Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce

Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí raději vyhnout

1. 12. 2022
|
Délka čtení: 4 min.

Dárky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale co dělat, když máte hluboko do kapsy a na hodnotnější dárky nezbývají finance? Možná přemýšlíte o vánoční půjčce. Ta vám dokáže s nákupem vánočních dárků pomoci, ale jen když si ji dobře promyslíte.

Jak si půjčit na vánoční dárky chytře

Zlaté pravidlo finanční gramotnosti říká, že doba splácení by neměla překročit životnost dané věci. Zároveň byste si měli půjčovat na věci užitečné a zbytečně se nezadlužit jen kvůli krátkodobému potěšení. Splňují to vánoční dárky? Některé ano, některé ne. Právě proto je důležité si vánoční půjčku důkladně promyslet a půjčit si chytře.

Online srovnání

Srovnejte si nabídky poskytovatelů

Srovnejte si aktuální nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Chcete si vzít vánoční půjčku na to, abyste manželce pořídili pračku, která se po 15 letech porouchala? Taková půjčka dává smysl, protože nová pračka vám bude v domácnosti sloužit dlouhé roky.

Vaše děti žadoní o nejnovější model telefonu, ačkoliv nový mobil dostaly už k loňským Vánocům? Pak se jedná spíše o rozmar a kvůli takovému dárku byste se zadlužit neměli. Představte si, že další Vánoce byste kupovali opět nový mobil – přitom ten letošní ještě nebudete mít splacený. To je důvod, proč byste se měli vyhnout půjčkám na věci, z nichž vy nebo obdarovaný budete mít užitek pouze po krátký čas.

Vánoční půjčku si pečlivě vybírejte

Vánoce se kvapem blíží, všichni jsme ve stresu a chceme mít obdarování rodiny vyřešené co nejrychleji. Výběr vánoční půjčky byste ale neměli uspěchat. Kromě účelu půjčky nezapomeňte zvážit, kolik budete schopni splácet a rozumně si nastavte výši měsíční splátky.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet s ohledem na vaše příjmy a výdaje.

Pečlivě vybírejte také typ půjčky. Pokud vám chybí jen pár tisíc, může být rozumnějším řešením nákup na kreditní kartu či využití kontokorentu. Při pořízení spotřebičů se často vyplatí nákup na splátky bez navýšení. Přečtěte si podrobný návod, jak si vybrat půjčku a zadlužit se bezpečně:

Neuchylujte se k impulzivním nákupům a nepodepisujte smlouvu o půjčce ve spěchu. Předem si promyslete, na co peníze chcete využít a kolik přesně potřebujete. V klidu domova si pak porovnejte nabídky půjček od různých poskytovatelů.

Kdy je půjčka na vánoční dárky v pořádku?

 • Když se jedná o dlouhodobou investici do vašeho bydlení – darujete partnerce novou kuchyni nebo rekonstrukci celého bytu.

 • Když si vánoční půjčku vezmete na nákup nezbytného spotřebiče, který vám v domácnosti dosloužil (pračka, lednice).

 • Když vám půjčka pomůže zlepšit uplatnění na trhu práce, a tak zvýšit příjem v budoucnu – pořídíte si rekvalifikační kurz nebo nové nářadí pro podnikání.

 • Když je úvěr investicí do zdraví – zaplatíte si například operaci očí, protože vás vada zraku v životě omezuje.

 • Když vánoční půjčku využijete na pořízení užitečného předmětu s dlouhou životností – nadělíte potomkovi pod stromeček notebook, který potřebuje ke studiu na vysoké škole.

 • Když půjčka dává větší smysl než na danou věc šetřit, což se teď v době vysoké inflace stává velmi často. Vaše úspory rychle ztrácí svou hodnotu, zatímco zboží a služby zdražují. Proto se vyplatí vzít si půjčku třeba na pořízení fotovoltaiky či zateplení domu.

Kdy si vánoční půjčku rozhodně nebrat?

 • Když půjčku využijete na nákup spotřební elektroniky (mobil, notebook), kterou sice nepotřebujete, ale líbí se vám nejnovější model.

 • Když děti vyžadují drahé dárky, které nakonec nevyužijí. To může být elektronika, ale i sportovní potřeby. Pokud si potomek přál k loňským Vánocům horské kolo, a teď leží netknutě v garáži, nenechte se umluvit k nákupu dalšího drahého vybavení.

 • Když si berete vánoční půjčku, abyste nakoupili luxusní jídlo na štědrovečerní tabuli.

 • Když toužíte po luxusní dovolené. Pár dní radosti totiž vystřídá několik měsíců až let splácení dluhu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.