Blog
Půjčky a úvěry
Zabavení - exekuce

Co vše vám může exekutor zabavit? (1. díl)

15. ledna 2020|Monika Šaríková|

Dostat se do exekuce není příjemná záležitost. Někdy se tak stane vinou laxního přístupu, jindy životní okolnosti napomohou tomu, že ačkoli se snažíte jak můžete, dluhů máte tolik, že je zkrátka nezvládáte platit.

Jedním z řešení, ke kterému se pak přistupuje většinou i proti vůli dlužníka, je exekuce. To znamená, že vám exekutor zabaví vaše věci, obstaví účet či podnikne jiné kroky, aby z toho uhradil vaše dluhy.

Ať už ale dlužíte pár tisíc nebo pár milionů, každá exekuce má svá pravidla. Jsou věci, které vám exekutor zabavit smí, a věci, na které nesmí ani sáhnout.

Nejsnazší je obstavit vám účet

Když se dostanete do exekuce, je pro exekutora nejsnazší vám obstavit běžný účet. Případně i více běžných účtů, pokud máte. Důležité je, zda na účtu máte peníze. V takovém případě soud rozhodne, že od data doručení soudního rozhodnutí bance vám nesmí tato banka či jiný peněžní ústav (například záložna) vyplácet peníze. A to až do výše vašeho dluhu, který soud v rozhodnutí rovněž specifikuje. Pokud tedy dlužíte například 10 000 Kč, tak banka musí vaše peníze do této částky zmrazit. Pokud máte na účtu více, můžete se zbytkem nakládat. Pokud nemáte, máte zmrazený celý účet.

Exekuci může exekutor provést i na účet vaší manželky či manžela. Za dluhy v manželství totiž zodpovídáte oba dva společně, byť dluh mohl způsobit jen jeden z manželů.

Zabavení - exekuce - účet

Nebo provádět srážky ze mzdy

Pokud na účtu peníze nemáte, ale pravidelně vám na něj chodí, může exekutor přikročit k pravidelným srážkám ze mzdy. V takovém případě vám ale musí ponechat tzv. nezabavitelné minimum. To se liší podle toho, jestli žijete sami, nebo ještě vyživujete jiné osoby.

Nezabavitelná částka činí pro rok 2020 celkem 6608 Kč pro vaši osobu. Minimálně tolik vám tedy insolvenční správce musí nechat. Pokud vyživujete nějaké osoby, částka se pak zvyšuje. Za každou vyživovanou osobu se částka navýší o 1652 Kč.

Výsledná částka, se kterou tedy budete žít, činí součet nezabavitelné částky za vaši osobu a součet částek za osoby, které vyživujete.

Dále platí, že od částky 19 824 Kč se veškeré peníze srazí bez omezení.

Peníze, které si však uspoříte z nezabavitelného minima, vám už exekutor sebrat nesmí. Ty už podléhají pouze vám.

Může vám ale zabavit i majetek

Může ale dojít i k situaci, že peníze na účtu nemáte, a ty které vám tam chodí, pokryje tzv. nezabavitelné minimum. Pak soud přikročí k exekuci majetku, kdy jej zabaví, prodá a z toho zaplatí vaše dluhy. To je zároveň nejprezentovanější druh exekuce v médiích.

V takovém případě provede exekutor prohlídku vašeho bytu a provede se soupis majetku, který bude následně zabaven. S těmito věcmi pak nakládat nesmíte.

Nesmí vám ale zabavit oblečení, prádlo ani obuv. Dále pak ani obvyklé vybavení domácnosti, jako stůl, židle, postel, kuchyňskou linku, kuchyňské nářadí či nádobí, lednici, sporák, pračku a další. Zůstat vám musí i studijní a náboženská literatura, školní potřeby, hračky pro děti, snubní prsteny, zdravotnické potřeby a domácí mazlíčci.

Obecně vám nesmí zabavit nic, co potřebujete k uspokojování hmotných potřeb svých nebo své rodiny, dále věci, které potřebujete k práci a věci, jejichž zabavení by bylo v rozporu s dobrými mravy.

Do obšírného pojmu obvyklého vybavení domácnosti ale nepatří například barevný televizor či sedací souprava.

V následujícím díle si přiblížíme například situaci, ve které vám smí exekutor pozastavit řidičské oprávnění.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).