Žáci ve školní třídě

Vysvědčení: Jak najít dokonalý dárek?

13. 6. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Dárky za vysvědčení mají různé podoby. Někdo vezme dítě do cukrárny, jiný mu koupí knížku, další mu zaplatí drahou elektroniku. Víte, jaké dárky za celoroční snahu vašich dětí jsou ideální? A co dělat, když se vysvědčení nepovede podle představ?

Den, kdy vaše dítě přijde domů s vysvědčením, můžete brát jako slavnostní událost. Krátce a nestrojeně dítě pochvalte a nezapomeňte vyjmenovat, co se dítěti povedlo a jak vám udělalo radost. K vysvědčení samozřejmě patří také dárek. Ten by však neměl být okázalý, ale ani příliš drahý. Je hezké dítě odměnit, nemělo by však mít pocit, že se ve škole snaží jen kvůli odměnám. Dítě můžete odměňovat průběžně během celého roku.

Na co si dát pozor

Kvůli dárkům si nikdy nepůjčujte peníze. Jde o zbytečný dluh, který zatíží váš rodinný rozpočet. Drahé dárky za vysvědčení nejsou nejlepší volbou. Dítě by se mělo snažit kvůli sobě, ne kvůli penězům.

Když už si půjčujete, mělo by to být na důležité věci. V takovém případě si nezapomeňte srovnat nabídky od různých solidních a ověřených poskytovatelů.

Jaký dárek za vysvědčení je ideální?

1. stupeň základní školy

Děti na prvním stupni potěší hračky, pořídit můžete LEGO, ale i různé stolní hry, které zabaví, ale také něco naučí. Koupit můžete také hezkou dětskou knížku. Malé děti jsou ve věku, kdy je potěší také návštěva kina, cukrárny, případně výlet.

2. stupeň základní školy

Starší děti ocení elektroniku, kam patří smartphone, sluchátka či reproduktor. Pokud nechcete kupovat drahé dárky, můžete dítěti přispět část peněz s tím, že si na zbytek našetří (například z kapesného). Díky tomu se dítě naučí hospodařit s penězi, bude znát jejich hodnotu.

Střední škola

Středoškoláka nejspíš nepotěšíte návštěvou cukrárny, přesto jej můžete obdarovat zážitkem. Ideální je návštěva aquaparku, ale i koncert jejich oblíbeného interpreta. Teenagery potěší také poukaz na nákup oblečení v jejich oblíbených obchodech.

Peníze a mazlíček jako dárek?

Pokud se dítěti rozhodnete dát jako dárek k vysvědčení peníze, neměla by to být vysoká částka. Pokud víte, že si na něco šetří, můžete se domluvit, že mu na část přispějete

Rodiče své děti často odměňují domácími mazlíčky. Než se vydáte nějakého pořídit, zamyslete se, zda se o něj dítě opravdu zvládne postarat. Pokud si nezvládá ani uklidit vlastní pokoj a neustále na něco zapomíná, péče o mazlíčka by byla na vás. V nejhorších případech tyto „nechtěné“ dary končí v útulku.

Jak řešit nepovedené vysvědčení?

Nepovedené známky na vysvědčení mohou mít mnoho důvodů. Někdy za ně může dítě, které se škole příliš nevěnuje. Jindy jsou důvody špatného prospěchu vážnější. Dítěti se nemusí dařit v jen v jednom předmětu, přestože ostatní zvládá bez problémů. Nebo může mít trápení, kvůli němuž se nedokáže soustředit, jak by chtělo.

A co teď? Představte si sebe na místě svého dítěte. Jak byste se cítili, kdyby na vás rodiče začali křičet? Nebo vám zakázali vše, co je napadne? Nebo zavedli tichou domácnost? A to i přes to, že o vašich špatných známkách věděli delší čas, pokud nezanedbali pravidelnou kontrolu? I když má svůj prospěch v rukách hlavně dítě, jste v tom společně. Když vidíte, že mu něco nejde, měli byste se mu věnovat a nabídnout pomoc.

V tomto případě nejsou drahé dárky na místě. To však neznamená, že své dítě nemůžete motivovat k lepším výsledkům, nabídnout mu pomoc. Jeho problémy můžete probrat klidně v cukrárně. Odměna nebude velká, přesto dítě nebude mít pocit méněcennosti.

Nikola Zatloukalová - autor, copywriter
Nikola ZatloukalováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.