o dělat, když nedokážete uhradit další splátku - Žena s účty v ruce počítá na kalkulačce

Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte

Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.

Problémy řešte co nejdříve

Pokud víte, že s další splátkou půjčky budete mít problém, začněte situaci řešit co nejdřív. Věřitele aktivně kontaktujte a informujte ho o své aktuální situaci. Banka nebo nebankovní společnost vám může navrhnout tzv. odklad splátek, kterému se lidově přezdívá „splátkové prázdniny“. V praxi to znamená, že splátka vám bude posunuta o měsíc nebo delší časové období.

Měli byste vědět

Za odklad splátek si věřitelé zpravidla účtují menší poplatek. Splátkových prázdnin proto nevyužívejte často. Opakovaný odklad totiž může i tu sebevýhodnější půjčku pekelně prodražit.

Další možností, jak situaci vyřešit, je nově nastavený splátkový kalendář. Řada věřitelů vám na požádání dokáže snížit měsíční splátku nebo splatnost půjčky naopak prodloužit. Na tyto možnosti ovšem nemáte nárok automaticky. Vždy záleží na konkrétní situaci i věřiteli, u něhož jste si spotřebitelský úvěr sjednali. Počítejte také s tím, že v případě delší splatnosti a nižší splátky bude půjčka mnohem dražší.

Vsaďte na konsolidaci nebo refinancování

Další možností, jak zvládnout úvěry, které vám přerostly přes hlavu, je konsolidace půjček nebo jejich refinancování. V případě konsolidace dojde ke sloučení více půjček do jedné. Dlužník tak díky ní získá lepší přehled o svých závazcích a navíc může vyjednat i výhodnější podmínky pro splácení.

Konsolidace Refinancování

Ušetřete a získejte výhodnější podmínky

Konsolidací nebo refinancováním můžete ušetřit na úrocích, snížit si splátku nebo získat výhodnější podmínky. Poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší nabídku.

Refinancování znamená splacení stávajícího závazku novým úvěrem nebo půjčkou s odlišnými, zpravidla ale také výhodnějšími podmínkami. V zásadě jde o proces, během kterého převádíte stávající půjčku nebo úvěr k novému poskytovateli.

Měli byste vědět

Na konsolidaci ani refinancování nemáte u svého věřitele automaticky nárok. Je proto dobré informovat se o aktuálních podmínkách a dobře si propočítat, zda se vám některý z procesů doopravdy vyplatí.

Praktické desatero

 1. Při výběru půjčky si dobře spočítejte, zda její splátky negativním způsobem neovlivní váš osobní nebo rodinný rozpočet.

 2. Vždy si půjčujte pouze u ověřených společností, jejichž nabídky vzájemně porovnejte pomocí nezávislých kalkulaček a srovnávačů.

 3. Půjčujte si pouze na to, z čeho budete mít dlouhodobý užitek.

 4. Sjednejte si k půjčce pojištění schopnosti splácet a mějte po ruce rezervu pro nečekaný výpadek příjmu.

 5. Nastavte si v bance trvalý příkaz a pravidelně kontrolujte, jestli splátky půjčky z účtu odešly.

 6. V případě problémů neprodleně kontaktujte věřitele, vybírejte poštovní schránku a přijímejte i hovory z neznámého čísla.

 7. Zkuste se domluvit na novém splátkovém kalendáři a odklad splátek využívejte pouze sporadicky.

 8. Zvyšte svůj měsíční příjem třeba nárazovou brigádou a rozhodně se nepokoušejte řešit dluh dalším dluhem.

 9. Informujte se o možnostech refinancování nebo konsolidace.

 10. Zvažte vyhlášení osobního bankrotu.


Online srovnání

Srovnejte si nabídky poskytovatelů

Srovnejte si aktuální nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Proč závazky nedokážeme splácet?

Mezi nejčastější důvody, proč se s úhradou splátky opozdíme, patří obyčejné opomenutí. Pokud nemáte u své banky nastavený trvalý příkaz, určitě se vám už někdy stalo, že jste si na splátku vzpomněli až pár dnů po její splatnosti. Pokud jste závazek obratem uhradili, nic tak strašného se nestalo. To samé platí taky v případě, kdy vás na neuhrazenou splátku upozornil věřitel. První výzva je většinou zdarma. Ty další už bývají zpoplatněné. Pokud byste však jeho výzvy ignorovali, zaděláváte si na mnohem vážnější komplikace.

Problém se splácení svých závazků mají ale i spotřebitelé, kteří se potýkají s vleklou nemocí nebo řeší výpadek příjmů způsobený ztrátou zaměstnání. Pro tyto případy je vhodné uzavřít společně se spotřebitelským úvěrem také pojištění schopnosti splácet. To vás podrží v situaci, kdy vám na úhradu další splátky jednoduše nezbývá. Protože se však produkt liší napříč portfoliem pojišťoven, které ho nabízejí, je potřeba konkrétní podmínky individuálně ověřit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.