Dárky za vysvědčení mají různé podoby. Někdo vezme dítě do cukrárny, jiný mu koupí knížku, další mu zaplatí drahou elektroniku. Víte, jaké dárky za celoroční snahu vašich dětí jsou ideální? A co dělat, když se vysvědčení nepovede podle představ?
Den, kdy vaše dítě přijde domů s vysvědčením, můžete brát jako slavnostní událost. Krátce a nestrojeně dítě pochvalte a nezapomeňte vyjmenovat, co se dítěti povedlo a jak vám udělalo radost. K vysvědčení samozřejmě patří také dárek. Ten by však neměl být okázalý, ale ani příliš drahý. Je hezké dítě odměnit, nemělo by však mít pocit, že se ve škole snaží jen kvůli odměnám. Dítě můžete odměňovat průběžně během celého roku.
Kvůli dárkům si nikdy nepůjčujte peníze. Jde o zbytečný dluh, který zatíží váš rodinný rozpočet. Drahé dárky za vysvědčení nejsou nejlepší volbou. Dítě by se mělo snažit kvůli sobě, ne kvůli penězům.
Když už si půjčujete, mělo by to být na důležité věci. V takovém případě si nezapomeňte srovnat nabídky od různých solidních a ověřených poskytovatelů.
Děti na prvním stupni potěší hračky, pořídit můžete LEGO, ale i různé stolní hry, které zabaví, ale také něco naučí. Koupit můžete také hezkou dětskou knížku. Malé děti jsou ve věku, kdy je potěší také návštěva kina, cukrárny, případně výlet.
Starší děti ocení elektroniku, kam patří smartphone, sluchátka či reproduktor. Pokud nechcete kupovat drahé dárky, můžete dítěti přispět část peněz s tím, že si na zbytek našetří (například z kapesného). Díky tomu se dítě naučí hospodařit s penězi, bude znát jejich hodnotu.
Středoškoláka nejspíš nepotěšíte návštěvou cukrárny, přesto jej můžete obdarovat zážitkem. Ideální je návštěva aquaparku, ale i koncert jejich oblíbeného interpreta. Teenagery potěší také poukaz na nákup oblečení v jejich oblíbených obchodech.
Pokud se dítěti rozhodnete dát jako dárek k vysvědčení peníze, neměla by to být vysoká částka. Pokud víte, že si na něco šetří, můžete se domluvit, že mu na část přispějete.
Rodiče své děti často odměňují domácími mazlíčky. Než se vydáte nějakého pořídit, zamyslete se, zda se o něj dítě opravdu zvládne postarat. Pokud si nezvládá ani uklidit vlastní pokoj a neustále na něco zapomíná, péče o mazlíčka by byla na vás. V nejhorších případech tyto „nechtěné“ dary končí v útulku.
Nepovedené známky na vysvědčení mohou mít mnoho důvodů. Někdy za ně může dítě, které se škole příliš nevěnuje. Jindy jsou důvody špatného prospěchu vážnější. Dítěti se nemusí dařit v jen v jednom předmětu, přestože ostatní zvládá bez problémů. Nebo může mít trápení, kvůli němuž se nedokáže soustředit, jak by chtělo.
A co teď? Představte si sebe na místě svého dítěte. Jak byste se cítili, kdyby na vás rodiče začali křičet? Nebo vám zakázali vše, co je napadne? Nebo zavedli tichou domácnost? A to i přes to, že o vašich špatných známkách věděli delší čas, pokud nezanedbali pravidelnou kontrolu? I když má svůj prospěch v rukách hlavně dítě, jste v tom společně. Když vidíte, že mu něco nejde, měli byste se mu věnovat a nabídnout pomoc.
V tomto případě nejsou drahé dárky na místě. To však neznamená, že své dítě nemůžete motivovat k lepším výsledkům, nabídnout mu pomoc. Jeho problémy můžete probrat klidně v cukrárně. Odměna nebude velká, přesto dítě nebude mít pocit méněcennosti.