Blog
Energie
Termostat

4 tipy, jak správně nastavit termostat

13. října 2021|Jana Březinová|

Pokojový termostat pomáhá regulovat a udržovat stálou teplotu v místnosti. V případě vhodného nastavení vám navíc pomůže ušetřit na nákladech za energie. Jak správně nastavit termostat? Podívejte se na pár tipů.

1. Zjistěte optimální teploty v interiéru

Termostaty jsou elektronické přístroje napojené na kotel či jiný zdroj vytápění. V domácnosti udržují takovou teplotu, kterou na nich nastavíte. Když teplota v místnosti klesne pod stanovenou teplotu, termostat zapne vytápění. V opačném případě, tedy při překročení této teploty, jej zase vypne. Odměnou vám je příjemné, stálé teplo, komfortní prostředí a často také nižší náklady – v případě, že jste objekt přetápěli.

Pro správné nastavení pokojového termostatu je důležité znát optimální teploty v interiéruoptimální teploty v interiéru. Tyto hodnoty se výrazně liší podle jednotlivých místností.

Kolik je optimální teplota v místnosti?

Obývací pokoj

20 - 21 °C

Kuchyně

18 °C

Ložnice

16 - 18 °C

Koupelna

24 °C

Chodba, schodiště

10 - 15 °C

Zatímco v obývacím pokoji, kde trávíte většinu času, byste měli mít teplotu okolo 20–21 °C, v ostatních místnostech je to méně. V ložnici se pro kvalitnější spánek doporučuje teplota mezi 16–18 °C. V kuchyni, kde se hýbete a zvyšujete teplotu vařením, postačí zhruba 18 °C. Na chodbách nebo schodištích, tedy v místech, kde se dlouho nezdržujete, plně postačí teplota mezi 10–15 °C. Jedinou místností, ve které by mělo být tepleji než v obývacím pokoji, je koupelna. V té byste měli optimálně vytápět na 24 °C.

2. Nebojte se vyšší investice do termostatu. Vyplatí se.

V rámci doporučených teplot v jednotlivých místnostech můžete vidět velké rozdíly. Ideálním řešením jsou tedy termostaty, které vám umožní ovládat teplotu v každé místnosti zvlášť. Běžné termostaty tuto funkci neumožňují a teplotu regulují v rámci celého objektu na základě čidla umístěného v jednom konkrétním bodě. To vám může způsobit přetápění některých místností a vyšší účty za elektřinu.

Samozřejmě můžete teploty v jednotlivých místnostech regulovat přímo na radiátorech, nicméně to je možné, až když jste fyzicky doma. Naproti tomu na termostatu si požadovanou teplotu nastavíte předem nebo jej dokonce ovládáte na dálku prostřednictvím mobilní aplikace.

3. Klíčové je nastavení časových intervalů

Největší úsporu díky pokojovému termostatu zajistíte správným nastavením časových intervalů. Zamyslete se:

  • v kolik hodin vstáváte,

  • v kolik chodíte spát,

  • je během dne vůbec někdo v domácnosti,

  • vrací se všichni z práce/školy až pozdě odpoledne?

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou navrhnout časové intervaly tak, aby termostat nespínal zbytečně.

Kočka na radiátoru

Jak správně nastavit termostat v pracovní den?

V osm ráno už doma nikdo není a první obyvatel domácnosti se vrátí až ve čtyři odpoledne? Pak můžete mít pokojový termostat celou dobu nastavený na 18 stupňů a až od půl čtvrté jej nastavit na 21 stupňů. První člověk přijde do vytopeného domova a zároveň ušetříte za energii, kterou byste protopili v prázdném domu či bytu.

Z uvedeného příkladu je jasné, že časy, které na termostatu nastavíte, se týkají zapnutí a vypnutí vytápění. Neznamená to, že v navolený čas bude v místnosti požadovaná teplota, jak je to někdy mylně chápáno. Interval tedy nastavte na dobu předcházející vašemu příchodu. Naopak večer můžete topení ukončit i několik desítek minut předtím, než půjdete spát a využívat naakumulovaného tepla.

Jak nastavit termostat o víkendu?

Časové intervaly přizpůsobte také podle dnů v týdnu. Víkendový režim domácností bývá odlišný oproti pracovním dnům. Na pokojovém termostatu si nastavíte na sobotu a neděli pozdější sepnutí topení, protože déle vstáváte. Interval bude pokračovat i přes dopolední hodiny tak, abyste se v teple nasnídali se svojí rodinou.

Topení nikdy zcela nevypínejte

I když nejste celý den doma a dorazíte až večer, v chladném počasí topení nikdy zcela nevypínejte. Nechte pokoje raději temperovat a teplotu v obytných místnostech snižte na termostatu na cca 16 °C. Díky tomu stěny zcela nevychladnou a není potřeba tolik energie pro opětovné vytopení místností na požadovanou teplotu. Možná překvapivě tak protopíte méně, než když budete topení neustále vypínat a zapínat. Velké teplotní šoky neprospívají ani stavbě – hrozí tvorba vlhkosti a plísní.

4. Dbejte na správné umístění čidel

Při instalaci pokojového termostatu rozhodně nepodceňujte umístění tepelných čidel. Ta mohou být buď v prostoru nebo instalovaná do podlahy. Možná je také kombinace obojího, tedy termostat s více čidly, který bere informace z různých míst.

Čidla rozhodně neumisťujte blízko zdroje tepla. Naměřená teplota by tím mohla být výrazně zkreslená.

Některé moderní termostaty umožňují nastavení na dálku. Ovládat je můžete například pomocí telefonu. Díky speciálním mobilním aplikacím máte přehled o aktuální teplotě v místnosti a podle toho se můžete rozhodovat, zda přitopit nebo naopak topení vypnout. Peníze které díky správně nastaveným termostatům ušetříte, rozhodně nejsou zanedbatelné. Výrobci některých zařízení u svých výrobků uvádí až 20% úsporu.

Chci levnější elektřinu
Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).