Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač

Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

24. 7. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

Opravdu půjčku potřebujete?

V první řadě je potřeba si zodpovědně a upřímně odpovědět na otázku, zda se bez půjčky doopravdy neobejdete. Chcete si půjčit na letní dovolenou, vánoční dárky nebo nejnovější model chytrého telefonu? V takovém případě si půjčku dvakrát dobře rozmyslete.

Odborníci a finanční experti se totiž shodují, že půjčovat bychom si měli pouze v situacích, kdy se bez finanční injekce doopravdy neobejdeme a to na věci, z nichž máme dlouhodobý užitek. Jít může například o bydlení, jeho vybavení, pořízení automobilu pro pracovní, či soukromé účely nebo třeba nejrůznější kurzy.

Můžete si půjčku dovolit?

Také další odpověď na otázku je více než důležitá. Není umění podlehnout reklamnímu triku nebo na oko výhodné nabídce. Je potřeba si důkladně propočítat, jestli váš rozpočet další závazek zvládne. Pokud žijete tzv. od výplaty k výplatě a nejste z aktuálního příjmu schopni vytvářet rezervy, půjčka nebude ideální volbou. Pokud si ji i přesto rozhodnete vzít, riskujete, že se dostanete do dluhové pasti.

Ověřte svou finanční situaci anonymně a online

 • Ve formuláři vyplníte základní údaje

 • Online zhodnotíme vaši finanční situaci podobně jako banky

 • Zobrazíme vám vyhovující půjčky

Kolik peněz doopravdy potřebujete?

Pamatujte, že čím více peněz si půjčíte, tím vyšší částku budete muset ve finále bance nebo nebankovní společnosti vrátit. Proto si vždy půjčujte jen nezbytný objem finančních prostředků, prostřednictvím kterých dokážete aktuální situaci vyřešit.

Náš tip - Na co se zaměřit, než požádáte o půjčku
Náš tip

Menší půjčku můžete vyřešit kontokorentem, který zpravidla zdarma sjednáte kreditní kartou nebo k běžnému účtu.

Vyplatí se vám půjčka v bance nebo u nebankovní společnosti?

Naprostá většina žadatelů míří s žádostí o půjčku ke své stávající bance. Tam na ně ale často čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude navíc zajímat vaše finanční minulost, příjem, ale i další informace, které ovlivňují bonitu žadatele.

Pokud vyhodnotí, že jste pro banku příliš rizikovým klientem, vaši žádost zamítne. V takovém případě můžete oslovit některé ze solidních nebankovních poskytovatelů, jejichž podmínky schválení půjčky jsou přece jen o něco mírnější. Vždy je ale potřeba vybírat pouze ověřené poskytovatele půjčky, kteří se mohou pochlubit bohatým portfoliem spokojených klientů a dlouhodobým působením na našem trhu.

Vsadíte raději na půjčku účelovou nebo tu bez doložení účelu?

Při výběru vhodného půjčkového produktu pravděpodobně narazíte také na dvě základní skupiny půjček. První z nich jsou půjčky účelové, které můžete čerpat pouze na předem určený účel (například pořízení či výstavbu bydlení, jeho vybavení, rekonstrukci nebo třeba pořízení automobilu). Takové půjčky jsou zpravidla levnější, vždy je ale potřeba poskytovateli doložit, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili.

Druhou skupinou jsou půjčky bezúčelové, u nichž není potřeba účel využití prostředků dokládat (prostřednictvím faktur nebo dalších dokumentů) a čerpání půjčky je proto o něco jednodušší. V tomto případě je však potřeba počítat s tím, že bezúčelové půjčky jsou zatíženy vyšším úrokem. Pokud ale účel využití finančních prostředků doložit nechcete nebo nemůžete, jsou bezúčelové půjčky ideální volbou.

Dokážete se v jednotlivých nabídkách bezpečně zorientovat?

Protože nabídek bankovních i nebankovních půjček je na našem trhu poměrně dost, je občas složité se v nich bezpečně zorientovat. Abyste proto měli jistotu správného výběru, vždy mezi sebou jednotlivé nabídky porovnejte. Použít můžete půjčkovou kalkulačku a online srovnávačů. Při výběru se zaměřte nejen na výši úroku, ale také RPSN, které má mnohem lepší vypovídací hodnotu.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídky

Ve srovnávači najdete ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Zjistili jste si o poskytovateli půjčky maximum informací?

Ještě před tím, než vybrané bance nebo nebankovní společnosti odešlete žádost o půjčku, je dobré si o ní zjistit maximum dostupných informací. Ty naleznete nejen na oficiální webové stránce, ale zejména v nejrůznějších internetových fórech a diskuzích. Nejcennější je samozřejmě osobní doporučení rodiny nebo známých, kteří již mají s konkrétním poskytovatelem vlastní zkušenost.

Pročetli jste smlouvu i obchodní podmínky?

Pamatujte, že podpisem smlouvy (podpis lze vyřešit i pomocí jediné SMS zprávy) stvrzujete, že s nastavenými podmínkami vybrané společnosti souhlasíte a zavazujete se k jejich dodržování. Proto si důkladně pročtěte nejen samotnou smlouvu, ale také obchodní podmínky vybraného produktu. Pozornost věnujte i tzv. „hvězdičkám“ nebo poznámkám pod čarou. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat, případně si smlouvu vyžádejte k domácímu pročtení nebo konzultaci s odborníkem.

Máte sjednáno pojištění schopnosti splácet?

U krátkodobých i dlouhodobých úvěrů vždy existuje riziko, že dlužník přestane závazek splácet. A to z mnoha různých příčin. Jít může například o ztrátu zaměstnání nebo těžkou či vleklou nemoc. Proto je vždy dobré si k vybrané půjčce sjednat kvalitní pojištění schopnosti splácet. To vás podrží ve chvíli, kdy nejste schopni uhradit další splátku/splátky.

V takovém případě za vás totiž závazek převezme pojišťovna. I tady – stejně jako u jakéhokoliv jiného druhu pojištění – je ovšem vždy potřeba prostudovat rozsah pojistné ochrany i výluky, na základě kterých má pojišťovna právo pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Co budete dělat, když se dostanete do potíží?

Ještě před tím, než smlouvu o půjčce definitivně podepíšete, představte si situaci, kdy nebudete schopni svým závazkům dostát a upřímně si odpovězte na to, jak byste tuto situaci řešili. Ignorací výzev věřitele nebo upomínek, které se budou hromadit ve schránce, si zaděláváte na mnohem závažnější problémy. Proto je vždy potřeba s poskytovatelem půjčky aktivně komunikovat, spravit jej o aktuální situaci a domluvit se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách), případně na nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Praktická rada závěrem

Splátkové prázdniny nabízí řada poskytovatelů půjček standardně jako součást vybraného produktu. Za jednorázové využití této služby zaplatíte v průměru několik stokorun. Pokud ji ale budete využívat opakovaně, zásadním způsobem se vám prodraží i sebevíc výhodná půjčka.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.