Blog
Půjčky a úvěry
Mince

Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

24. ledna 2020|Monika Šaríková|

Není nutné hned označovat každou půjčku za absolutní zlo, které nutně musí skončit nesplatitelnými dluhy a exekucemi. V rukách zodpovědné osoby může vhodná půjčka naopak představovat efektivní finanční nástroj. Důležité je vybrat si správně. Na co si při výběru půjčky dát pozor?

1. Přemýšlejte a nepodléhejte reklamním trikům

Než si začnete vybírat konkrétní půjčku, zvažte, zda ji skutečně potřebujete. Zodpovědný přístup k osobním financím je první zásadou bezpečného půjčování. Ruku na srdce a upřímně si odpovězte na otázky: Na co si chci vzít půjčku? Opravdu danou věc potřebuji tak nutně, že stojí za to se zadlužit na několik týdnů, měsíců či dokonce let?

Skutečně potřebujete nejnovější mobilní telefon za 20 tisíc korun nebo televizi za 50 tisíc korun? Na druhou stranu taková kvalitní pračka se sušičkou představuje pro rodinu s malými dětmi velkou pomoc. Je-li žádost o půjčku na místě, máme pro vás pár užitečných a ověřených tipů, jak si půjčku vybrat správně.

2. Zamyslete se nad svými osobními financemi

Jste si jisti, že si půjčku můžete bez obav dovolit? Jste schopni půjčku splácet, aniž by vás pravidelné měsíční splátky nějak významně omezovaly? Myslete na to, že půjčka vám má pomoci, ne vás zruinovat. S ohledem na to vybírejte i půjčku. Pečlivě si propočítejte své příjmy a výdaje a zjistěte, jak velkou půjčku si můžete dovolit.

Myslete také na to, která půjčka vás omezí více. Mnohdy je lepší za půjčku zaplatit ve výsledku o pár stovek korun více a splácet měsíčně méně, než o něco levnější půjčku splatit rychleji, ale zato s hodně utaženými opasky.

Finanční počítání

3. Porovnávejte všechny parametry, nejen úrok

Zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016 snížil počet poskytovatelů půjček z desítek tisíc cca na stovku těch, kteří splňují zákonné podmínky. Nabídka půjček však zůstala pestrá, mnohem přehlednější a navíc zmizela podstatná část neférových a podvodných úvěrů.

To však neznamená, že usnete na vavřínech a zažádáte o první půjčku, která se vám postaví do cesty. Různé půjčky mají odlišné parametry a podmínky, a proto je důležité porovnávat. Porovnání přitom zaměřte na všechny parametry, nejen na úrokovou sazbu.

Nejdůležitějším parametrem je RPSN neboli roční procentní sazba nákladu, kterou jsou ze zákona poskytovatelé půjček povinni uvádět u každého nabízeného úvěru. RPSN na rozdíl od úrokové sazby zahrnuje veškeré náklady související s půjčkou, tedy i veškeré poplatky.

4. Prověřte si poskytovatele půjček

Vybrali jste si půjčku a už už se chystáte podepsat smlouvu? Zpomalte a raději si poskytovatele půjčky nejprve důkladně prověřte. Ujistěte se, že se jedná o zodpovědného a férového poskytovatele půjčky, který dodržuje všechny zákonné podmínky. Seznam ověřených poskytovatelů najdete na stránkách České národní banky.

Vedle toho si najděte na internetu informace a recenze uživatelů a zjistěte například, jak se poskytovatel půjčky chová ke svým zákazníkům v případě potíží apod. Zavolejte si na zákaznickou linku a zeptejte se na vše, co vás zajímá. Přístup a ochota odpovědět na všetečné otázky leccos napoví.

5. Přečtěte si smlouvu od A do Z

Toto bývá největší kámen úrazu, protože většina lidí smlouvy prostě nečte. Jsou příliš dlouhé a nerozumí jim. Neznalost smluvních podmínek se však spoustě lidí nevyplatilo. Buďte zodpovědní a přečtěte, k čemu opravdu se upisujete.

Důležité jsou zejména podmínky týkající se úroku, výše splátek, doby splatnosti, poplatků, ale také výluk a způsobů řešení problémů se splácením. Pokud je vám ve smlouvě cokoliv nejasné, okamžitě se ptejte. Smlouvu podepište pouze v případě, že ji plně chápete a akceptujete všechny podmínky.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).