Statistiky Exekutorské komory ČR za první pololetí roku 2022 potvrzují, že se v Česku dál snižuje počet lidí s exekucemi. Zatímco ke konci roku 2021 bylo v exekuci 698 028 lidí, ke konci června 2022 jich bylo zhruba o 15 000 méně. Pokud se vás exekuce týká, určitě vás bude zajímat, co vše vám exekutor může zabavit.
Exekuce spočívá ve vymožení peněžité částky od dlužníka pro věřitele. Každá exekuce má ovšem svá jasně stanovená pravidla a je tudíž jedno, jestli dlužíte pár tisícovek nebo několik milionů. Existují věci, které vám exekutor zabaví a pak ty, na které nesmí ani sáhnout.
Peníze na bankovním účtu: Na základě soudního rozhodnutí vám banka peníze na účtu (případně na účtech, máte-li jich více) zmrazí a vy s nimi tak nemůžete nakládat. Pokud na účtu v dané době prostředky nemáte, ale pravidelně vám sem peníze chodí, může exekutor přikročit k pravidelným srážkám ze mzdy. Tomuto kroku se lidově říká „exekuce na plat“. Vždy vám ale musí ponechat tzv. nezabavitelné minimum, které pro rok 2022 činí 9 416,25 Kč.
Majetek: Pokud peníze na účtu nemáte, a ty které vám tam chodí, pokryje tzv. nezabavitelné minimum, může exekutor přistoupit k zabavení majetku. V takovém případě provede prohlídku vašeho bytu a veškerý majetek určený k zabavení sepíše. Majetek, který bude následně prodán a prostředky z něj poslouží k uhrazení (části) dluhu, samozřejmě nemůžete použít jako zástavu nebo ho sami prodat.
Běžné oblečení
Obvyklé vybavení domácnosti (sporák, lednička, trouba, stůl, židle…)
Studijní a náboženská literatura, školní potřeby a dětské hračky
Snubní prsteny, písemnosti, léky
Obrazové a zvukové záznamy (např. rodinné fotografie a videa)
Hotovost do částky odpovídající dvojnásobku životního minima (9 240 Kč pro rok 2022)
Domácí mazlíčky
Věci, které dlužník používá k výkonu práce
Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.
Specifickou kategorií jsou exekuce vedené proti tzv. neplatičům výživného (tj. alimentů). Tento, mnohým dlužníkům poměrně neznámý způsob exekuce, byl zaveden 1. ledna 2013. Cílem je motivovat dlužníka k úhradě nedoplatků na výživném.
Tento způsob exekuce by měl být vždy proveden až tehdy, pokud předchozí způsoby vymáhání dlužné částky selžou. Exekutor vám samozřejmě řidičské oprávnění fyzicky nezabaví, může ovšem vydat exekuční příkaz k jeho pozastavení. Opětovné získání řidičského oprávnění je možné až po uhrazení dluhu.
Poslední kategorií, na kterou se exekuce může vztahovat, jsou nejrůznější finanční a spořící produkty. Například peníze uložené na penzijním spoření (penzijním připojištění) mohou být exekucí/insolvencí postižitelné. Stejná situace panuje také u životního pojištění nebo dalších finančních produktů.
Do konce června 2022 bylo zahájeno 222 082 exekucí.
Průměrnému dlužníkovi je 46 let a má 6 exekucí.
Průměrně vymáhaná částka na jednu exekuci činí necelých 80 000 Kč.
Nejzadluženějšími kraji v ČR zůstávají Karlovarský, Ústecký a Liberecký.
Mezi nejméně zadlužené kraje patří Kraj Vysočina nebo Zlínský kraj.
Pokud je vaše jméno součástí centrální evidence exekucí, není od věci znát svá práva a s exekutorem aktivně komunikovat. Spoustu cenných rad, jak během exekuce postupovat, najdete v nejrůznějších poradnách, z nichž některé jsou pro dlužníky zdarma.
Aktuální dlužnou částku by vám měl sdělit exekutor. Pokud nemáte kontakt na exekutora, pak si můžete nechat zdarma vyhotovit výpis skrze registr exekucí, kde zjistíte, jak kontakt, tak i aktuální částky k datu zápisu, či aktualizaci spisu. Pokud je proti vám vedena exekuce na plat, s výpočtem čisté mzdy k vyplacení vám pomůže kalkulačka exekuce.
Na co si dát u půjček pozor a jak řešit případné potíže se splácením jsme řešili i v jedné z epizod podcastu Nepodceňto.