méně, než když budete topení neustále vypínat a zapínat. Velké teplotní šoky neprospívají ani stavbě – hrozí tvorba vlhkosti a plísní.

4. Dbejte na správné umístění čidel

Při instalaci pokojového termostatu rozhodně nepodceňujte umístění tepelných čidel. Ta mohou být buď v prostoru nebo instalovaná do podlahy. Možná je také kombinace obojího, tedy termostat s více čidly, který bere informace z různých míst.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.


Čidla rozhodně neumisťujte blízko zdroje tepla. Naměřená teplota by tím mohla být výrazně zkreslená.

Některé moderní termostaty umožňují nastavení na dálku. Ovládat je můžete například pomocí telefonu. Díky speciálním mobilním aplikacím máte přehled o aktuální teplotě v místnosti a podle toho se můžete rozhodovat, zda přitopit nebo naopak topení vypnout. Peníze které díky správně nastaveným termostatům ušetříte, rozhodně nejsou zanedbatelné. Výrobci některých zařízení u svých výrobků uvádí až 20% úsporu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?