Blog
Osobní finance
modré prasátko stříbrné mince

Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

24. února 2022|Vendula Flassig Vrablová|

Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí, dovedností a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříme a o penězích – jako takových – také přemýšlíme. Umění finanční gramotnosti nás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň nám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také naše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

Porovnat půjčky

Češi a finanční gramotnost

Finanční gramotnost Čechů dlouhodobě mapuje Česká bankovní asociace (dále jen ČBA) prostřednictvím tzv. indexu finanční gramotnosti, který po letech růstu opětovně poklesl na současných 55 bodů. V praxi to dle průzkumů ČBA například znamená, že více než čtvrtina Čechů se hůře orientuje ve finančních záležitostech a každý třetí považuje v současné době řadu informací za zbytečnou.

S rezervou vydržíme maximálně tři měsíce

Z průzkumů dále vyplývá, že ačkoli si rezervy tzv. na horší časy tvoří naprostá většina Čechů, peníze navíc jim vystačí na pouhé tři měsíce, což je dle odborníků a finančních expertů žalostně málo. Ideální finanční polštář by měl pokrýt veškeré výdaje alespoň po dobu půl roku! Češi si přitom pro případ nečekané události spoří do 2 500 korun za měsíc

Finančně gramotný člověk:

  • Tvoří pravidelnou a dostatečnou finanční rezervu.

  • Má přehled o svých příjmech, ale i výdajích.

  • Dokáže sestavit rodinný rozpočet.

  • Nepodléhá konzumu a nesmyslnému utrácení.

  • Zná základní spořící produkty a rozdíly mezi jednotlivými úvěry.

  • Dokáže se zorientovat mezi finančními produkty a vybrat z nich ten nejvýhodnější.

  • Čte smlouvy a obchodní podmínky finančních produktů.

  • Si je vědom toho, že peníze nestačí vydělat, ale také je potřeba je ochránit před inflací.

 

O penězích přemýšlejte

Abyste si osvojili základy finanční gramotnosti, bude potřeba začít o penězích intenzivně přemýšlet. Často je totiž nestačí jenom umět vydělat, ale především správně rozdělit mezi pravidelné i nečekané výdaje, zhodnotit a uspořit. Abyste měli přehled o tom, kolik vyděláte a utratíte, sestavte si domácí rozpočet (klidně pomocí běžného textového editoru nebo v aplikaci Spendee, Wallet nebo 1Money) a důkladně do něj zaznamenávejte všechny příjmové i výdajové položky. Jedině tak můžete odhalit, kam vám – lidově řečeno – mizí peníze a na čem můžete ušetřit.

Vzdělávejte se

Existuje nespočet odborných článků, knih (např. Bohatý táta, chudý táta – Robert Kiyosaki, Myšlením k bohatství – Napoleon Hill, Bohatá žena – Kim Kiyosaki), podcastů (např. Cesta rentiéra, Bohatá žena, Teorie peněz apod.) i webů (např. Rozbité prasátko, Warengo apod.), které se finanční gramotností zabývají. Jde totiž o disciplínu, kterou je potřeba aktivně studovat a v praxi si ji následně osvojit.

Přečtěte si také: Které knihy vám pomohou zvýšit finanční gramotnost?

Závazky hraďte včas

Mezi základy finanční gramotnosti patří nepochybně i hrazení nejrůznějších závazků a dluhů v dohodnutém čase. V opačném případě je totiž potřeba počítat s nejrůznějšími sankcemi, které vám nadělají díru do rodinného rozpočtu, zvyšují objem nečekaných výdajů a jsou předstupněm mnohem závažnějších komplikací (například exekuce). Proto si u pravidelných plateb nastavte trvalé příkazy a pravidelně kontrolujte termíny splatnosti.

Náš tip: Pokud už dopředu víte, že závazek neuhradíte v dohodnutém termínu, neprodleně kontaktujte věřitele, spravte jej o své aktuální situaci a domluvte se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Vyhýbejte se dluhům

V ideálním případě si pořizujte pouze to, na co máte dostatek finančních prostředků. Pokud přece jen zvažujete půjčku, mějte na paměti, že peníze z ní by měly pokrýt výdaj, z něhož máte dlouhodobý užitek (například nemovitost apod.). Půjčovat si na vánoční dárky nebo exotické dovolené je krajně nevhodné a v zásadě také nezodpovědné. Pozor si dávejte také na nejrůznější kontokorenty a kreditní karty, které mohou snižovat vaši bonitu a zároveň lákají k aktivnímu využívání, které rozhodně nebývá zadarmo.

Pozor na půjčky

Pokud se bez půjčky neobejdete, vždy vybírejte pouze z nabídky solidních a ověřených poskytovatelů, kteří provozují činnost na základě licence České národní banky. Protože jich je na našem trhu několik desítek, je mnohdy složité se v nich bezpečně zorientovat. Naštěstí existují nejrůznější  online srovnávače a nezávislé kalkulačky, prostřednictvím nichž najdete nejvýhodnější nabídku, která bude odpovídat vašim představám a požadavkům.

Půjčku vybírejte nejen na základě úroku, ale také RPSN, která má mnohem lepší vypovídací hodnotu. Zahrnuje totiž nejen úrok, ale také další poplatky, které jsou s danou půjčkou neodmyslitelně spojené.

Nezapomínejte na děti

Pokud máte děti, učte je finanční gramotnosti již od útlého věku. Mějte na paměti, že děti opakují to, co vidí u rodičů, proto se nebojte o penězích mluvit, hrajte si s dětmi na domácnost a její výdaje, na obchod a nakupování, na banku a půjčování. Ukažte jim sebe jako hospodyňku, spořílka i boháče. Vysvětlujte, povídejte si s nimi o tom a nebojte se přiměřeného kapesného. Děti se naučí šetřit a zjistí, že nic v životě není zadarmo.

Přečtěte si také:  Naučte děti finanční gramotnosti: Stačí několik zásad a škola hrou

Finanční gramotnost aktivně rozvíjejte

Jak se naučit finanční gramotnosti již víte. Z dlouhodobého hlediska je ale potřeba na posilování této disciplíny neustále pracovat a rozvíjet ji. I když si osvojíte základní pojmy a dokážete spravovat rodinné finance, stále budete mít před sebou mnoho výzev. Tou největší je finanční nezávislost, kterou můžete získat třeba vhodnou investiční strategií a promyšleným investováním nejen do nemovitost, či cenin, ale zejména do sebe samého.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).