Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte
Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.
Problémy řešte co nejdříve
Pokud víte, že s další splátkou půjčky budete mít problém, začněte situaci řešit co nejdřív. Věřitele aktivně kontaktujte a informujte ho o své aktuální situaci. Banka nebo nebankovní společnost vám může navrhnout tzv. odklad splátek, kterému se lidově přezdívá „splátkové prázdniny“. V praxi to znamená, že splátka vám bude posunuta o měsíc nebo delší časové období.
Za odklad splátek si věřitelé zpravidla účtují menší poplatek. Splátkových prázdnin proto nevyužívejte často. Opakovaný odklad totiž může i tu sebevýhodnější půjčku pekelně prodražit.
Další možností, jak situaci vyřešit, je nově nastavený splátkový kalendář. Řada věřitelů vám na požádání dokáže snížit měsíční splátku nebo splatnost půjčky naopak prodloužit. Na tyto možnosti ovšem nemáte nárok automaticky. Vždy záleží na konkrétní situaci i věřiteli, u něhož jste si spotřebitelský úvěr sjednali. Počítejte také s tím, že v případě delší splatnosti a nižší splátky bude půjčka mnohem dražší.
Vsaďte na konsolidaci nebo refinancování
Další možností, jak zvládnout úvěry, které vám přerostly přes hlavu, je konsolidace půjček nebo jejich refinancování. V případě konsolidace dojde ke sloučení více půjček do jedné. Dlužník tak díky ní získá lepší přehled o svých závazcích a navíc může vyjednat i výhodnější podmínky pro splácení.
Refinancování znamená splacení stávajícího závazku novým úvěrem nebo půjčkou s odlišnými, zpravidla ale také výhodnějšími podmínkami. V zásadě jde o proces, během kterého převádíte stávající půjčku nebo úvěr k novému poskytovateli.
Na konsolidaci ani refinancování nemáte u svého věřitele automaticky nárok. Je proto dobré informovat se o aktuálních podmínkách a dobře si propočítat, zda se vám některý z procesů doopravdy vyplatí.
Praktické desatero
Při výběru půjčky si dobře spočítejte, zda její splátky negativním způsobem neovlivní váš osobní nebo rodinný rozpočet.
Vždy si půjčujte pouze u ověřených společností, jejichž nabídky vzájemně porovnejte pomocí nezávislých kalkulaček a srovnávačů.
Půjčujte si pouze na to, z čeho budete mít dlouhodobý užitek.
Sjednejte si k půjčce pojištění schopnosti splácet a mějte po ruce rezervu pro nečekaný výpadek příjmu.
Nastavte si v bance trvalý příkaz a pravidelně kontrolujte, jestli splátky půjčky z účtu odešly.
V případě problémů neprodleně kontaktujte věřitele, vybírejte poštovní schránku a přijímejte i hovory z neznámého čísla.
Zkuste se domluvit na novém splátkovém kalendáři a odklad splátek využívejte pouze sporadicky.
Zvyšte svůj měsíční příjem třeba nárazovou brigádou a rozhodně se nepokoušejte řešit dluh dalším dluhem.
Informujte se o možnostech refinancování nebo konsolidace.
Zvažte vyhlášení osobního bankrotu.
Proč závazky nedokážeme splácet?
Mezi nejčastější důvody, proč se s úhradou splátky opozdíme, patří obyčejné opomenutí. Pokud nemáte u své banky nastavený trvalý příkaz, určitě se vám už někdy stalo, že jste si na splátku vzpomněli až pár dnů po její splatnosti. Pokud jste závazek obratem uhradili, nic tak strašného se nestalo. To samé platí taky v případě, kdy vás na neuhrazenou splátku upozornil věřitel. První výzva je většinou zdarma. Ty další už bývají zpoplatněné. Pokud byste však jeho výzvy ignorovali, zaděláváte si na mnohem vážnější komplikace.
Problém se splácení svých závazků mají ale i spotřebitelé, kteří se potýkají s vleklou nemocí nebo řeší výpadek příjmů způsobený ztrátou zaměstnání. Pro tyto případy je vhodné uzavřít společně se spotřebitelským úvěrem také pojištění schopnosti splácet. To vás podrží v situaci, kdy vám na úhradu další splátky jednoduše nezbývá. Protože se však produkt liší napříč portfoliem pojišťoven, které ho nabízejí, je potřeba konkrétní podmínky individuálně ověřit.