Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.
Reklamy umí dokonale sehranými scénkami nalákat na výhodnost toho, co nabízejí. Většinou vám ale neřeknou, v čem je háček. Neprozradí vám, že za nízkými měsíčními splátkami stojí vysoká úroková sazba. A že o bonusy můžete velmi snadno přijít.
Většina Čechů se při posuzování výhodnosti půjček zajímá jen o pár aspektů. Ty však nebývají pro posuzování výhodnosti dané půjčky dostačující. To, že bude vaše měsíční splátka nižší, váš rozpočet sice tolik nezatíží, ale když k tomu přidáte vysoký úrok či další poplatky, zjistíte, že vaše půjčka příliš výhodná není.
Češi se zajímají zejména o tyto aspekty:
výši poplatků,
výši přeplatků,
RPSN,
výši měsíční splátky,
bonusy za řádné splácení.
Pokud žádáte o půjčku, nezapomeňte na porovnání více nabídek. Možná zjistíte, že si můžete půjčit mnohem výhodněji, než jste mysleli. Ke srovnávání půjček můžete použít online srovnávače, s nimiž budete vědět, jaké jsou vaše možnosti, během pár minut.
Ptáte se, co by pro vás mělo být při posuzování výhodnosti půjčky důležité? Podívejte se na hlavní parametry, které byste neměli opomenout.
Ve smlouvě naleznete datum, do kdy musíte mít půjčku splacenou. Pokud tomu tak není, mohlo by se stát, že pošlete několik splátek navíc, než vám poskytovatel řekne, že už máte dávno zaplaceno. Pokud si tohoto pochybení všimnete, co nejdříve svoji banku kontaktujte. Určitě najdete společné řešení, jako je vrácení přeplatku.
Jaké vlastnosti má vaše půjčka? Je součástí ceny (RPSN) i pojištění schopnosti splácet? Můžete odložit splátky nebo půjčku předčasně splatit? Je možné upravit smlouvu? Při výběru úvěru (zejména většího) byste měli promyslet vše důležité.
Říkáte si, že je vzdálenost pobočky nepodstatná? Obzvlášť, když půjčku sjednáváte přes internet? Omyl. Ačkoliv si můžete půjčku sjednat online, ne vše lze řešit na dálku. Někdy nastanou situace, kdy musíte vyrazit do banky osobně. A jistě se vám nebude chtít strávit celý den na cestě.
Každý, kdo měl někdy zájem o úvěr, se nejspíše rozhodoval mezi bankovní nebo nebankovní půjčkou. A jaký je mezi nimi rozdíl? Zde máte menší porovnání obou typů půjček.
Bankovní půjčky se jeví jako jistější řešení. Musíte však počítat s tím, že si vás banka prověří. Zejména pak vaši bonitu a schopnost splácet. Lidé s finančními problémy (například exekucí) nemusejí úvěr získat.
Nebankovní půjčky často cílí na ty, kterým by banka nepůjčila. Tyto půjčky nemusí být výhodné. Často zahrnují různé skryté poplatky, vysoké úroky a další „kličky“ schované ve smlouvách. Ale i mezi nebankovními poskytovateli půjček můžete narazit na výhodné nabídky. Vždy si však zkontrolujte, zda je nabídka opravdu férová.
I když je smlouva dlouhá a nudná, vždy ji čtěte důkladně a pozorně. Nenechte se přitlačit k rychlému podpisu, na nic nespěchejte. Podcenění tohoto bodu vás může stát hodně peněz. Pokud něčemu nerozumíte, nechte si to vysvětlit. Férový pracovník banky s tím nebude mít problém.
Výběr doporučujeme omezit pouze na solidní poskytovatele. Ti netají svoji adresu, mají jasné podmínky, odpoví vám na dotazy a nechají vám čas na prostudování podkladů.
Vhodný poskytovatel má přehledný web, kde najdete všechny informace, včetně telefonní linky pro zákazníky. Navíc neskrývá podstatné informace (RPSN, poplatky za vyřízení a poskytnutí půjčky, za předčasné splacení).
RPSN znamená roční procentní sazba nákladů. Uvedená hodnota sděluje na procenta převedené celkové náklady spojené s vybraným úvěrem za jeden rok splácení. Zahrnuje poplatky, které jsou vázané k uzavření smlouvy (například administrativní poplatky), posouzení žádosti o úvěr nebo poplatky za převod peněžních prostředků a poplatky za vedení úvěrového účtu.
RPSN je obvykle vyšší než úroková sazba. Úrok totiž představuje jen jeden z nákladů. Čím je RPSN nižší, tím je úvěr levnější. Pokud je půjčka bez poplatků, RPSN je ve stejné výši jako úrok.
Každá splátka půjčky se skládá ze dvou částí, úroku a úmoru. Úmor znamená jistinu, kterou splácíte (to, co jste si půjčili) a úrok je odměna věřiteli za poskytnutí půjčky.
RPSN může zahrnovat:
poplatky za posouzení žádosti o úvěr,
poplatky vážící se k uzavření smlouvy,
poplatky za převod peněžních prostředků,
poplatky za vedení úvěrového účtu,
platby za pojištění či záruku pro případ neschopnosti splácet úvěr z důvodu pracovní neschopnosti, invalidity, smrti nebo nezaměstnanosti, je-li podmínkou poskytnutí spotřebitelského úvěru,
platby provizí.
Protože by byl výpočet na papíru složitý, můžete využít online kalkulačky, které jsou na výpočet RPSN zaměřené. Pokud by poskytovatel půjčky uváděl špatné RPSN, má klient právo požadovat zpět většinu zaplacených úroků.
Výhodnost půjčky neurčíte jen podle toho, kolik za ni zaplatíte. Kromě ceny je důležitá také:
možnost přerušit na čas splácení (například v době nemoci),
flexibilita půjčky,
možnost mimořádných splátek bez dalších poplatků.
Získejte půjčku za nejvýhodnějších podmínek. Co vše k tomu potřebujete, se dočtete v následujícím článku: