Spořicí účet
Spořicí účet si většinou sjednáte zdarma ke svému běžnému účtu. Nabízejí ho takřka všechny banky a některé ani nevyžadují, abyste si u ní vedli běžný účet. Jednoduše si tak najdete nejvýhodnější spoření na trhu.
/f/124222/6720x4480/250ca2cb4c/sporici-ucet.jpg)
Jak si vybrat spořicí účet
Jak najít výhodný spořicí účet? V první řadě se orientujte podle úrokových sazeb na spořicím účtu, aktuálně se pohybují kolem 3–6 % ročně. Čím výhodnější úroková sazba, tím více podmínek si banka obvykle klade. Vysoké zhodnocení bývá podmíněno aktivním používáním běžného účtu, který se pojí ke spořicímu účtu – typicky se jedná o 3–5 plateb kartou měsíčně.
Dejte si pozor také na to, že výhodná úroková sazba platí zpravidla jen do určité částky – například do zůstatku 250 000 Kč. Cokoliv naspoříte přes, může být úročeno nižší sazbou nebo dokonce vůbec. Pohlídejte si také výši poplatků.
Při výběru spořicího účtu hraje roli nejen jeho výnosnost, ale také snadná obsluha. Peníze byste měli mít kdykoliv k dispozici, protože spořicí účet slouží k uložení prostředků na nenadálé výdaje. Nejsnazší způsob je, když můžete peníze ze spořicího účtu ihned převést v internetovém či mobilním bankovnictví na běžný účet. Poté už s nimi můžete naložit libovolně – převést je na jiný účet či vybrat v bankomatu.
Výhody a nevýhody spořicího účtu
větší výnos než na běžném účtu
peníze okamžitě k dispozici
bez rizika – zákonné pojištění vkladů
většinou nízké poplatky
průběžné spoření, žádný minimální vklad
nižší úrokové sazby než u jiných typů spoření
někdy podmínka založení běžného účtu a jeho aktivního používání
výhodná úroková částka jen do určité naspořené částky