Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Pojištění platební neschopnosti

Co je pojištění platební neschopnosti

Hlavním účelem pojištění platební neschopnosti je splácení konkrétního závazku či závazků za pojištěného v případě ztráty platební schopnosti způsobené vážnými a neočekávanými důvody, jako je například dlouhodobá nemoc či ztráta zaměstnání.

Pojištění platební neschopnosti a úvěry

Nejčastěji je pojištění platební neschopnosti nabízeno a sjednáváno k úvěrovým produktům o vyšších částkách (leasing, hypotéka apod.), kdy se  dlužník smluvně zaváže splácet poměrně vysokou měsíční splátku v řádu několika let. Při podpisu smlouvy netuší, v jaké životní situaci se může během doby splatnosti ocitnout.

Může například přijít o zaměstnání nebo dlouhodobě onemocnět a přijít tak o podstatnou část příjmů. V případě, že by neměl dostatek financí na splácení půjčky, o uhrazení  pohledávky  se postará právě pojištění platební neschopnosti avšak pouze dle sjednaných smluvních podmínek.

Podmínky pojištění platební neschopnosti

Před podpisem smlouvy, zahrnující také pojištění platební neschopnost, je nezbytné se seznámit se smluvními podmínkami. K vyplacení pojistného totiž dochází pouze při splnění těchto podmínek.

V případě ztráty zaměstnání či dlouhodobé nemoci dochází pojišťovna začne vyplácet pojistné plnění až po určité době (např. 40 až 60 dní bez práce a při řádné registraci na úřadu práce nebo až 60 dní pracovní neschopnosti z důvodu nemoci). Pojišťovna poté hradí splátky pouze po určitou dobu (např. 12 po sobě jdoucích splátek).