o dělat, když nedokážete uhradit další splátku - Žena s účty v ruce počítá na kalkulačce

Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte

Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.

Problémy řešte co nejdříve

Pokud víte, že s další splátkou půjčky budete mít problém, začněte situaci řešit co nejdřív. Věřitele aktivně kontaktujte a informujte ho o své aktuální situaci. Banka nebo nebankovní společnost vám může navrhnout tzv. odklad splátek, kterému se lidově přezdívá „splátkové prázdniny“. V praxi to znamená, že splátka vám bude posunuta o měsíc nebo delší časové období.

Měli byste vědět

Za odklad splátek si věřitelé zpravidla účtují menší poplatek. Splátkových prázdnin proto nevyužívejte často. Opakovaný odklad totiž může i tu sebevýhodnější půjčku pekelně prodražit.

Další možností, jak situaci vyřešit, je nově nastavený splátkový kalendář. Řada věřitelů vám na požádání dokáže snížit měsíční splátku nebo splatnost půjčky naopak prodloužit. Na tyto možnosti ovšem nemáte nárok automaticky. Vždy záleží na konkrétní situaci i věřiteli, u něhož jste si spotřebitelský úvěr sjednali. Počítejte také s tím, že v případě delší splatnosti a nižší splátky bude půjčka mnohem dražší.

Vsaďte na konsolidaci nebo refinancování

Další možností, jak zvládnout úvěry, které vám přerostly přes hlavu, je konsolidace půjček nebo jejich refinancování. V případě konsolidace dojde ke sloučení více půjček do jedné. Dlužník tak díky ní získá lepší přehled o svých závazcích a navíc může vyjednat i výhodnější podmínky pro splácení.

Konsolidace Refinancování

Ušetřete a získejte výhodnější podmínky

Konsolidací nebo refinancováním můžete ušetřit na úrocích, snížit si splátku nebo získat výhodnější podmínky. Poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší nabídku.

Refinancování znamená splacení stávajícího závazku novým úvěrem nebo půjčkou s odlišnými, zpravidla ale také výhodnějšími podmínkami. V zásadě jde o proces, během kterého převádíte stávající půjčku nebo úvěr k novému poskytovateli.

Měli byste vědět

Na konsolidaci ani refinancování nemáte u svého věřitele automaticky nárok. Je proto dobré informovat se o aktuálních podmínkách a dobře si propočítat, zda se vám některý z procesů doopravdy vyplatí.

Praktické desatero

 1. Při výběru půjčky si dobře spočítejte, zda její splátky negativním způsobem neovlivní váš osobní nebo rodinný rozpočet.

 2. Vždy si půjčujte pouze u ověřených společností, jejichž nabídky vzájemně porovnejte pomocí nezávislých kalkulaček a srovnávačů.

 3. Půjčujte si pouze na to, z čeho budete mít dlouhodobý užitek.

 4. Sjednejte si k půjčce pojištění schopnosti splácet a mějte po ruce rezervu pro nečekaný výpadek příjmu.

 5. Nastavte si v bance trvalý příkaz a pravidelně kontrolujte, jestli splátky půjčky z účtu odešly.

 6. V případě problémů neprodleně kontaktujte věřitele, vybírejte poštovní schránku a přijímejte i hovory z neznámého čísla.

 7. Zkuste se domluvit na novém splátkovém kalendáři a odklad splátek využívejte pouze sporadicky.

 8. Zvyšte svůj měsíční příjem třeba nárazovou brigádou a rozhodně se nepokoušejte řešit dluh dalším dluhem.

 9. Informujte se o možnostech refinancování nebo konsolidace.

 10. Zvažte vyhlášení osobního bankrotu.


Online srovnání

Srovnejte si nabídky poskytovatelů

Srovnejte si aktuální nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Proč závazky nedokážeme splácet?

Mezi nejčastější důvody, proč se s úhradou splátky opozdíme, patří obyčejné opomenutí. Pokud nemáte u své banky nastavený trvalý příkaz, určitě se vám už někdy stalo, že jste si na splátku vzpomněli až pár dnů po její splatnosti. Pokud jste závazek obratem uhradili, nic tak strašného se nestalo. To samé platí taky v případě, kdy vás na neuhrazenou splátku upozornil věřitel. První výzva je většinou zdarma. Ty další už bývají zpoplatněné. Pokud byste však jeho výzvy ignorovali, zaděláváte si na mnohem vážnější komplikace.

Problém se splácení svých závazků mají ale i spotřebitelé, kteří se potýkají s vleklou nemocí nebo řeší výpadek příjmů způsobený ztrátou zaměstnání. Pro tyto případy je vhodné uzavřít společně se spotřebitelským úvěrem také pojištění schopnosti splácet. To vás podrží v situaci, kdy vám na úhradu další splátky jednoduše nezbývá. Protože se však produkt liší napříč portfoliem pojišťoven, které ho nabízejí, je potřeba konkrétní podmínky individuálně ověřit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.