Přehled spoření

Stavební spoření, penzijní spoření, termínované vklady nebo spořicí účet – přinášíme srovnání oblíbených způsobů spoření. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A nevyplatí se spíš investovat?

Přehled spoření - růžová kasička ve tvaru prasátka, ruka, mince

Jak spořit

 • Než si vyberete vhodný spořicí produkt, je dobré si ujasnit, proč chcete spořit. Potřebujete si dávat peníze stranou na nenadálé výdaje? Chcete si přilepšit k důchodu? Nebo hledáte způsob, jak ochránit své peníze před inflací? Každý typ spoření se hodí k jinému účelu a má své výhody a nevýhody.

Stavební spoření

Ač tomu název nasvědčuje, peníze ze stavebního spoření nemusíte použít na bydlení. Stavební spoření představuje bezpečný a dlouhodobý způsob spoření. Pokud víte, že své peníze nebudete v příštích minimálně 6 letech potřebovat, může pro vás být stavební spoření dobrou volbou. Lákavá je zejména státní podpora, jež dosahuje až 2 000 Kč ročně.

Penzijní spoření a penzijní připojištění

Penzijní spoření a penzijní připojištění představují dva odlišné způsoby spoření na důchod, ačkoliv se tyto názvy někdy zaměňují.

 • Penzijní připojištění, nazývané jako „staré penzijko“, mělo pevná pravidla stanovená zákonem a nabízelo garanci nezáporného zhodnocení. Od konce roku 2012 už do něj není možné vstoupit.

 • Doplňkové penzijní spoření neboli „nové penzijko“ funguje od 1. 1. 2013. Už nenabízí garanci nezáporného zhodnocení, je tudíž rizikovější, avšak může nabízet vyšší výnos díky volnějším pravidlům pro investování. Rizikovost si můžete do jisté míry ovlivnit volbou strategie.


Termínované vklady

Máte k dispozici částku v řádech stovek tisíc a nebudete ji potřebovat příštích 1 až 5 let? Pak pro vás mohou termínované vklady představovat vhodný způsob spoření.

Spořicí účet

Odborníci na finance doporučují, aby každý držel rezervu na pokrytí výdajů domácnosti na 6 měsíců. Právě na to je ideální spořicí účet – peníze chráníte alespoň částečně před inflací, ale zároveň je máte kdykoliv po ruce.

Spoření pro děti

U spoření a investování platí jedno pravidlo – čím dříve začnete, tím lépe. Můžete tak těžit ze složeného úročení. Úroky se počítají nejen z vámi vložených peněz, ale také z již dříve připsaných úroků. Právě proto se vyplatí začít se spořením pro děti co nejdříve.

Rodiče často odkládají peníze stranou na vlastním účtu, ale mnoho bank nabízí speciální produkty, které jsou zvýhodněny přímo pro děti – například bonus ke stavebnímu spoření nebo dětské spořicí účty. Nenechte se ale nalákat reklamními slogany a raději si ověřte, zda dětské produkty vychází opravdu výhodněji než ty pro dospělé.

Investice vs. spoření

 • Zdají se vám výnosy u spoření nízké? Pak můžete zapřemýšlet nad investováním. Jaký je hlavní rozdíl mezi spořením a investováním? Při spoření ukládáte peníze bez rizika za předem určený úrok. Naproti tomu investování je rizikové a nezaručuje jistý výnos. Na druhou stranu díky investování můžete své peníze zhodnotit více než s pouhým spořením.

  Pokud si chcete například přilepšit k důchodu a uvažujete o zhodnocení peněz v dlouhodobém horizontu, určitě se o investování vyplatí zajímat. K nejoblíbenějším možnostem patří investování do zlata (tzv. zlaté spoření), akcií, dluhopisů či nemovitostí.

Srovnaný magazín

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.