Přehled spoření

Stavební spoření, penzijní spoření, termínované vklady nebo spořicí účet – přinášíme srovnání oblíbených způsobů spoření. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A nevyplatí se spíš investovat?

Přehled spoření - růžová kasička ve tvaru prasátka, ruka, mince

Jak spořit

  • Než si vyberete vhodný spořicí produkt, je dobré si ujasnit, proč chcete spořit. Potřebujete si dávat peníze stranou na nenadálé výdaje? Chcete si přilepšit k důchodu? Nebo hledáte způsob, jak ochránit své peníze před inflací? Každý typ spoření se hodí k jinému účelu a má své výhody a nevýhody.

Stavební spoření

Ač tomu název nasvědčuje, peníze ze stavebního spoření nemusíte použít na bydlení. Stavební spoření představuje bezpečný a dlouhodobý způsob spoření. Pokud víte, že své peníze nebudete v příštích minimálně 6 letech potřebovat, může pro vás být stavební spoření dobrou volbou. Lákavá je zejména státní podpora, jež dosahuje až 2 000 Kč ročně.

Penzijní spoření a penzijní připojištění

Penzijní spoření a penzijní připojištění představují dva odlišné způsoby spoření na důchod, ačkoliv se tyto názvy někdy zaměňují.

  • Penzijní připojištění, nazývané jako „staré penzijko“, mělo pevná pravidla stanovená zákonem a nabízelo garanci nezáporného zhodnocení. Od konce roku 2012 už do něj není možné vstoupit.

  • Doplňkové penzijní spoření neboli „nové penzijko“ funguje od 1. 1. 2013. Už nenabízí garanci nezáporného zhodnocení, je tudíž rizikovější, avšak může nabízet vyšší výnos díky volnějším pravidlům pro investování. Rizikovost si můžete do jisté míry ovlivnit volbou strategie.


Termínované vklady

Máte k dispozici částku v řádech stovek tisíc a nebudete ji potřebovat příštích 1 až 5 let? Pak pro vás mohou termínované vklady představovat vhodný způsob spoření.

Spořicí účet

Odborníci na finance doporučují, aby každý držel rezervu na pokrytí výdajů domácnosti na 6 měsíců. Právě na to je ideální spořicí účet – peníze chráníte alespoň částečně před inflací, ale zároveň je máte kdykoliv po ruce.

Spoření pro děti

U spoření a investování platí jedno pravidlo – čím dříve začnete, tím lépe. Můžete tak těžit ze složeného úročení. Úroky se počítají nejen z vámi vložených peněz, ale také z již dříve připsaných úroků. Právě proto se vyplatí začít se spořením pro děti co nejdříve.

Rodiče často odkládají peníze stranou na vlastním účtu, ale mnoho bank nabízí speciální produkty, které jsou zvýhodněny přímo pro děti – například bonus ke stavebnímu spoření nebo dětské spořicí účty. Nenechte se ale nalákat reklamními slogany a raději si ověřte, zda dětské produkty vychází opravdu výhodněji než ty pro dospělé.

Investice vs. spoření

  • Zdají se vám výnosy u spoření nízké? Pak můžete zapřemýšlet nad investováním. Jaký je hlavní rozdíl mezi spořením a investováním? Při spoření ukládáte peníze bez rizika za předem určený úrok. Naproti tomu investování je rizikové a nezaručuje jistý výnos. Na druhou stranu díky investování můžete své peníze zhodnotit více než s pouhým spořením.

    Pokud si chcete například přilepšit k důchodu a uvažujete o zhodnocení peněz v dlouhodobém horizontu, určitě se o investování vyplatí zajímat. K nejoblíbenějším možnostem patří investování do zlata (tzv. zlaté spoření), akcií, dluhopisů či nemovitostí.

Srovnaný magazín

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

  • Mladý vyděšený pár prochází účty
    09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

    Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

  • Revize smluv - žena se probírá štosem dokumentů
    05. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Dostaňte ze smluv maximum: poradíme, jak na roční revizi

    Každý rok vám berou z peněženky stovky až tisíce korun. Smlouvy, které roky leží v šuplíku a jsou pěkně zastaralé. Třeba havarijní pojištění 10 let starého auta, tarif na energie, který se tiše každý rok navyšuje, dům pojištěný na ceny z roku 2010 nebo drahý mobilní tarif. Když všechny smlouvy budete pravidelně aktualizovat, nebudete zbytečně přeplácet a získáte přesně ty produkty, které potřebujete. Chcete vědět, jak na to? 

  • Žáci ve školní třídě
    13. června 2023|Nikola Zatloukalová
    Vysvědčení: Jak najít dokonalý dárek?

    Dárky za vysvědčení mají různé podoby. Někdo vezme dítě do cukrárny, jiný mu koupí knížku, další mu zaplatí drahou elektroniku. Víte, jaké dárky za celoroční snahu vašich dětí jsou ideální? A co dělat, když se vysvědčení nepovede podle představ?

  • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
    05. května 2023|Jana Březinová
    Kdy bude konec zdražování potravin?

    Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?

  • předávání peněz nad smlouvou
    16. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Rostoucí inflace zlevňuje staré půjčky. Jsou dlužníci ve výhodě?

    Taky máte pocit, že vám inflace požírá úspory? Průměrná inflace dosáhla 15 % a ve dvouciferných číslech ještě pár měsíců setrvá. Špatná zpráva pro spotřebitele, ale dobrá pro dlužníky. Nebo ne? Společně porovnáme, jak ovlivňuje inflace půjčky a hypotéky, a kdy je výhodnější předčasně splatit půjčku.

  • Jste v insolvenci a chcete si půjčit - zamyšlený muž v modré košili u počítače
    08. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

    Vyhlásili jste osobní bankrot, ale v průběhu insolvence potřebujete zaplatit nečekaný výdaj? Pak se nejspíš poohlížíte po půjčce v insolvenci. Tu vám však nabídnou jen nepoctivé společnosti, a navíc se vystavujete riziku, že vám soud oddlužení zruší. Měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.